CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: GhostWalking

[Tempatan] ‘Gaji tinggal RM19, nak makan apa?’-CUEPACS

lazim replied at 23-12-2015 11:02 AM
aku paham la tu bab hutang kena bayar. tapi point aku sebelum ni najib berucap siap sebut bayarlah ...

Yg korang dengar najib punya auta to ape sal...
Kalau kamu rasa bagus dlm bab payment tu, kira ok la. Tak maksudkan semua yg berhutang tu haprak tak nak bayar.
Cuma ada segelintir yg aku jumpa dan tanya, cukup bangga tak bayar hutang PTPTN. Ada yg punyai politik view yg berlainan, ada yg rasa beli rokok, sport rim baru, kereta import mahal2 lbh penting daripada nak settlekan hutang.

Aku walaupun tak pinjam PTPTN, waktu belajar ada jugak buat pinjaman. Bila dah kerja, time bagi duit kat parent dia org tanya hutang belajar dah bayar ke belum. Kena dahului bayar hutang dulu. Tiap2 bulan macam tu sampai habis. 10 tahun kerja baru nak rasa pakai kereta. Itu pun kereta murah yg budak2 sekarang perlekehkan. Takdenya nak beli kereta mahal2 sampai sekarang. Cepat selesai, cepatla kereta tu jadi milik kita, bukan milik bersama bank.

Edited by hasharuddin at 23-12-2015 01:40 PM

Nak cakap bukan kakitangan kerajaan je yang x byr ptptn, kawan-kawan aku yang kakitangan swasta pun byk yg x byr ptptn ni. Yg byr pun adala rm 50 sebulan...

Dt dh x cukup la tu nk byar brim....abis dipotongnyer.

abangbeca replied at 23-12-2015 01:06 PM
Pandai berutang pandai la bayar weyyy...

patut bertimerkasih kat ptptn sbb potong bebanyak git ...

ptptn ade insurans kan,, kalau mati insurans la cover.. xde dosa berhutang dh la kot

tak per tahun depan najib kasi elaun ptptn baru boleh bayar prompt....

Mana nk cukup gaji penjawat awam..tudung paritdah..hbag coach..kete honda toyota..pakai ipong.. tp htg buat2 lupa

Follow Us
exclusive_vvip replied at 23-12-2015 08:41 AM
btol la sapa yg kata tindakan potong sampai tinggal 19 hinggit tu melampau....patutnya potong la 2-3 ...

betul la awak....saya sokong....

mcm poyo2 je nak padan kan muka orang....

saya ni husb n wife keje kerajaan..kerani aje(alhamdulillah ada keje)....tp anak 4 org...so time nak skolah ni...

mmg lah terasa...walaupon anak tu jarak2...bukan setahun 1...tapi bila da 3 org sekolah ni...terasa taw...

lagi lah budak2...bila tgk kawan2 pakai beg frozen...princess...dia pon nk juge...tapi baju kat pasarayaku sahaja...

noor2 replied at 23-12-2015 09:52 AM
Aku ada kawan baik kerja ptptn....orang2 ptptn potong banyak2 sebab nak kejar komisyen katanya ...tu ...

kak noor, dorg tu badan uruskan pinjaman...tp dorg tu dapat bonus sampai 6 bulan...feeling swasta sangat...padahal bdn kerajaan...tak ke cilaka perangai...pastu hbis duit bayar bonus, duit peminjam pula dipotongnya sampai sengkek...

jari10 replied at 23-12-2015 12:59 PM
bank, koperasi dan sekarang ntah yayasan apaapantah cukup sukaaaaaa dgn kakitangan awam. suka buka ...

betul tu...yayasan ihsan rakyat...haih...bole katakan tiap2 mgu kol minta pengesahan...huhuhu...

tapi xyah lah loan dgn koperasi kot....

mana taknye...tetiap bulan potong skali rm30...loan nye xbyk mana...tp fees utk koperasi tu jd beban jugak...

Hutang klu puluh2 ribu mkn thn nk byr ok lah...ni hutang x smpi 10k pn xhbs2 byr  apa bnda lah dibuatnya dgn duit yg ada...tgk shoping bjalan sakan gak

ok la tuh.. hopefully pekerja swasta kene potong kwsp serta merta.. blh trace ikut IC kot.. baru adil kan.. ni potong kat pekerje gomen je.. pastu org dok melalak pekeje gomen je liat bayar utang..

aku doakan yg swasta liat nak bayar utang ni.. kene potong sederap duit KWSP.. baru ummah cemerlang semua.. tak de utang PTPTN

btul tu cuepacs...

ada org igt gaji 4k tu byk sgt....

hmmmmm

ciput je sebenarnya...
kesian dia..

Ni jenis yang tak pernah bayar la ni. Memang PTPTN akan minta dalam 3k untuk pembayaran permulaan. Kalau you ada cash, diorang tak potong di gaji. Gaji akan dipotong bulanan ikut perjanjian. Personally, baguslah PTPTN start jadi tegas begini. Kalau tak, sampai mati orang2 maybe tak bayar hutang!

berhutang pandai.. nak bayar culas..
padan muka je..

Anyway, ada my friend pernah pinjam either PTPTN or MARA. Start jer kerja, terus gigih membayar padahal gaji RM1000 jer dulu. Sanggup ikat perut turun naik bas. Mungkin rezeki dia sebab jujur bayar hutang, selepas tahun pertama, dia dapat diskaun untuk loan tu. Sujud syukur si kawan tinggal nak bayar 10k jer. Tapi ini cerita tahun 2004 dulu la hehehe

Bertahun2 buat bodo je tak nak bayar utang. Sekali kena potong terus tinggal 20 hengget. Dah berhutang tu bayar la. Generasi akan datang termasuk anak2 peminjam PTPTN pun nak guna gak duit tu.

Hurmmm...
Pinjam pandai...
Maintain pointer pandai gak...
Pastu xleh convert biasiswa, xpe...
Suruh byr, dpt surat wrning, buat xtau...
Kena potong, gelabah apsal?!!

kekekek replied at 23-12-2015 11:08 AM
Ala..elokla potong cepat, kang kot mati tetiba bukannya cuepacs nak tolong bayarkan.

klu mati dlm hutang, waris2 yg perlu langsaikan..
kalau waris2 x mampu, maka baitulmal ptut tlg langsaikan... utk yg muslim la..

Mostly yang kena potong tu dah senior rate ke? I mean memang dah bertahun tak bayar sebab setakat ni aku tengok batch aku takde lagi yang kena potong gaji sebab PTPTN ni walaupun memang ada yang tak pernah bayar langsung.

sabar_sabariah replied at 23-12-2015 08:40 AM
bukan minimum salary rm900 ke?

masalahnya minimum gred n11 8++