CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: aurorae

[MERGED] Pengalaman menghantar anak ke sekolah cina

leeza@roy replied at 19-4-2014 09:09 PM
Best baca semua komen2 kat Sini. Sy salah sorang Ckgu yg mengajar kat Sjkc.tp sy xanta anak sy ke Sj ...

boleh tau kenape ye cikgu tak hantar anak kt sjkc?

oh ye sy ade saudara yg mengajar sek men cina.. hari2 die complaint budak2 sekolah tu sangat2 kurangajar.. die pun pernah kene mcm2 pancit tayar, kene ugut mcmc2 la..
pernah dia buat report polis tp polis pun tak boleh buat apa sbb kawasan tu kawasan cina

aurorae replied at 21-8-2013 04:26 PM
Nak berkongsi gambar Habel.  Kesiannya, hari pertama selepas cuti 2 minggu, ada 7 kerja rumah nak di ...

comel nye siap ade pic sekali..
tgh cube nak khatamkan thread akak ni smpai pening2 membaca

sy bace lompat2 dari blkg... rumusannya setakat ni kbykan semua kt jb ehh.. banyak jugak ye sjkc ni kt johor..
adik ipar sy ade beli rumah kt bandar putra kulai.. kt situ ade sjkc baru tengah naik.. dekat jalan kaki je dari rumah bila siap nanti
mak mentua sy tinggal ngn adik ipar.. ade jugak die ajak anak sy tggl ngn die.. nanti boleh sekolah kt sekolah baru tu katenye..
oh ye sy suami isteri org kl.. adik ipar kje spore sbb tu die beli rumah kt johor..

roses posted on 9-9-2015 11:12 PM
insyaallah dapat tuh .. mari lah kita sama2 mendoakan ..

nampaknya kene check dulu ngan MOE ka ...

Rayyan tak  dapat biasiswa tu walaupun the highest, sebab  status permanent resident australia.  Kamk sedang cari cara lain untuk sambung belajar ni.  KWSP harapan terakhir.

makbudakcomel posted on 19-11-2015 05:44 PM
comel nye siap ade pic sekali..
tgh cube nak khatamkan thread akak ni smpai pening2 membaca {:3_ ...

Selamat datang mak budak comel  

Ibubapa anak sekolah cina memang kena bersedia dari segi emosi, anak kita memang akan sangat penat.  Sangat2 penat.  Sebab kita nak dia sekolah pagi petang, dan dia kena siapkan homework yang banyakkkkk.  Hantar anak ke tadika transit sangat2 membantu, sebab separuh atau semua bebannya dah dikurangkan semasa berada di situ.

Baca dan khatamkan thread ni perlahan2, ambik masa semoga ada yg boleh dijadikan pedoman.

Dulu saya sekeluarga selalu pergi jogging kat hutan bandar Putra Kulai, naik basikal dalam hutan, redup dan sejuk je kat dalam tu.

makbudakcomel replied at 19-11-2015 04:30 PM
wow sekolah goh tong tu ke?
hebat.. dari luar nampak gah sangat sekolah tu

tak lar sek goh tong tu sek men fung yu...tu tuk sek menengah..jiran saya anak dia sek situ..sebulan bayar basic je rm600...anak sy baru nak masuk darjah 1..sebelah fung yu..sek kerajaan..jimat ler duit tadika..tp abis ke tuesyen lak ...hehehe

aurorae replied at 1-5-2015 09:44 PM
hi roses, lebih baik hantar dia ke kelas tambahan, 2 jam sehari pun dah cukup untuk latih tubi ata ...

betul tu... i pun cikgu.. kerja cikgu sekarang banyakkkk....itu pun menteri pendidikan kita yang baik memberi pelbagai aktiviti-aktiviti di sekolah...

tapi kalau kita fikir atas pihak anak-anak..kesian mereka sekiranya tiada cikgu yang sedia membantu mahupun memberi tuisyen.

puan di kawasan mana... saya boleh cuba bantu kalau  ada kawan-kawan cikgu ke yang ingin part time ...yang boleh dlm semua subjek...

bolehlah pm i kawan kawan cikgu... atu cuba register kat www.astudentacademy.weebly.com  ada kawan punya anak pun tuisyen cikgu diperkenalkan oleh mereka...harap ini dapat membantu ...all the best to all.

