CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: tunggulbatu

Tiga Sebab Tidak Boleh Dirawat

hehehe....tu yg sebagusnya kan clah...niat ada..tapi nak menzahirkan tu..payahnyaa...:swea ...
hanna1905 Post at 4-4-2011 01:00

tang tu mmg setuju sesangat....
tu yg kena lwn bisikan halus yg mcm2 nih...

jumaat last week tido agak awal, niat nak bangun tgh mlm
termimpi kat liang2 roma kat muka jd besar
kat dahi plak kluar mcm spora kaler itam kat liang2 roma tu
cepat2 basuh muka & ambil wudhu' (tp dlm mimpi tu le..)
time ambik wudhu' tu terjaga & tengok jam dlm kul 2++ gitu
tp tak berdaya nak bangun terus...lemah sgt badan rasanya

sampai hari nih terasa meremang kalo teringat 'spora' tu...
mmg dugaan kalo nak bangun solat malam.....

eh! silap bukan solat tahajud...solat hajat...maklum la dh tghmalam....pepaham jer la..
hanna1905 Post at 4-4-2011 00:32

salam dan hanna dan sume... terima kasih tanye soklan tuh.. saya rasa baru semalam saya beri penerangan pada seseorang secara berdepan  dan dlm pm utk solat taubat dan hajat ni... ape yg clah tulis tu mmg bertepatan sekali... semasa saya dlm perjalanan utk membersihkan jiwa ni dulu, saya bertanye soklan2 kpd guru saya tentang bagaimana mempersiapkan diri utk mengadap Rabbul Alamin..

utk permulaan, sy diberi 'syarat' penyediaan utk melakukan solat tgh mlm.. ada tiga perkara...

1. mesti bersih.. maksudnye tempat kita nak wat solat dan zikir mesti bersih dan segala kelengkapan..
2. tidak lapar dan tidak kenyang...
3. wangi wangian... kegemaran saya menggunakan attar 'malaikat subuh' yg original.. kalo yg tak tulen nih 'tuning' lari... hehehe.. kenapa malaikat subuh...? malaikat subuh nih wangian utk ahli sufi kebanyakan.. tp mesti yg original.. kalo awak pg beli kat kedai yg jual nih dan awak mintak yg original, mst org tu tgk awak senyum... dia tau...

utk memulakan solat tgh mlm.. kalo bole da pasang niat ketika dlm solat isya'.. lpas zikir wirid isya' dan doa sume.. awak pesan kat sejadah kesayangan awak tu...hehe.. saya kekadang wat pesan kat masjid utk dpt saf depan.. Alhamdulillah... mmg 'dikosongkan'... utk beramal ibadah jgn segan2 mohon bende2 mcm nih...org lain tak terpikir punye... kita mohon jelah.. sama jg nak bangun tgh mlm nih.. pesan kat sejadah tu... "aku nak wat solat tgh mlm nt..." Yang Maha Mendengar tu hanya Allah...

kebiasaan saya memulakan solat 'wudhu' utk menambah power dlm wudhu..itu saran guru saya... baca Al Fatihah sekali dan terus sambung solat Taubat pulak.. " solat taubat adalah kepala segala solat " jd solat taubat ni kene khusyuk habis.. lps habis solat taubat, baca Al Fatihah dan zikir Astaghfirullah al azim.....waatubu ilaik..... 100x.. mesti khusyuk dan sentiasa memohon ampun dlm hati...
    lpas habis solat taubat terus sambung lg solat hajat.. dlm sujud akhir tu "peluang" hajat... saran saya jgn mohon hajat cakap yg bukan2 dpn Allah... kalo saya mohon mcm nih je...

" Ya Allah Ya Rabbul Alamin, Ya Muhammadurrasulullah... aku mohon engkau perkenankanlah aku.. permudahkan urusanku.. (jika sakit) jika engkau redha dgn sakit ini, aku terima Ya Allah, jika engkau tidak redha maka engkau sembuhkanlah aku supaya aku termasuk dlm golongan muslimin.. Amin Ya Rabbul Alamin.."

panjang ke doa tu...?? hehehe.. tak panjang pon.. kalo bole kepala doa tu yg mcm diatas tu.. lepas habis wat solat hajat, selawat nabi 100x.. dan baca Al Fatihah lg dan zikir pula Lahaulawala.....sampai habis... baca 100x jg utk memohon redha Allah.. lpas habis, takyah baca doa...angkat tangan dan sebut Alhamdulillahi robbil alamin.. sekali je.. tamat...

