CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MRO

"Dah Tahu Suami Gaji RM 800- RM 1000, Janganlah Beranak Banyak"

sekarang ni kat lrt masjid jamik, dah mula penuh dgn pengemis....ada 2 org ladies bawak anak2 kecik sama2 mengemis......ni yg korg kata punca rezeki?

Edited by tipuware at 10-11-2016 03:29 PM

kt fb takleh komen pasal akaun betul.. kat sni takpe..

tapi aku setuju dgn pendapat dia, tapi kurang setuju dgn cara penyampaian dia.  still, aku stuju perancangan keluarga tu penting. aku anak baru 2 org, tapi nak tambah, cuma kena tunggu tahun dpn baru leh tambah sorang lagi.  anak sorang aje pun, aku n suami kena allocate dalam 1k utk sekolah n takaful dia.
aku percaya setiap anak tu adalah pembawa rezeki, dgn syarat, mak bapak kena la rajin jana rezeki. ni masih ditakuk lama, nak buat part time malas, dok suruh berjimat tapi taknak usaha dan berkorban..

erm ada yang betul gak apa yang minah ni  cakap.. memanglah anak tu rezeki tapi kalau dah x mampu jgnlah beranak ramai fikir jugak perasaan anak2 tu..x kesian ker sebabkan mak bapak xmampu anak-anak x ke sekolah, terpaksa keje nak bantu mak bapak.. anak tu amanah kene la jaga.

Budak ni mesti belum kawen lg ni.. bolehla ckp cmtu sbb tak berada pd situasi org yg dah berumahtangga. apa2 pun terpulanglah ikut kemampuan diri jugak.. kalau rasa mampu utk sara sorang anak je, rancanglah sorang je dulu.. tp kalau boleh sara 2 org anak, barulah boleh nak ada 2 org anak..

Just my 2 cents

i think org kadang2 teraccident bukan sengaja nak mengandung kan? kan ada jenis pantang usik terus jadi anak tu.
dah makan pil ke dah buat protection pun masih mengandung, bukan tak biasa jadi
dah termengandung tu takkan nak gugur pulak

kalo selalu mintak petunjuk insyaAllah akan ditunjukkan jalan walaupon selalu terbabas

Follow Us
setuju yg parents patot merancang. aku sndiri adik beradik ramai, ayah keje kg, buat padi, buat rumah, tebang pokok ikot org upah. kecik2 dlu mmg sempit lah hidup. once kakak dh start keje ekonomi makin ok, most adik beradik pulak masuk asrama penuh dpt biasiswa masuk uni dpt biasiswa or loan mara. kurang sket beban mak ayah kat situ. kurangnya kami adalah dr segi kasih sayang, perhatian, emotional, adab dgn org, adab bertamu n layan tetamu n so on. bila miskin org pun xdtg rumah x ajak dtg rumah. parents pun dr keluarga miskin. didik anak semampu dorg, conventional n cara mak pak dlu2. x blame dorg pun tp amek pengajaran. Alhamdullilah dorg strict bab agama. skg bila hari raya meriah sgt2, smua dh besar2, kekurangan tu masing2 sendiri cuba baiki. ayah dh lame xde tp akhir2 hayat dia sgtlah dia terase hati dgn anak2 yg x bersembang dgn dia. kami dididik takut ngan ayah.bila dh besar bru nk rapat nk bersembang mcm2 agak terlambat dh. arwah style bapak2 zaman dlu2, tunjuk kasih syg cara tersembunyi gitu. tp cukup buat kami rindukan dia. now bila tgk keluarga yg anak2 ramai x terjaga x terurus terbiar rase geram dgn parents yg x amek tanggungjawab. atleast jaga bab agama pun dh cukup bagus. anak tu rezeki tp rezeki tu amanah yg patot dijaga diuruskan bkn harapkan semata dtg bergolek ke kaki.

