CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: green~tea

Jangan malu guna duit suami

green~tea replied at 22-6-2021 09:11 AM
I pernah masuk mahkamah utk tuntutan nafkah tertunggak... by right and by law.. kita sepatutnya  ...

ini mahkamah syariah ? Kalo suami x wajib bagi duit belanja/poket  maksudnya isteri2 yg tak bekerja terpaksa bergantung pada suami la kalo nak beli apa2?

Edited by green~tea at 1-7-2021 07:56 PM
UMMI_MAI replied at 1-7-2021 01:10 PM
ini mahkamah syariah ? Kalo suami x wajib bagi duit belanja/poket  maksudnya isteri2 yg tak bekerj ...

Tak wajib bagi duit poket utk isteri yang bekerja... groceries (makan), rumah, utility, pakai, sahaja kena provide

Sorry tak provide context setting yg betul... utk isteri bekerja vs tak bekerja

MrsVeneer replied at 30-6-2021 05:53 PM
Sisthur! We need to talk! I disagree with this.

Itu minimum requirements by mahkamah la utk tuntutan nafkah..

Of course dengan laki iols skang hujung rambut sampai hujung kaki dia tanggung  wakkakakaakkaka  siap pakej serah companies.. cuma i plak segan nak pakai duit hasil dari companies tuuuu arghhhh

penmerah replied at 30-6-2021 06:23 PM
Kadang2 husband Kasi cash utk beli barang2 tapi saya tolak Dan Kata takpe duit yg haritu Ada lagi
P ...

Yup. Ambik je. Kalau x gune duit tu, simpan jelah. Esok lusa ntah2 kite ade bekeperluan.

UMMI_MAI replied at 1-7-2021 01:10 PM
ini mahkamah syariah ? Kalo suami x wajib bagi duit belanja/poket  maksudnya isteri2 yg tak bekerj ...

Masa kursus kahwin ada cakap, suami wajib sediakan keperluan asas. Beras beserta lauk pauk yg sesuai. Sesuai ni ada sayur, ada protein. Bukannya hari2 makan udang besar lengan. Mcm tu lah. Rumah yg selesa di kejiranan yg selamat. Suami kena tanggung sama ada sewa atau beli. Bil2 api air wajib. Astro tak wajib. Pakaian dan kenderaan yg sesuai, wajib suami sediakan. Basikal pun kira kenderaan kalau suami sendiri pakai motor. Jangan suami pakai BMW, wife pakai kancil lampu petak.

Kalau suami dah selesai sediakan semua di atas, tanpa culas, duit poket dah jadi tak wajib.

Nurul8001 replied at 2-7-2021 10:53 PM
Masa kursus kahwin ada cakap, suami wajib sediakan keperluan asas. Beras beserta lauk pauk yg sesu ...

oooo... api air saya bayo sebab nati dia ngomel2 suruh berjimat ... maleh nak dengo... hahah... dah ekon 3 bijik camne nak jimat bawah 300 nye

Follow Us
Salam, macamana nak detect future husband kita tu ok ke tak dari segi tanggungjawab selepas kahwin?

Saya seorang yang agak berdikari sebelum ni. Setahun perkenalan memang saya tak pernah meminta apa-apa. Even makan dekat kedai pon saya akan share bayar.

Apa yang membuatkan saya takut untuk teruskan relationship ni (InsyaAllah hujung tahun kahwin), bila haritu dia accident kan kereta saya. Tapi beliau tiada pon offer untuk saya pakai kereta beliau selama saya tiada kereta. Nasib baik saya ada motor untuk digunakan selama 2 bulan sebelum kereta siap.

Bila accident, of course roadtax kereta saya akan jadi mahal balik kan, bila saya bersuara saya tengah saving untuk roadtax, beliau hanya cakap "takpe, slow-slow simpan".

