CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 30564|Reply: 87

[Lain-Lain] FFM18 - Filem Cereka, Pelakon Lelaki & Pelakon Wanita

Kat website

urm..
semua best je aku rasa
:stp:

My Choice

Filem Terbaik - Sepet
Pengarah Terbaik - Yasmin Ahmad (Sepet)
Pelakon Lelaki Terbaik - Ng Choo Seong (Sepet)
Pelakon Wanita Terbaik - Sh Amani (Sepet)
Pelakon Pembantu Wanita - Adibah Noor (Sepet) :kenapa Ida Nerina tak tercalon?
Pelakon Pembantu Lelaki - Harith Iskandar (Sepet)
Pelakon Harapan Lelaki - Ng Choo Seong
Pelakon Harapan Wanita - Sh Amani\

------------>overall, Sepet menang besarla...

Mr.Forensics This user has been deleted
jehan miskin is out of my list hehheheh:ketuk:

Woah Gjoy....semua Sepet ye...ok...ok...bagus...:cak:

Yang lelain taknak kongsi pilihan korang ke? ;)

Follow Us
Pengarah:
sama ada Yasmin Ahmad (Sepet) atau Saw Teong Hin (PGL) patut menang. bagi aku Saw berjaya handle satu produksi besar (mega) dengan begitu baik. bukan semua pengarah baru (pertama kali) mampu buat filem besar cam tu, tanpa banyak kecacatan besar pulak tu. pilihan ketiga, Raja Ahmad Alauddin (Qaisy & Laila - mula tayang hari ni), aku belum tengok hasil dia, tapi aku memang harap filem tu jadi bagus.

Aktor:
agak susah nak pilih. mungkin Ng Choo Seong (Sepet) akan menang sebab lakonan dia nampak menjadi walaupun aku tak suka watak dia yg agak lurus sangat. kalau Ng menang, jadi sejarah la sebagai pelakon cina pertama menang kategori ni. calon favorite yg paling popular mungkin M. Nasir (PGL) kot, tapi utk lakonan terbaik mungkin dia kurang sikit, sebab watak Hang Tuah ditenggelami oleh lakonan kuat Tiara, maksudnya watak dia (mungkin) sengaja dilemahkan. aku belum tengok lakonan Jehan (Qaisy), kalau betul bagus, mungkin dia ada peluang cipta sejarah. lagi satu, Rosyam (Gangster - 3 watak berbeza) ada sikit harapan, walaupun nampak entah apa2 sikit filem tu, macam nak menonjolkan sangat lakonan (kononnya) terhebat Rosyam.

Aktres:
aku belum tengok lakonan Pelakon Harapan tahun lepas, Fazura (Qaisy & Laila), harap2 OK la, mungkin akan mencabar pelakon lain. pilihan terbaik tentulah Tiara (PGL). bagi aku, watak tu matang dan dilakonkan dengan mantap, kira masuk habis la masa tengok filem tu. bagi aku watak PGL tu memang dibentuk utk menguji lakonan seseorang. of course la ramai yg lebih kepada watak Orkid (Sharifah Amani) dlm Sepet, tapi aku rasa belum sampai masanya, kalau dia (Amani) boleh dapat watak yg lebih mencabar, aku rasa masa tu baru boleh nampak dia berlakon bagus atau tak. satu lagi yg aku rasa akan dapat perhatian (macam Rosyam lakon 3 watak dlm Gangster), ialah lakonan Erra dlm Hingga Hujung Nyawa, sebab watak dia pelbagai, tapi Erra belum sampai lagi 'tahap dewa' rasanya.

