CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: MelahJanda

Bagaimana Menjadi Anak Yang Baik Dan Ibu Tauladan?

Originally posted by mclaren at 19-5-2009 18:32
kak mimi mak me garang sgt, in fact sampai now pun garang.

tapi tak pernah lah being punished sebab tak dapat no atas2 dalam kelas.
my performance kat sekolah kadang dok kat atas or teratas ...

my ayah akan sebat jah suka suki dia!!

dia neh, tak boleh pukul orang ngan tangan, musti demam!!.. parut melintang kat dahi gue, sampai sekarang masih ada, sebab kena kepala tali pinggang!!.. gue kan.. dalam takut2 tuh.. puas2 diam, gue melawan gak cakap dia.. semua orang tau, dia tak boleh di beta cakap dia.. tapi kadang2 aku geram, terlepas cakap gak..   so, kena!!

my mom pun garang jugak.. cuma, dia jarang mukul lar.. marah2 tuh biasak lah jugak..

pernah kan.. masa gue darjah 5 gitu.. time tuh maulud nabi.. so, ada lah pertandingan mengaji.. so, gue join.. memandangkan peserta umur kiterang (10-12 tahun) tuh perempuan nya cuma gue, jadi, komiti satukan jadik satu group 7 orang gitu.. i sorang perempuan.

maybe rezeki aku, aku dapat no.1

budak2 lelaki tak puas hati.. esok hari ke sekolah.. dorang ejek2 aku pondan lah.. (tak der kene mengena kan? ).. gatal lah.. ikut2 lelaki lah.. of coz ler aku marah kan?.. aku cakap kat dorang lebih kurang ginik.. ' kalau bodo tuh, tak payah nak cakap orang ler.. korang tuh yang pondan!! ngan perempuan pun kalah '.. budak 2 orang (antara peserta juga).. tuh pulak ajak gadoh, baling aku ngan batu kecik.. aku melawanlah mcm budak jantan jugak.. aku dapat kayu (ranting besar jari jah) aku wat pedang dok acah dorang!!.. yang sorang tuh mai tarik rambut aku.. sakit giler dorang tarik2 rambut aku..   dorang tak ada rambut.. tapi koyak2 baju dorang aku tarik2.. ada yang kocek tanggal lagik.. semua kena denda cikgu..   puas hati aku..

ntah mcm mana kan.. mak bapak dorang mengadu ngan ayah aku.. depan2 mak bapak budak2 tuh gak my ayah belasah aku!!   antara kata2 ayah aku yang aku masih ingat ' nak jadik samseng?.. perempuan nak jadik samseng?.. sebelum ko malukan aku, baek aku bunuh ko!! ' gitu lar antara kata2 ayah aku.. sampai salah sorang ayah budak2 tuh yang tarik aku jauh2..

pertahankan diri pun salah ker??

kalo mak abah tu garang sangat2...anak2 tu nanti kurang kasih sayang

so dia mintak perhatian dengan cara memberontak..mende2 tak elok pun dia buat..bukan sebab suke mende tu but dengan cara tu dia dapat perhatian..yakni marah dari parents tu bentuk perhatian gak..tapi tak sihat in long term

oang lelaki kene blajo camna nabi didik anak dan cucu baginda tuuu..penuh kasih sayang.

bentuk tu sangat2 penting..bukan bentuk negatif cam rotan cubit tampar terajang baling seme tuh...esp tatkala anak umur dari lahir sampai 7 taun.

sumur idup aku tak penah dengo pak aku naik sore..cubit jauh sekali..rotan tak penah ada..yang garang cuma mak jek. tu pun garang sayang

aku tak kawin lai pun depa tak kisah..aku nak kawin ngan negro sekali pun dia tak kisah..yang penting asal ko epi

Originally posted by ajinomotonosuga at 19-5-2009 18:33

sure cumei pakai skirt kan

memang ler cumei..

