CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MAMS

Dah Janji Tapi Tak Datang, Bapa Murid Mungkir Janji?

Suh makpak dia ‘home school’ ajelah anak dia tu.

[Translated]

Teringat attended satu kes kat zon hijau Kecemasan HRPZII November 2016. Beberapa hari lagi nak cuti akhir tahun. Tengok chief complaint kad triage kecemasan "Left ear bleeding post assaulted by teacher". So, tekan nombor panggil pesakit masuk. Masuklah pelajar form 2 dengan cikgu pengiringnya. Saya memulakan soal jawab (clerking)

Saya: Nape dik telinga berdarah?
Tak sempat budak tu jawab, cikgunya intercept
Cikgu: Mcm ni Dr, student ni dia tak pakai baju uniform ko-kurikulum. Hari Rabu kan. Ada la 3,4 org. Saya tanya knp tak pakai, tersengih2 gelak2. Saya dah suruh duduk diam2, nak tampar di pipi je, dia elak sikit, kena bahagian telinga. Berdarah. Saya dah lapor pengetua pengetua minta saya bawa ke hospital. Mcm mane Dr, ok ke budak ni?
Saya: Ermm. Saya kena tanya2 student ni, periksa dia dulu cikgu. Takpe, cikgu tunggu luar dulu, biar saya periksa dia.
Cikgu: Eh takpe Dr, saya tunggu sini, teman dia
Saya: Takpe cikgu. Tunggu luar dulu. Saya nak periksa telinga, dan rujuk kpd bahagian pakar telinga. Take time sikit.
Cikgu: Ok2. Takpe la camtu. Ada pape, panggil la saya, ade kat luar.
Keluar je cikgu tu

Saya: Dik, betul ke cikgu bagitau?
Pelajar: Betul Dr
Saya: Berapa kali cikgu tampar?
Pelajar: Sekali je kena. Yang mula-mula tu, cikgu nak tampar saya mengelak, tak kena. Gerun. Yang kedua tu kena, tu pun mengelak sikit sebab gerun, kena telinga.
Saya: Kuat ke slow?
Pelajar: Kuat sikit daripada budak2 lain kena. Cikgu nampak marah sebab tak kena yang mula2 tu.
Saya: Ooo. Ok, ada rasa berdesing ke kurang dengar sebelah telinga kiri tu? Ada pening2 ke pengsan ke jatuh ke lepas kena tampar?
Pelajar: Takde pening2 pun. Tapi, rasa berdesing je telinga. Berdenyut2. Kalau tutup telinga kanan, tak jelas bunyi sebelah kiri. Dengar sayup - sayup je bunyi suara Dr.
Saya: Ok dik, nantu Dr periksa telinga. Tunggu jap, nak ambil alat bilik sebelah.
Pintu bilik diketuk dan dibuka oleh cikgu tadi. Nampak kerisauan di raut wajah
Cikgu: Maaf Dr. Ok ke student ni?
Saya: Saya belum periksa lagi cikgu. Sekejap ye, tunggu luar dulu. Sebab adik cakap dia kurang dengar sebelah kiri. Selalunya memang kita rujuk kpd pakar telinga di bangunan baru ACC, sebab dorang ada alat yang lebih canggih. Kat sini kita teropong tengok, kalau ada pendarahan aktif, kita hentikan pendarahan dulu, bagi ubat tahan sakit. Saya check dulu deh adik ni. Nanti saya bagitau pape progress.
Cikgu: Ok2. Terima kasih Dr.

Saya pun check. Telinga kanan ok. Telinga kiri memang ada luka kecil di bahagian luar, berdekatan cuping telinga , darah dah kering. Gegendang telinga tak nampak tembus ke luka. Tapi, skala pendengaran memang berkurang, daripada markah penuh 10, dengar 2/10 je. Saya cuci2 darah. Then, call Doktor bhgian telinga, rujuk kes tu. Suruh datang terus lepas waktu rehat, pukul 2ptg. Saya pun tulis surat rujukan. Sambil2 bertanya student tu

Saya: Dik, mak ke ayah dah tahu ke ni?
Pelajar: Belum lagi. Tak balik ke rumah lagi.
Saya: So, nak bagitau mak ke ni?
Pelajar: Tak tahu la Dr. Tak kot.
Saya: Kena bagitau dik. Nanti mak tanya knp balik lambat, knp ada temu janji Dr, knp kena datang hospital pulak. Nak suruh mak report kat polis ke ni?
Pelajar: Hah, kena report polis ke Dr? Taknak la saya. Takut.
Saya: Terpulang kepada ibubapa adik. Adik ada hak untuk report polis. Sebab sepatutnya cikgu tak boleh mencederakan anak murid dia. Salah.
Pelajar: Ermmm takutnya saya
Saya: Takpe. Nanti Dr explain kat cikgu. Adik keluar dulu, panggil cikgu masuk. Dr nak bagi surat rujukan.