Aktor pembantu:
aku belum tengok Eman Manan dlm Kemarau Cinta. dia pelakon hebat, pemenang Aktor Terbaik tahun lepas, tapi tahun ni tercalon dlm kategori Pembantu, maybe mencabar juga kot. sorang lagi, Radhi Khalid dlm Qaisy & Laila, jadi mat afghan, pun aku belum tengok, tapi drp review yg aku baca, macam bagus je watak dia, tak sabar nak tengok filem tu. calon perhatian ramai ialah Adlin Ramli (PGL), tapi macam M. Nasir juga, watak dia tak menonjol sangat, jadi peluang kurang. pilihan aku ialah Abu Bakar Omar, mesti ramai yg tak tengok Hingga Hujung Nyawa sebab filem tu arahan Razak, tapi kalau sesiapa tengok lakonan pakcik tu, memang gila power. dia ni memang pelakon hebat, dah sampai masa utk menang sebab dia pun dapat watak mencabar utk filem tu, memang dia patut menang. hidup Abu Bakar Omar!! (ada siapa menangis tengok lakonan dia dlm Fenomena? power)

Aktres pembantu:
mesti ramai yg agak sama ada Adibah Noor atau Ida Nerina (Sepet) akan menang. tapi, aku tetap pilih Khatijah Tan dlm Hingga Hujung Nyawa. hebat, walaupun tak kena sepak tendang macam dlm Embun, tapi watak cam tu aku rasa kalau pelakon tak bagus, memang payah nak bawa. gila betul, dia ni pada pendapat aku la, dah sampai taraf macam Normadiah atau Siput Sarawak tu, cuma dia tak banyak dpt peluang yg bagus2 je la. lagi satu yg patut disebut juga, kiranya pilihan kedua aku ialah Sofia Jane (PGL), bagus gak ni, bukan sebab rupa dan nama saja, tapi dia memang ada something la dlm lakonan ni. bukan berlakon kosong je. boleh nampak la dlm PGL tu, memang aktres.

Aktor harapan:
bagi aku, 2 nama saja la - Ng Choo Seong (Sepet) dan Jehan (Qaisy - belum tengok tapi watak mencabar), tapi kalau Ng menang, rasanya tak pernah lagi pelakon harapan menang pelakon terbaik, biasanya salah satu award saja. jadi, kalau betul Ng pelakon harapan, mungkin dia takkan menang Aktor terbaik. nantilah, aku tengok Qaisy dulu, mana tahu Jehan lagi bagus dari Ng.

Aktres harapan:
calon favorite yg aku rasa boleh menang ialah siapa lagi kalau bukan Sharifah Amani (Sepet) walaupun aku tak berapa suka watak dia. yg nampak terlalu mencuba tapi ada potensi besar ialah Misha Omar (GK3). tapi, yg sebenar-benarnya pilihan pertama aku ialah Darling Ngasri (SH3 - mesti ramai tak tengok kan?), dia ni memang patut dapat banyak lagi watak penting, cuma mungkin watak komedi org tak berapa kisah sangat kan (tapi, jangan lupa watak komedi Ellie Suriaty dlm Soalnya Siapa pernah menang Aktres Pembantu Terbaik, macam tu juga watak komedi dlm filem lama Adik Manja. jadi, watak komedi pun sebenarnya boleh jadi bagus, kalau pelakon dan skripnya bagus. cuma, dlm SH3 tu skripnya hancur, tapi nampak usaha Darling utk hidupkan watak dia, sama macam yg aku nampak usaha Ellie dlm Soalnya Siapa, bersungguh-sungguh tanpa terlalu mencuba)

Pelakon kanak-kanak:
Shawn Lee, budak cina dlm Ah Lok Kafe. pelakon kanak2 lain semuanya lemah termasuk anak Sultan dlm PGL.

MogiMogiMonster This user has been deleted

Too bad we aren't able to view most of the local independent film here -ngea
Because this FFM only wants the film in 35mm format...

