CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: nasi^impit

[MERGED] Kencing manis

em i pun ada kes jugak...ya'allah seksa nye idup....pegi bsp dr mule 3 month smpi lar nie nk bersalin....sbb mak ada kencing manis...so, kene cek air gule...
tinggi la pulak.....tp rasanye sbb masa mule2 ari tuh suke sgt minum air gas.....pantang tgk....tp alhamdulillah sekarang dh ok...tp still kene wat bsp lagik...
bacaan pun dh maintain 4 aje...hihi...suke2...
sape yg nk check bsp tu..petua nye...sblm gi minum la air kelapa....

anakcik mmg minum air kelapa ble drop gula lam darah ek?me masa wat bsp kat azzahrah sewmalam kul 8am-4.7mmol, 11am-6.0mmol, 5pm- 4.8mmol  then 10pm-4.8mmol.tadi g klinik ibu diorang ckp even my bspormal but my mgtt tinggi 8.3mmol so still kena review doc..huhu.kita kena wat bsp ni sampai bila ek?i mean kekerapan tu macamana?

kiki 18.6.10 kena buat MGTT.... takutnyerrr nak minum air gula. boleh sape2 bg petua camna nak bg tak nak gula kita naik lepas minum air gula tu...

kat klinik gomen skrg ni sapa2 yg berumur 25th pregnant diwajibkan test kencing manis, kena minum air gula...mek pun kena minum gak hujung bulan nih..huhuhu

sy baru jer kena minum air gula kamis lepas..mak ada diabetis 2 yg kna mnum..lgipon over weight..huhu..hazab sungguh nk abeskan sgelas air gula 2.. klu nurse 2 letak sirap ros ker, ribena ker..ok gk nk mnikmati kemanisan dia.. result xtau lg sbb next check up selasa depan..may b masa 2 akn tau sy ni bkal penghidap diabetis atau x... xabes stkat ni sja sbb sy kna mnum air gula bln 8 nih lak...kira dlm tempoh preggy sy kna harung 2x air gula..

Salam perkenalan semua.

Saya mengandung anak yang ketiga. Masa mengandung anak pertama dan kedua tak kes kena GDM (Gestasi Diabetes Mellitus) atau kencing manis ketika pregnant.

Tapi lepas buat MOGTT kat KK Medan Jaya 17hb lepas, bacaan saya 9.1 lepas 2 jam minum air gula. Kantoi la kata orang. Next day Nurse KK tepon suruh datang Isnin 21hb buat 4BSP (makan, 2 jam lepas tu ambik reading guna glucometer)

Asalnya saya kena buat sebab :
1. anak kedua saya lahir sebagai big baby 4.11kg (saya buat MOGTT masa minggu ke 34 tapi takde ape2)
2. saya berumur 35 tahun keatas
3. BMI saya tinggi (overweight sikit)

Masa jumpa doc kat KK pada 22hb tu doc kata kena masuk emergency ward hospital. KIV dulu insulin. Saya cakap saya nak bersalin kat PPUM. So doc refer ke sana.

Dijadikan cerita, ntah camne SN kat triange emergency ward PPUM (lelaki) tu takde pengalaman sangat (mungkin budak baru) dia suh saya ke Klinik Outpatient. Bila sampai Klinik Outpatient, nurse kt bahagian saringan tu siap bertekak on the phone with SN tadi cakap - "you faham tak bacaan ni, this is pregnant mother, history with BIG BABY....ye I tau not nice to make patient go here and there..." (tu saya tau dia budak baru - Nurse kat Saringan kata "ni mesti budak baru dan la lelaki, buat keje cincai jerk...GYNAE klinik tutup dik, semua On call jer) So setengah hari saya dihabiskan kesana sini jerk (dah la parking jauh gila dari Klinik Outpatient kat PPUM - sebab dah lama tak pergi)

Doc Outpatient pun takleh buat apa kan, sebab dia bukan GYNAE (nurse kat saringan kata kalau masuk emergency sure saya dah jumpa GYNAE on call. So dia bagi refer letter.

