CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: anony-mous

Mertua Miskin vs Kaya

amal12bh replied at 9-10-2020 12:11 PM
iols rasa tt ni jenis byk fikir sgt ni..tt kena belajar utk chill n let go yer..duit mmg penting. tp ...

Thanks uols.

Isu harga brg tu i mmg xpernah mention . Tp mertua suka tnya harga. At 1st i anggap tu perbualan biasa but last time masa i beli baju, i xsempat nk bgtau harga , dia dah ambik baju tu terus check tag harga. Start tu i rasa xselesa.

She like a mother i never had. So i selesa nak cerita apa2, nak travel sana sini. Tp lepas dia tiba2 nak jugak travel and terpaksa angkut whole family dia, i jd xsedap dah dekat situ. I boleh bg sikit sumbangan utk PIL but not utk adk beradik yg lain. Dah besar nanti pndai2 la masing2 kumpul duit pegi jalan2.

And mmg i akn ikut nasihat dlm ni, kurangkan sembang. Kurangkan aktiviti sama2

UMMI_MAI replied at 9-10-2020 01:09 PM
macam saya ngelat skit... pagi raya puasa every year kat umah my husband. Petang balik umah saya.  ...

Sebenarnya ok je, kalau x ada org duk mencucuk. Untung uols. Bg i asalkan benda tu kita selesa n both setuju, ok jah.

brego replied at 9-10-2020 10:57 AM
skandal jer dengan boifren,
tak payah yer2 bercinta pun, nama pun friend with benefit.
just have ...

Hamboi uols, mcm ada pengalaman jah meh la share

macam saya ngelat skit... pagi raya puasa every year kat umah my husband. Petang balik umah saya.  ...

Hahaha..yang penting dah sefahaman and tak perlu gaduh every year

iols masa awal2 kawen, mmg selalu bias balik kg belah husband lebih dari kg sendiri. memang awal2 tu asal nk balik kg husband jek, muka mmg muncung jek, x redha, x ikhlas n kadang menangis senyap2 dlm keta. ada sekali tu, iols nangis depan mak mintak maaf sbb x dapat balik selalu. mak iols paham. dia yg pujuk kata isteri ni kena ikut suami. bila mak iols kata mcm tu, iols sikit2 mula redha. sbb tau mak iols pun redha. lama2, family in law sendiri paham, especially sil. kalau lama sgt kt kg husband, sil yg tegur husband suruh balik kg iols pulak. syukur sgt. mil iols pun xde bunyi apa. sbb sil iols tu jenis tegas n mostly org dgr cakap dia. lama2 masing2 paham kena sama2 adil bila balik kg tu. betul la tu, asalkan xde yg menyucuk, n your husband sendiri kuat n paham nk uruskan rumahtangga sendiri. pape semua berbalik pada both the husband n wife.

anony-mous replied at 9-10-2020 01:28 PM
Hamboi uols, mcm ada pengalaman jah  meh la share

mana boleh share kisah skandalism di public.
kite kena professional.
pandai makan, pandai2 ler simpan.

since iols ni masih single, so tak boleh kira skandal la kan.
kira nya friend with benefit

Follow Us
brego replied at 9-10-2020 02:37 PM
mana boleh share kisah skandalism di public.
kite kena professional.
pandai makan, pandai2 ler s ...

aku minat mcm tu,ape dpt dgn friend with benefit,,,

Ada kawan yg kawin dgn anak yatim adik beradik pun takda..untung beliau

Omputeh pun ada masalah gini chuolss..bukan senang nak adapt kalau kahwin dengan pasangan yang tak sekufu..depends attitute pasangan dan keluarganya..contoh aku jumpa dalam thread kat Reddit ni.

https://www.reddit.com/r/AskWome ... ou_married_someone/

shop_girl replied at 10-10-2020 12:55 PM
Omputeh pun ada masalah gini chuolss..bukan senang nak adapt kalau kahwin dengan pasangan yang tak s ...

