CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: CARI-LTS

[Tempatan] 74% Penuntut Universiti Kebuluran, Fakta Atau Auta?

Tuhlah. Dah takde duit lagi berangan nak beli baju tudung FynnJamalRTW bagai. Ko ingat dia bagi nasihat2 pungpang2 kat IG dia nak paham ke korang takde duit. Dah takde duit toksah la nak berangai pakai seluar gobos bagai jenama retis.

( tertibe menyelit psl FJ)

Student2 uni shopping baju sumer kt vendor butik. Telekung bella ammara. Tudung neelofar. Pastu mkn megi.

ninja boy replied at 18-1-2016 11:50 PM
kalau dah budak sekolah rendah, penjawat awam, student uni, pekerja swasta mengelupur x cukup wang m ...

Ninja boy, kafe universiti awam harga mknnnya dipantau. X boleh jual mahal. Nasi dgn lauk sayur dan ikan biasanya RM2 shj. Air kosong disediakan free.

AUTA....
kalau tengok mostly skg ada kete..
dok budgep hipster..
cuba la rajin2 buat part time..
alasan bz tak cukup masa dgn study..assignment..presentation..weii...macam la dedulu tak bz..
dulu lagi la..nak research kena pi library..set appointment ngan lecturer..study group lagi..
korg study group pun kat cafe2..kat food court..
kami dulu kat library or disccusion room lagi..
puiiiiiiiiiii................

Rasanya kat sekolah perlu ajar macamana nak manage duit..

ni la student zaman skrg yg boros... bile bekerja akan dtg terus jatuh bengkrap...ptptn xbyr...yada..yada..yada...

Follow Us
Kebulur beli hp..xcaya dpt Je duit ptptn tgk kedai hp yg berhampiran mesti penuh.hujung2 mggu nak keluar berjalan lah semua.sewa kete

Aku ni dok asrama masa belajar tp serious cakap aku xmerayap.tempat aku belajar tu aku xtahu sgt tempat menarik dia.hingga org ckp ko nii belajar sini tp xtau tempat apa.mmg sbbnya aku xbejalan,xda duit.bila dh kawin pg jln balik,baru aku tahu.Sbb aku tahu mmg xda duit Dan mak aku susah.aku pun buat assignment pakai duit gak.

Aku akui jarang makan maggi.sbb aku xsuka maggi rendam air panas.rasa mcm org bodoh mkn mcmtu..dah lah xsedap.aku makan nasi hari2 lauk ayam goreng ngn kuah asam pedas..aku bg 2 nasi..separuh mkn tengahari separuh mkn petang.mlm aku beli roti mkn roti dgn air oat yg aku bancuh pekat.org pegi pasar mlm ngt aku xteringin ke?? Aku tgk org hujung2 mggu beli kfc,sebemban mknan kat pasar mlm,nama nk minta?? Xkn..kalau kwn pelawa pun aku xkn amik...sbb aku bukan jenis xmalu.jenis bio kebuluk,yg ptg xmeminta2..sbb tu hingga skrg bila susah aku xkn cite kat org mtk simpati.tahu x dgn duit ptptn tu juga aku boleh kumpul beli sikit2 brg rumah sbb nak kawin sehabis belajar,dgn duit ptptn tu juga aku boleh Je makan hari2.Dan stop mcm baby merungut lah..nak duit keje lah.anak sedara aku pun dpt Duit insurans sbb dh matang nak belajar keluarkan dekat rm24k,tp tetap menjual sandwich dgn air kotak kat asrama.aku dulu buat bisnes print assignment.kalau merungut Je sampai kiamat xcukup

auta..
banyak je makanan berpatutan dalam u tu..
masalahnya macD dekat sangat, bowling, wayang banyak filem baru..
hujung-hujung sem je makan maggi

senior kita dulu pandai, simpan periuk nasi kecik yang murah tu je. jadi dah jimat tinggal beli lauk je.

pelajar u yang pintar bijak menggunakan kewangannya untuk hidup. zaman u lah zaman untuk belajar hidup berdikari dan pengalaman pertama menempuhi ujian hidup sendiri.  masa nilah kepala ligat dalam pengurusan kewangan, dan ligat dalam pelajaran.

monyet_2015 replied at 19-1-2016 10:34 AM
aku tengok adik aku, belajar kat ipta...dari sem 1 duit ptptn dapat tapi tak pernah cukup..mana tak  ...

Sama la dengan adik ahkak pun..kerjanya melaram dengan kete ayah. Last2 selalu mintak duit dengan kakak-kakak...seb baik kakak2 jenis tak kedekut. Tapi lain la budak2 sekarang dengan jenerasi kita2 dulu..Apa nak jadi pun tak tau...Kalau marah, merajukkk je keje...aish..kita nak mintak duit dengan mak siap menagis dulu seround dua...nak cakap tak boleh..air mata lagi laju dari ayat..tapi diorang ni senang je mintak 2-3 ratus macam tu je....

dulu masa aku belajar, jual top-up, jual nasi lemak dari blok ke blok... lifestyle tak lah hipster mcm bebudak sekarang...
ye, zaman sekarang, ekonomi macam gampang, tapi bebudak U kena lah start kreatif mencari duit sampingan.
jangan dok sibuk layan hipster, bergadget2 bagai, berpolitikus, tapi diri sendiri tak terjaga. kbai.

menurut sumbar berita DAP & PKR....