Follow Us
Lama betul tinggalkan thread ni, maklum la anak2 semua da 'graduated' dari sekolah Cina.

Anak pertama saya Rayyan alhamdulillah dah daftar di Australia National University dalam Accountancy.  Kami berjaya jual rumah di Johor, dan adalah duit sikit nak bayar yuran dan sara hidup buat sementara waktu ini.

Anak2 semua  sudah berada di Australia, 3 orang di High School dan Habel grade 4 di sekolah rendah.  Anak2 perempuan saya yg datang dari sekolah agama pastilah terima culture shock bila masuk sekolah public di sini.  Budak2 di sini agak berani (bagusla), tapi sedikit kurang ajar pada cikgu2.   Masa cikgu mengajar, ada yg bercakap,  ada yg berjalan, ada duduk atas meja.  Tak kurang ajar ke tu.  Tapi ikut cikgu kot,  Kalau tak berani nak marah jadilah begitu.  Rotan memang tak boleh.

Sarah nampaknya lebih vokal dari Aisyah, dia beritahu cikgu, tolong announce pada budak2 lelaki jangan salam atau pegang Sarah, sebab tak boleh.  

Yang bagusnya anak2 saya, kecuali Aisyah, boleh bercakap Cina.  Jadi mereka boleh berbual dengan pelajar2 Cina dari negara Cina yg masih belum fasih English.  Di sekolah ni ramai pelajar Cina yg dihantar oleh ibubapa kaya mereka untuk belajar, dan tinggal bersama keluarga angkat.   Ada ke orang Malaysia buat macam ni, rasanya tak pernah dengar.  

Aisyah pula boleh berbual dlm bahasa Arab.  Selain Cina, bangsa lain yg ramai di sini ialah Arab.  Mereka kebanyakannya generasi ke 3, datuk nenek mereka yg berhijrah ke sini.    Mulanya Aisyah tak beritahu sesiapa tentang tu.  Tapi pelajar Arab lelaki yg duduk di sebelah dia sangat bising dan annoying katanya.  Cikgu tegur pun dia buat tak tau.  Akhirnya Aisyah jerit 'diam' dalam bahasa Arab.   Budak tu terkejut dan tanya 'are you talking to me?'   Sejak tu sekelas dah tau dia boleh berbahasa Arab.

makbudakcomel posted on 19-11-2015 10:09 AM
hai nak share story sy pulak..

anak sy tahun ni 5 tahun.. start playschool chinese mase 2 tahun  ...

mabudakcomel, macammana sekolah anak sekarang?  Harap2 semuanya dipermudahkan.

aurorae replied at 10-2-2016 07:38 AM
mabudakcomel, macammana sekolah anak sekarang?  Harap2 semuanya dipermudahkan.

hai.. sekolah anak ok skrg.. dah daftar untuk sjkc slyg baru.. skrg ni kalau nk masuk sjkc kena buat test.. kalau budak tu tak tau baca n speaking mandarin susah nak dapat masuk.. Alhamdulillah anak ok wpun mulanya dia agak cranky sbb dia taknak tukar sekolah.. menangis la sambil buat test hehee.. puas pujuk ckp dia mmg kene masuk sekolah rendah tak boleh stay kt kindergarden.. kiteorg bgtau dia jugak kawan2 dia rmai yg akan sekolah tmpt sama ngn dia.. lega rasa urusan sekolah rendah dah selesai

cuma skrg ni tgh fikir untuk transport dan nak masukkan dia sekolah agama atau tidak..
tgh dlm delima juga bab ni.. 1stly transport dia taknak naik van org.. tadika dia skrg mmg ade transit utk budak2 n ade transport.. tp kalau sy amek transport tadika dia maknanya anak sy akan ditransitkan di tadika dia skrg so tak dapat pegi sekolah agama sbb selalunya petang tu diorg kene siapkan homework..

kalau sy nak hantar dia sek agama sy kene cari transport lain yg belum tentu dia nak.. huhuu pening..
selalu remind dia untuk masuk sekolah agama next year tp dia cakap taknak.. dia nak naik van ngn kawan dia n petang transit kt tadika skrg.. adoii

makbudakcomel replied at 6-4-2016 03:38 PM
hai.. sekolah anak ok skrg.. dah daftar untuk sjkc slyg baru.. skrg ni kalau nk masuk sjkc kena bu ...

