CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5830|Reply: 37

buntu?ape patut buat?

maaf kalau tatjuk tak kena dengn isi cerita.kalau ade tajuk yang sesuai boleh tolg ubahkan.

kisahnye begini,saya baru dudk dirumah yang mertua sediakan.dulu dia sewakan.tapi lepas penyewa keluar dia surh kami duduk situ sebab jimat tak perlu bayar sewa dan sekali gus dekat dengan orang tua kalau jadi apa2.

nak di jadikan cerita rumah mertua tu kami bayar kire macam sewa.sebab dlu dia sewakan dia ade income.jadi ape salah kite bayar macam biasa sekaligus dapt bantu orang tua tu jugak.

saya ada beli tanah pada orang tua saya,geran bersama.tapi tanah tu saya baru bayar 1/4 je.sebelum duduk dekat rumah mertua,orang tua suruh saya buat rumah di tanah dia(tanah yang saya beli tu).tapi sebb tkde modal nak cari jadi kami tkde la buat apa2.dan suami berjanji dgn orang tua sy di mana mak dia nak tolg kami buat rumah dekt situ,jdi bile da ade penyewa ,duit penyewa tu kami bayar sikit demi sikit duit tanah tu,dan duit rumah kami tak sewa bayar pada duit yang di pinjam dari mil.boleh faham tak keadaan ni?macam agak keliru,maaf.

kronologi

A-rumah kami sewa
B-rumah mertua sediakan
C-tanah org tua yang jual pada saya

kiranye kalau saya da keluar dari rumah A dan masuk rumah B jadi kami tak perlu bayar sewa.tanah C bercadang pinjam duit mil untk buat rumah.dan duit yang tak bayar sewa tu kami bayar semua dekt mil yang kami pinjam tu.boleh faham tak?lepas da buar rumah C dan ade penyewa saya cadang bayar hutang tanah org tua saya tu.

agak rumit tak cara saya ni?

sebab dlu suami dengn yakin bgthu orang tua saya nak pinjam dgn org tua dia n org tua dia pun dengn yakin surh kami buat rumah di tanah C dengn pinjam duit dari dia.tapi yang menjadikan masalah bila da masuk rumah B,suami bayar sewa seperti biasa.bila saya cakap hal ni dia cakap nnti dulu sebb mil ade renovte rumah tu dan duit sewa tu kire bayar balik apa yang mil da keluar modal dlu.tapi yang merunsing kan saya usia abah saya yg da banyk,saya tkut tak sempt bayar hutang dia n dia tak merasa duit sendiri.saya da tk thu macam mana  cara nk cari income lebih untuk bayar tanah C n sekali gus buat rumah di situ?

saya kesian orang tua saya dgn janji suami saya dlu.bila saya suarakan ,suami marah sebb dia lebih utama kan mak dia.conth dia cakap bayar sewa dulu mcm biasa bagi mak dia puas,sebb mak dia pn banyk keluar duit untuk kami.kami tk pernh minta tp mil cakap dia nak kami anak beranak selesa.

saya cakap suami bayr sikit je duit rumah pada mertua sebb saya nak lunaskan hutang pada orang tua saya jugak.makna duit sewa tu bahagi 2.untk sewa mertua n tanah C orang tua saya.tpi suami tknak.

saya kecewa la bila suami dlu janji ngn orang tua sya nak bt rumah situ,org tua saya pn asik tanya.

ada cara lain tak untuk nak dapt duit buat rumah?dan cara saya nak bayar  duit tanah orang tua saya?saya tkde income lebih memandangkan tahun baru 2018 ni gaji saya di potong ,kami suami isteri tkde epf sebb maslah tempt kerja masing2 yang nak cut kos.

tolang bantu saya.maaf kalau ade cerita yang tak faham.nanti saya jawab yang mana tak faham

tq semua atas pandangan

view da ramai tapi tkde ke dapt bagi pandangan sikit

buluhbetung replied at 5-7-2018 03:00 PM

Sebab tak faham
Sel otak tak bersambung pulak

Batalkan jer

isu2 mcm ni yg akan mendtg kan masalah di kemudian hari

tp kalo sanggup juga nak harung buatla agreement

kalo ada duit lebih melalui loyer is better coz apa2 hal hujung2 esok bleh saman  menyaman