Kenapa la i xjumpa thread tu sblm kenal husband. See?? Bukan kita pandang hina. Mat salleh pon ckp xkan kahwin dgn org yg x sama social background. A phd shud not marry someone yg ada spm. Bukan pasal berlagak atau duit, tp pemikiran xkan sama. Org spm xkan faham kesulitan yg org phd alami n vice versa

amal12bh replied at 9-10-2020 01:41 PM
iols masa awal2 kawen, mmg selalu bias balik kg belah husband lebih dari kg sendiri. memang awal2  ...

Nangis2 u pun sebab terpaksa balik rumah mertua parents kandung suami...
Biras I lagi la kesian...dipaksa balik rumah mertua tiri yang jadi mak tiri suami selama tak sampai pun 5 tahun ketika suami dah usiadewasa (dah kahwin beranak pinak pun)...
Tak faham2 lagi mak tiri tu asyik dingin je melayan tapi dia gigih  jugak balik tak kira raya ke tak...siap bermalam walaupun dlm rumah tu ada anak mak tiri yg bukan mahram dgn dia....... Bukan i je pelik, en suami pun pelik kt abang dia tu...

sarahmirza replied at 11-10-2020 05:44 PM
Nangis2 u pun sebab terpaksa balik rumah mertua parents kandung suami...
Biras I lagi la kesian ...

selalunye jenis mcm tu xde life sendiri,
kalau aku mmg malas dah nk balk kmpg,bukan x rindu parent tapi nk balik tiap bulan tu payah... jalan jem lg,masa lagi,kerja kat umah lagi,life lg...
org2 dulu zaman parent kita xde plak balik kg tiap bulan.... paling kuat pun 6 bulan sekali....
nengok drama sampai 3 tahun x balik langsung x releven dgn zaman skrg ni yg tiap minggu highway sesak dgn org balik kg tiap minggu,,,,

shop_girl replied at 10-10-2020 12:55 PM
Omputeh pun ada masalah gini chuolss..bukan senang nak adapt kalau kahwin dengan pasangan yang tak s ...

owh ade jgk ke,aku ingat mat saleh xde masalah,rupenye same je hahahha,
bagi aku pasal duit xde masalah yg masalah perangai dan budaya kuarge,
antara budaya yg aku x berkenan adalahhbudaya adik beradik x kira jauh dekat semua dia layan bg rapat

Aku dulu pernah plan nak kawen dgn someone yg tak sekufu (dia dah plan nk dtg merisik)...adik aku sendiri tanya, ko sanggup ke kak, mama bg ko tidur atas tilam tebal bilik, siang & malam tidur dalam ekon pastu tup2 nak kawen dgn orang kampung, tak ada katil, rumah atap zink, duduk dengan PILs mentaliti kg.com, duduk tepi sawah...eventually aku putuskan, bukan atas sebab tu aje, sebab masa tu aku plan nak sambung bljr & grow professionally yg pada dia itu membazir duit, langsung tak pernah bg aku galakkan. A few years lepas putus, dia contact semula tnya dah buat master ke? Aku cakap dah...pastu dia cakap on & on pasal parents aku.. Dah la tak pernah jumpa parents aku pun, tapi sebab mak dia cakap orang Perak memang giler harta so parents aku yg asal usul Perak giler harta..

Dia suruh aku pindah ke negeri dia, suruh pakai jubah & tudung labuh. Dia nak shape aku into being this submissive wife. Masa dgn dengan dia banyak...abang nak Ayor buat tu...abang nak Ayor buat ni.. So aku quit the relationship. Lepas putus, family dia start cakap buruk2 pasal aku & family, & semuanya dia sampaikan kat aku..... So, good riddance. Kadang2 aku fikir...aku ni jenis tak fight for love ke, jenis tengok duit je yada, yada but aku tau aku takkan happy hidup ikut cakap orang.

