CariDotMy

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: JulietTheOrange

biarkan anak ambil mainan/brg org lain

cammie1711 posted on 29-3-2013 04:34 AM
Kalau u tak sanggup buat, jgn anggap org lain x boleh buat...
For me, bukan setiap kali I dpt han ...

anak2 i pun ada jugak perangai ngamuk nak mainan org..

masa dorang kecik mcm umur anak you lah..

i x pinjam dan pulangkan later,nor did i ambik and kasi excuse mcm tetamu tuan thread ni jugak..

i mintak maaf kt tuan rumah,i dukung anak masuk kereta..

anak nak ngamuk?nak tantrum?ok,teruskan..you know what?few times dia test i and i x layan ended up anak i dah faham mainan or harta benda org jgn dibawa balik..mmg la tuan rumah kesian and ckp kt i ambik je..betul ada jd tu sebab tuan rumah tgk anak i melalak,dia jd kesian..i do understand org tgk kesian kt kita la parents but i lebih kenal anak i cemana..

i strictly say no to tuan rumah..x pe,i can handle it..tu je i cakap..i x mo jd habit apa benda anak nak semua dpt,asal x dpt ngamuk,tantrum..i kena bijak handle anak i la...mmg betul anak i masa tu kecik lg,budak2..apa dia tau kan?

tp,sebab dia budak2 lah tanggungjawab i nak kena ajar dia adab meminjam dan memulangkan sesudah habis bermain..at the same time jgn lokek berkongsi mainan dgn kawan2 lain..tu je..simple..

kalau u sayangkan toy tu jangan bagi orang pinjam..simpan je dalam kotak...bila dah rosak nak salahkan budak2 pulak..dah nama pun budak...

Memang tak betul pun biarkan anak ambil mainan orang lain. Parents kena mainkan peranan mengingatkan anak... ajar anak tu jgn ambil harta orang lain. Bila lagi nak lentur buluh kan... Nanti budak tu membesar thinking 'oh it's okay amik barang org lain as long as kita buat perangai... throw tantrum...'

TT, lenkali kalau susah sangat nak amik barang menan dari spoiled brat tu cakap dgn mama dia, pinjam kejap boleh la, tapi nanti pulangkan ya...walaupun dgn cara ni 70% kebarangkalian ko takkan dapat balik

....best thing is to sorok menan yg ko tak nak org amik bila depa datang.... abis citer....

gud luck aarr... bila jadi mummy nanti....

shaff posted on 2-4-2013 03:16 AM
Aku sangat setuju dgn TT
pd pendapat aku walopon aku baru anak sorang umor 3 tahun
aku dah bia ...

x elok mcm tu sebenarnya,indirectly kita instill dlm brain anak that it is ok to take other people's things whenever you please..

nnt masuk kindy,di mana tmpt tu mengajar berkongsi,meminjam dan memulangkan..x kan hari2 nak bwk balik toys kepunyaan school..?ada parents yg,ala..x kisah..nnt masuk school belajar laa kongsi sume..everything nak throw dkt school..kenapa x mula dr rumah?klu rasa susah jgn ada anak,jgn beranak pun..senang cerita..

sorry la,i x setuju dgn parents yg ada sikap..its ok,they are still kids..errr,very lame excuse ok..to think they are "still kids"..masa ni la nak bimbing,nak didik contoh yg baik..bukan nak suruh anak jd robot,tp,instill sifat2 yg baik lah..bukan senang nak buat,lagi2 klu ada anak yg hyper..tp,dah beranak lg rasa,susah senang nak didik anak mmg kena lalui juga lah..

i remembered,one morning i pergi kedai runcit dgn my youngest,she is 2.5 years old..masuk kedai je terus point dkt easter egg chocolate...ok fine,i malas nak gaduh i belikan..lps tu behind me ada parents sorong stroller anak,boy..also around my daughter's age,dia tgk easter egg kt tgn daughter i dia pun merengek nak jugak..i dgr mommy dia ckp,"sorry,honey..no chocolates in the morning"

budak tu instead of showing tantrum ke ngamuk nangis terus senyap and tgk je..simple je sentence mak dia tp sounded firm..jd,dkt mana yg dikata kan diaorg masih budak2 klu mak nya pandai didik anak dgr ckp...

i pergi school meeting,my daughter played with all sorts of toys from the nursery/reception class..dgn kwn2 sebaya..bila habis,semua barang tinggal..x de sorang pun nangis2,ngamuk2 nak bwk toys balik..mcm mana mak2 ni semua instill dlm diri anak2 yg masih kecil tu tentang pinjam meminjam,pulang memulang barang mainan lps habis guna?

cammie1711 posted on 29-3-2013 12:34 PM
Kalau u tak sanggup buat, jgn anggap org lain x boleh buat...
For me, bukan setiap kali I dpt han ...