Originally posted by my-alja at 19-5-2009 18:38

sedihnyer mimik.........nak nangis rasa, kalo my doter kena camtu
mesti aku pi marah bapak tu.....huhuhuhu

kalau my doter kena mcm tuh, mau bapaknya yang aku amuk!!

Originally posted by NURMIMIE at 19-5-2009 18:48

memang ler cumei..

elee..ntah2 banyak tubik2 aisbatukacang.....kene geget nyamok haaa

entah lah aji, me tak pulak rasa kurang kasih sayang from mak walaupun mak garang.

agaknya sebab mak me ni, lepas2 marah, lepas tu peluk cium. tidur pun bawah ketiak mak. bangun pagi pun 1st thing mak buat, cium dulu (ni sampai lah me kahwin baru dia stopped doing).

so memang bab2 kena pukul ni tak ambil hati dengan mak langsung, sebab memang dah tahu, kita yang salah.

ni me lah. others me tak tahu. me sayang sangat2 kat ibu   sedih lah pulak...

Follow Us
Originally posted by ajinomotonosuga at 19-5-2009 18:52

elee..ntah2 banyak tubik2 aisbatukacang.....kene geget nyamok haaa

siyes.. gigit2 nyamuk tak ada..

tapi kudis banyak arr..   sebab suka merayap dalam hutan.. pakai skirt

tapi metabolisma gue tinggikan.. so, tak tinggal parut itam2 pun..

Originally posted by mclaren at 19-5-2009 18:52
entah lah aji, me tak pulak rasa kurang kasih sayang from mak walaupun mak garang.

agaknya sebab mak me ni, lepas2 marah, lepas tu peluk cium. tidur pun bawah ketiak mak. bangun pagi pun 1st  ...

ye ka mc....i selalu takut, my son tak sayang i
sebab i garang dgn dia....dgn my doter, i lembut

tapi dlm garang2 my mom...i memang sayang tapi tak tahu nak express

Originally posted by mclaren at 19-5-2009 18:52

agaknya sebab mak me ni, lepas2 marah, lepas tu peluk cium. tidur pun bawah ketiak mak. bangun pagi pun 1st  ...

oang cakap bentuk laa..bentuk negatif..tak sihat long term

nak marah untuk didik pun..lepas tu kene peluk gak kiss banyak2 dan explen kat anak kenapa mama marah haa..bukan dibiarkan budak tu terpinga pinga..depa mana lah tau si comot kucing tu tak reti bernang misalnya

hakikatnya mana ibu tak sayang anak? walo anak tu btui salah kene hukum gantung, mengalir gak airmata dia konangkan si anak..kan?

mak rimo pun tampar anak dia kalo degei sangat haa..adaaaaaaa lam dokumentari discovery cenel tu aku tenguk..grrrrrr

but u kene kira ler..1 tampar ko belen ngan 100 hugs so dia paham ler..with feeling, tampar ler manje2 gitu bukan tampar cam tampar nyamuk, berkecaiii

Originally posted by mclaren at 19-5-2009 18:39
ayah kak mimi macam some daddies zaman dulu2 during my mom's era.

dulu nenek me pun garang. my auntie yang sulung, now in her 80s dah, kepala ada lekuk, bekas kena ketuk dengan periuk tau,  ...

agaknya ler mc..

gue kan anak no.3 gitu.. lepas mak beranak my 2 sis, my ayah kepingin banget anak lelaki.. so, dia harap2 betul the third neh lelaki.. sampai tension mak gue..   sebab mak gue rasa mcm anak perempuan jah dalam perut dia tuh.. (dulu2 kan mana ada sken bagai neh)..

masa dekat nak beranak tuh.. my mom cakap, dia tengah gado2 ngan ayah pasal gander neh larr.. tiba2 pagi tuh dia rasa nak beranak.. dia tak cakap pun ngan ayah.. masa tuh ayah kat dapo.. my mom beranak sendiri dalam kelambu..   dia kata.. kalau perempuan lagik.. dia nak tekap ngan bantal aja..   (meroyan ker mak aku?)..

tiba2 bila kuar tuh, senang aja katanya.. celopos gitu kuar ler aku.. ngekkk ngekkk nangis gitu.. mak aku kata, aku cumei..   so dia tak sampai ati nak bekap aku ngan bantal..

sedih giler aku dengar!!