Setuju...kdgkala tu sebak bila tgk bdk2 yg serba kekurangan cam kat sekolah, baju lusuh kasut berlubang...kasihanilah ank2 ni. Ada sekali sekala klu kita tgk mkn sedap2 ada bdak2 yg sayu memandang kita dari luar. Demi anak, tolonglah beranak ikutkemampuan duit dn bukan nafsu.

ada setuju, ada x..yg penting, usaha dan tawakal..xsemua org susah, susah dan menyusahkan..

semakin kita menghampiri negara maju, penduduk malaysia harus menuju kpd rakyat yg berkualiti...tidak salah utk mempunyai anak yg ramai, tetapi pastikan mereka berkualiti...itu tgas berat ibubapa...kalau tidak mampu, sila rancang keluarga sewajarnya...adalah menjadi satu kezaliman kpd anak2 sekiranya ibubap tidak dpt memenuhi keperluan2 asas anak2 mereka...

betul lah tuh...anak tu mmg rezeki..tp kalau dh ramai berderet2 tak ka terabai anak2 tuh..bila ada masalah kewangan tk dpt nk sara keluarga....lepas geram marah kt sapa lg kalau bukan anak isteri..beranak ikut takat mampu

Sokong.....

sokong dia

sembang kemain lagi pasal beranak pinak

ko tu dah kawin ke ?

dah rasa nikmat jimak ke ?

kalo ko penah jimak,,nak tanya..ko nak ke hubby ko masukkan separuh aje burung dia dalam apam ko ?

pastu hubby ko duk sedap hayun tu,, ko reti ke nak suruh dia pancut luar ? padahal tangan ko sendiri yg duk tarik punggung dia spy pancut dalam ? bodoh

lagi nak kondem orang beranak ramai ke sikit

puihh

lagi ramai spesis camni ada kt mesia n terus membiak ..lagi punah masyarakat

berambus ke AS lah ..

Sokong sgt adik ni..anak tu blm puas lg nk brmanja da ade adik..sudahnya anak tu terabai..nk ape sume tak dpt..jd rebel plak..bercampur dgn budak nakal..bile da besar anak ramai tp sorg2 perangai mcm hantu nk buat ape..buat sakit kepala je..kena pahamkn btl2 konsep anak tu rezeki sbnrnya ape

Agak keji statement kau dik.

mokcikKSKB replied at 10-11-2016 12:33 PM
Betullah ape dia ckp.ini tidak..sudak lah semekin pasti tiap taun branak nurse soh ikat xmo konon... ...

Agreed ngan mokcik, hujung2 masuk bersama mu. Tuhan bagi otak tak mau guna. Zaman dulu RM50 ko boleh beli groceries untuk seminggu kot, zaman skang RM50 macam RM5 je. Just tak agree bab suggestion untuk satu family satu anak tu. Orang ya g mampu ikut suka la nak beranak sedozen pun  

Edited by mokcikKSKB at 11-11-2016 06:05 AM
babyleo68 replied at 10-11-2016 11:33 PM
Agreed ngan mokcik, hujung2 masuk bersama mu. Tuhan bagi otak tak mau guna. Zaman dulu RM50 ko bol ...

Kebanyakkan yg beranak ramai mcm tu lah.4anak laki..dok branaklah tiap taun dgn harapan dptlah anak pompuan.penyudahnya anak dah 8org br dpt anak perempuan.aku ada sedara mcm ni..nk anak perempuan sampai 7org anak dia.kau byg umur baru 32 dh 7 anak.laki mcm harem.ada duit sikit berjudi mabuk...dok plak depan rumah nenek aku.rumah depa ehsan atuk aku.stor atuk aku depa buat rumah..mandi ayaq sungai.anak7 org tu semua jenis pelahap..dpt plak nenek jenis x kesah kebajikan anak..alih2 lapar pi rumah moyang mintak mknn.aku nk tolong pon aku dok jauh.so takat aku bg baju2 anak aku yg elok tp x miat jela.mak aku tiap kali balik kmpung bagi mknn kat depa.yg ok sikit mak depa sanggup hari2 jln kaki hntr anak depa pi skolah..bapak dia sepupu aku.aku harap apaknya mereput mampos.haha..sorry..tluah plak.

mokcikKSKB replied at 11-11-2016 06:03 AM
Kebanyakkan yg beranak ramai mcm tu lah.4anak laki..dok branaklah tiap taun dgn harapan dptlah a ...

Bini dah tau laki mcm haram tu pun ada hati lg nk beranak mcm semut

krustykrab replied at 11-11-2016 07:23 AM
Bini dah tau laki mcm haram tu pun ada hati lg nk beranak mcm semut

Nk buat cm mana uols..bini dia tu anak yatim piatu..mualap plak tu...blajar aku rasa takat form 3 je..suri rumah..dok kampung ulu banat..apelah yg dia ada dlm hidup selain laki dia yg nan hado tu. I feel sorry for her...i hope anak2 menjadi elok sikit dr apaknya