Cikgu pun masuk. Saya pun explained pasal kecederaan student. Doktor bhgian pakar telinga akan check tahap keseriusan cedera. Saya pesan kat cikgu tu, bersedia takut2 parent student tu report polis, bawa kes ke mahkamah ke. Sebab daripada segi fakta kes, memang ada kes. Cikgu jangan la ugut ke apa ke student ni, takut2 kes jadi makin teruk lepas ni. Tadi student ni kata mungkin dia tak suruh parent report polis kot. Cikgu minta maaflah elok2. Selesai elok2 kalau parent datang marah. Kena berhati - hati la next time cikgu. Degil macam mana pun student, janganlah sampai mencederakan student. Jadi kes polis nanti. Zaman sekarang ni, semua benda nak saman, doktor dah selamatkan nyawa pesakit pun nak saman. Pakat2 beringat deh cikgu. Harap2 pemeriksaan doktor bhgn telinga, takde kecederaan yang serius. Sementara tunggu pukul 2, cikgu pergi farmasi ambik ubat tahan sakit student ni, bagi makan dulu sebelum jumpa doktor. Cikgu mengangguk faham, menghela nafas, ada kekesalan di wajahnya.

Esoknya,saya check dalam sistem, hasil pemeriksaan doktor telinga, Traumatic Induced Hearing Impairment. Left ear- partially impaired. Saya berdoa agar student tu cepat baik, dan parent tak ambil tindakan kat cikgu tu. Lepas setahun berlalu, mahkamah tak panggil pun saya. Selalunya kalau ada kes, saya pun akan dipanggil beri keterangan sebab doktor yang mula2 periksa patient.

Akhir kata "Bertindaklah ikut SOP, jangan ikut emosi, nanti memakan diri"

Kredit to DrGreen Pasir Mas. Translated dari dialog loghat Kelantan.

copacobana replied at 21-12-2017 03:38 PM
[Translated]

Teringat attended satu kes kat zon hijau Kecemasan HRPZII November 2016. Beberapa ha ...

kes budak sk taman semarak ni berlainan...masalah budak tu adalah masalah disiplin yg agak serius. kalau sekadar pelajar tak bawa buku teks, tak siapkan keje skolah, terlupa nak pakai uniform koko, saya rasa cikgu mampu lagi bersabar tetapi bila pelajar terlibat dgn gejala hidu gam malah mempengaruhi lagi kwn2 lain utk turut serta dan terlibat dgn kes buli, saya rasa tahap kesabaran cikgu yg terlibat pun agak tercabar. sebagai parents yg bertanggungjawab, sepatutnya rajin2 kan lah diri berjumpa dgn guru klas anak2 utk mengetahui sikap, sahsiah & perkembangan anak2 kita di sekolah.

#sayabukancikgu

leylapple replied at 21-12-2017 12:44 PM
yes.. ada masalah. disarankan bersara tanpa gratuiti. kiranya dapat pencen tapi minimum.

ini le ...

Sampai dah hodup dalam keompok orang awam pun masih hauk perangai pakcik tu. Now hadap lah kecaman netizen

meya replied at 21-12-2017 03:33 PM
Ada ker cikgu yang nak ajar anak dia?  Sekolah tak buat apa2 tindakan?  Satu Malaysia tahu apa budak ...

Cikgu2 beritahu parents pasal anak dia ni tapi kena marah balik. So what u expect?
I rasa lps kes ni, mmg cikgu2 who r yus kan aje budak ni. Lantak kau lah nak jadi apa. Kalau ada kes buli atau hidu gam lagi for sure sekolah panggil polis terus

Klu cikgu who r yuss kan boleh. tp jgn budak tu naik kepala p ajak kawan2 lain teruskan aktiviti gam gajah die tu. tak pasal2 anak2 yg lain plak terjerumus. Mohon bdk tu digantung/buang sekolah je. Suh bapak dia ajar kat rumah sbb cikgu xleh nak ajar dah. Bdk2 lain pon tak kena tempias.

Follow Us
edee_91 replied at 20-12-2017 09:43 PM
alhamduliwloh sangatlah kalau pakcik tu bunuh diri. paling tak pun kerat kote sendiri pun tak apa. ...