tp tgk cara cerite mcm family korang ni biasa2 jer bkn org kaya

so better batalkan jelah dok diam2 saving duit beli rumah lain

Bagi aku kalau dah menyewa rumah mertua..tetapla kena bayar sewa tu..kecuali mertua tu redhakan..tak bolehla ambil kesempatan nak duduk free atau sewa less 50% atas dasar anak menantu pulak kan.sedangkan mak ayah awak sendiri pun tak bagi tanah free pada awak.masih kena beli..kikiki..
Mcm tak adil nak minta mertua pulak tolong buatkan rumah utk korang..huhu..lainla mertua tu yg offer..bagi aku nak buat rumah gunala duit sendiri.buat apa nak paksa2 org lain pulak buatkan rumah utk kita..huhu..kalau mampu buat rumah.tak mampu teruskan menabung dulu..

karat betul otak ni...susah sgt nak hadam cerita ni..nanti free akak bling tengok lagi

Follow Us
Nurul8001 replied at 5-7-2018 03:28 PM
Sebab tak faham
Sel otak tak bersambung pulak

maaf sebb ayat cam keliru di situ.tq atas respon

tagas replied at 5-7-2018 03:31 PM
Batalkan jer

isu2 mcm ni yg akan mendtg kan masalah di kemudian hari

batal kan yg mana?pasal buat rumah tu ke?

orang tua saya tk bg beli rumah.dia surh buat rumah atas tanah yg ada.tp duitnye pun tk thu nak datang dari mana

kenapa keluar dari rumah A pergi rumah B? sebab rumah sewa kan..bukan rumah beli sendiri. dah duduk rumah MIL mmg la kena la bayar sewa jgk....lain la bila dah bg dia pulangkan balik..

at 1st place tak perlu pindah kalau tak da sebab pon, untuk tanah parent u, what to do? u beli tanah tapi hutang ke dgn parent u? ke dah bayar habis?  kalau tak bayar kena la bayar ..u beli hutang ke macam mana? perjanjian sendiri2 ke?

tapi kalau dah habis bayar, xda problem la..bg jela duit sagu hati kat parent tiap bulan

pumpkingirl replied at 5-7-2018 03:48 PM
Bagi aku kalau dah menyewa rumah mertua..tetapla kena bayar sewa tu..kecuali mertua tu redhakan..tak ...

sebenar mertua tk minta sewa.tapi anak dia aka my suami yang nak bg mak dia,sebb macam serba salah byk brg dalm rumah mak dia beli kan(kami tk mintak tapi mertua yg beli kan)

pasal tanah orang tua.actualy org tua saya mmg ade satu tanah je,dia tknk jual dengn orang lain(da byk org mintak ank buah,sepupu,pakcik n adik saya)tapi org tua saya nak saya yang duduk di tanah dia.sebb dia nak berlaku adil dengn adik beradik saya jadi dia jual tanah tu bukan bagi saya macam tu je.jadi adik beradik takleh pertikai tanah tu bukan bagi saja.dan lagi satu dapt bntu org tua untk tambah duit dia di hari tua.

cmf_blingblings replied at 5-7-2018 03:56 PM
karat betul otak ni...susah sgt nak hadam cerita ni..nanti free akak bling tengok lagi

maaf senior nnti malam2 sket baca balik bg faham

Bukan kata tak payah dengar cakap orang tua
Tapi ban merancang masa depan keluarga supaya gemilang terbilang cemerlang ini... lebih baik tanpa campur tangan orang tua.
Kalau TT dan suami ada hasrat nak beli rumah, beli sahaja.. kenapa pula orang tua sibuk kata jangan beli dan nak TT sekeluarga buat rumah atas tanah orang tua yang dijual kepada TT?
Dan TT pun ada bagi tau belum bayar full pun tanah tu... tukar nama kat geran pun tak lagi kot?
Cuba fikir tiba2 orang tua mati dan TT tak sempat nak tukar nama kat geran? Tiba2 jadi harta pusaka.

Keluar la dari kepompong hidup selesa.
Dan kahwin beranak pinak pun nak duduk rumah sewa mertua la, nak buat rumah atas tanah orang tua la..
Dah macam katak bawah tempurung...

