CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: thieo

No absolute freewill in Islam

thieo posted on 17-1-2014 12:00 AM
bagi hang dan puak2 hang, memang lah mereka sesat. bagi mereka, hang pula yang sesat. pusing2 tudi ...

tak kisah sapa sesat....

sekarang anda masuk bod ni, fahaman sini ahlussunnah....
kalau nak cari lompong/kekurangan, pastikan itu lompong ahlussunnah....
at least relevan utk kami jawap...

kalau nak kutuk jabariyah atau qadariyah whats the point? pergi la kat forum mereka.
sini memang dah tak terima fahaman tu, so buat apa  marah sini?

jangan letak salah jabariyah atau qadariyah kat tempat sini pulak...

ussopp posted on 17-1-2014 12:08 AM
tak kisah sapa sesat....

sekarang anda masuk bod ni, fahaman sini ahlussunnah....

jadi sebab itu thieo tanya dari awal lagi, apa stance ahlul sunnah. dan semacam yang memberi jawapan tak tally dengan logik akai.

macam mana ahlul sunnah boleh kata ada hal yang manusia boleh ubah, dan ada yang tidak boleh. tuhan berubah2 ilmu masa hadapan ka bila manusia mengubah sesuatu choice mereka?

apa bila kita bincang hal agama, logik kena taruk tepi ka apa?

thieo posted on 17-1-2014 12:13 AM
jadi sebab itu thieo tanya dari awal lagi, apa stance ahlul sunnah. dan semacam yang memberi jawap ...

saya dah sebut tadi....

stance ahlussunnah ialah manusia PERLU berusaha terbaik(seperti mana yg anda nak),
cuma kena adjust sikit dlm kepala.....supaya mempercayai Allah sudah menentukan takdir....

dont worry, walaupun mempercayai semua sudah ditentukan, ia takkan mengganggu tindakan anda di dunia.....
anda masih boleh buat pilihan....

hidup macam biasa.....

jadi sebab itu thieo tanya dari awal lagi, apa stance ahlul sunnah. dan semacam yang memberi jawap ...

barulah saya nampak gambaran memandangkan kejap tadi saya sedang berbicara dgn hamba Allah yg tahu hukum haram akan tetapi tetap menyukai perkara haram.

kembali kpd persoalan terakhir. kejap tadi kamu berkata kamulah yg mengatur perjalanan darah daging kamu, ada bukti yg boleh dinyatakan disini yakni kamu perintah darah utk bergerak atau ia bergerak sediri2 tanpa disuruh oleh makhluk yg lemah yg bernama manusia?

jika kamulah yg mengatur hidup kamu, sudah berapa kali kamu menyedut oksigen dan jumlah yg kamu sedut boleh kamu nyatakan disini? boleh kamu nyatakan bagaimana kamu mengawal lidah yg lembut utk merasa manis, pahit, masin dgn hanya menggunakan akal kamu? logiknya, seluruh alam itu mempunyai fungsi masing2 yg dikenali ilmuNya. bezanya, ada perkara yg manusia mampu gunakan akal dan ada juga perkara yg manusia tidak mampu menggunakan akal (terhad kerana bersifat makhluk).

freewill itu berkaitan jiwa yg masih hidup.

jika kamu sekadar menggunakan logik akal, sepatutnya kamu mampu menentukan jumlah oksigen yg disedut sekarang ini. masaalahnya, buku biologi yg saya pelajari tak de pun sebut perihal jumlah oksigen yg sepatutnya dikawal oleh diri manusia. jika ada sila nyatakan disini.

begitu juga berapa jumlah tenaga yg dihasilkan dari apa yg kamu makan utk kegunaan diri kamu pun kamu tak boleh berikan datanya disini gitu? yg kamu hanya tahu, najis yg keluar tak le mcm yg sepatutnya seperti yg kamu makan? sepatutnya dgn logik akal kamu, jika kamu makan ayam goreng berak pastilah keluaer ayam goreng? bukankan kamu kata kamu yg kawal hidup kamu?