Aku dah tengok a few kawan aku yg rasa letih "marry down", awal2 diorang ok je tapi as years crept on diorang letih. Aku ni lah tempat diorang mengadu domba, almost daily.. Nasib baiklah bukan pada waktu yg sama.. Even ada yg letih seawal tahun pertama sebabkan perbezaan edu, income & fmly background. Ada yg ada PhD anak somebody kat MOE, kawen dgn suami tak pass SPM kerja technician, ada lawyer kawen dgn kerani, ada anak org elit kawen dgn orang miskin broken family.. Semuanya bermula dgn kisah cinta yg meluap2 & akhirnya malap..Yg sekufu dari segala segi pun boleh beratakan bila mindset tak sama. Kadang2 bila aku dengar cerita gini, aku rasa cukuplah, kat umur2 senja ni nak melalui benda2 camni dgn family belah sana, aku redha single sampai jadi arwah.

Tabahlah TT, aku harap kau temui jalan penyelesaian yg terbaik..

Rate

1

ayorsuam replied at 11-10-2020 10:01 PM
Aku dulu pernah plan nak kawen dgn someone yg tak sekufu (dia dah plan nk dtg merisik)...adik aku se ...

Nasib baik uols x teruskan kahwin tu. nak paksa2 org pakai tudung labuh pulak.

Sbb i xpernah terfikir pasal mindset ni. I ada je bestfriend masa uni yg mmg dari family susah. Dan best berkawan tp yg xbest bila nak keluar jalan2, i kena keluar sorang sbb she x mampu. Iol mmg xkn belanja sbb dah pernah terkena org ambik kesempatan.

Then mgkin sb ayah i xkisah kahwin dgn org miskin sbb dia ckp duit xpenting yg penting usaha cari duit. Maybe sbb heols lelaki so x rasa la benda ni. Walhal its more than money. Ayah i pulak mmg jenis xkacau privacy ank2. Xpernah tanya harga tudung, baju kasut. Xpernah mntak ank2 byrkan duit dia nak jalan2.

Dah la ayah i jenis org yg jaga masa. Jgn lambat, jgn last minute. Xsuka break the rules. Bila masuk side PIL, rengsa sgt. Jenis x jg masa. Nak kemana2 plan lepas zohor jd lepas asar. Buat keje last minute, no backup plan. Jenis x think ahead. Nasib baik la xjumpa selalu. Tp bila lama xjumpa, sekali balik terpaksa lama2.

Lg 1, dulu i idam beli banglo, supaya depa dtg rasa selesa. Now i rasa takut plak. Nanti kalau selesa sgt, kerap pulak nak dtg atau mintak adk ipar duduk serumah. Adk i pon i xpernah offer . Parent i pon x pernah cadang adk i stay dgn i.

anony-mous replied at 12-10-2020 01:12 AM
Nasib baik uols x teruskan kahwin tu. nak paksa2 org pakai tudung labuh pulak.

Sbb i xpernah t ...

Iols paham sangat sis, sebab benda2 yg U citer tu semua jadi kat iols & family...bezanya bukan belah laki yg buat hal.. Yg buat hal belah my mom. My mom masa baby kena bg kat grandparents, so nasib dia lebih baik dari siblings. Sebijik, pasal tak hormat people's time, tanya harga barang2 kami beli depan orang yg ada masa total strangers pada kami,  datang jemput diri sendiri, menghulur jauh sekali...benda tu dah makan jiwa kami sikit demi sikit....Kalau datang rumah nk jumpa mak aku berbondong2 datang...jenis 30 org datang, tak bawak waima sebijik gula pun. Datang bawak diri...pastu depa semua tau mak aku ni jenis takde benda nk jamu dia akan adakan. Esok pagi nak naik flight pergi umrah, malam ni lepas Isyak datang dekat 30 orang, harap kami jamu dinner. Aku punya la menyirap...  Mak aku punya generousity ni its a thing yg diorang semua tau & semua ye, semua akan buat perangai, call tetiba nak dtg lunch 3 kete call kul 11 am. Rumah aku sekarang tepi hiway utama...akan jadi pitstop sedara-mara.. Kalau family sebelah ayah aku tak risau...dorang jenis bgtau awal, considerate bawak food semua siap2, utk makan sama2..tapi belah mak aku ni haarraaaammm bawak badan je. Aku bukan expect banyak, balik tu salam la mak aku bagi duit RM10..haraaamm kami duduk dapur masak utk dorang yg datang puluh2 orang tu. Bukan setahun dua baru jadi family, dah selama2nya... Tu belum yg kejap2 mintak duit kat...seribu sana seribu sini..
Uols nak buat baik berpada2 TT, kita kadang2 nak sayang orang dengan buat small things...kita nak be generous by giving but some people doesn't know when to stop receiving and start reciprocating..