Dan latest, selama 1 tahun saya berkawan dengan beliau, baru 2 bulan lepas saya bercakap dengan ibu beliau. Apa yang membuatkan saya terfikir bila ibu beliau suruh saya jangan cerewet bab makan. Ini sebab saya dah lama hidup sorang, mostly saya akan makan fast-food, makanan tempat-tempat viral, so sata rasa ibu beliau takut saya habiskan duit anak lelaki dia. Padahal, kalau keluar memang bayar asing.

Saya takut kalau beliau kedekut selepas  kahwin. Sebab ayah saya seorang yang culas bab nafkah dengan ibu saya. Kind of paranoid pon ada jugak bila saya fikir kan balik.

Apa pandagan sifu disini? Saya risau dah kahwin baru terkeluar apa yang belum nampak lagi. Sebelum terlambat, apa yang perlu saya selidik @ soal bakal suami saya? Thank you in advance

tak reti nak mintak. just bila nak beli barang masukkan sekali dalam shopping list sebab dia yang beli. tapi sebab still kerja walaupun income dah half due to covid19, barang lain-lain yang bukan essential masih beli sendiri.

ada lepas amek paycut tu je lah mintak dia coverkan some house expenses yang before this saya cover sendiri. tu pun segann sangat. panjang mukadimah nya.

Sy segala isi perbelanjaan rumah....travel...elaun belajar anak anak..memang suami....semoga suami ku senantiasa dimurahkan rezeki...

rayaperantau1 replied at 27-7-2021 04:53 AM
Salam, macamana nak detect future husband kita tu ok ke tak dari segi tanggungjawab selepas kahwin?
...

Eh you patut minta balik duit insurance tue. Sebab dia yang buat kete you masuk workshop. Now ncd you dah zero balik. Sayang sangat.

Dulu i before kawen pon, kalo keluar dating we all akan share expenses sama2. Dia belanja makan, i belanja tengok wayang.  Dia drive bawak kete dia and isi minyak, i tolong bayarkan parking. Give and take gitu. Since masing2 baru je keje.

Bila dah kawen skrg nie, most perbelanjaan di atas bahu suami. Rumah, groceries, susu tadika anak2, pakaian, bil utilities and kereta2 dia.

Since dia pon izinkan i bekerja, so i just bayar medical insurance anak2, condo i and kereta i je. Duit shopping barang2 diri i mostly duit i sbb kalo pakai duit dia, dia kata dia mampu bayar brand2 kat drugstore je. Tapi i tak nak. ????

Yang penting, duit suami halal untuk kite as isteri. Minta la selagi boleh minta.

Rate

1

gadis_tulip replied at 15-10-2021 11:09 AM
Eh you patut minta balik duit insurance tue. Sebab dia yang buat kete you masuk workshop. Now ncd  ...

brand2 kat drugstore je?

Iye you, contoh cam skin care loreal or nivea tue. Tapi kulit i sangat sensitif, dulu muda2 adalah guna product2 kat drugstore tapi dah makin tua ni tukar ke skincare kat counter. So now, kulit dah makin baik then continue. I am ok with it.

gadis_tulip replied at 25-10-2021 09:58 AM
Iye you, contoh cam skin care loreal or nivea tue. Tapi kulit i sangat sensitif, dulu muda2 adalah ...

can suggest apa skincare yang uold guna?
iols guna skincare safi naturals
boleh beli dekat mana²
iols tak boleh guna jenama lain
muka naik jerawat ..
nasib baik sekarang muka iols dah okay
sebelum ni tak guna skincare
pakai pencuci muka je

NaylaArisha replied at 25-10-2021 05:32 PM
boleh beli dekat mana²

Uhuhuhu.. golongan 40 an cam iols ni tak boleh  dah pakai skincare tanpa study ingredient dan tujuan... skang ni skincare iols pakai

Siang hari
1. Pencuci muka eucerin (husband pun pakai)
2. EE cream (tinted moisturizer) spf50 clinelle

Malam
1. Pencuci muka eucerin
2. Serum BHA the inkey list
3. Serum alpha arbutin + ascorbic acid the ordinary
4. Serum granactive retinoid 5% the ordinary
5. Olay regenerist night cream (grey jar) for niacinamide

Semua skincare iols tu semua below rm50 per bottle.. iols beli di watson during sales... or i bought from cultbeauty.co.uk jer.. dalam 7-9 pound je serum tu

Rate

1

gadis_tulip replied at 25-10-2021 09:58 AM
Iye you, contoh cam skin care loreal or nivea tue. Tapi kulit i sangat sensitif, dulu muda2 adalah ...