kamu sebenarnya hanya tahu asas akal dan kamu tidak tahu perihal hati.

jika dunia tiada kaya dan tiada miskin, freewill wujud tak? jika manusia tidak perlu makan freewill wujud tak? masaalahnya freewill itu berkaitan ilmu jiwa. Last edited by Abangcute on 17-1-2014 01:27 AM

silap post Last edited by Abangcute on 17-1-2014 01:23 AM

ussopp posted on 17-1-2014 12:32 AM
saya dah sebut tadi....

stance ahlussunnah ialah manusia PERLU berusaha terbaik(seperti mana yg ...

ahlulsunnah itu kaedah membentuk kefahaman manusia.

manusia hanya mampu merancang, Allah yg tentukan keputusannya.

sabo aje ler
Last edited by Abangcute on 17-1-2014 01:24 AM

Follow Us

utk pengetahuan kamu, seorg lelaki buddha pernah berkata perihal universal kpd saya sedangkan yg dia tahu teramat sedikit. saya bertanya, bagaimana manusia memberikan nyawa kpd manusia (anak) sedangkan ianya hanyalah cantuman sperma dan ovul? apa saya nak hairan jika ada manusia yg datang dari arah kemaluan (tempat keluar najis) sesudah membesar terlupa dahulu dirinya tak pernah wujud pun.

utk pengetahuan kamu, zaman Rasullullah tiada microskop. yg menariknya Allah menceritakan segala2 soalan akal yg kononnya kamulah yg atur sedangkan org tua kamu itupun Allah yg tentukan.

formula mudah aje

pencipta > akal > hati > tindakan dgn izinNya

kamu guna formula ini

kamu pencipta > akal kamu punya > hati kamu punya > tindakan kamu punya.

pernah kamu berjumpa org2 yg hidup selepas eksiden. cuba tanya apa yg terjadi? jawapan mereka pasti ada perkataan ini `tiba-tiba`. apa kata kamu pula kat kpd mereka `mana ada tiba-tiba`. atau org yg nak dekat mati, kamu katakan kpd mereka `kamu yg tentukan mati kamu, so please jgn mati lagi k?` tidakkah itu dinamakan perkara yg logik bagi diri kamu? Last edited by Abangcute on 17-1-2014 01:25 AM

okey ler kot? sharing sangkaan versus hakikat

thieo posted on 16-1-2014 08:36 PM
so dengan takdir yang boleh berubah, ngko nak kata yang tiba2 tuhan berubah fikiran?

kata kan l ...
so dengan takdir yang boleh berubah, ngko nak kata yang tiba2 tuhan berubah fikiran?

kata kan lah, sebelum ini ilmu tuhan sudah tahu bahawa orang ini memang masuk neraka. tapi tiba2 tuhan berubah fikiran dan orang ini masuk syorga pula. adakah ilmu tuhan berubah2 dan tak tetap? or adakah tuhan tak dapat predict future dengan tetap?

kalu tuhan memang awal2 lagi sudah tahu dia akan berubah, kita back to square one, yakni manusia tiada freewill.
Actually thieo, Allah tu Maha Adil
maka adilnya Maha Pencipta itu Maha Penyabar dlm menentukan - mustahil gelojoh
krn pd Hari Pengadilan nnt, kitab amal setiap insan akan dibuka dan dihakimi dgn seadil2nya

Menjelaskan, kitab amal masing2 yg tercatat amalan/deeds yg telah dilakukan tu
boleh diubah dgn taubat dan pengampunan melalui doa, usaha yg bersungguh2 dan tawakkal
Jd thieo, yg tetap tu tetap. Yg berubah tu juga freewill.
Sbb yg mahu berubah utk bertaubat tu bkn Tuhannya, thieo.

