CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: nashrudean

Perlu tak staff Gverment beli insurans??

oooo... dia saving kat Unit Amanah (unit trust) tu... patut laaa... tak per dah itu pilihan anda.. tapi yg tak tahan bila dia kata "gilor nak amik insurans sampai 150"... client saya dan lebih 800 orang majoriti ambik 150 keatas... kalau gitu ramai la gilor nyer hehehehehehe

oooo... dia saving kat Unit Amanah (unit trust) tu... patut laaa... tak per dah itu pilihan anda.. t ...
ibm632 Post at 30-8-2010 18:40

bergantung pd kemampuan masing2 la.. tak payah la nak sentap ok :re:

D Msia, sykt insuran ada 2 jenis. Konvesyenal & takaful. Takaful ikut syariah yg d approve oleh BNM. Contoh : MAA Takaful/Takaful Ikhlas/Pru BSN Takaful/Etiqa Takaful. Kalau x ada perkataan "TAKAFUL', ia bukan ikut syariah. Ada sykt konvesyenal, mereka kata ada islamic produk, tetapi sebenarnya ia bukan lah ikut syariah, & x di luluskan olih BNM. Jgn percaya kat ejen.Selalu mereka kata produk ni Islamic, walhal bukan ikut syariah! Nak confirm, check dgn BNM bahagian Jabatan syariah!

Dulu ejen dari Prudential Ins. kata produk mereka ikut syariah. Kalau ikut syariah, kenapa mereka minta lesen takaful dari BNM & tubuhkan sykt lain,iaitu : BSN Pru Takaful?

Nak ke kita bagi duit pampasan yg haram kat keluarga kita makan? Persidangan Ulama Fekah SeDunia d Jeddah pada thn 70-an telah menfatwakan insuran konvesenal insuran adalah haram!

Kalau nak ambil takaful,pastikan pampasan itu bolih d HIBAHKAN, sebab kalau d faraid, isteri tuan dapat 1/8 dari pampasan. Cukup ke nak bagi makan anak? Kalau d hibah, tuan bolih bagi 100% pampasan kat isteri. Cuma bahagian saving saja kena faraid. Contoh: Kalau mati tuan akan dapat RM200k plus duit dlm akaun terkumpul peserta. Jadi kalau hibah, isteri akan dapat $200k dan duit saving akan d faraid.Kena paham betul2.

Kalau ikut konvesyenal,pampasan x bolih d faraid, kerana duit haram x bolih d faraid.Terbeliak mata org tua. Sebab kalau anak lelaki mati,org tua ada hak & kalau org tua bawa kes ni ke mahkamah nak saman isteri simati
utk dapat duit pampasan, 1 sen org tua x dapat. Kes ni dah terjadi d Msia.Rujuk web peguam syarie Msia.

Lagi satu, kalau pampasan lebih dari $100k, isteri x dapat semua, kerana lebih dari $100k akan d pegang olih Amanah Raya. Utk dapat duit tu,si isteri kena dapat surat kuasa, yg ambil masa 1-2 thn. Nak elak dari ni, elok pampasan itu d hibahkan.

Sykt takaful yg ada konsep hibah ialah : Takaful Ikhlas & MAA Takaful.

ismaildotharun@gmail.com

D Msia, sykt insuran ada 2 jenis. Konvesyenal & takaful. Takaful ikut syariah yg d approve oleh BNM. ...
ismailharun Post at 31-8-2010 11:32

thanks atas info ni. dari awal2 lg aku memang pilih takaful bukan insurans konvensional

tapi yg menyedihkan tak ramai umat islam yang amik kira insurans konvensional dgn syariah ni.

Insuran apa pulak yg rm 150 setahun tu .... ishk .. Jenglut ... dah jgn dok promot produk murah pada ...
ibm632 Post at 30-8-2010 16:54

insuran kemalangan..kalau ilang 2 tgn main mercun, bole dpt rm100,000...

amik pn ok tak amik pn takpe...

mcm aku n family smua cover insuran..tp still aku akn pg hospital govt dulu..utk second opinion br ke private sbb apa.. sbb hosp private ni profit oriented so aku lbh pecaya hosp govt..mmg kene tunggu lama sket..tp kalau dtg awal2..tak laa lama sgt sbnrnya...

Awal tahun ni my hubby kene bt prosedur balloon..agen insuran  suh gi private hospital sbb senang kawtim ngn doktor katanya...dia dh biasa berurusan ngn doktor tu.. membuatkan aku was-was..takde etika ke apa leh kawtim2 ni.. so terus aku ke IJN guna GL.. tak pg pun private hosp tu.. sbb nt tiba2 dr elok2 kene ballon kene open heart surgery plk.. hu huu..

bg aku depends laa pd korg.. amik pun ok..tak amik pn takpe..