Rate

1

Reply 160# ciklahcute

adehh...clah nih...jgn ler pgl aku ustaz...  aku tak mcm ustaz pon.. aku nih pandai cakap je lah... hehehe..

seorang doktor, sapa pun yg datang mengadu sakit, dia akan periksa dan cuba merawatnya, tak kira jantina, bangsa mahupun agama... sama jugalah dgn perawat, sapa pun datang yg minta tolong supaya dirawat, kena usahakan merawatnya, tak kita jantina, bangsa mahupun agama...

dalam sirah nabi ada cerita... sekali ada sekumpulan sahabat nabi, terkandas di padang pasir dekat dgn perkampungan satu puak (badwi lah kot!... badwi ni orang asli kalau di tempat kita...) nak jadi cerita, ketua puak ni kena sengat kalajengking... (kat padang pasir banyak binatang ni kan... ) jenuhlah para tabib dlm puak tu berubat, tak reda2 sakit  tok ketua ni tadi (tak maulah macam mana sakitnya kena sengat kalajengking...! Alhamdulillah, sampai sekarang ni belum kena sengat lagi... mudah2an dijauhkan Allah utk selamanya...) sekali saran anak buah dia, apa kta kita minta tolong dpd kumpulan orang2 yg di luar tu (sahabat2 nabi ni lah...) maka pi lah wakil depa berjumpa dgn kumpulan sahabat nabi ni minta tolong... maka salah seorang sahabat pun pergi... ikut cerita dlm sirah, sahabat ni cuma menjampi guna fatihah pada air kemudian disurh ketua puak tu minum, apabila diminum, maka dgn izin Allah berkurang dan esok paginya reda sakit kena sengat kalajengking tu...

kalau kita ambil pengajaran dpd cerita sirah ini, makna kata, tak salah kita merawat orang yg bukan Islam yg datang minta rawatan dpd kita... dan cerita sirah ini juga... (ada sambung lagi) ... membenarkan kita minta upah daripada  orang yg datang minta rawatan dpd kita...

begitu juga, kita pun boleh pergi mendapatkan rawatan dpd orang yg bukan Islam (selain doktor).. macam tabib ke, singseh, bomoh ka... dan yg sewaktu dgnnya... dgn syarat, dlm kaedah rawatan dia, tak ada unsur pemujaan, dan menggunakan barang2 yg ditegah oleh agama kita...

Reply 163# tirambisu

biasalah dugaan tu... tp kalo nak wat tahajjud nih mmg berat.. kalo boleh utamakan solat wudhu dan solat taubat.. solat yg dua nih mmg penting.. solat wudhu nih sebenarnye kita mohon wudhu kita td Allah terima dan penyucian hati dgn niat pengambilan wudhu nih td.. kita bukan sekadar melakukan rutin wudhu shj.. malah wudhu rohani sekali.. itu yg bila solat pon seronok je.. rohani kita pon da 'mandi' sekali td... 'sejuk' je bila wat solat sampai habis...
    nak bangun mlm...? ermmm... kalo bole lepas isya', makan , lepas setengah jam tido dlm niat... cuba wat pesan sy di atas nun.. bila da terjaga, terus mengucap dan selawat.. tarik nafas panjang2...nak bergerak bc bismillah... insyaAllah awak segar semula...

Follow Us
Reply 166# tokwan_jantan

terima kasih tokwan beri contoh yg baik utk pedoman kita semua.. sy setuju perbuatan sahabat Rasulullah merawat org badwi yg sakit tu.. mmg boleh kita jampi pada air dgn Al fatihah.. tp saya rasa, lebih dr itu sahabat tak buat... mcm sy cakap kat atas nun, kalo sakit zahir, harus kita tolong... penyembuhan mutlak hak Allah...

terima kasih TB atas penerangan diatas
kat dlm buku yg berkaitan Solat2 Sunat tak ada pun bagi penerangan mcm tu
kadang2 kita yg biasa2 ni mana la nak terfikir nak wat mcm tu
sbb tu pentingnya ada Guru
dari Guru kita tu kita belajar mcm2 perkara yg tak dpt kat dkm buku
mudah2 an kita semua dipermudahkan semuanya dlm usaha utk balik ke sana...

kalau kita ambil pengajaran dpd cerita sirah ini, makna kata, tak salah kita merawat orang yg bukan Islam yg datang minta rawatan dpd kita... dan cerita sirah ini juga... (ada sambung lagi) ... membenarkan kita minta upah daripada  orang yg datang minta rawatan dpd kita...
tokwan_jantan Post at 4-4-2011 10:34

upah mmg ada ceritanye.. tp ramai yg wat versi mcm2 nih...  pada saya pula, "Rasulullah tak amik sedekah, cuma terima HADIAH.." saya amalkan itu.. hadiah tak kira.. doa pon dikira hadiah... terima je ape pon.. tp utk sakit zahir, harus ada upah... contoh kisah org sakit gila tu.. itu sakit zahir.. mmg kene upah.. tp bila berkaitan dgn kerohanian..  ikhlas saje...