Sekali lg, thieo. Yg mengubah fikiran tu manusia (secara freewill).
Krn dia yg membuat pilihan itu...
- Allah Al-Awal, Al-Akhir tdk terikat dgn masa, thieo.
(Yg sibuk predict2 itu-ini, begitu-begini tu manusia tau...)

One more time, thieo.
Allah yg menetapkan segala sesuatu.
Yg mengubahkannya tu manusia (freewill)
- dek disbbkan perubahan itu maka, Allah akan membalas dgn seadilnya.

p/s: Tp, pelik juga ye thieo 'jika' ada manusia yg nk saman Tuhan sbb sentiasa mendengar dan melihat pergerakan juga perbuatannya mcm NSA tu kn? Melanggar hak asasi juga privacy kemanusiaan gtu...adakah ini yg thieo katakan sebagai...tiada 'freewill'?

Assalamualaikum semua....

Panjang sangat meleret-leret... Saya bagi pandangan saya simple je...

Bismillahhirahmaanirahim,
Dalam hidup ada pilihan, dalam pilihan tiada ketetapan, cuma harapan....

Semua manusia biasa, berdosa... tidak dapat lari daripada melakukan dosa... melainkan diredhai Allah saja, baru boleh masuk syurga.... Allah tidak akan menzalimi manusia, melainkan manusia itu sendiri yang menzalimi dirinya...

Jadi, bila dah faham Qada' dan Qadar, maka kenallah Yang Maha Berkuasa, Maha Suci, Maha Bijaksana, Maha Halus, Maha Agung, Maha Sempurna dan lain-lain lagi. ;) Last edited by shahizul on 17-1-2014 02:52 AM

Sebelum terlupa, thieo.

Kemanusiaan dgn ketuhanan adalah dua perkara
kita hanya boleh buat misal perbandingan akan sifatnya adja
i.e. ilmu, melihat, mendengar, etc.
Atau cuba kekalkan ia sbg hubungan hamba dgn Pencipta.

Jd, yg nk dijelaskan itu bila
tiada yg setara/serupa/sebanding dgn Dia Yg Tunggal sbg Tempat Berlindung Kekal
maka, ANALOGI yg menyamakan insan dgn Tuhan adalah tertolak.
- Sedia maklum ye thieo...

p/s: Andaian/sangkaan 3rd person view juga tertolak jika menyamakannya dgn Tuhan. Bkn bermaksud thieo tdk lg punya 'freewill' utk beranalogi gtu...cuma hujahnya adja spt tdk purcaya Tuhan dan/atau kita sendiri tdk purcaya Tuhan bole berhujah dlm forum.

Kecik kecik....cebok pun orang buatkan...dah besar sikit....dapat belajar ABC algebra sikit...dah TUHAN pulak nak disamannya.....

Free will kehulu...free will kehilir......

Hari mati sendiri pun belum dapat pastikan bila...ada hati nak saman TUHAN....

saya dah sebut tadi....

Salam abang ussopp,

Ahlussunnah yg mana kata PERLU berusaha TERBAIK? bukan nabi kata, keluar seperti burung? burung usaha yg terbaik atau tawakalillallah? rezeki itu tetap, jodoh itu tetap, maut itu tetap, nasib yg baik dan malang itu pun tetap. kan?

Dalam La(tiada) illaha (Tuhan) ilallah (melainkan Allah), ada nafi dan isbat.. cemana tu?

Sebenarnya Allah mencipta dunia ini utk diurus-tadbir oleh makhluk ciptaanNya iaitu manusia.  Uruskanlah dunia ini mengikut acuanNya kerana itu pasti melahirkan freewill yg diredhoiNya. Jika manusia menguruskan dunia ini mengikut acuan akalnya sesuka hatinya, pasti akan melahirkan freewill berbentuk kerosakkan tanpa dirinya sedari.