Aku risau pakcik tu dera anak dia plak sbb tertekan.. budak tu jd gitu msti sbb dh biasa dgn didikan tentera yg ganas n kasar kot..tentera msti tegas, anak tu mberontak dgn cara buli kwn.

hyldia replied at 21-12-2017 08:38 AM
kes budak sk taman semarak ni berlainan...masalah budak tu adalah masalah disiplin yg agak serius. ...

i rasa, tak kira apa kesalahan sekalipun, guru tetap tak boleh jalankan hukuman sehingga mencederakan pelajar.

bagi kes cikgu azizan, kita tidak tahu kalau hukuman tamparan itu selalu diberikan. jadi sy husnuzon, mengambil kira pelajar yg mungkin khayal, mungkin bertindak kurang ajar, telah mencabar kesabaran cikgu tersebut sehingga menamparnya budak itu.

tapi kalau cikgu azizan suka suki tampar sekadar utk mnyedarkan murid yg khayal, i tetap rasa itu tak patut.

hanya kerana murid itu mempunyai kesalahan yg berat, tidak semestinya dia perlu menampar murid. menampar tu boleh berikan kesan mental yg agak lama.

but again, bak kata doktor tu, sebenarnya terletak dari keputusan ibubapa kalau nak further case to court. perlu atau tidak.

i rasa dunia pekerjaan ne dah ok.. guru tugasnya mendidik. hukuman pun salah satu didikan. tapi kalau hukuman yg boleh mencederakan, itu sudah lari dari konteks didikan. rasanya ada kes kat german kan, ibu rotan anak(masih bawah umur kot) sampai berbirat badan semata-mata nak ajar anaknya itu solat. ada kan kes tu.. kes tu direkodkan sebagai mendera.. saya rasa sama juga seperti menghukum pelajar sehingga mengakibatkan kecederaan.. ne pendapat saya pasal hukuman ye.. bukan nak bekap parents .. parents tu bodoh, dah anak hisap gam, lagi nak backing pula..

bapak budak tu lupa kot, tak pun bangun pagi lambat....

plentyofmoney replied at 20-12-2017 09:10 PM
susah siot cari hotel kat amsterdam. yg best semua dah full malam krimas

cikgu kafa reti ker nak check hotel? i check berlambak.lagi kosong.di Amsterdam on the 24th tu...

edee_91 replied at 20-12-2017 09:43 PM
alhamduliwloh sangatlah kalau pakcik tu bunuh diri. paling tak pun kerat kote sendiri pun tak apa. ...

hahahadoi bengong la hang ni

awekjepun replied at 21-12-2017 05:13 PM
Aku risau pakcik tu dera anak dia plak sbb tertekan.. budak tu jd gitu msti sbb dh biasa dgn didik ...

bila jadi macam tu, kita tekankan lagi tekanan pakcik tu sebab dera anak sendiri pulak. biar mampos kena heart attack terus.

Cikgu kat sekolah mat saleh xde pun pukul2 student. Klu ada pape dia call parent dia mai sekolah. Pastu gantung

Takut jugak kan sis? Mana penghidu gam @Skuau @iloveselangor

dodolgemok replied at 22-12-2017 09:09 AM
Takut jugak kan sis? Mana penghidu gam @Skuau @iloveselangor

Kita pulak dikatanya penghidu gam.

Patutnye engko ni yang kena dilempang sampai tercabut gigi sarawak ko tu.

[Translated]

Teringat attended satu kes kat zon hijau Kecemasan HRPZII November 2016. Beberapa ha ...

baca cerita ni, aku berpendapat sama mcm dr tu. cikgu2 tak payahlah gunakan kekerasan pasa murid2 yg degil sbb apa2 nanti cikgu2 yg kena.
mcm kes budak hisap gam ni, rasanya cikgu azizan patut ignore saja dan fokus pada murid2 lain yg diajak hidu gam tu. panggil parents diorg dan ceritakan isunya. kalau diorg pun sama mcm parents budak gam ni, ignore saja. lantak lah korg nak jadi apa.

mmg kesian cikgu ni, tujuan dia nak mendidik tapi bila dah jadi mcm ni mesti huru hara hidup. semoga cikgu azizan tabah.

plentyofmoney replied at 20-12-2017 08:37 PM
apa lagi arrr korang semua nak???

Eh eh
Si bapak tu yang beriya nak saman cekgu

[Translated]

Elok copy paste cerita kat IIUM confessor tu..

student kena tampar dengan cikgu 7 kali.. sbb tak siap sehelai homework..
smpai sumbat buku dalam mulut.. and berdarah lagi..
smpai masuk form 1.. masih kena titis air dalam telinga..

ayah bawak kes pi KPM..
pastu ank kena pulau dengan cikgu2x..

gujiwa replied at 22-12-2017 11:01 AM
Elok copy paste cerita kat IIUM confessor tu..

student kena tampar dengan cikgu 7 kali.. sbb t ...

Kalau dh smpai sumbat buku dlm mulut, titis air bagai tu mmg mendera. Xleh nak banding dgan setakat tampar gitu jah. Lagi2 budak kes hidu gam, pukul budak dan ajak org lain buat jahat jugak. Mmg kesalahan berat nak compare dgan kesalahan xbuat kerja rumah.