Esoknya saya pergi la GYNAE clinik jumpa MO (medical officer). Pagi tu jugak dia kata saya kena tahan masuk wad. Tapi nasib baik sebab ada kawan saya dia MO turn lecturer, dia bagitau secara terperinci la apa nak jadi nanti. SO saya cool je.

Bermulalah dari Rabu minggu lepas hingga Ahad saya duduk kat wad.

Keje saya makan, cocok amek darah utk reading, makan cocok amek darah utk reading - sib baik hospital food kat PPUM ni sedap. Sampaikan jari2 sebelah kanan saya dah macam kena campak je bekas kena cocok.

Hari kedua saya jumpa dietician dan diabetik nurse. Yang ni saya rasa satu rahmat. Sebab saya diberi pendidikan apa yg patut saya makan dan kuantitinya. Nurse Diabetik plak bagi form utk saya pergi persatuan diabetik, beli strip dan jarum (RM105) dan nanti dapat glucometer free

Nak hilangkan boring hubby bawakkan laptop. Saya google la apa yg patut. Bila doc datang saya tanya macam2.

Saya makan nasi 2 sudu pun gula saya naik tinggi gila. Maknanya saya bukan golongan yang boleh makan makanan GLYCEMIX INDEX tinggi.

Haaa ni yg menariknya. Kita dok ingat, makan benda tak bergula je tapi semua makanan yang ada CARBO akan jadi gula dalam badan kita.

GLYCEMIX INDEX ni adalah "adalah ukuran dari kesan karbohidrat pada peningkatan gula dalam darah. Karbohidrat yang memecah dengan cepat selama pencernaan melepaskan glukosa ke dalam aliran darah dengan cepat memiliki GI tinggi, karbohidrat yang memecah dengan lebih perlahan-lahan, melepaskan glukosa lebih berperingkat ke dalam aliran darah, mempunyai GI rendah. Konsep ini dikembangkan oleh Dr David J. Jenkins dan rakan-rakannya [1] di 1980-1981 di University of Toronto dalam kajian mereka untuk mengetahui makanan yang terbaik bagi pesakit diabetes"

Jadi saya dalam golongan "tak boleh langsung makan nasi" sebab kadar metabolisma saya sangat rendah. Kalau nak perbaiki ni saya kena exercise lebih (tp orang pregnant mana boleh exercise lebih2, kena minta nasihat doktor)

Jadi saya google bermacam2 GLYCEMIX INDEX table yg ada. Saya dapati pasta GI dia 32 dan nasi GI dia 82. Itulah diet saya sekarang. Pasta. Saya guna mushroom soup cambells dalam tin tu dalam 2 sudu tambah cedar cheese satu keping jadi sos dia (sebab cheese satu slice dan sup mushroom tu very low GI dia)

Saya tukar cara masakan saya, saya banyak bakar, rebus dan stim. Saya makan banyak protein dan sayur-sayuran mentah (salad) timun memang zero GI

Walaupun saya hanya boleh makan 15g carbo utk 1 portion (45g utk sarapan/makantengahri/malam dan 15g utk snek 3x makan selang seli) saya tak rasa la lapar ke apa. Gula saya sentiasa antara 6.7 dan 4.0 lepas makan.

Saya pulak suka masak, so saya ganti banyak benda lepas buat research - sos tobasco utk sos cili, serbuk cili utk bagi rasa pedas kat ayam bakar, acar rampai saya tambah apple hijau utk bagi rasa manis2. Jimat sikit la, makan pun tak banyak (dulu satu plastik pasta satu kali makan satu keluarga, sekarang leh 5x makan) walaupun agak mahal sikit dari beras biasa. Anak-anak saya jenis tak kisah makan sayur apa pun diaorang bedal.

Memang la makan dah tak macam orang melayu kita, tapi demi baby saya terpaksa kan.

Follow Us
aaesyah...

berapa bacaan gula?

anakcik mmg minum air kelapa ble drop gula lam darah ek?me masa wat bsp kat azzahrah sewmalam kul 8a ...
amna_zulaikha Post at 17-5-2010 23:56

intan pun sama...mgtt 8.3..anak sulung tak ada apa2 penyakit...ngandung kali kedua ni (skg 32 minggu) kena mcm tu lak...may b twins tak tahu la...