Reply 169# immortallez

sama2 immo... saya berharap sgt jika ape yg kurang dr segi penulisan saya diharap mendapat teguran dr semua.. saya bukanlah org yg belaja di uni tinggi nun... blaja kampung je...

Reply 167# tunggulbatu

terima kasih bnyk2....insyaAllah akan dicuba...

Reply 163# tunggulbatu

kenapa yer org yg jual minyak attar ni senyum kalau mintak yg ori? mohon pencerahan..maklum la..saya ni mmg tak pernah beli minyak attar apatah lagi memakainya..

Terima kasih atas penjelasan yg diberikan...sangat2 menghargainya..

Bagi saya, belajar setinggi mana pun, masuk Universiti yg terhebat di dunia sekalipun, tapi kalau tak diamalkan dan tak menyampaikan ilmu yg ada pada org2 yg memerlukan....tak guna jugakk..dan saya cukup bertuah sbb dpt mempelajari dari orang2 yg tak kedekut ilmu kat sini...

walhal, sekiranya nak menuntut ilmu ni kita yg kena pergi mencari guru...bukan ilmu tu yg dtg pd kita...err..faham ke..?contoh mcm TB la....susah payah belajar, mencari guru...tak mcm saya...dpt ilmu dgn senang lenangnya...hehe..maaf la saya ni bukan pandai nak menulis..hehee....

Reply 172# hanna1905

kenapa yer org yg jual minyak attar ni senyum kalau mintak yg ori? mohon pencerahan..maklum la..saya ni mmg tak pernah beli minyak attar apatah lagi memakainya..

pasal minyak tu namanye 'malaikat subuh'... minyak nih kalo yg ori mmg bagus wat beramal... ramai yg dtg jenguk... kita pon rasa selesa nak berzikir atau nak mengaji... saya kalo takde minyak malaikat subuh mcm tak cukup sifat plak.. hehehe... da biasa... pg mana2 pon bwk je... tp kalo da biasa pakai wat beramal, jgn plak nak pg merayau pon nak pakai gak... nak berjalan, atau riadah cam misal nak pg shoping komplek ker...takyah pakai... pakai mlm je masa nak beramal...

kalo malaikat subuh yg tak ori nih bau dia pon tak brape sedap... lagi satu 'signal' lari... kalo awak biasa lah jumpa org ghaib sok, awak taulah kenapa saya ckp minyak attar nih penting... kalo dorang nih, bau bauan nih mmg sentiasa je... ada ke tgh2 awak berzikir ker atau mengaji ada bau minyak attar..?? kalo ada tu, adalah org ghaib yg singgah... bila abis ngaji ke zikir ke, beri salam kat dia... tak tau nama pon takpe...just menunjukkan kita alert ngan kedatangan dia yg jenguk kita nih... hadiah Al Fatihah... mana tau kalo mimpi ke, dia dtg tunjuk muka... hahh...dia lah yg dtg tuh... da dpt geng dah...

org ghaib suka tgk kita beramal mlm nih... biasanye lbh kurang kol 2.15 pagi camtu... waktu isyak mekah pon da abis... so dorang ada masa 'ziarah' tu... kalo dia tgk umah awak 'terang' je...dia singgah tgk... ermm... mungkin dia akan ikut berzikir atau mendoakan awak sekali...mana tau plak masa tu awak wat hajat... dia tolong aminkan... kan da ada org ghaib tolong... tp kita nih manalah taukan mende2 mcm tuh... bnyk lagi sebenarnye kalo beramal mlm nih... seronok ler... cuma kalo masa tak seronoknye bila ada gangguan... kalo da biasa wat,mst tau.... ada gangguan atau perintah soh 'tido' sampai... ape lagik... sorong bantal ler.... hehe.. tido dlm iman gitu...

