CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MRO

"Aku Tak Faham Kenapa Ibu Bapa Sanggup Hantar Anak Umur 7-10 Tahun Masuk Asrama Tahfiz," -Bekas Pelajar Dedah Punca Masalah

Edited by wikedsaikel at 22-8-2023 07:48 AM

Ada gayah hantar anak pi sekolah tahfiz at 10 years old. Katanya boleh tarik mak bapak masuk syurga. Kalau kat rumah dari awal environment rumah idak la religious mana, mana maunya budak tu teruskan tahfiz dia. Masuk belasan tahun, nan hado. Kesian. Wasted camtu tapi tak tahu la in futur boleh baca talkin untuk parents. Nak produce tahfiz ni kena ada supportive environment. Kalau pak pon in closet, kawan2 pak yg lepak rumah pon sama. Mak pon blur blur.  

Lampuled replied at 21-8-2023 05:51 PM
Ada ank2 kenalan I masuk Darul Quran. I tgk mcm dh sekolah menengah baru duduk asrama tu pun mcm s ...

Darul Quran yg produce tahfiz kat Kuala Selangor yang bawah JAIS tu ke? Yang kalau tak banyak A untuk SPM, susah nak masuk. Yang tu bukan nak balik pon ada time time dia je ke? Soc med pon dikawal kan?

Qowiy tu elok je

maybe jenis mak ayah yang tak mengaji tapi nak anak mengaji jadi hafiz.
belajar quran ni sama macam belajar perkara lain... kena ada minat mendalam.

anak sedara iols masuk tahfiz start form 1... tp dia dah wakil sekolah, masuk bertanding segala peringkat dari sekolah rendah lagi. mak ayah pun jenis sama-sama mengaji, jadi anak ikut seronok sama mengaji.

sama macam orang malas baca buku... tapi suruh anak membaca.

suka suki nak guna kan anak tahfiz untuk masuk syurga free2?
amboi2.. dasar tak tau malu... dah buat dosa menggunung ganang secara sedar dan sengaja, nak skip neraka macam tu je?

zaman ni seeeeemua masuk neraka dulu cuci dosa oke... apa sebab ada yang ingat boleh mudah2 masuk syurga?

Lampuled replied at 21-8-2023 05:51 PM
Ada ank2 kenalan I masuk Darul Quran. I tgk mcm dh sekolah menengah baru duduk asrama tu pun mcm s ...

kwn aku citer anak kwn sekolah dia dok belajar kt darul quran sampai diploma, tiber masa nak sbg belajar kt al azhar still kena amik exam STAM jugak.....

Follow Us
Gitu la parents yg hanya tahu menghenjut je..pastu campk anak ke tahfiz seawal 7 thn sbb malas nk jaga

nazurah replied at 22-8-2023 08:57 AM
maybe jenis mak ayah yang tak mengaji tapi nak anak mengaji jadi hafiz.
belajar quran ni sama macam  ...

cam aku lerr tp idok ler aku antar anak gi tahfiz usia kecik2 gituh... anak aku abis sek umo 18thn br masuk tahfiz... dia yg nk masuk, aku tak paksa pung... maybe dia sedar paknya takat mampu ajar dia ngaji muqaddam jah

talapia replied at 21-8-2023 02:37 PM
takyah kata tahfiz la.. asrama biasa pon tak semua budak sesuai..

arwah mak aku sendiri mengaku r ...

Kalo aku ada anak, takdenya aku nk campak anak aku masuk asrama dr form 1-5
Asrama ni sesuai utk bdk2 miskin je supaya makan pakai dan education mereka terjaga..sbb tu la penubuhan asal SBP
plus, if anak kt asrama, masa dgn parents sgt limited..lps spm, pastu fly pi obersi bagai, pastu dh keje dah bizi dgn alam dewasa
Mcm bodoh je takde lgsg memori zmn anak tu membesar depan mata
And kalo x masuk asrama, lg best utk roadtrip on wiken..create memories bersama...kalo duk asrama, leceh la kene tggu cuti skolah bagai
And ms cuti skolah lak sume tmpt and jalan jem and sesak.last2 duk umah je

cmf_premierleag replied at 22-8-2023 09:15 AM
Asrama ni sesuai utk  ...

hehehe..