Khys, thanks for your picks. Nampaknya, ramai yang nak Sepet menang. :cak:

Asal Maya Karin tak de??

filem terbaik

pgl/sepet/gangster

tp aku ghaser pgl....

plakon laki

rosyam/apek/farid kamil/m nasir

tapi peratus dier
rosyam 85% apek 5% farid kamil 5% m nasir 5%

plakon laki

tiara/erra(dlm hingga hujung nyawa)/syarifah amani/fazura

pemenangnyer aku ghaser tuan puteri kiter...

filem terbaik...

yang aku dah tengok.,.setakat ni aku rase lebih kepada PGL..saingan sengit dari sepet dan Q&L...

pengarah terbaik

dari ketiga2 filem yang aku bagi tau kat atas...yang lain maybe bade untuk gangster...

pelakon lelaki terbaik

pelakon utama sepet tu aku tak yakin sangat lah...tapi saingan antara m nasir ngan rosyam...mayb dari emam manan kalau dikire pelakon utama lelaki dalam kemarau cinta

pelakon wanita terbaik

syarifah amani is my choice....disaingi oleh  tuan puteri kite...dan lagi sorang yang boleh dikire ok...nasha dalam KC.... maybe fazura pun ok gak...

pelakon pembantu terbaik lelaki

aku kire leh amik emam manan kalau dikire pelakon pembantu dalam KC....abu bakar omar dalam HUN...Adlin aman ramli dalam PGL...aku pilih si mat bangla dalam Q&L

pelakon pembantu terbaik wanita

aku pilih ummie aida dalam Q&L.......yang lain maybe ida nerina dalam sepet...

nak tambah lagi beberapa kategori...

Filem terbaik:
dengan mengambil kita secara keseluruhannya aspek2 teknikal, pembikinan, arahan, lakonan dan nilai2 seninya, aku pilih PGL. Sepet pun ada peluang menang, jadi aku takkan terkejut kalau PGL kalah. lagipun PGL pernah kalah kpd Beautiful Washing Machine di Festival Bangkok, itu semua bergantung kepada juri. PGL cuma kurang dari segi idea asal sebab cerita tu berdasarkan 'sejarah', tapi hasil akhirnya pada pendapat aku masih tetap bagus sebab kreativiti mengolah cerita asal menjadi sesuatu yg berbeza. Sepet mungkin dilihat lebih menarik sebab garapan cerita asalnya yg tak pernah lagi dihasilkan sebegitu. jadi, semuanya bergantung pada juri, macam mana mereka menilai filem. PGL memang banyak aspek pembikinannya yg bertaraf tinggi. kalau selain 2 filem ni yg menang, akan mencetuskan kontroversi of the year lah kot. filem mana lagi yg berpotensi ye? Gangster? Qaisy & Laila?

Lakonlayar:
macam yg disebut di atas, PGL dan Sepet ada peluang.

Cerita asal:
mungkin Sepet. tahun lepas Buli menang, walaupun komedi tapi ideanya original, kreatif dan susunan cerita menarik. aku rasa Sepet ada ciri yg sama. Gangster pun macam cuba nak bagi kelainan, cuma mungkin kurang mantap.

Sinematografi:
PGL mantap gila. itu kelebihan bajet besar, dia boleh bagi visual yg terbaik. Sepet nampak lebih raw. tapi, tak tahulah kan banyak aspek lain akan dinilai, macam lighting dll. aku akan tengok Qaisy & Laila, sebab filem tu pun mementingkan sinematografi juga.

Pengarah harapan:
Yasmin Ahmad (Sepet) kalau nak bandingkan dgn Saw Teong Hin (PGL), Yasmin lebih menunjukkan kemampuan. Saw, pada pendapat akulah, lebih banyak bergantung pada produksi mega PGL tu, dgn semua film star, krew teknikal pro dll. tapi, Yasmin lebih err... dia macam Teraju Utama la, dia yg jadikan Sepet tu. aku tak tahu sangat, tapi macam auteur lah kot. dia jadikan filem tu filem dia. eh, tapi aku pilih Saw utk Pengarah Terbaik? hmm.. sekarang aku konfius! ok, maksud aku, Yasmin ni macam harapan dia utk filem akan datang lebih cerah, tapi Saw pula utk filem pertama arahannya (PGL), dia menunjukkan kemampuan yg hebat, cuma aku tak nampak harapan Saw utk filem akan datang, maksud aku kalau dia tak dapat team macam PGL lagi, boleh ke dia jadi bagus utk filem seterusnya. sedangkan kalau Yasmin dpt team macam PGL, dah tentu kita boleh hantar sebuah lagi filem ke Oscar. jadi sebab tu aku pilih Yasmin sebagai Pengarah Harapan, tapi tidak utk Pengarah Terbaik. konfius betul!

