CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: marmar

Masalah NURSERY

nK tanye, anak i baru setahun 3 bln. skrg ni i duduk kt sg buloh tp antar anak ke nursery kota damansara.sbb nursery tu ade buat jugak aktiviti utk baby. skrg ni i tgh consider nk antar anak ke nursery kt sg buloh ni.tp nursery yg i survey tu xde aktiviti sgt utk baby umur setahun ni.xper ker..baby umur setahun main pok2 amai2 jer?..agak2 IQ baby ni berkembang tak?

sedihnya baca experience korang yg antar anak kat nursery ni....

aku masa dah setat keje mmg nak anta anak kat nursery ni... masa memula masuk apesal laa bising sangat... punyelah ramai budak menangis bolayan je pengasuh tu, dahlah satu.. budak punye ramai, pengasuh 2 org je. cmanalah nak jaga budak reramai tu... last2 aku kuar n cancell nak anta anak aku kat situ... skang ni aku antar anak aku kat kampung... mmg xtahan menanggung rindu tu.. tetiap minggu aku balik.. antar susu sekali....

alhamdulillah.. yg aku perasan bile dia tinggal ngan nenek dia.. dia susah nak kena sakit, kesihatan dia lebih baik laa.. muka tu of course laa takde calar balar sume unless kalo dia yg cakar sendiri/ kene gigit nyamuk...

but one day mmg aku nak bawak anak aku tinggal ngan aku.. but not nursery.. babysitter pon kena make sure dia pandai jaga budak and jaga sebaik mungkin....

i feel sorry for you marmar. and sorry for other working mothers in similar situation. Dilemma ye? keje or not?
selamat ke anak kat nursery or maid. mmg it's a gamble but is it worth betting on your children's lives?

I perasan, you all kerja sbb kesian kat husband yg kena kerja sendiri! well,.. THAT"S THEIR JOB! tanggungjawab besar tu atas dia once jadi suami & bapa.. ingat senang2 ke boleh jadi lelaki? kenapa kita kesian kat dia kerja kuat & kita risk anak kita! To me, lelaki /suami/bapa yg depend on wife's income to survive, kurang la pride & ego dia. There's nothing much to be proud of sbb ada isteri yg contribute income.
kecuali la suami tu sakit ke, kurang upaya ke, kerja pendapatan rendah sgt ke yg kena mintak bantuan jabtan kebajikan. Family yg miskin pun i tgk isteri bekerja jugak, ..jual kuih ke, goreng pisang ke.. kerja yg dia boleh dia bersama dgn anak. I paling kagum dgn my father/my grandfather/my uncle yg semuanya sole bread winners. Diorg tak nak wife kena kerja so they worked really hard to give us a good life. My mother designed & sewed  her own clothes & my dresses. Byk dah bole jimat tu! My father's salary kecik je mula2 tapi lama2 bertambah. That's berkat! To earn an honest living & through hard work! With my father;s salary at that time (dia bukan ada university degree pun) i pun tak tau mcm mana he can afford to take us to Australia & US masa we all sekolah. 4 beranak plak tu!

i rasa zaman sekarang ramai yg rasa tak cukup kalau isteri tak kerja sbb kita nak kemewahan. Kita nak branded clothes, handbags, mobile phones yg canggih2.. etc.. life used to be simple before. When org lain tny camana kami boleh survive when i'm not working, our hsehold income is less than half what others are getting, my answer is we can save on things that they can't. I dont need maid, i dont need nursery (ada dua anak sekolah tadika yg bukan franchise yg mahal) i have one car, my husband takes the lrt to work, tak payah byr parking, we save on tax, i dont need many fancy & career outfits, i dont need many handbags & shoes utk tukar2 tiap2 hari sbb the only time i go out is when sending my children to school, pergi supermarket or market, pegi rumah my parents & keluar jln2 or shopping once in a while.  

