CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: tuahayam

All About KPLI - DPLI : Pengalaman dan Tips

Originally posted by pelah at 18-12-2007 01:53 PM
pak sedara aku ni salah sorang ketua bahagian dpli ni,dia kate kalo yg mengandung mmg susah nak amek sbb xde ulangan tuk setiap jam kredit dan subjek yg diajar.time 10 bulan tu mmg pack.kalo dita ...

The thing is KPM yg tanak discuss ngn kite me paham kepentingan syarat tuh..tp pointnye disini nape dh last minute br bgtau sedangkan me dh kompemkan hal ni pd 3hb 12..
UPSI siap ckp die akan bg cuti 2weeks for delivery and kalo nk extend cuti then pepandai la bodek lecturer..pasal credit hours pun leh discuss ngn lecturer...
tp bab deliver time prektikal ke exam ke me tak tanye coz my EDD on Feb..so UPSI dh cek yg no exam time tuh

beejan This user has been deleted

Reply #305 Arianna_Muchtar's post

betul tu... setakat tinggal kelas dlm dua minggu tu no hal la... itu perhintungan kita ngan lecturer... bleh arrange. so  no big problem la utk org pregnent...

assalamualaikum.
1st sekali aku nak ucap tahniah kat korang yg dapat dpli ni...
huhuhu.....aku takde rezeki...

kat sini aku just nak share pengalaman pasal isu mengandung ni kan...since korang tgh bising2 pasal hal ni...

untuk pengetahuan korang, last year aku dapat offer kpli, tapi bukan yg kpli intake jan tu, yg kpli biasa tu aku tak berjaya...yg aku dapat ni lain sikit...macam KDC (kursus dalam cuti)...intake bulan mac 2007.aku dapat kat maktab batu rakit, kuala terengganu...sekolah pulak aku dapat kat sk seri berang, hulu terengganu...duration kursus ni 18 bulan...hmmm...

aku dah eksited gila....tapi masa tu aku pregnant 6 bulan...huhuh....tapi aku pikir, kalo kursus macam ni, diorang tak kisah pregnant ke tak....sebabnya, masa cuti sekolah je duk maktab, masa time sekolah, duk sekolah...lagipun aku dapat course prasekolah...

tapi, aku nak jugak kepastian....aku call maktab...aku cakap condition aku...diorang pun masa tu tak dapat nak confirmkan hal ni..diorang kata tunggu minggu depan...which is minggu depan tu adalah minggu pendaftaran dah....huhuh...serba salah aku...duk pikir nak hantar surat resign lagi...nak pindah rumah lagi....aku keje kat kl...korang imagine la...nak ulang alik kl-kt bukannya dekat...pastu takkan nak hantar notis resign 24 jam...dahla company aku ni kena hantar notis 3 bulan....huhuh..mana aku nak cekau duit nak bayar balik gaji 3 bulan...kang tak pepasal aku kena saman....aduh...

2-3 hari tu aku mcm org tak betul....tido tak lena....makan x kenyang....baby dalam perut pon diam je...maybe paham condition mummy dia yg tensen...aku tak henti2 tepon org - org yg berkenaan....tapi semuanya taknak bagi jawapan...semuanya suruh aku tunggu...tunggu...tunggu...dah naik fed up aku...

and lastly, sehari seblom registration day, maktab call aku...diorang inform aku, kalo pregnant, otomatik tawaran terbatal.... masa tu aku terkedu....aku dah kat kt masa tu...preparation semua dah siap nak g daftar....tapi nasib baik aku tak hantar lagi surat resign...saja je aku hold dulu....huhuhu...nak cari keje bukan senang kan zaman ni...tu yg aku takut nak resign...