Reply 173# tunggulbatu

clah nak recall balik apa yg TB sebut ttg taubat kepada ibu bapa..setahu clah, kita hanya taubat kpd Allah sahaja..kemaafan dari ibu bapa..ampun dari Allah.. (bukan ketinggalan keretapi, sajer...jerr ) yg TB sebutkan ttg amalan memberi sejadah dan al Qur`an  kpd org yg rajin beribadat niat utk sedekah atas nama ibu bapa yg dah meninggal supaya amalan itu sentiasa bercambah..tapi sekiranya, ibu bapa masih ada lagi, ia tetap masih boleh dilakukan, mana lah tau, kiranya ibu bapa kita dr jenis yg liat nak buat suruhan Allah, tak pun mereka sdri derhaka kpd ibu bapa mrk..nauzubillah! semuga Allah bukakan pintu hati mrk..  Apa pulak halnya kalau isteri yang derhaka pada suami? clah pernah terbaca dlm buku motivator, Dr Tuah, ada satu kisah, seorg istri yg mengalami masalah rumah tangga, di mana suaminya sentiasa menganiaya dia, bila dia consult Dr Tuah, Dr Tuah nasihatkan supaya dia mohon ampun kpd ibunya, mgkin masalahnya itu disebabkn oleh dosanya kpd ibunya..walaupun ibunya sudah meredhainya, namun,masalahnya tak jg selesai.. bila clah buat scan, clah dapati, itu adalah kafarah sb ibunya derhaka kpd suami (ayah prm tersebut)..Org yg derhaka kpd Allah ni, sulit kita nak doakan dia dpt hidayah..kita cuma dpt bertawakkal semuga Allah memberi yg terbaik kpdnya..kalau kita berdoa jgk, kemurkaan Allah akan berbalik kpd kita..spt yg TB kata, sb kita mendahului Allah..(clah setuju ni sb ada kes..)

Reply 170# tunggulbatu

Oooo...ko guna malaikat subuh..clah guna seribu bunga...(sb clah kan bunga..tp bunga dah nak mlayu.. ) mmg suke org lelaki pakai myk attar...teruja..opocot.....oppss

clah nak recall balik apa yg TB sebut ttg taubat kepada ibu bapa..setahu clah, kita hanya taubat kpd Allah sahaja..kemaafan dari ibu bapa..ampun dari Allah..
ciklahcute Post at 5-4-2011 00:05

Ok mmg ada kesulitan kita nak phm maaf dan ampun kat ctu.. kebanyakan kita phm bhw ibu bapa kita juga manusia, btul..? dr mana kejadian dia..? dari benih ibu bapa dia jg.. siapa yg 'membenarkan' benih itu menjadi seorang manusia dan Allah berkali2 berfirman dlm Al Quran dan jg peringatan Rasulullah sendiri kenapa harus taat pd ibu bapa.. sebab nye cb pahami ayat nih...

"Tidakkah manusia itu melihat dan mengetahui, bahawa Kami telah menciptakan dia dari (setitis) air benih? Dalam pada itu (setelah Kami sempurnakan kejadiannya dan tenaga kekuatannya) maka dengan tidak semena-mena menjadilah ia seorang pembantah yang terang jelas bantahannya (mengenai kekuasaan Kami menghidupkan semula orang-orang yang mati)," (Yasin,ayat:77)

Allah menyuruh kita ingat kenapa Allah jdkan kita dgn demikian permulaan dr benih kebua ibu bapa dan menyuruh kita mentaati Allah dan kedua ibu bapa.. benih itu dr siapa jua...dan siapa pula patut kita taat jika bukan org yg melahirkan kita krn RAHIM ibu itu adalah rahsia... knp saya kata rahsia...? Alam roh (insan) ada 6..

1.alam roh
2.alam kandungan (rahim ibu)
3.alam dunia
4.alam barzakh
5.alam mahsyar
6.alam akhirat (syurga neraka)

jelas skali disitu ada alam rahim yg menjadikan rahsia diri kita 'hidup dan matinye' dr setiap alam perpindahan mengikut turutannya. Taatilah kedua ibu bapa kerana kamu pernah menduduki alam kandungan dr rahim ibu kamu dan kepada ibu kamu jg lah kamu akan memohon ampun (jika kamu berdosa kpd keduanya). kamu telah merasai nikmat dunia hanya kerana ibu bapa kamu telah 'mempertahankan' dan 'memperjuangkan' kamu.. Subhanallah..

sekiranya, ibu bapa masih ada lagi, ia tetap masih boleh dilakukan, mana lah tau, kiranya ibu bapa kita dr jenis yg liat nak buat suruhan Allah, tak pun mereka sdri derhaka kpd ibu bapa mrk..nauzubillah! semuga Allah bukakan pintu hati mrk..