Skor muzik:
aku kena tengok dulu Qaisy & Laila. org yg buat muzik filem tu ialah org yg sama utk filem Paloh (menang Skor Muzik Terbaik tahun lepas). selain itu muzik PGL pun hebat.

Penataan bunyi:
PGL lah kot.

Penataan seni:
PGL bagus dlm mencipta set2 dan props2. tapi, Sepet nampak lebih ori, macam tak dibuat-buat, walaupun kebanyakannya di-set-kan utk nampak macam bukan dlm filem. aku akan perhatikan Qaisy & Laila bila tonton nanti.

Lagu tema:
susah nak agak. PGL ada Bagai Sakti, lagunya macam biasa je. Sepet pula tak dinyatakan tajuk lagu. Qaisy & Laila pun ada lagu baru yg aku belum dengar. paling pelik sekali lagu Seiring Sejalan dlm Cinta Luar Biasa pun dicalonkan.

jadi, keseluruhannya ramalan aku yg bertanda merah tu, pemenangnya ialah...

PGL - 8 award
Sepet - 4
Hingga Hujung Nyawa - 2
Qaisy & Laila, SH3 dan Ah Lok Kafe, masing-masing 1 award.

(peh... kontroversi gila nih!)

Penyunting terbaik:
tak tahu

Rhyno pun predict PGL akan menang besar especially for sinematografi. :ah:

aku rase saingan sengit antara sepet ngn pgl.
pada hemat aku pgl bleh mng byk award pada aspek2 teknikal seperti sinematografi,skor muzik dan penataan seni.sinematografi dlm pgl superb.muzik nye pn sgt sedap.
aku heran nape 4 pgl utk supporting role name alex komang n christine hakim tdk dicalonkan sekali.foriegn tk bleh nominated ke?kalo name2 ni turut dlm pencalonan aku rase pgl mgkn ade peluang yang besar utk menang especially melalui alex komang.
utk bahagian2 yg utama seperti best picture,director,actor n actres aku rs pluang nye agak terbuka especially atr sepet dan pgl.

tp penilaian ni tk termasuk qaisy n laila yg aku blum tgk lg.

aku dah tengok Qaisy & Laila. takde perubahan dlm ramalan aku. cuma lagu dan muzik dia je boleh tahan. utk kategori2 lain, filem ni masih di tahap sederhana je pada pandangan dan pendengaran aku. tapi, peluang tu masih ada, bergantung pada juri la. kalau dapat lebih dari 1 award, kira terlalu bagus dah la tu.

Dah dapat tiket pi tengok...hopefully dpt
pegi nanti...kale pi...akan kasi repot...

Film Sepet dan PGL bersaing sengit... Film lain yg bnyk calon seperti Qaisy & Laila dan Gangster.....

Wpun aku tak gemar film2 Razak, tapi aku rasa Khatijah Tan deserves to get best supporting actress in Hingga Hujung Nyawa sbb lakonan die berkesan macam lakonan die dalam Embun...

Pagi tadi sempena PFM ni MHI TV3 bukak talian utk penonton memperkatakan tentang filem mutakhir yg mereka pernah tonton tapi setakat yg saya dapat tonton dan dengar, ada pemanggil masih memuji kehebatan filem-filem hitam putih serta filem 60an & 70 an terutama arahan Jins Shamsuddin. Pemanggil pertama Ali Mohammad (dari N9 kalau tak silap) sempat mengutuk filem prof kita (7 Perhentian dan I know What U did Last Raya). Dia kata filem ni tak layak nak masuk PFM. Keh!Kehh!Keh!