ada yg beruntung mak/mak mertua sanggup jaga anak.  so no problem! i will only work kalau my mom sahaja jaga anak! Not even my mertua! But my mom dah tak boleh nak jaga budak2 sbb bila dah berumur dia tak tahan budak2 bising, bergaduh, memekak,.. mentally & psychollogically stressfull! esp bila diorg bergaduh.. so, i can forget about going back to work at the moment!

another way is ambil maid jaga anak tapi hantar kat rumah mak/mertua la.. this arrangement pun bagus jugak,.. but only if you get a good maid. Yg kita selalu dpt ni, maid indon ni,.. maid murah, so quality pun rendah la jugak.  but what to do kan? we can afford cheap labours only! yg kenyang sekali agent.

[ Last edited by  muslyn at 29-9-2006 10:41 AM ]

Originally posted by muslyn at 29-9-2006 10:14 AM
i feel sorry for you marmar. and sorry for other working mothers in similar situation. Dilemma ye? keje or not?
selamat ke anak kat nursery or maid. mmg it's a gamble but is it worth betting on y ...

:setuju::setuju:
Insaf ngan diri sendiri... Tak tau lagi apa yang saya nak lagi...
Tu yang kali ni saya tul2 ready to stay at home.. peduli apa org kata.. kadang tu bukan tak nak dok umah tapi mungkin saya sedikit ego.. bila org bercakap dok umah tak standard le apa..., but now after 1 yr saya bekerja semula, baru saya terpk bahawa masa bersama anak dan keluarga tu le yang paling berharga...

Biarlah even saya ada degree n gaji ribu2 pun saya tetap pilih anak2.. :pray::pray:

Tima kasih kawan2 sebab sudi reply kat thread ni. Selagi kita bekerja...selagi tu lah masalah pasal nursery ni x habis2. Bukan xnak berhenti....tp keadaan x mengizinkan. Saya dan suami kawin lepas graduate...byk benda nak kena settle dulu baru rasa tenang sikit kalau nak resign pun. Bayangkan masing2 ada tanggunjawab, kena settle loan belajar, nak kirim duit kat mak (penat2 diorg tanggung belajar sampai masuk U jadi nak jg bg diorang merasa duit gaji sebab tu je yg termampu utk balas budi diorang), kena jg ada saving sikit2 utk masa depan anak2. Suami bkn x izinkan resign cuma kalau dia sorang je kerja memang x lepas makan pakai. Bukan nak kata bermewah2. Bayangkan dia kerja dgn gomen gaji bersih x sampai pun 2K. Nak byr kerete, rumah, duit minyak, makan dll. Memang x cukup...
Bertuah sangat mana2 housewife yg dapat tgk anak2 membesar depan mata. Insya allah...saya sealu berdoa supaya satu hari nanti saya boleh berhenti kerja dan tumpukan pada rumahtangga.

Respect kat you all yang truly ibu mithali ni.  Cam I pulak, I rasa tak sanggup nak berhenti kerja walaupun kalau hubby nanti dah kaya sekaya Dato K pun.  I love my job & I can imagine myself working sampai pencen.  And I think, being a working mom will set a good example to your kids.  It's abig challenge to juggle between work and family & tak semua orang boleh buat macam tu.  Being a working mom doesn't mean that you're a bad mother.   As long you amik berat ttg penjagaan anak2 by choosing the right nursery for your kids, make it a point to spend some quality time whenever you can, I rasa oklah tu.  

Nursery bukannya semua teruk pun.  Kita sebagai parents pun jgn lah expect org nursery jaga anak2 macam kita jaga.  takkan sama punya.  As long as budak2 happy kat nursery, babysitters yang jaga pun ok takde dera2, pemakanan terjaga, kebersihan terjaga, oklah tu... Memang beza budak2 hantar nursery dengan kalau tok dia sendiri jaga.  Kalau atok jaga, mungkin boleh berdukung sepanjang masa.  Tapi sekurang2nya dia belajar disiplin bila duduk di nursery.  Makan, tido, minum susu, main semua berjadual.  Setakat calar-balar sebab main dgn kawan2 tu, adatlah tu.  That's part  of growing up.  Asal tak memudaratkan sudahlah.  Anak2 I kalau weekend bila kat rumah pun akdang2 lebam jugak bila abang-adik berpuntau sesama sendiri.