aku tak puashati, petang tu jugak aku g maktab, dan diorang confirm yg diorang tak amik pompuan yg pregnant...huhuhu...sayu hati aku...rasa hina sgt...double standard...aku mintak surat tawaran aku yg original, in case aku nak wat rujukan next time...memula tu diorang tanak bagi, tapi laki aku insist jugak nak....lastly diorang bagi la jugak dengan mulut yg muncung...huhuh...aku ingat lagi kerani tu...eksyen gila...cakap mcm tanak layan aku...

mcm tu la kisah aku....aku apply balik kpli yg tahun ni....aku g mtest sehari sebelum aku bersalin...aku mintak course pj...pastu aku g interview genap 2 bulan selepas aku bersalin....korang tahu la course pj kan...ada fitness test...huhuhu...walopun lepas bersalin aku redah gak buat test tu semua...dahla aku bersalin operate...huhuh...tawakkal je la...masa aku duk wat fitness test tu, rasa nak pengsan pun ada...ye la, badan tak pulih sepenuhnya lagi, tapi aku kuatkan semangat...terbayang je muka baby aku kat rumah....im doing all this for her....aku nak sgt jadik cikgu...sbb keje aku yg sekarang ni tak menentu time...sian baby aku..kadang2 sehari x jumpa aku...huhuhu...dahla laki aku duk melaka...aku kat kl...

dan hari ni, aku tgh berdebar2 tunggu result kpli esok....huhuhu...

pada yg pregnant tu, nasihat aku, jgn hantar surat resign dulu.... ....

sekian terima kasih....(alamak...panjang la pulak citer aku...heheheh)

beejan This user has been deleted

Reply #307 yana_barb's post

alahai kesianye dgr citer cik yana.... salah satu mangsa diperkotak-katik kan oleh sistem utk menjadi seorng guru yg sukar difahami, kompleks, proses yg panjang, pelbagai peringkat saringan, pra syarat yg ketat, peluang yg tipis, n mostly depend on luck..... tapi yg paling pelik bin ajaib adalah kesenangan membatalkan surat tawaran dengan satu sms or,satu panggilan telefon or satu kenyataan, or satu surat yg tidak bertarikh n tandatangan yg menyatakan sesiapa yg didapati hamil tawaran adalah terbatal dengan serta-merta. seolah

Originally posted by beejan at 18-12-2007 05:34 PM
betul tu... setakat tinggal kelas dlm dua minggu tu no hal la... itu perhintungan kita ngan lecturer... bleh arrange. so  no big problem la utk org pregnent...

bukan masalah 2 minggu utk deliver baby... masalah dia nak ikuti pengajian sepanjang kita pregnant..

sbb kita kena juga terlibat dengan sukan tak kira kursus apa.. camne nak berlari jika pregnant..

kita juga diwajibkan pergi perkhemah. camne nak berkhemah jika pregnant..

tp maslsah skrg adalah KPM.. sepatutnya diorg dah mention dalam borang KPLI.. calon mengandung akan ditolak secara automatik.. dan rasanya amat tidak sistematik jika penolakan berlaku ketika keputusan KPLI dah kuar... rasa cam kerja tak preofesional..

aku tk paham betolla ngn KPM nih, sebab nape aku kata bende ni penting adalah..

mase ambilan DPLI 2007 (1st intake ) mmg ade yg terlepas even ngndung tp tempoh berpantang die bg seminggu.. 1st intake kan yg diambil drp mereka yg exam MTEST KPLI..

lepas tuh derang pon dh start buat interview utk 2nd intake DPLI 2007 , yg masuk bulan Feb 2007.. yg kali ni mmg derang tapis habis.. ngndung mmg otomatik kensel..

( Info ni member aku yg dpli 2nd intake yg bgtau... )

TAPI nape lak derang leh terbagi maklumat yg salah utk intake kali nih.. gile ke ape.. ntah2 KPM dh bgtau awal2 tp pihak U yg tersalah info.. ntah2 org atasan UPSI sume dh tau, tp yg angkat tepon tuh yg kene tggal ketapi..  

Gila ah.. org dh siap resign..