Pada saya, dah duduk rumah sewa mertua takkan nak duduk free kot walau mertua yg offer?
Kalau saya... Mmg malulah duduk free. Dah tua2 kawin pun masih harap free
Awak sbg anak pun nak kasik mak Pak duit. Apatah lagi your hubby

Awak keje ke?
Awak kene carik side income utk bayar duit tanah ayah awak tu

tim87 replied at 5-7-2018 04:17 PM
kenapa keluar dari rumah A pergi rumah B? sebab rumah sewa kan..bukan rumah beli sendiri. dah duduk  ...

dari rumah A keluar ke rumah B sebb akhirnye tak sampi hati dgn mertua.tiap kali datg dia pasti sebut suruh duduk belakang rumah dia buat tu.dr mula dia buat surh kami duduk tkyh mnyewa,duit boleh simpan buat rumah nanti.selama 2 tahun kami tk masuk rumh tu da mertua sewakan dekt org lain.selepas penyewa keluar n kebetuln bapa mertua kerap sakit n menjadi punca utama kami pindah.sebb ank yg lain jauh.suami anak bongsu.

tanah orang tua saya tanah lot.pelbagai cara diorg saran saya untk buat pinjaman buat rumah tp tkde jalan yg mudah lagi.ye masih ade baki hutang duit tanah.janji mulut je.tanah belum tukar nama lagi.

sarahmirza replied at 5-7-2018 04:52 PM
Bukan kata tak payah dengar cakap orang tua
Tapi ban merancang masa depan keluarga supaya gemilang  ...

kadang2 org tua ni ade ank yang dia suke dekt dan senang minta tolong.macam suami dia ank bongsu dekat n paling senang berurusan jadi mertua memg nak dia duduk dekat .

macam orang tua saya pasal tanah,ye belum tukar gran sebb saya tk sampi hati belum half payment lg tp da nak tukr.saya redha kalau semua tk sempt anggap je sedekah.dulu dudk sendri dekat 8tahun.tapi mybe Allah da gerak kan hati kami suami isteri untk berbakti pd org tua semntra masih ade.

pasal nak beli tu ade jugak org tua sokong tp kalau terlalu mahal dia tak bgi.sebb bgi dia dari bayar banyk dekt bank elok buat rumah sndri,kalau setakat rumah murah buat aset tu boleh.tp enthla sush suami saya suka cakap biar tgu ade duit lebih betul2 lebih.baru boleh bertindak

penmerah replied at 5-7-2018 04:59 PM
Pada saya, dah duduk rumah sewa mertua takkan nak duduk free kot walau mertua yg offer?
Kalau saya. ...

ye betul memg tkde niat dudk free.cuma igt dlu bayar sikit sebb saya nak settle hal tanah dlu.sebb kami pun tkde bg duit bulann yg banyk,jdi degn bayr sewa dapt jugak tambah income mertua.ipar2 saya pun smua igt saya duduk free.masing2 marah dengki igt saya dapat lebih.mybe ade kelebihan tp inshallah saya pun tk gamak nak aniaya orang tua.sebb kite pun ade anak.

saya kerja.dlu saya igt nak buat loan bank bayr hutang tanah,jdi hutg tanah settle,saya bayar loan bank je.tpi suami tak bgi,dia cakap kumpul sikit2 baru bayar.saya jenis boros

pumpkingirl replied at 5-7-2018 03:48 PM
Bagi aku kalau dah menyewa rumah mertua..tetapla kena bayar sewa tu..kecuali mertua tu redhakan..tak ...

mertua memg offer nak modalkan buat rumah atas tanah org tua saya.jadi bila da ade penyewa barula pulang duit tu kat dia

semenjak saya dudk berdekatan mertua perbelnjaan agak lebih sedikit berbanding dudk sndri dulu.

dlu sebelum dudk rumah sewa mertua dia ade besar kan ruang lagi,jdi suami nak bayr duit mak dia dulu,macam mana dia ksian mak dia,camtu la saya kesian org tua saya .

mertua agak berduit sikit berbanding orang tua saya,cuma kami tknkla amik kesempatan.orang cakap takde bagi ape2 tapi jangn membeban kan

buluhbetung replied at 5-7-2018 03:00 PM

panjang story nye dik

akak suka point2... hahaha malas membaca tol

kejap akak hadam crita awak japp...

buluhbetung replied at 5-7-2018 04:42 PM
sebenar mertua tk minta sewa.tapi anak dia aka my suami yang nak bg mak dia,sebb macam serba salah ...

Jadi ni lebih kepada masalah kewangan. Komitmen,hutang melebihi pendapatan.
Memang takde cara lainlah melainkan cari kerja sampingan untuk dapatkan extra income.
Mungkin jual nasi lemak di ofis ke.ajar budak2 tuisyen ke. Buat grabcar ke.

12Next
Return to list New