Follow Us
tensenaku This user has been deleted
Originally posted by toink77 at 5-10-2006 10:42 AM
Respect kat you all yang truly ibu mithali ni.  Cam I pulak, I rasa tak sanggup nak berhenti kerja walaupun kalau hubby nanti dah kaya sekaya Dato K pun.  I love my job & I can imagine myself w ...

:setuju::setuju:

alhamdulillah, so far, i tak de problem sgt ngan nursery my two sons.. paling tidak pun, dia amik cuti panjang... esp time raya.. itu je.. yang lain i boleh kata they all tu tip top.. kadang dia dulu yang realise anything happen to my sons. bab kebersihan memang i puji.. towel my two kids pun dia siap tulis nama so senang dia kata bila i nak letak dalam beg budak2 tu.. hehe kalau i main hentam je...

nursery ni saya rasa ada baik dia juga... mcm anak saya.. dia kat rumah.. memang susah makan... kalu sabtu ahad tu... aduh.. risau tengok dia makan.. 2/3suap dah tak nak... tapi kalu kat nursary.. bagi bekal.. selalu habis.. kadang2 tanya balik kat makcik jaga dia.. betul ker dia makan.. diaorg kata dia makan okay ajer kat nursery.. dia tengok budak lain makan.. dia pun makan sekali.. pernah beberapa kali.. masa hantar dia.. makcik tu tengah bagi budak lain biskut.. dia gi minta kat makcik tu biskut.. kalu kat rumah tak pulak mcm tu..

dgn duduk nursery.. saya rasa anak saya lagi pandai bergaul dengan org.. dan agak cepat belajar.. nursery tempat saya hantar ni.. sebelah bangunan nursery.. sebelah lagi tadika.. atas management yang sama.. tapi kalu hantar anak saya.. biler dia tengok pintu tadika buka.. dia terus pegi tadika.. dan duduk kat cikgu dan join belajar.. jadi umur 20 bulan... kire dari satu sampai 10 dalam bm dan bi dah boleh sikit2.. dan abc dah ader beberapa dia boleh sebut...

tapi duduk nursery ni masalah dia.. sakit tak pernah habis.. lepas satu .. satu.. baik sekejap ajer.. tak sampai seminggu.... mesti sakit balik.. dan satu lagi.. haritu ader lah kes gigit mengigit.. dia kene gigit.. dan dia juga mengigit org... walaupun dia tak balas kat org yang sama... berebut mainan.. jatuh pun ada.. sebab anak saya ni jenis suka panjat2...

risaunye dgr mcm2 citer nursery ni. lepas beranak, saye benti keje bank..jg anak sampai 5 bulan lebih, baru carik keje balik.tapi masa tu..maksendiri jaga,so x risau. baru 3 bulan ni sayer berpindah ikut suami ke KL dan bekerja di  tempat baru.kawasan rumah saya ni kurang nursery, jadik saya hantar kat rumah jiran yg umur lebih kurang baye2 mak saye. kite assume bile dah berumur sket mgkin lebih expert jaga anak2. rupe2 x seperti yg disangka. dah la demand. mahal  RM 350 utk anak sayer yang umur 2 thun.oleh sbb no choice, terpaksala..first month, bibir anak dah pecah berdarah..katenye jatuh...pastu makcik tu kate anak saya xnak makan dan minum susu. saye pelik gak sbb kalo kat umah cam tong sampah gak anak saye ni. ari2 bile ambik die balik, mesti x nyempat2 mintak susu.susu pulak x cukup sebotol. nampak sangat x menyusu satu hari. saya memg tiap hari bekalkan anak bubur atau nasik sbb makcik tu kate di memg x masak tghari sbb laki dan anak2 die xder..pg keje..sekolah..etc. penah skali terserempak die bagi anak saye makan mee kuning. mane elok mee kuning tu...so, memg saye masak tetiap hari untuk ank saye, tinggal makcik tu suapkan je.imagine lah rm350 untuk jage je not including food. pastu die complain anak saye makan main2, nak kene kejar2,maner larat die nak kejar.ade ke ckp mcmtu.bile disiasat, makcikni memang bangsa nak duit,tapi mals buat keje. kalu anak die balik sekolah die suruh jaga anak saya, die membongkang tido.pepagi plak dok luar umah mengumpat dgn jiran..mana sempat masak.dan banyak lah komitmen lain mcm jual kain lah..tudung.kalo mcm tu jgnlah jaga anak org.langsung xde responsibility..Anak kite dibiar x minum susu dan makan.maybe next month nak tukar ke nursery..tapi xtaulah okey ke x...Memg susah jadi ibu berkerjaya ni...kdg2 kite yg x tido mlm pk kan anak.