anak2 aku semua tak masuk asrama.. aku berat ati nk lepaskan..
now masing2 ada kat umah.. membesar depan mata..
bercekau bergaduh bergurau memang depan mata.
hari2 aku jadi singa, kucing, hulk, shrek.. macam2 la..

tapi aku puas hati.. tiap hari makan sama2.. weekend spend time together keluar.. walau takat breakfast kat mamak aje pon.
sebulan sekali.. bawak anak2 camping.. ke.. staycation ke.. balik kampung ke..
time cuti sekolah panjang2.. aku jalan2 dekat2 aje.. sbb kompom takleh nk gi bercuti jejauh.. penat makan jem je nanti..

kalo belah2 perak nun. ada 4  minggu orientasi. tk boleh balik. tok guru nk tengok anak tahan tak dengan kehidupan di tahfiz,
lagi pun nak jd hafiz ni kena jaga makan.. bukan sebarang benda boleh telan sebab nak mudahkan dia menghafal

banyak anak kena berkorban cara hidup.. sebab  nak mudahkan menghafaz tu. jadi bila parents amik  alik rumah tetap kena disiplin kan anak.
jd kalo ko jek ndakkan anak jd hafiz/hafizah tapi kehidupan ko pun lalai dengan duniawi.. salam je lah

isseliparjepun replied at 21-8-2023 08:26 PM
Jiran di kampung tu, anaknya pun hantar cucunya masuk tahfiz sedari 7 tahun. Sebab budak perempuan t ...

ar kalo mcm ni harus lah,

aku baru dgr luahan hati seseorang, dia cakap dulu BIL dia duduk 1 rumah, mak bapak, kakak, suami dan anak2 , adik2 perempuan isteri 2 orang..

adik2 pompuan tu semua tak sabar nak g asraama, sebab abg ipar selalu ganggu secara sexual,

masa sekolah kt rumah, kalo sessi lain2, yg petang sanggup tu pergi awal 2 jam... sebab cakap abg ipar dia berbogel kt rumah, katanya panas...

eeeii jijik tul perangai, tak tahan nafsu goncang sahaja lah burung itu, bila dah pancut mesti dah letih kan?

talapia replied at 22-8-2023 09:20 AM
hehehe..

anak2 aku semua tak masuk asrama.. aku berat ati nk lepaskan..

Baguslah uols..yg ptg anak2 depan mata dan dpt tgk depa membesar depan mata
Walau x berjalan kemana2 pun, boleh juga create memories dgn mereka ms kt rumah juga.
Ms makan, ms tgk tv, ms basuh kereta, gaduh sama, ketawa sama etc
Itulah memori yg akan kita simpan sbg kenangan bila masing2 dah berusia nanti..bonding lg kuat

cmf_premierleag replied at 22-8-2023 09:15 AM
Asrama ni sesuai utk  ...

agak setuju, form1 to 3 tu sgt muda lg,
tp tak boleh la panggil parents tu bodoh, mgkn ada yg mahukan anak2 tercapai cita2 cm masuk mrsm, sekolah sukan, tahfiz...

tp 13 tahun atau 15 tahun tu ok la,

aku ada dgr seseorang tu, anak 10 / 11 tahun dah hntr asrama  tahfiz, pastu update fesbook, wa tgk muka anak cam lepas nangis je...

kasihan juga, tp itu la, anak diorang kan, suka hati la...

katanya demi ilmu dunia dan akhirat...

tp lepas tu cakap, anak dia tak suka asrama, bila balik rumah, rasa tak nak g sekolah balik

ada juga member hntr anak masuk sekolah asrama umur 13 tahun, tp yg ni mak bapak dia yg nangis ( tak update, tp cerita kt kitorang )

tak silap sekolah sukan, kot, skrg dah 17 tahun kot, betul la tu, kalo nak main bola kena start awal... kalo bawah mak bapak, mesti langgar disiplin punya...

apa2 pn anak orang biar diorang decide...

cmf_premierleag replied at 22-8-2023 09:24 AM
Baguslah uols..yg ptg anak2 depan mata dan dpt tgk depa membesar depan mata
Walau x berjalan keman ...