Semua terpulang pada diri sendiri.

thieo posted on 16-1-2014 08:29 PM
bad analogy here.
thieo
pelajar kedua memilih untuk menjawab jawapan B, tapi dia sudah tahu orang ketiga memang expect dia memilih jawapan B. adakah itu bukan seolah2 menurut kehendak orang ketiga yang mahu pelajar kedua memilih B. apa jadi kalau pelajar kedua tiba2 mahu menukar jawapan? sudah tentu tak tertukar kerana ilmu orang ketiga absolute dan tak kan pernah salah. pelajar kedua PASTI dan WAJIB untuk memilih pilihan B.
Tiada masalah utk pelajar kedua menukar jawapan!

Apa yg saya cuba ketengahkan ialah pelajar kedua tidak tahu kehendak orang ketiga, jadi semasa pemilihan A, B, C, D dilakukan, pelajar kedua tidak mempunyai perasaan atau idea yg memaksa dia memilih jawapan B. Dia boleh memilih B dan kemudian berubah fikiran utk memilih C pula. Dari sudut pelajar tersebut, tiada apa yg menghalang dia utk memilih B mahupun C! Bukankah itu suatu bentuk kebebasan?

Saya fikir, apa yg thieo cuba ketengahkan ialah pelajar kedua tahu kehendak orang ketiga, jadi dia terpaksa menjawab B lalu tidak boleh menukar jawapan. Maka thieo katakan pelajar tersebut tidak mempunyai kebebasan. Ya, ianya bukanlah kebebasan jika kita tahu terlebih dahulu apakah yg akan kita pilih pada akhirnya. Secara realitinya, ini adalah tidak tepat, kita sendiri tidak tahu apakah penetapan yg telah ditentukan oleh Tuhan!

Saya juga ada membuat kenyataan sebelum ini bahawasanya saya tahu apa yg akan thieo katakan selepas ini. Adakah dengan kenyataan ini menyebabkan thieo hilang kebebasan utk memilih apakah yg akan dikatakan selepas ini?

thieo
a) freewill untuk ummah hanya lah ilusi semata2. yakni sebenerr nya tiada "free" will. yang ada hanya lah God's will.
b) ummah redha saja menerima tiada kebebesan sebener iaitu 100% tidak terikat dengan tuhan dan berupaya membuat pilihan sundri.
a) Dari pandangan saya, free will ini wujud. Contohnya seperti soalan objektif di atas. Semasa membuat pilihan jawapan, saya tidak rasa yg saya dipaksa jika ingin memilih B sebagai jawapan, mahupun A, C atau D. Saya bebas memilih mana-mana walaupun Allah sendiri tahu apakah keputusan terakhir saya. Tetapi dalam kes lain seperti kelahiran ke muka bumi ini, saya tidak mempunyai kebebasan utk menentukan bilakah saya akan dilahirkan. Bolehkah saya katakan sebagai limited freedom?

b) Memandangkan saya tidak rasa dipaksa semasa membuat pilihan, jadi saya katakan kita berupaya membuat pilihan sendiri.

mashimaru83 posted on 17-1-2014 08:48 AM
Tiada masalah utk pelajar kedua menukar jawapan!

Apa yg saya cuba ketengahkan ialah pelajar ked ...

so far, thieo rasa ngko lah yang argue ikut logik, so thieo bergembira lah.

mari kita tengok mana fallacy dalam argument ngko.

Apa yg saya cuba ketengahkan ialah pelajar kedua tidak tahu kehendak orang ketiga, jadi semasa pemilihan A, B, C, D dilakukan, pelajar kedua tidak mempunyai perasaan atau idea yg memaksa dia memilih jawapan B. Dia boleh memilih B dan kemudian berubah fikiran utk memilih C pula. Dari sudut pelajar tersebut, tiada apa yg menghalang dia utk memilih B mahupun C! Bukankah itu suatu bentuk kebebasan?