risaunye dgr mcm2 citer nursery ni. lepas beranak, saye benti keje bank..jg anak sampai 5 bulan lebih, baru carik keje balik.tapi masa tu..maksendiri jaga,so x risau. baru 3 bulan ni sayer berpindah ikut suami ke KL dan bekerja di  tempat baru.kawasan rumah saya ni kurang nursery, jadik saya hantar kat rumah jiran yg umur lebih kurang baye2 mak saye. kite assume bile dah berumur sket mgkin lebih expert jaga anak2. rupe2 x seperti yg disangka. dah la demand. mahal  RM 350 utk anak sayer yang umur 2 thun.oleh sbb no choice, terpaksala..first month, bibir anak dah pecah berdarah..katenye jatuh...pastu makcik tu kate anak saya xnak makan dan minum susu. saye pelik gak sbb kalo kat umah cam tong sampah gak anak saye ni. ari2 bile ambik die balik, mesti x nyempat2 mintak susu.susu pulak x cukup sebotol. nampak sangat x menyusu satu hari. saya memg tiap hari bekalkan anak bubur atau nasik sbb makcik tu kate di memg x masak tghari sbb laki dan anak2 die xder..pg keje..sekolah..etc. penah skali terserempak die bagi anak saye makan mee kuning. mane elok mee kuning tu...so, memg saye masak tetiap hari untuk ank saye, tinggal makcik tu suapkan je.imagine lah rm350 untuk jage je not including food. pastu die complain anak saye makan main2, nak kene kejar2,maner larat die nak kejar.ade ke ckp mcmtu.bile disiasat, makcikni memang bangsa nak duit,tapi mals buat keje. kalu anak die balik sekolah die suruh jaga anak saya, die membongkang tido.pepagi plak dok luar umah mengumpat dgn jiran..mana sempat masak.dan banyak lah komitmen lain mcm jual kain lah..tudung.kalo mcm tu jgnlah jaga anak org.langsung xde responsibility..Anak kite dibiar x minum susu dan makan.maybe next month nak tukar ke nursery..tapi xtaulah okey ke x...Memg susah jadi ibu berkerjaya ni...kdg2 kite yg x tido mlm pk kan anak.

norsha mmg my kids semua diletakkan di nursery seawal umur 3 thn walaupun ada maid di rumah..
bukan semua nursery teruk..
before send to nursery, cam yg norsha selalu buat:

1) ask around ppl yg duk our area nursery mana yg ada good reputation in terms of jaga anak2 with reasonable price..

2) norsha akan go to the nursery and check the condition of the nursery .. i'm very particular sb my son sorang nie ada asthma so, takleh ada carpet langsung

3) norsha jugak akan check ada berapa org cikgu yg disediakan and berapa ramai kids yg dia org jaga..kena la dalam ratio 5-6 kids, 1 cikgu at least.