1. berjota jota student Uni mati bergelimpangan sbb kebulur....tapi kerajaan BN rahsiakan
2. setelah diselidik dengan mendalam dengan bantuan CSI mat selleh....ini semua salah 1MDB and GST

Tengoklah betapa pintarnya otak org urban DAP & PKR boleh menyelesaikan masalah siswa/siswi yg mati kebulur di malaysia dan di luar negara....wow...hebat...

dpt duit ptpn g joli sana sini bole pula.... .

haha..mana dtg 74% tu..membongak la wehh.. dulu2 aku rasa lagi susah kot, makan seadanya..beli je lauk telur dan bohla kuah kari ke, masak lemak ke, x sampai pon rm5 sehari..air minum air masak je..

budak skang ni kebulur tapi bleh beli kopi2 hipster ataupon greentea..poodah la..

roomate aku dulu org susah, mmg mkn kat dining je..kitorg akan pastikan kitorg aktif utk dpt duk kat kolej.. p mana2 pon naik bas xpon jalan kaki..

sepupu aku, baru part 1 dah mintak kete, bapak nak bg motor taknak..aa mmg mengadala budak skang ni...

bg aku auta lah... bukan nk bersikap kejam.. tp sendiri yg x pandai urus kewangan kot.. kalo 26% aku caye gak..

joeyss replied at 19-1-2016 10:45 AM
whatsapp dengan lecturer?? hahaha.. ada lecturer larang student dia SMS / Whatsapp / wechat dan se ...

jangan xtau,,ada ye yg berani..
siap merayu bagai thru whatsapp minta lecturer bagi markah elok walaupun test jawab ala2 sajork
kwan aku 2 orang lecturer..sorg ipta, sorg ipts..
situasi yg dorang hadapi adalah sama..student nak info sgala benda tmasukla tanya pasal rujukan etc main selamba badak je whatsapp direct ke lecturer..xde rasa segan xde rasa silu..xde rasa nak mngadap depan a.k.a beradab time timba ilmu..
merasa la kena block sorang2..

lionsleepin replied at 19-1-2016 10:46 AM
Tadi on the way kerja aku lalu UiTM shah alam..ok jah. takde pulak yg student kelaparan sampai mati  ...

sebagai anak felda, aku setuju dengan ko..
masa aku kat UM dulu, sawit kt felda aku dah dtebang untuk tanam smula..
so masa tu ktorang xde la hasil bulanan..hanya ada bantuan sara hidup tanam smula yg xsberapa..
arwah ibu aku masa tu buat kuih, untuk tambahkan lagi duit bulanan..
dari situ la aku belajar hargai sgala ptptn yg aku dapat..
awal sem aku da asingkan duit ptptn yg dapat (lepas tolak yuran pengajian) utk bayar sewa bilik 6bulan sekaligus (byaran utk 1sem)..
then lebihan tu barula aku guna utk beli buku..bayar print apa semua..
slalu lecturer faham yg ktorg satu kelas ramai dri kluarga susah..lecturer xkisah bku rjukan yg nak dguna tu difotostat je..(xtaula klu lecturer skrg jnis nak sgala mcm buku ori)..btw, fotostat bkan xhormat pd pngarang, tpi kna tngok kmampuan diri la..

kalau betul2 xde duit, @ hujung sem, barulah ayah aku bank in duit hsil dri bantuan sara hidup felda tu..
makan megi, makan roti expired (2hari expired biasanya xde kulat lg)..tu semua aku rasa masa jadi student U..semua tu bila renung2 balik time da kerja ni buat aku senyum..
senyum sbb dalam xckup makan tu..aku boleh survive..alhamdulillah..

makan bawah rm5? Selalu buat dulu tapi tak pula sampai jatuh kebulur.
antaranya beli telur sepapan, tiap-tiap hari rebus telur dalam mug dua kali rendam air menggelegak, kemudian makan dengan roti. beli keledek jepun yang gelap tu buat keledek rebus guna periuk nasi. beli karipap raksasa buat makan separuh-separuh. beli tuna cili dalam tin cicah roti (sedapnya) atau dibuat sandwic. Dan yang paling seronok kawan ajar makan baby karrot buat snek. kenyang, manis dan tahan lama seplastik karot tu.

Auta nk naikkan ptptn dan lelain bantuan

Bangsat weii lama beno ke di kolej tuuuu?

Klo salu tuang class deting buang masa duit dana pi belanja bukan bukan , kasik sejuta rm sebulan pun abis
Memalu kan, nama.je orang islam.tp bodoh, kenapa orangislam ni asikkkkk komplen tkcukup. Kenapa? Agama ajar apa?  Mana sabar, mana syukur. Mana tabah,mana redha, mana tawakal,.mana jimat, mana sedekah, mana mana?  Mak bapak.ostad ostazah ajar apa? Ajar bahwasebab ko melayu so ko berhak.atassegala kemudahan? Itu namanya TIPU DAYA IBLIS, heloooo ko ingat ko je penah masuk.uni ke?  Ko tau camna budakovercmerempat nk sapot diri? Jiran aku ngeleng kepala bila dengar berapa aku dptnk idup, dia tanya how could u survive with that much? Budak overc depa bayar bawahhhhhhhh lagi dari line kemiskinan rakyat depa ko tau? Orang tadak keje depa dpt seminggu lagi bnyakdari budak scholar cam haku, aku rungutttt? Nehiiii, apa depa kasik aku syukur je, ALLAH ade, tkkan kebulornyaa, mana mana ade rezkidr ALLAH, kawan aku abis class petang baduh pinggan kedai makan , ajak.aku haa, keje pe je aku tk buat nk duit saku kt overc? Sakit cedera mak pak.sedare jauhhhhhh soang soang pi sepital ngan kaki brbungkus, adaaaaaaaku komplen? Nehi! Mmg cilaka budak budak hari ni lembikkkkkk cam pondan, pastu bangga jadi pondan pdhal tuhan cipta dia lelaki.tulin!  Korang didik anak.jantan korang jadi btuiiiiiii JANTAN

autaaa ...........