ayorsuam replied at 12-10-2020 09:42 AM
Iols paham sangat sis, sebab benda2 yg U citer tu semua jadi kat iols & family...bezanya bukan bel ...

Itu la i xnk. Nanti baik sgt org anggap kita ok je depa nk buat apa pon. Last time depa dtg indah start tarik muka sbb suka sgt bgtau last min. Dtg mesti nak angkut semua tp sorang pon xboleh bantu. Sng ckp x ada sorang pon yg ada benefit. Hatta tlg tgk google maps pon smua buat xtau. Adk2 ipar lebih suka main game. Entah kenapa bawak pon xtau la. I kecik2 dlu kalau emergency parent xbawak la unless tido hotel. Klau tumpang rumah org , jarang la bawak ramai2. Bawak tp xtido rumah org.

Dulu i xkisah sgt sbb kesian. Bila start dah pandai mintak2, lps tu sibuk tanya harga, jd x sedap. Mak i pon x ada nak mintak2. Klau depa dtg pon mmg x ada katil tilam bagai. Mmg kesian tp sendiri yg nak. Klau buh kat hotel, laki xbg. So lantak la. Mcm i balik sana pon x ada tukar cadar ke apa. Parent i buat smua tu. i xkisah xtukar cadar, x ada katil tp xbg nak stay luar tu yg i terasa sikit.

So i akn ikut majority nasihat kat sini. Xperlu baik sgt. Nanti org ambik kesempatan n xpasal2 jd gaduh. Buat biasa2 je. Dlm islam taraf PIL sama mcm parent sdri. Tp bkn sng nak anggap mcm tu sbb kita ni pon taraf menantu, x rasa ada PIL yg anggap menantu , lagi2 menantu perempuan mcm anak sendiri.

selepas baca, perempuan mungkin susah kot,
cam my husband, totally berbeza cara hidup, senang adapt,
tidur kat lantai no problem, jamban cangkung, mandi air kolah...
cuma tak boleh lama lah, 2 minggu oklah selepas tu mulalah soksek nak duduk hotel.
sebab tu sekarang me cuba balik malaysia tanpa my husband...

cam balik malaysia awal tahun ni,
my hsuband sanggup kasi me duit supaya boleh duduk hotel sebulan,
so untuk adil saksama, tidur rumah parents sebulan, duduk hotel sebulan.

faraway1 replied at 13-10-2020 12:03 AM
selepas baca, perempuan mungkin susah kot,
cam my husband, totally berbeza cara hidup, senang adapt ...

Betul2. Salah 1 sbb perempuan ada aurat nak kena jaga. And bila beranak sakit badan nak tido atas lantai. Lg 1 sbb tu kahwin dgn org yg mmg totally adat x sama. So at least laki u boleh expect sblm kahwin. Ni sama2 melayu, lg susah i rasa. N at least husband u tolerate la ada hari dkt hotel, ada hari dkt kg

Sorry tt..iols pn org susah.sikit rasa terganggu jugak baca post2 u..cane nk ckp eh..tp iols cuba fhm u dlm situasi yg stress so mgkin bhs sedikit kasar ke kan..to enlighten this issue jom buat lawak bodo skit...i rasa u meluap2 ni sbb suami u pun tk sided u..ni ilmu i dpt drp para suami porem nih ahahaaa i sendiri tk penah buat tp kata theyols menjadi hahaaa try ler tt..sikit lucah hrp btabah yek.apa2 yg u nk suami setuju/buat,try request masa u on top.semasa tau.bkn slps yek..theyols kata depa tgh pening2 tuh,otak tk berapa center then theyols setuju jah