Reply 106# aaesyah

Saya tertarik dgn ayat "Yang ni saya rasa satu rahmat. Sebab saya diberi pendidikan apa yg patut saya makan dan kuantitinya."

Alangkah bagusnya jika setiap daripada kita terutama ibu bapa sentiasa utamakannya dalam aktiviti harian & utamakan penjagaan kesihatan anak2.

Reply 107# intandanial

Bacaan gula yang mana ye? Kalau selepas 2 jam minum glukos 9.1

Reply 109# 9y2

Saya bertuah sebab mak saya orangnya sangat strict dgn pemakanan anak2. Dia pantang kalau saya tak cukup bagi susu (2 gelas sehari) dan tak ada sayur hijau dalam hidangan makanan anak2

zila last week disahkan ada kencing manis.
doc nasihat jgn mngndung lagi..
smpi bila eh zila msh blm blh ngndung lg??
ada sapa2 thu x?

kencing manis masa mengandung memang bahaya. alhamdulillah tak penah kena lagi walau pun dah 3 anak.  kurang-kurangkan la pengambilan gula.

kalau nak makan/minum manis jugak boleh amalkan STEVIA.  kalau nak bancuh minuman jgn pakai gula tapi pakai STEVIA. rasa manisnya lebih kurang gula je. STEVIA ni tak dak kalori.

Reply 112# zila_hakimie

Assalammualaikum Zila

Tak pasti kenapa doc cakap camtu? Maybe boleh tapi kena jaga paras gula 3 bulan sebelum pregnant.
I think your doc knows best. Angelina Jolie pun dinasihatkan begitu oleh doktor nye - ok la tu you as glamorous as Angelina he he he

http://www.aceshowbiz.com/news/view/00020886.html

Apa2 pun sabar la Zila. I pun lebih kurang mcam you...its hard but we can get through this....

Reply 113# norzyy

Gula memang tak ambik langsung. Stevia ni macam artificial sugar. Dah tanya dietician dia tak sarankan sebab saya mengandung.

Carbo pun kena kawal jugak.

Reply 115# aaesyah

awk dpt kncg mns sblm atau semasa ngndung?

Reply 116# zila_hakimie

Saya mengandung kali ketiga ni trus dapat, jadi dia type GDM (masa mengandung je kena)
Dulu bersalin anak ke 2 besar 4.11kg. Umur saya pun dah lebih 35 mengandung kali ke 3 ni. Overweight sikit. So dalam family tak ada history pun leh kena jugak.

Memula rasa tensen kerana nak kena kawal makan. Lebih teruk kawal makan dr type 1 dan type 2.  Tapi bila fikirkan tentang baby...rasa ok la.

na tanye kat kawan2 yg ade kencing manis ni...ade membe ckp..kalo minum air barli..kire air kencing kite tu jd ok balik...betul ke??kire cm die cuci la...

sy smalam bacaan pn tggi.. lepas mkn bacaan mencanak naik smpai 6.7.. b4 mkn tu 4.7.. haih.. ni kes mkn beger la ni

saye pun first time pregnant...
last check up hari tu...baru masuk 7 mggu..
pastu doc suh dtg balik esoknye tuk wat ujian darah..
sbb saye ni da kategori overweight...pastu emak saya lak ade kncng manis..

so esok nye tu.test 2 kali..mase pease ngn pas minum air gula tu..
bile kuar result....
mase puase = 4.2
pas minum air gula = 8.7

terkejutnye la....btw..umur saye bru 26....hm...tp yela..da ade keturunan..
pastu mmg admit...since preggy ni..saye susah nk minum air msk...minum je trus nk muntah..so duk minum air manis je kijenye.....

agak2 mende ni leh di rawat tak?huhuhu....takut la plak lau trus2 de kncng manis nnt..skang ni pun bile da kuar result tu..nk check up un da takleh kat klinik...kene gi pakar trus....