4) i will also check the timetable yg disediakan for the kids, i.e. activities on the day..biasanya norsha will choose the nursery yg mmg tampal timetable

5) last sekali, food la...lagi sekali, norsha akan check food yg diberikan for each meal and time dia org diberi makanan

mmg norsha nie fussy sikit dan selalunya lama jugak untuk norsha baru puas hati dgn mana2 nursery bila baru berpindah..tapi rasanya ia berbaloi sb once dah pilih, mmg tak ubah dah...

me mmg x de byk pilihan sbb dlm kawasan rumah me cuma satu jer nursery... utk taman2 sebelah ada la, tp agak jauh... mula2 bwk anak me pegi nursery tu utk kenal2 dgn budak2 kat situ...dkt 2-3 kali jugak la.. spy dia x terkejut masa kita letak dia nanti.. masa tu umur dia setahun...

pd me ada kebaikan dan kekurangannya jugak.. sejak dok nursery, dia jd x takut dgn org... makan pun senang skit.. kalo dkt rumah dia payah sgt nak makan.. tp bila dah ramai2 dgn kwn, dia jd senang pulak nak makan... nampak lg lincah wpun kdg2 nampak mcm ada nakal skit... lps tu tengok dia cpt paham apa yg kita ckp, dan cpt belajar berckp...

cuma kelmarin masa sampai kat rumah, terperasan dia kena gigit kat tulang keting dia... mmg jelas nampak sbb merah lg kesannya.. me rasa kuat jugak dia kena gigit sbb boleh nampak jelas lengkungan barisan gigi di atas & di bwh dkt betis dia tu... kesiannya tengok dia waktu tu... sampai ari ni, bekas x ilang lg...  nak buat mcm mana, kalo tanya pun sure org2 kat situ tak tau saper yg buat sbb ramai budak2 kat situ, dan dah tentu budak yg buat pun x nak mengaku... tp in case kalo jd lg, mmg me akan bising...

Tak tau la mcmaner next month mungkin nak hantar anak ke nursery. nursery tu ader lebih kurang 11 anak2 and 2 teacher. tapi yg baye 2 tahun kebawah hanya 4 org. yg lain sume 3-5 tahun dan sumer dah bersekolah. kiranya half day je lah..Agak2 ok tak nursery mcmtu? Dari yg sayer tengok,nurserynye bersih..petang ader kelas mengaji untuk 4 tahun keats. untuk yg bersekolah tadika, die boleh tolong ambilkan kat sekolah bawa ke nursery..tapi ade caj sket la..last week bawak anak singgah nursery tu,die mcm seronok ramai kawan2...Tapi yg risau sket..2 teacher jaga 11 budak..Boleh ke?

Reply #33 easy81's post

kalau x ramai yg under 3 years, okla takat 2 org guru..
tapi secara logiknya, kalau sorang kena memasak (nursry sure kena masak) atau mandikan the kids, takkan nak biarkan 1 jer jaga the rest of the kids....
tapi takperlah, u try la dulu..kalau ur kid suka tempat tu, biar je la..yg penting, dia happy..

Reply #34 norsha's post

thank for u'r opinion. tu lah ingat nak try dulu.kawasan ni memg susah sket nursery.kalo ader pun memag penuh dan kotor sket bercampur dgn bebudak sek rendah pun ader.cume satu ni je yg kire ok , x ramai sgt sbb bru di buka. before this cikgu tu,day care kat tadika cine.sekarg die bukak sendiri..

ady_la This user has been deleted
bila baca cite U all sume rasa cam seram gak nak antar anak kat nurseri..  actually anak saya la ni antar kat umah makcik.. tapi sekarang makcik tu tengah sakit dah 2 minggu kat spital. . anak dia pompuan abis SPM yg tolong jaga anak saya sekarang). tapi.. sampai bila budak tu nak jaga budak.?  dia pun nak cari keje luar yg lagi beso dari gaji jaga budak! dia pun cam remaja lain gak..
sekarang ni ingat nak cari nurseri plak sebab susah nak cari org jaga macam makcik n family dia jaga. alih-alih terjumpa forum U all ni.. ALAMAK WHAT TO DO..

12
Return to list New