Follow Us
amik pn ok tak amik pn takpe...

mcm aku n family smua cover insuran..tp still aku akn pg hospital ...
Potpouri Post at 2-9-2010 14:04

hosp gomen memang yang terbaik.

hosp gomen memang yang terbaik.
masnina Post at 3-9-2010 10:45

salam,,nak mencelah,,hospital gomen memang terbaik,,tak dinafikan,,sbb sometime private tak boleh buat,,akan direferkan ke gomen hospital,,tp nak queue tu letih sikit lah ,,,,dah ade experience dah sebnanye,,sakit appendik hari cuti malam,,kawan anta spital gomen,,tunggu doc nak bedah tak dtg2,,aku dah meraung sakit,,terus pindah ke swasta,,kene lah jugak rm4k lebih..

pm dato seri najib pun pi amik rawatan kat HKL rilek jer baru-baru ni.

Dato Najib masuk wad kelas brapa ye?

Reply 88# dunham_bush

So dpt claim insuran? rasanya insuran cover yang kritikal. Mybe tu msih belum dianggap kritikal...

Reply  dunham_bush

So dpt claim insuran? rasanya insuran cover yang kritikal. Mybe tu msih belum ...
matrik02 Post at 16-11-2010 20:05

company aku nye insurans cover,,so pakai company punye je lah,,mitsui sumitomo..pastu aku claim elaun wad rm250 sehari kat prudential,dapat lah aku bayar monthly instalment keter sebulan,,haha,,sebb tu jugak lah aku jadi agent prudential ni,,haha

OOO .. patut lah ... claim proven rupa nyer

Nak tanya otai insurans kat sini.

aku keje nagn statutory body. gomen gak ler.

dah 3 tahun lebih signed up dgn insurans+saving+invesyment scheme Great Eastern.
Amik dana restu. ada medical card. details of coverage tak berapa ingat. nanti aku check balik.
every quarter dapatlah report dlm bentuk CD.

ada sape2 yg ade pengalaman dgn Great Eastern nih. share2 lah sket.

Nak tanya otai insurans kat sini.

aku keje nagn statutory body. gomen gak ler.

dah 3 tahun leb ...
cursebreaker Post at 19-11-2010 11:17

Apa yg cursebreaker nak tanya yer

bg menjawab soalan tt.

jawapannya mmg perlu lah sbb aku difahamkan insurans ni bemaksud perlindungan.
kalo mencarum insurans kita akan dilindungi oleh syarikat insurans sepanjng masa caruman iaitu 24 jam sehari dan 7 hari seminggu.
in case kalo berlaku apa2 leh claim.

berbeza dgn perkeso, socco dan sbgnya yg sedia ada dlm gov, anda hanya dilindungi hanya pada waktu bekerja sahaja.andai kata anda tuang kerja, merayap time kerja dan ditakdirkn berlaku kemalangan time merayap tu, stay x leh claim kat perkeso atau socco.kira mcm mati katak pun yer jgk la.

Apa yg cursebreaker nak tanya yer
ibm632 Post at 19-11-2010 17:48

Dana Restu by Great Eastern katanya berlandaskan syariah. ada terbaca di post2 yg awal tadi kata syariah-based cuma yg bentuk takaful or somethin like dat.

and just wanna share experience with anybody who signed up with GE too.

bg menjawab soalan tt.

jawapannya mmg perlu lah sbb a ...
otai_g Post at 19-11-2010 18:43

ermm..otai g,

just curious, for gomen staff, ade ke potongan socso nih? ade coverage socso ke if anythin happens? rasa cam takde je... tak tau lah..

Reply 98# cursebreaker

i am also not sure gov hv pay for socso or not
tp what i mean gov servant still hv third party which protect them on their duties.

me also mencarum dgn GE.
tp sorry to say la aku pun x phm apa pakej yg aku ambik even dana restu or what else dana...
yg pasti mmg ada protetcion utk tpd, 36 penyakit tu medical card and so on...

sbg agent aku jwp perlu...

sebab pengalaman aku deal dgn sorg DOKTOR gomen yg muda lagi berumur 26 tahun TAPI dah ade sakit buah pinggang!
Plus, dia ngaku yg gomen tak tanggung kos kidney transplang yg bernilai lbih RM 100 k....
dia png h hospital HKL, GH Ipoh & hospital tempat dia kerja kat daerah aku ni....dia akui bukan senang nak dpt layanan & wad kelas 1 even dia pegawai perubatan sendiri..

Yg sdihnya aku jumpa dia setelah dia terkena & disahkan ade sakit buah pinggang(termasuk dlm 36 sakit kritikal). Aku tak dpt tlg dia utk sebarang plan insurans.
Dia lak akui doktor cuma bg dia paling lama 5 tahun utk bernafas.. Nangis dia masa sharing dgn aku.....

Soalnya sapa pon anda swasta ke gomen musibah tak kira apa status kerja anda!