Setuju sangat ngan u. Masing2 ada peranan. Tak kena kat batang hidung sendiri memanglah sedap je mengata. I ada anak. 2 org. Boys. So far pernah jadi camni. Tapiiiii..kat rumah kakak and abang i saje. Mula2 i pujuk baik2. Tapi abang n kakak i kata x perlah, anak diorg pun bagi anak2 i sebab diorg dah anggap macam adik2 diorang sendiri. Kalau anak i tak nak pulangkan n nak bawa balik, i takkan rampas dari anak i coz nanti dia buat camtu kat orang lain. So, apa yang i buat i akan suruh my boy cakap sendiri kat mak or ayah sedara dia. Kemudian tanya pada cousin dia (tuan punya mainan). Ayat dia camni " Ammar pinjam dulu boleh? Nanti Ammar pulangkan? Budak umur 2 tahun lebih. Takkan nak berkeras. Lain lah umur 10 tahun kan. So far, memang my boy jaga elok apa yang dia pinjam and pulangkan balik.

Tapi ini hanya kat abang n kakak aku je. Kat rumah orang lain dia tak buat. Maybe dia tau mak bapak sedara dia sayang dia. kazen dia lagi laa...kalau boleh nak suruh dia tinggal situ je..heheh

Ok..satu je..kalau x suka org amik mainan, simpan lah. Simpan elok. Kalau collection ke kesayangan, simpan dalam bilik. Org jarang datang masuk sampai bilik kan? Hati pun senang. I plak ok je. Nak main2, mainla. Rosak i beli lain la. COz tetamu datang bawa rezeki. Kalau dia amik bawa balik, redha je la. Rezeki dia kan. Insyaallah, ada rezeki lain untuk anak2 i.

Follow Us
lissa posted on 3-4-2013 10:45 AM
Setuju sangat ngan u. Masing2 ada peranan. Tak kena kat batang hidung sendiri memanglah sedap je m ...

I pernah nmpk sorg budak kena debik dek kerana terkutip mainan org lain kt playground.
Tuan punya brg tu terus rampas dr tangan & debik belakang budak tu.
Budak tu dlm umur 2 tahun & tuan empunya dlm 7 tahun gitu!
I tgok pun mmg naik angin. Kete kecik yg murah tu je pun!
So, I xnak ajar anak I jadi terlalu overprotected ngan barang die sampai suka2 pukul org.
Alhamdulillah stakat ni ape yg I nmpk , anak I pun x pernah nak berkasar or merampas2 brg ngan org lain.

Tula kan.. terpulang pada memasing nk ajar anak mcm mane.
Takde mak bapak pun yg suka anak meka amik brg org lain.
Semoga kita masing2 dapat mendidik anak dgn cemerlang dari segenap segi...
In Shaa Allah....

cammie1711 posted on 3-4-2013 11:55 AM
I pernah nmpk sorg budak kena debik dek kerana terkutip mainan org lain kt playground.
Tuan puny ...

Yes..kita cermin anak2. I still ajar anak2 i, gi mana2 if nak pegang or usik apa2, tanya dulu. Boleh tak pegang/usik/tengok. Kalau i kata boleh dia akan buatla. Kalau tak, then dia tanya kenapa, masa tu la kita explain why. Tapi sometimes rasa ingin tahu dia sangat tinggi.

lissa posted on 3-4-2013 12:06 PM
Yes..kita cermin anak2. I still ajar anak2 i, gi mana2 if nak pegang or usik apa2, tanya dulu. Bol ...

Betul dear..
bila keinginan nak tau tu la kekdg I terbabas sket..
Sampai semua brg org pun nk diambil..!
Mcm2 ragam anak kan. Nak berkeras susah nk berlembut pun x boleh...
So, main tarik tali layang2 la kite ye...
Kalau main rentap je takut nanti terputus, lagi jauh la tersasarnye nanti

So, memang betul la patut ajar anak jgn ambil brg org lain..
Tapi how??? kekerasan or diplomasi??
Semua terpulang pada diri mak ayah masing2 yg mencoraknye.

pinksarah posted on 2-4-2013 09:18 PM
x elok mcm tu sebenarnya,indirectly kita instill dlm brain anak that it is ok to take other people ...

kan.....
i mmg xsetuju sbb mmg x elok sbb dah biasakan anak dari kecik
mmg ada sesetengah mommies yg amik lewa benda ni disebabkan diorang tu budak.. xpe lah..
tapi bila dah train mcm tu everytime diorang nakkan sesuatu..
mmg sbnrnya mak ayah la mencorakkan anak diorang sendiri...