oh 1 lagi sebab kenapa mak bapak hantar anak masuk asrama ialah

kalo budak tu ada mak atau bapak tiri,

dari wa sekolah smpai skrg budak2 asrama mesti cakap ada mak atau bapa tiri

cam jiran wa ni, anak dia form 1 masuk asrama, dia janda anak 2 kawin baru dgn duda, duda tu anak2 ex wife jaga

jadi ada la cerita mulut orang cakap, ni mesti bapak tiri dia suruh g asrama sebab nak berbulan madu di awan biru dgn mak nya...

sama juga 1-2 minggu anak tu rengek nak balik..

salimrock replied at 22-8-2023 09:27 AM
tp tak boleh la panggil parents tu bodoh, mgkn ada yg mah ...

kwn sekolah aku anak no 1 & 2 dok asrama dr umo 13 thn......sampai anak no 3 dah berani rebel takmo dok asrama ...klu hupdate fb anak no 1 ngan 2 tuhh amik gambo muka takde ceria.....kita tgk pung perasan anak2 tuh byk memendam perasaan mak garang serupa singa, pak penakut serupa tikus...sumer kena ikut cakap mak, dok asrama sampai form 5, kt u amik course apa kena ikut mak cakap ..sian dak2 tuh

Alahai comeynya budak dlm gambar hiasan tu.
Dgn macam2 cerita dan news pasal sekolah tahfiz, tak sanggup i nak lepaskan dan tinggalkan kecik2 sorang2 situ.

salimrock replied at 22-8-2023 09:27 AM
tp tak boleh la panggil parents tu bodoh, mgkn ada yg mah ...

pada aku.. ok je kalau anak tu sendiri request nk masuk asrama ke.. tahfiz ke.. dia willingly nak masuk.. then ok.
ada beberapa kawan yg anak dia pasang niat nak masuk tahfiz. benda ni didikan dari rumah jugak..
mcm member sorang ni.. anak dia tiap2 hari gi sekolah biasa.. lalu depan tahfiz. agaknya dia terbukak ati nk masuk.. bila selalu tengok budak2 tahfiz tu berserban.. elok perangai ke kan.. and also tak suprising la sbb pak dia walau bukan ustaz.. kuat agama.. mesti stok2 mengaji setiap hari dengan anak2 ke.. without fail. So budak tu terdorong sejak kecik. Now dah masuk tahfiz dah budak tu..

ada satu lagi kes.. my own close relative.. anak dari kecik dah di groom dengan dunia islamic. Mak berpurdah. Sikit2 usrah.. kelas online.. ratib itu ini.. anak umur 7 tahun masuk sekolah kebangsaan.. takleh ikut. Now masuk sekolah private silibus dari Yaman katanya... entah.. tapi pointnya.. groom sejak kecil, So budak tu mmg dari kecik semua benda dah ditentukan.. tak berpeluang say no. Dah kena brainwash.. mcm takde pendapat sendiri. So ok je la kot..

kalau anak2 yg biasa ni.. dibesarkan dalam suasana biasa.. nk masuk tahfiz.. kena paksa.. alahai.. tu yg jadi kt tahfiz tu mcm2 kes buli la apa smua.. sbb ramai parents yg hantar anak ke tahfiz sebab anak nakal. Konon masuk tahfiz auto jadi baik. Kat umah mak pak tengok netflix. Anak kat tahfiz menghafal berjam2. Tak seiring ye

wikedsaikel replied at 22-8-2023 07:52 AM
Darul Quran yg produce tahfiz kat Kuala Selangor yang bawah JAIS tu ke? Yang kalau tak banyak A un ...

Tak pasti lah tapi diaorg ada la ambik spm kat situ. Dlm masa sama hafal quran.
Mcm sll juga nmpak weekend diaorg kat rumah. Mcm sekolah asrama biasa jugak. Social media pun ada. Takdelah mcm mengasingkan diri drp dunia luar. Pakai tudung pun labuh biasa je takde berpurdah pun. Speaking pun boleh.

Lampuled replied at 22-8-2023 10:00 AM
Tak pasti lah tapi diaorg ada la ambik spm kat situ. Dlm masa sama hafal quran.
Mcm sll juga nmpak ...

Ohhh ni sekolah persendirian. Bukan kolej. Yang aku cakap tu established and for spm leavers. Ramai yang scorers masa spm.