Follow Us
tu la...aku pun sangat tak paham dengan kpm ni...
aku believe isu mengandung ni bukan baru tahun ni wujud....
tapi mengapa diorang masih tak aware lagi pasal ni?
sepatutnya sebelum org isi borang application, kpm kena mention dulu hal ni...
hmm....thahla....

aku amik masa jugak nak terima hakikat yang tawaran aku tu terbatal sebab aku mengandung....
alasan yang sama sekali takleh nak terima akal...or at least cakap la awal2....
at last, aku redha je la...memang bukan rezeki aku....walau macamana kita berusaha pun, dan walaupun
surat tawaran dah ada depan mata, tapi kalo bukan rezeki kita, nak buat camne kan....

anyway, alhamdulillah, aku dah cek result kpli tadi....
aku dapat course pj kat maktab batu rakit lagi...
rezeki anak....sungguh aku tak sangka....

"Allah answers prayers in three ways:  He says yes and gives you what you want, He says no and gives you something better or He says wait and gives you the best in His own time."

mmm..saya pun x tau le monthly dpt brape...coz kadar elaun tu dlm btk jadual seperti yang saya inform b4 ni...tp dlm surat tu bgtau yang duit tuk hostel dan yuran, kptm bayar trus ngan ipta...dat's mean duit elaun yang kita dapat tu x de tolak ape2 dah...kptm bank in trus kt akaun kite....

tuk kes yang pregnant ni...dlm surat tawaran tu ada state yang tawaran penajaan ini akan terbatal dengan sendirinya jika:

c) anda berada dlm keadaan tidak berupaya (seperti kehamilan) untuk mengikuti program ini atau sebahagian daripadanya yang wajib disempurnakan seperti aktiviti ko-ku yang berbntk lasak, walaupun pengesahan tersebut diterima selepas anda melaporkan diri dan sedang berkursus   

pasal preggy ni mmg dah lama digunapakai...mmg xleh..even ms interview pun mmg diorg tanye..dn kalau tetiba mengandung time dlm kursus mmg balik laa..
bukan apa, dlm kursus ade aktiviti lasak..kena bersukan dsbg kalau preggy, n something happen, KPM akan dipersalahkan pulak..tp ade gak laa yg terlepas...cuma certain je...so, sama yg dah berkahwin tuh, dpt KPLI/DPLI ni, mis3ry nasihatkan, pakai laa conctraceptive pills atau tamplon kut namenyer...tp kalau dah agak2 nk abis tuh, pepandai korang la kalau nk mengandung pun..

pasal prosedur yg panjang tuh, mis3ry mmg sokong laa...sbb nak jd seorg guru ni bukan senang.. kite nak guru/penddik yg mmg berjiwa pendidik, bukan main tangkap muat jer...kalau main tangkap muat, amek je sesape fresh grad yg menganggur...tp xleh mcm tuh,,sebab kerjaya perguruan ni, mmg kerjaya yg mnjdi bualan laa..lgpun, skrg nih byk dh isu psl guru ni, thats why makin ketat prosedurnye... so, mis3ry rasa, korg xperlu lah nak blame KPM pasal ni..

pasal elaun, yg mis3ry dgr, >1400  laa... mmg akan dpt semua tuh tanpa tolak apa2 except kalau ade sahaam koperasi je..dan duit nih korang nnti jgn lak kedekut nak beli tu xleh, ini xleh..sbb nih duit KPM bg utk perbelanjaan korang menjlani kursus ni...wat beli buku, fail, BBM, etc....bukan wat beli kete/HP/joli..ok?

pd yang berjaya, good luck, slmt  mendaftar dan slmt berkursus...

aku mmg paham, kalo masuk maktab kena join aktiviti lasak...kena join pendidikan jasmani...kena join badan beruniform...itu bukan masalah bagi aku...