Balas #130 NURMIMIE\ catat

wahhhhh...hang nie unwanted child ka mimik
adoi laaaa....sedih, sedih.....

Originally posted by my-alja at 19-5-2009 18:56

ye ka mc....i selalu takut, my son tak sayang i
sebab i garang dgn dia....dgn my doter, i lembut

tapi dlm garang2 my mom...i memang sayang tapi tak tahu nak express

lagi ko garang ngan akmal..lagi dia berontak, kendian laa ni ada adik..dia tenguk mak dia diskriminasi..nanti lama2 dia benci pompuan haaa...

aku tenguk oang pompuan ni kecik2 even masa baby lagi sudah macam ada 'ilmu' tersendiri, maybe ni kelebihan wanita, bab emosi, expression suka dan duka tu mudah di 'bahasakan' pada adults banding dengan anak2 lelaki esp bila depa makin dewasa, so nampak anak lelaki tu makin membesar dia makin memberontak..yang sebenonya isu susah to express emotion je

oang lelaki cannot afford to make mistake..and yet in life to success u have to make plenty mistakes, one of paradoxes of life

bila dia wat something mak tak suke..so mak marah tapi dia suka mende tu
dia tenguk abah boss kat umah, mak tak suke pun abah buat gak..so dia lelaki cam abah..seme2 cam abah so dia tetap buat apa dia suke..mak terus marah

so camno?

Originally posted by ajinomotonosuga at 19-5-2009 18:56

oang cakap bentuk laa..bentuk negatif..tak sihat long term

nak marah untuk didik pun..lepas tu kene peluk gak kiss banyak2 dan explen kat anak kenapa mama marah haa..bukan dibiarkan budak  ...

agaknya ler gue kurang kasih sayang kan..

bapak memang tak pernah pujuk ler lepas bantai.. mintak maaaapppp ler!!

mak pun sama!

selalunya.. pujuk diri sendiri arr.. buat bodo gitu..

ngan my parents memang gue tak berani tunjuk.. tapi ngan orang lain.. hahahahaha!! lu tengok ler minah kecik neh mcm rimau kalau kena kosek!!.. aku jadik more defensif gituk..

Originally posted by my-alja at 19-5-2009 19:00
wahhhhh...hang nie unwanted child ka mimik
adoi laaaa....sedih, sedih.....

cakap ler apa saja alja.. gue dah tak heran..

itu baru permulaan.. remaja aku lagi ler sadis.. rasa benar di diskriminasi..

boleh mak aku cakap, dia tak berapa rasa aku 'ada' sebab aku neh darik kecik2 dah senang2 kuar.. lepas tuh masa jadik baby tak banyak songeh.. tak nangis malam.. jarang sakit2 gitu haaa.. macam tau jer bawak diri..

boleh gitu??

Originally posted by ajinomotonosuga at 19-5-2009 19:01

lagi ko garang ngan akmal..lagi dia berontak, kendian laa ni ada adik..dia tenguk mak dia diskriminasi..nanti lama2 dia benci pompuan haaa...

aku tenguk oang pompuan ni kecik2 even ma ...

huhuhu...dia pernah tanya satu ketika dulu
kenapa umi sayang adik sgt...tapi tak sayang dia, huhuhu
tersentap aku...

mak aii...susah nak citer lah pasal dia nie, bikin my temperature naikkkk zassssss

Originally posted by NURMIMIE at 19-5-2009 19:05

cakap ler apa saja alja.. gue dah tak heran..