Kulit u jenis kering ke, berminyak.. u pakai brand apa...

Tak kisah la mahal ke murah ke, yg penting sesuai dengan kulit.... and kita boleh consistently pakai... baru nampak efek long term, awet muda

rayaperantau1 replied at 27-7-2021 04:53 AM
...

Mcm red flag je calon suami.. anyway if u decide to get married pun, just make sure awk selamatkan diri u... jangan bgtau apa financial planning u... secure and build your savings dulu... jangan serah jiwa raga harta kat suami... belajar minta dsri dia....ckp terang2 je takyah berlapik sgt.. dekat mak dia jangan menunjuk u ada harta... diam2 sudeh

green~tea replied at 26-10-2021 12:24 AM
Uhuhuhu.. golongan 40 an cam iols ni tak boleh  dah pakai skincare tanpa study ingredient dan tuju ...

two diff type untuk siang dan malam

iols newbie bab² macam ni
sebelum ni main beli jer produk kat shoppee
guna produk Natural Biocare
masa guna mmg nampak okay
tapi bila terstop kejap
kulit jadi gelap
tu yg tukar pada produk Safi Naturals

hasilnya lebih baik
kulit muka rasa segar sentiasa
tak perlu guna mekap
iols dah boleh keluar bareface

Edited by green~tea at 26-10-2021 08:55 AM
NaylaArisha replied at 26-10-2021 07:58 AM
two diff type untuk siang dan malam

iols newbie bab² macam ni

Oh yes.. sbb malam mmg recovery time.. retinol or vitamin a tu sensitive to UV light.. so pakai la belah malam

Focus i siang hari more to spf50 .. thats why tinted moisturizer yang contain all in one tu dah cukup... tinted moisturizer i tu EE cream spf50 clinelle tu lah...

I dah lama tak pakai foundation... cukup ee cream ada SPF...

NaylaArisha replied at 25-10-2021 05:32 PM
boleh beli dekat mana²

I suggest you remain je dgn product yang you guna skrg. Dah sangat ok kan? Takde masalah.
Jangan cari masalah cam ai dulu2. Dah ok product drugstore, gatal2 tangan tukar product lain. Habis teruk kulit i. Back to product yang awal2 tue pon tak jadi.

Last2 kena abis duit pi product counter (suggested by kawan i). Alhamdulillah ok. Seriau i tau. Now i add more, facial dua minggu sekali. Nie pon nasib jumpe yang elok. Dah 5 tahun dengan dia. Since i pon makin tua.

green~tea replied at 26-10-2021 12:26 AM
Kulit u jenis kering ke, berminyak.. u pakai brand apa...

Tak kisah la mahal ke murah ke, yg pen ...

kulit i dulu combinataion. Awal2 pakai cetaphil. tahun 2006 time belajar. Pastu gatal2 tukar loreal, naik segala mala jerawat batu. Teruk sangat2. Tak sesuai.

Bila da start keje, 2009 pakai product kat counter. Alhamdulillah, getting better. Memang slow sikit proses nak heal. But lama2 memang elok balik. So, i remain sampai now.

Untuk tak OT, suami i memang gitau awal2. Dia mampu beli barangan dari drugstore, over the counter i kena top up sendiri. Oleh itu, i akur dengan beliau. Harap2 bial beliau dah kaya nanti, jangan dilupakan isteri beliau nie. Gituuuu.