salam puan. nak tnya utk msuk sjkc skrg mmg ada test mcm puan kata tu ke? klu xde basic, n xdpt jwb, mmg xdpt ke sy cdg taun dpn nak hntar ank tahun 1 ke sjkc. sblm ni msuk xde test sbb adik sy kt kg pun sjkc. tp dia mmg tadika cina dlu cuma xde test masa dia msuk sjkc bbrapa taun lpas.

skrg ank sy tadika gnius aulad. bila baca puan kata ada test ni, hampa la nk msukkn ank ke sjkc taun dpn. mgkin xde hrpn la nk dpt

klu sy ambik tuisyen bhasa mndarin je blh ke? ataupun wajib msuk kndergrden yg ada bhasa mmdarin. mgkin prlukn cop kndergrden utk mgiktiraf? mohon pndgn dr puan n tt. trma kasih

Nak share anak2 akak sekolah SJKC dah 2 org grad. Alhamdulillah. tinggal seorang lagi yg masih darjah 2 dan 5 tahun juga akan bersekolah yg sama.

Ya untuk makluman sekarang nak masuk SJKC kena ada test, baru bermula tahun ini. ini untuk menentukan kelas dan tahap iq anak2. dan ada jg beberapa sekolah SRK yg berprestasi tinggi pun ada test kan nak masuk sekolah tersebut.

utk masuk sekolah SJKC ni at least kena ada basic Mandarin senang dia nak faham. Parents jg kena tahan emosi dan mental jg nak mengajar anak2. Akak dulu 6 bulan mengajar anak tanpa basic refer 10 buah kamus nak buat ayat, sampai akak dah faham bahasa Mandarin. hihihi... akak faham mereka cakap Mandarin tapi akak tak boleh bertutur Mandarin. Anak2 kata 'Bi Houk' akak salah kiranya mcm bunyi 'Idhram' tak betul.

Akak juga ada hire tutor Chinese dtg rumah utk mengajar time mereka nak exam. fee jgn cakap la expensive dr fees biasa.

2 org anak yg besar mmg fasih berbahasa Mandarin dan penulisan. so skg mereka pula yang mengajar adik2nya di rumah. akk dah save dkt situ x perlu hantar tuition.

tp nowdays parents skg ni ada group whastapp anak kelas masing2. parents boleh berbincang sesama sendiri berkenaan howework dll. group chat ni start last year, bagus utk parents melayu yg anak2 masa dalam kelas blur2 x faham lou shi cakap. bile adanya group ni, homework dan maklumat di kongsi bersama. tapi make sure group ni aktif. everyday ada update dalam kelas dan lou shi jg pun kadang kala join sekali dlm group.

bagusnya jg sekolah SJKC ni setiap homework pelajar akan ditulis disetiap whiteboard dan anak2 kena copy dlm 1 buku. parents refer buku tersebut dan kena sign, maknanya information tu dah smp kpd parents.

Disiplin SJKC  mmg ketat. homework banyak, kesian jg dgn anak2 yg baru bersekolah dan x berapa faham. Tp Insyallah dengan usaha anak2 pasti boleh.

Sekarang yg memeningkan kepala akak, anak yg kedua nak sgt masuk sekolah Menengah Cina pulak. tapi masalahnya yg gomen punya jauh dari tempat tinggal. yg private byk la, tak tahan nak byr aje. Sekolah skg yg dia masuk ni pun sekolah kawalan, so akk suruh teruskan aje sama seperti kakaknya.

susukambingbest replied at 4-1-2017 10:23 AM
salam puan. nak tnya utk msuk sjkc skrg mmg ada test mcm puan kata tu ke? klu xde basic, n xdpt jw ...

wasalam.. sy rase test tu ikut sekolah.. n mostly mgkin dekat bandar2 atau sekolah yg demand tinggi je ade test sbb yg selected je dpt masuk.. anak kawan ade sjkc kuang tak sure ade test tp anak dia darjah satu mmg tak pandai mandarin lagi wpun tadika cina snce 4@5tahun..