itu baru permulaan.. remaja aku lagi ler sadis.. rasa benar di diskriminasi..

boleh mak aku cakap, dia tak berapa rasa aku 'ada' sebab  ...

ehhh...setahu aku kan, mana2 budak unwanted nie
memang profile sama saja cam ko mimik
dan jgn terkezut....dia antara yg plg baik dlm ramai2 adik beradik

errmm....sekarang aku dah paham, kenapa ko tak pernah melawan ur parents

Reply #128 my-alja's post

tu ahh problem kalau garang....anak akan takut nak express sayang.... macam aku ngan bapak aku lah...bapak aku garang giller gak ( tak challenge bapak mimik la tapi)....so dah tua2 nih aku tak reti nak berkasih sayang ngan dia.....len cam mak aku.....skang nih aku tepon bapak aku jek dia nangis...aku plak kena pujuk dia......sayu la pulok....!!!!

aku ngan anak2 aku grang...pukul jugak kalo dah geram tuh....tapi anak2 aku lepas tuh diam2...pastu cakap sorry.....so aku peluk derang ok jek la....haku dulu pas kena pukul mahapla nak cakap sorry..dendam lagik ada....

Originally posted by NURMIMIE at 19-5-2009 19:01

agaknya ler gue kurang kasih sayang kan..

bapak memang tak pernah pujuk ler lepas bantai.. mintak maaaapppp ler!!

mak pun sama!

selalunya.. pujuk diri sendiri arr.. buat bodo ...

bukan kurang kasih sayang kut..i am much inclined to say..kurang appreciation gitu, mak abah macam takmo jek kehadiran ko cam depa terima akak2 tu..tu jek

bab need of appreciation ni very2 subtle..delicate skit

tentu ko sangka dalam seme adik badik..ko paling caring mak ayah ko kan? walo depa mak abah tak pk cam tu..tak per

psikoloji keluarga ni kene semak dr alfred adler nya ilmu skit aaa dia pakar ler..dan oang cam dr william james..pakar psikoloji kanak2..ko leh semak dua nama tu lam incik google..blajo sendiri

esp anak lelaki. terlalu jarang ayah sekali pun bangsa bukan melayu cam omputih ni..cakap depa love anak depa..anak lelaki tu..macam said i love u sonny or i love u boboiiii, mostly cakap kat mak jek..i lap uuuuuu piahhhhh

so bapak2 yang ada sini kene blajo say i love u son

tak pernah tengok harimau tampar anak, tapi kucing2 kat rumah me dulu memang selalu tampar anak2   comel je..

Originally posted by my-alja at 19-5-2009 19:06

huhuhu...dia pernah tanya satu ketika dulu
kenapa umi sayang adik sgt...tapi tak sayang dia, huhuhu
tersentap aku...

mak aii...susah nak citer lah pasal dia nie, bikin my temper ...

senangg..to me sangat senang to educate the child..sesenang macam layan nature lain cam sungai pokok laut matahari seme tu

yang susah..yang dewasa tu pasangan tuh

sebab bila miskomunikasi sesama suami isteri tu ler kesan nya kene pada anak

susah apa didik anak..kan kertas kosong? ko calit biru..biru ler donia dia, ko calit merah so merah ler..bw ko dan suami tu yang susah..nak calit hape?

tenguk seme2 yang mai adu aku seme masalah pasangan, mostly baran sangat, bad tempered, curang laa, tak kuat romen laa, tak penah dapat romen laaa..pok pek pok pek mende sama jek..takkkkkkkkkk cuba diselesaikan..kenapa?

kalo mak abah tu dah harmoni..apa masalah susah didik anak plak? sebab tu cerai berai tu tak elokkk..bergegar arasyNYA kalo bercerai, mende halal paling DIA tak suke..sebab mende2 cam ni ler..kacau keamanan anak2 tuh..tak bercerai pun masalah, dok bergaduh pung pang pung pang..kan?