tapi apa yg aku tak paham, mengapa bila aku call maktab, aku call person in charge kat kpm, and lagi aku call lecturer maktab, diorang tak boleh nak bagi kepastian?...semuanya suruh aku wait and see...masa aku dapat offer tu, aku just di beritahu melalui phone call je...aku tanya maktab, bila aku boleh dapat surat tawaran + buku panduan tawaran, diorang kata semua tu akan di beri masa hari pendaftaran....diorang suruh sediakan duit rm 300, salinan sijil, pastu pakaian je...lain2 semuanya aku tatau apa...huhuhu....

so, cuba korang imagine, aku dahla tatau apa-apa...nak baca buku panduan pun diorang bagi masa hari pendaftaran, tanya org yg berpengalaman pun diorang tak cakap pepe, call maktab pun maktab suruh tunggu....tak ke haru kalo aku menonong je pegi daftar, pastu diorang suruh balik sebab pregnant?...dahla cakap tawaran terbatal SEHARI sebelum hari pendaftaran...hmm...tak sistematik...

so kawan2...aku share pengalaman aku ni bukannya aku nak kondem kpm membuta tuli...aku alaminya sendiri...and aku boleh kata aku ni adalah mangsa keadaan...

aku harap pada kakitangan kpm, maktab, ipta, pls la be aware ngan terms n conditions yg stated dalam  offer letter tu...sebab bila org tanya, kita boleh  jawab terus, dengan yakin...jangan memperjudikan rezeki dan masa depan kami yg sangat berminat nak jadik cikgu ni...

ade sesape pnah dpt kt raje melewar

Reply #314 yana_barb's post

best dgr cte akak ni..wpon akak yg mengalaminya xbest...hehehe..at last ...ade rezeki jgk utk akak......congrats!!!!!!!!!:pompom: :pompom:

Originally posted by sakinna at 19-12-2007 09:27 AM
best dgr cte akak ni..wpon akak yg mengalaminya xbest...hehehe..at last ...ade rezeki jgk utk akak......congrats!!!!!!!!!:pompom: :pompom:

wah bestnya ada org tolong pom pom....hahahah...
tq tq..

helllo....
sapa2 yg dpli kt utm dh dapat surat lom??
tensen dh ni nuggu...call diorang tk dapat2 lak...lepas ni deme cuti panjang..
camna ehh?? surat S2 tu mcmana?

huh....tgh pening ni..nak amik yg mana satu..kpli ke dpli....
plan memang nak amik dpli...tp lepas baca surat tawaran biasiswa from kptm..jd berbelah bagi lak...sape2 yg dpt under kptm..kite di bwh skim latihan tenaga pengajar teknikal (sltp)....tp dlm ofer letter tu ada state yg kite akan diantar posting jika ada kekosongan dan tiada jaminan...kptm x nk bertanggungjawab...siap di highlite lg...huh....lps baca tu kureng skit semangat nak masuk dpli...ye la..kalo amik kpli..lps abis je confirm trus posting kn......x nak ar kena menganggur lak lps abis dpli..
ade sape2 x lepasan dpli intake lepas2 yg dh posting?? bg ler pandangan skit...saya dapt kt ums(teknologi kejuruteraan)...

tak dapat apa2 surat dari KPM pon??

aku pun xdpt lg surat dr utm..tya sket,tol ke dpli ni xde jaminan posting?

membe saye baru abis dpli.. baru dpt posting..
kena di serawak
apehe jauh sgt nih...
cuak la camni...
tapi dia lelaki laa..

Reply #321 pelah's post

surat dr ums n kptm....dua2 dh dpt..yg from kptm siap pos laju lg...mayb sebab saya duk sabah kot...."kerajaan blh menempatkn tuan sebagai PPP dibwh kptm khususnya di poli or kolej komuniti.walaubagaimanapun ini tidaklah bererti sebarang pekerjaan atau penempatan adalah terjamin. Ianya adalah tetakhluk kepada kekosongan dan keperluan semasa"

Reply #323 r_lina's post

kalo gitu kerja xterjamin la ek?kpm lak mcm mana?ada jaminan ke xde?