so mmg brgantung pada sekolah.. kalau nk register sjkc better tanya sekolah tu dulu syarat2nya.. tp sy nasihatkan kalau takde basic lebih baik hntr sekolah biasa je sbb kesian anak tu nnti.. sekolah skrg kan advance darjah satu terus blaja dah takde nk ajar basic chinese lagi.
tp jgn risau sbb sek kebangsaan skrg ni pun ade ajar mandarin

ashtar replied at 6-1-2017 11:12 AM
Nak share anak2 akak sekolah SJKC dah 2 org grad. Alhamdulillah. tinggal seorang lagi yg masih dar ...

hehe seronok kan kak bila kita boleh belajar sekali dgn diorg.. part idham tu mmg betul.. seronok dgr anak ckp bunyi lembut je bila mak yg sebut keras kematu bunyinye

makbudakcomel replied at 19-11-2015 10:09 AM
hai nak share story sy pulak..

anak sy tahun ni 5 tahun.. start playschool chinese mase 2 tahun  ...

kesian anak awak saya rasa mybe dekat tdika cina tu ckgu ade ckp ape2 smpai dia jadi macam tu,lepas tu dia saiko awak pulk.

so skrg lepas dua tahun anak awak sek mana?masih boleh cakap cina?

saya ade pengalaman.saya tak baca semua kisah dalam ni,terus melangkah pages latest,ade masa saya balik belakang baca semua.

anak saya yang sulung sekarang darjah 3 sjkc.dua tahun tadika cina.sebelum saya cerita lebih lanjut saya nak tanya ,tahun ni anak saya baru duduk daycare di tadika lama,bila waktu lunch saya perasan ckgu dia kerap bagi hotdog makan dengn nasi,saya kesian la anak makan  macam tu.

bukan ke hotdog tu di kire makanan segera?kalau saya bawak bekal untk anak agak2 kalau saya terlupa bawak untk anak ckgu dia marah tak?atau biarkan anak saya.ade sape pengalamn macam ni?

saya takut cikgu tu ingat saya cerewet cuma saya kesian anak saya makan macam tu.maaf pertanyaan tak selari cerita di atas.

makbudakcomel replied at 13-1-2017 12:53 PM
wasalam.. sy rase test tu ikut sekolah.. n mostly mgkin dekat bandar2 atau sekolah yg demand tingg ...

trma kasih utk mklumbalas sis. sy dah prgi ke 2 buah sjkc n tnya srba ckt pd cikgu kt situ. xde test skul tu cuma ada quota. dia akn slect murid n lbihkn plajar yg ada basic mndarin. klu xde basic tp msih blum penuh quota, murid tu blh masuk. test dibuat utk tentukan kelas. klu pljar xde basic ataupun lmah brpndukn result test tu, akn dimasukkn ke kls corot spy cikgu dpt ajar ssuai dgn murid2 trsebut. mnakala pljar yg dpt rsult bagus dlm test tsebut akn masuk klas prtama dn sterusnya.

brdsarkn pndgn sis n frumer yg lain, sy rsa xjadi la nk masukkn ank yg first ni sbb rsau dia stress sbb xtrkejar plk nti. ksian pula. inshaaAllah sy ambik pngajaran yg diceritakn dlm ni utk masukkn ank kdua plk ke tadika cina 2 taun lg. moga trcapai amiinn.

tahniah TT dan terima kasih atas perkongsian.bila baca kisah TT da rasa macam TT ni mak2 kita.baru baca sikit,sebb anak2 semua da besar,tapi saya baru nak melangkah.

saya ade pengalaman.anak sulung permpuan darjah 3 sekarang,tadika 2tahuN, umur 5 dan 6tahun tadika cina.semua ok.masuk darjah satu ade test dapat kelas pertama.

Darjah 1 waktu pagi sek ugama,petang sjkc,malam mengaji.saya memg penat rutin anak sebb  urus sendiri + saya bekerja.tahun 1 anak tak tuesyen sebb saya tengok dia boleh belajr n buat kerja sekolah sndri(mybe sebelum ckgu bg HW da explain kat anak murid).saya tengok pun agak senang pelajran nya .