Mesti di lakukan ketika mereka hidup kerana itu dikira amal jariah dia semasa hidup. guru saya pernah ckp, org yg beramal setelah mati kene buat sepuloh kali baru sama dgn org hidup.. kat ctu je kita da tau, maknanya semasa kita hidup nih kalo beramal lbih bgus dr setelah mati. sbb tu jglah org ghaib suka pg kat org hidup yg suka beramal. nak tumpang sekaki gitu. hehehe.. tp bezanya doa dia... wallahualam...

kalo kita nih selalu hadian Al Fatihah masa ibu bapa hdup lg bagus. Kita sendiri pon kene hadiah kat diri sendiri Al Fatihah... Al Fatihah nih kan 'ibu' Al Quran dan ada bnyk lg rahsia dlm Al Fatihah... ade sesape yg clah pernah dgr amik ijazah Al Fatihah..??

Reply  tunggulbatu
isteri yang derhaka pada suami? clah pernah terbaca dlm buku motivator, Dr Tuah, ada satu kisah, seorg istri yg mengalami masalah rumah tangga, di mana suaminya sentiasa menganiaya dia

isteri tu derhaka wat camner..?? dia sepak laki dia ker...?? hehehe... tu bukan derhaka, nak ajak wrestling tu... huhu.. sy tak dpt 'pic' ape yg dia da buat.. adakah dia CURANG...? adakah dia MENINGGALKAN suaminya..? ermmm... jgn bertepuk sebelah tgn.. tak berbunyi...! masalah rumah tangga nih sy ambil kisah org kaya yg pernah di selesaikan oleh guru saya... senang jek dia buat... dia tanye awak ada ape yg tak suka kat dia, tulis sume dlm kertas... dua2 sekali buat... last, bia da abis tulis... guru saya amik kertas tu, dia baca jap... pastu dia ckp, 'nih awak da tanak kan, saya buang tau..' 'kalo sy buang nih ibarat da takde salah menyalahkan lagi tau..sbb sy da buang semuanye..' ' kalo ada lagi, itu maknanye awak da buat yg baru pulak..!!'

terpinga2 laki bini nih... last2 dorang phm ler ape yg dimaksudkan guru sy... Alhamdulillah dorang da bukak buku baru dlm kehidupan suami isteri... mulakan semula dgn segala kebaikan.. "BUANG YG KERUH, AMBIL YG JERNIH"...

Reply 178# tunggulbatu

tak pernah pun dengar ijazah alFatihah, ade ker?;)    
  kenape lak tanya soalan cam gini? nak wat jerangkap samar eih!?

wow.. yg nih kes kene wat speku yg tepat.. berdasarkan kes yg pernah berlaku tu.. kita amik mudah dgn mngatakan dia mantel gitu... mantel memang mantel lah.. kalo tak mantel camner leh wat bende camtuh kan... so, dr segi spiritual tuh mmg da tentu ada yg main peranan kat dlm jiwa dia yg kosong tuh... sbb ape kosong..? sebab kebathilan sudah mengusai diri maka kosong maksud aku tu kosong rohani suci... mcm mana boleh jd lagu tu..? ada saka, belaja ilmu bathil, taksub diri, cenderung keagamaan tp kurang bimbingan atau tak refer ngan guru..dsb... nak knal pasti..? org sekeliling kene main peranan.. kita nih kalo tak knal org pon, kita tolong doakan dia pon da cukup.. takan ler kita kata 'nak watpe aku doakan dia, tarak untung pon..' kita yg tak dpt hidayah je sebenarnye.. imam al ghazali ada kata "DOA YG PALING BAIK DISISI ALLAH ITU IALAH MENDOAKAN ORG LAIN"..

Allah tak pilih sesape janji dia berdoa.. untung2 doa kita bole selamatkan si mantel nih... selain tuh.. kalo org kat sekeliling pon wat tak endah je ngan 'petanda' awal tu mmg jadi ler masalah tu.. contoh kita mimpi pasal org tu.. cuba beri sedekah fatihah bila sedar.. insyaAllah jika mimpi itu mimpi yg boleh di mohon supaya dihindar, maka akan terhindar.. itu kuasa Allah...

tunggulbatu Post at 1-4-2011 10:46

sorry...baru ari ni dpt masuk umah nih balik

ya.....aku sokong sgt pendapat kat atas nih
bagi aku senjata paling kuat utk org islam adalah doa
dalam adab berdoa lepas solat pun dikatakan paling elok doa utk org lain dulu....... dan doa utk diri sendiri yg paling last

aku da byk kali nampak kekuatan doa nih dlm idup aku
dan aku 'terselamat' dlm kekalutan idup demi doa mak aku

aku sangat sangat percaya atas doa yg tulus.......