kalau ngko hanya melihat dari perspektif pelajar kedua, memang lah dia tidak tahu. tapi cuba tengok dari perspektif orang ketiga. dia sudah tahu.
bayang kan orang ketiga tu bersifat omniscience dan ilmu nya tak kan pernah salah. kalu dia sudah tahu pelajar kedua akan jawab B, ilmu nya absolute dan tak kan pernah berubah, mana mungkin pelajar kedua mampu memilih C?

apa yang ngko mahu bagitahu adalah, freewill hanya wujud dalam minda manusia, tapi tidak kalu kita tengok dari point of view omniscience. yakni freewill hanya illusion dunia semata2. bagi tuhan, manusia tiada freewill.

saya dah sebut tadi....

itu bermakna ahlul sunnah hanya menjawab issue ni dengan melihat dari point of view manusia sahaja. jawapan ahlul sunnah tidak merangkumi point of view tuhan. sebab itu jawapan ahlul sunnah tak pernah tally dengan logik akal.

ini mungkin kerna nanti ada ahlul2 yang kata "kuang ajaq hang, minda manusia mana mampu memikir kan perihal tuhan. akai kita setitik lautan!".

wallahualam

Dzulqarnain posted on 17-1-2014 02:13 AM
maka adilnya Maha Pencipta itu Maha Penyabar dlm menentukan -  ...
maka adilnya Maha Pencipta itu Maha Penyabar dlm menentukan - mustahil gelojoh
krn pd Hari Pengadilan nnt, kitab amal setiap insan akan dibuka dan dihakimi dgn seadil2nya

jadi maksud nya, selagi kitab amal tak dibuka, tuhan tak tahu apa keputusan amalan manusia begitu? or tuhan belum lagi decide mahu masuk kan ke dalam syurga ke neraka?

tuhan, dengan segala kuasa mutlak dia, tak dapat decide lagi or berubah2 fikiran?

One more time, thieo.
Allah yg menetapkan segala sesuatu.
Yg mengubahkannya tu manusia (freewill)

so ngko nak kata manusia mampu melawan ilmu tuhan dengan mengubah takdir yang ditetap kan? sounds interesting. now human has the power to challenge the god.

Melanggar hak asasi juga privacy kemanusiaan gtu...adakah ini yg thieo katakan sebagai...tiada 'freewill'?

Tidak lah begitu maksud thieo. kerna tuhan di define kan as maha mendengar dan melihat. so nothing can do much about it. apa yang thieo persoal kan, jika manusia itu tiada freewill, yakni semua sudah tertulis dalam takdir tuhan dan ilmu tuhan tak kan pernah salah, apa adil kah hukuman neraka/syorga bagi manusia kerna manusia tak mampu membuat pilihan sundri.

wallahualam

Abangcute posted on 17-1-2014 01:23 AM
utk pengetahuan kamu, seorg lelaki buddha pernah berkata perihal universal kpd saya sedangkan yg ...

prfftttt.

zaman greece sudah lagi lama namun maju sahaja? kalu semua orang bermentality macam ini, mungkin boleh menangkat aristotle sebagai nabi pula la kut? tak gitu?

dan jangan terkejut yang moslem2 klaim qoran adalah first kitab yang cerita pasal sains, majority nya sudah discovered by greece atau pun kitab2 sebelum ini.

dan jika ngko mahu bercakap pasal soal cause dan effect, yakni siapa yang kasi, siapa yang beri, boleh thieo tanya, tuhan dapat kuasa dari siapa? siapa yang mencipta tuhan?

sudah pasti ngko akan menjawab tuhan berkuasa sundri. yakni sudah tak ikut logik.

bagi thieo, both science and religion, as of now, tak dapat membukti kan tuhan itu wujud atau tidak secara factual and logical.

Abangcute posted on 17-1-2014 12:45 AM
barulah saya nampak gambaran memandangkan kejap tadi saya sedang berbicara dgn hamba Allah yg ta ...

jadi kamu ada bukti tuhan yang menggerak kan darah?