mak aku pun agak tegas bab ni.dr kecik kitaorg didik supaya dtg umah org jgn masuk.kalo pelawa masuk.duduk shj.brg2 sekolah dr kecik..dia tgk..check ..hata pemadam bukan hak aku..kwn aku bg..esok dia akan jumpa n tanya kwn aku..betol x.

hakikatnya mmg ada anak yg suka dtg umah org..buat reta mcm sendiri.mmg mudah beno ckp dh kanak2.. aku geram gak..ada je ramai anak kwn laki aku..dtg umah org tertib..tp ada yg dtg umah org..nampak mainan banyak.masuk dlm kocek.main smpai pecah.tumbuk punching bag kanak2 hingga pecah.aku xbikira pun.ramai je suka dtg nak main kat bilik mainan anak aku..tp sstengah tu tata tertib xdiajar..coz ada je mak bapak yg suka cakap 'alah..budak2'..bg aku dr budak2 harus diajar.xmestinya nak ajar budak2 kena garang.

tp aku kalo budak2 ni dtg..brg mainan ank aku xnak aku bg je.dr tbuang

kami sgt setuju ngan pinksara sbb benda2 basic camni la kena ajar dari kecik. mmg la susah tapi kena bertegas & creative

Mmg harap sgt anak2 tak ambik mainan orang lain.  Selalu dah pesan tapi kadang2 anak2 ni terlupa sebab terlalu excited.  So far, setakat yang saya tahu, anak2 takdelah amik mainan sesapa. Cuma kalau ada mainan yg diorang berkenan sgt2 tu, nanti diorang akan ulang2 ckp kat saya n suami...."can u buy us that?  Best sgt tadi main....etc etc"

Selalu ajar anak2 untuk kongsi dan main bersama kawan2 n sedara mara.  Jgn kedekut.  Tapi kalau tak nak jugak share, sorokkan mainan tu supaya diorang tak sedar kewujudan mainan tu so takde yg berkecil hati dgn kita/anak2 kita.

Cuma satu yg tak best, kalau anak2 saudara or anak2 kwn yg main tapi tak reti nak jaga brg.  Bersepah n rosakkan mainan.  Mmglah nama pun budak2.  Tapi parents tu, tolonglah be responsible.  Sekurang2nya minta maaf.  Tapi lain lak jadinya, siap marahkan anak2 kita pulak sbb biarkan anak2 dia main toys tu

Lagi satu, penting gak ni.  Budak2 ni bila dah rapat, sesuka hati jer nak bagi mainan diorang kat kawan.  Kdg2 mahal tapi diorang mana tahu value kan?  Saya selalu pesan kat anak2, kalau kawan bagi mainan, sila pastikan yg mak bapak kawan tu tahu pasal ni.  Dan diorang izinkan.  Saya pun pesan benda yg sama, kalau nak bagi mainan kat sapa2 pun, make sure tanya mummy dulu.  Jgn pepandai nak buat keputusan sendiri

Last edited by tssy on 9-4-2013 11:59 AM

Dulu kecik2 rumah aku memang banyak mainan. Sangat banyak lah. Siap ada store khas untuk simpan mainan2 tu. Parents aku memang tak bagi la kalau aku nak bawak balik mainan orang ker pinjam ker biar la aku melalak sekali pun. Jadinya memang banyak la mainan aku yg memang parents aku simpan, sampai sekarang semua memang elok lagi, umur aku dah 22 hehe. Masa umur aku dalam 4-6 tahun kot, ada sepupu aku ni duk bagi mainan aku kat anak dia siap nak bawak balik lagi. Parents aku takkan nak cakap jangan kan, so aku la yang menghalang keras. Sepupu aku tu bila takde parents aku siap buat muka lagi kat aku pastu cakap kedekut. Cilakak. Ko la kedekut, nak beli la sendiri huh! Bukan anak dia melalak ke apa ke.

Next story ada komik doraemon aku, masatu aku darjah berapa tah, abang ipar pakcik aku datang rumah beraya masa tu aku takde. Anak dia nak sangat bawak balik komik tu. Makcik aku (wife pakcik aku tu) kata jangan, nanti aku mengamuk. So dia tinggal duit, aku tak ingat RM5 ke RM10.

Kadang-kadang ada je aku bagi mainan2 kat anak2 sedara aku (sepupu2 aku semua dah besar2). Tapi yang perangai main ambik2 tu macam puaka sket. Ada sekali siap sorok2 bawak dalam kereta. Aku nampak aku selamba lah laser, "iena punye tu". Masatu kecik lagi. Haaa kan dah malu. Kena lah pulang balik. Hahahaha.