darjah 2 waktu pagi sek ugama,petang sjkc,malam mengaji.semgu sekali sek ugama ponteng sebb nak pergi tusyen waktu pagi ambil subjk bhasa cina shaja(sebab saya tengok da mula susah bahasa cina).rutin saya pun semakin sibuk.(tahun 2 kelas anak turun,markah darjah satu menurun),tapi tusyen bhasa cina semgu sekali tk memadai bagi saya.jadi saya nak lg baik untk tahun depan.saya kesian anak saya waktu ni,sebab tahun 2 dia da pergi 4 kelas(ugama,sjkc,mengaji malam,tuesyen).tapi saya tengok anak saya lebih suke sek ugama dia sagt cept memahami.

darjah 3 skarang 2017-takde sek ugama sebab waktu belajr sama dengn sjkc,jadi waktu pagi pergi sjkc,balik daycare dekt tadika lama ,belajr tuesyen semua,tahun 3 anak naik kelas berdasarkan rekod naik masa drjh dua.saya berharap anak saya terus berminat terus belajr dan terus berjaya.

memang sape2 nak sek kan anak sjkc memg tenaga masa,wang ringgit semua tu kena korbankan,sek anak saya jauh,duit van sek dia je sebulan rm200(ramai terkjut).tapi bagi saya tkpela itu yang saya mahukan jadi saya kena korbankan.yang penting anak2 nak belajr.

sepanjang anak saya di sjkc saya perasan sjkc ni ape2 bayaran tak bagi resit,kadang minta duit komputer sampai ratus2 kite mesti nak bukti sebab tak percaya anak takut hilang duit.kita pun takut lupa samaada da bayar ke belum.

besar harapn seorg emak nak tengok anak dia berjaya,sebb dgr kate tahun 4 lagi mencabar sebb da mula tulis banyak perkataan/esei.

saya berharap saya pun berjaya jadi ibu macam TT,jauh lagi perjalanan saya.

sedikit perkongsiaan.saya pun nak balik belakang nak baca kisah forumer yang lain.TQ

susukambingbest replied at 13-1-2017 06:48 PM
trma kasih utk mklumbalas sis. sy dah prgi ke 2 buah sjkc n tnya srba ckt pd cikgu kt situ. xde te ...

anak skrg umur berp?maaf tak baca kisah awak.anak tadika cina ke?memg ade sek yang buat test.masa anak saya nk masuk drjh satu,ramai rupnye yang tkde basic bhasa cina,sebb ckgu tdika ank saya beritahu sekurgnye 2tahun kena tadika cina.sjkc anak saya pun da lebih melayu.

saya agak kurg suke ckgu di sjkc anak saya sebb bila kite bertemu guru,guru tu akan bercakap dalam bahasa melayu dengn anak kite,so kite tak tahu sejauh mana kebolehan anak(anak saya pemalu taknak cakap,tapi faham)

berbanding ckgu tadika lama ank saya bgus,bila ibu bapa datang dia mest bercakap bahasa cina dngn anak.so dari situ kite tahu anak kite boleh.

aurorae replied at 21-8-2013 04:26 PM
Nak berkongsi gambar Habel.  Kesiannya, hari pertama selepas cuti 2 minggu, ada 7 kerja rumah nak di ...

kesiannye,sampi 5pagi buat HW.

betul denda kalau tk siap kerja tk boleh pergi senam.sebab anak saya pun biasa kena.

bila dia pakai baju sukan,saya mest tanya main ape harni,kadang2 dia cakap satu kelas tak main sebb tak siap kerja sekolah.tu masa baru2 sekolah.

tapi da lama ok mybe da boleh kejar.anak saya ckp ckgu dekt sek pun bile menulis kt depan cepat sangat padam.saya tanya anak mybe ckgu nak tulis lain,dia cakap takde pun tapi ckgu duduk je(saya macam marah jugak kenapa nak dera budak macam ni)nak surh rushing tulis sampi tak terkejar sedangkan lepas tu da tak buat ape

lupa saya nak share anak saya sek ugama pagi sampai rumah 11.10.pergi sekolah petang 11.30 kesian jugak tk rehat.kadang sambil pakai baju sambil suap makan.

dari darjah stu bawak bekal sampi skrg.saya tak bekal kan duit,tapi ade masa dia minta sebb teringin beli biskut dalam pecket dekat kantin.(paket kecik macam jual dekt 99 spedmart)
rutin da biasa bawak bekal,kadang pergi jalan pun tanya bekal.terharu jugak sebb anak sungguh makan