CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: HaMpEH KoBau

Cara Membeli Sebuah Rumah

aku nak satu lg.. kos valuer tuk umah subsale saper yg kena bayar? buyer erk.. sorry aku x ada exprien

Balas #401 baby77\ catat

tengok sapa buat la...kalau buyer yg buat sbb nak amik loan bank buyer la bayor, kalau tuan umah tak tahu nak jual harga berapa so buat valuation, tuan umah la kene buat

Originally posted by anie_sa at 9-4-2009 12:09
hmmm..soalan dia pun x berapa clear sangat, x de pulak mention yang S&dah stamp atau belum dan samada beli direct from developer atau subsale.. betul la kalau biasanya beli daripada developer, S& dah signed & stamped, sign je revocation agreement & bayar la kos tu sikit

tapi tu la, kalau beli from developer, biasanya diorang akan charge booking fee...

merak dan anie_sa.

tima kasih byk2 for ur concern.

time aku sign S&p tu, ada satu surat yg aku sign n aku muskil sikit. aku tanya surat nie surat apa. dia kata surat nie adalah surat pengesahan yg aku mampu byr apa2 baki yg perlu dibyar jika loan aku tak lulus 100%. tapi time tu dia kta jgn risau coz aku amik gov loan n layak 100% (aku takder apa2 loan setakat nie, cuma PTPTN dan MARA je. keta, aku guna keta abg aku). time aku sign tu byk paper kosong. mcm2 aku tanya kenapa aku kena sign paper kosong? kang diorang bole buat mcm2 ngan paper tu..alasan diorang adalah utk mempercepatkan proses, coz once da approve loan aku diorang trus buat surat perjanjian. pasal tu la aku berani sign S&p coz semua depend kepada kelulusan loan aku. aku da tanya tak bole ke aku sign S&p selepas loan aku lulus? diorang kata kalo nak tunggu mcm tu, proses lambat. PERSOALAN : rasanya betul ke tindakan aku time tu?

aku beli rumah yg under construction direct from developer. anyway, aku dah dpt surat perjanjian jual beli siap da di stamp kan oleh lowyer dan beberapa borang yg aku perlu isi dan mintak ketua jabatan sign.then kena hantar kat diorang utk diorang hantar ke Perbendaharaan..aku buat2 lambat sikit coz aku masih lagi membuat pencarian. satu lagi dlm agreement tu ada jugak tertulis kalo aku gagal dapat loan dlm masa 14 hari, so S&p tu terbatal...lebih kurang camtu la. aku pon tak abis baca lagi agreement tu.

aku sign S&p tu aku takut kang projek tu da fully booked coz kat area tu rumah2 semua dijual cam goreng pisang panas. so, igt sign la dulu agreement then kalo tak suka cancel je la (coz tak perlu byr apa2 deposit).

ermm...kalo jadik aku beli, berpeluh jugak la nak byr bulan2

[ Last edited by  aks_berhad at 18-4-2009 02:50 ]

merak nak tanya...kalo harga rumah RM 175,000.00 agak2 berapa ribu nak byr lowyer? senang citer berapa ribu yg perlu aku sediakan sblm aku dpt kunci rumah (slps ditolak harga rumah)

coz nak kena kumpul duit nie

Reply #397 ryo_takahashi1's post

nak survey sebab ada kawan pakcik nak jual. situ rumah double storey low cost. tapi memang tak pasti lagi nak beli atau tak. kawasan dia mmg terlalu padat. yg tak sedapnya rumah kat situ kebanyakannya tak submit plan ke PBT. jadi kalau valuer bagi harga rumah ikut rumah yg tak di renovate je.

saya ada gak survey rumah di U5 shah alam, tapi kenapa rumah kat situ byk sgt yg nak jual? maksud saya apartment.

merak, aku da baca perjanjian tu dan aku tertarik dgn clause dibawah :

PINJAMAN DARI KERAJAAN PERSEKUTUAN ATAU NEGERI ATAU PIHAK BERKUASA BERKANUN
'Sekiranya pembeli gagal memperoleh pinjaman itu kerana apa-apa sebab sekalipun, maka pembeli adalah bertanggungjawab untuk membayar kepada penjual kesemua harga belian atau mana-mana bahagiannya pada masa itu belum dijelaskan'

maksudnya aku kena byr la kalo nak cancel?   

Follow Us

Balas #400 baby77\ catat

instalment pd bank start byr once bank release duit x kira le samada pd pemegang gadaian ie bank penjual (klu ada) atau pd penjual trs (sekiranya harta bebas drp sebarang gadaian).

Balas #401 baby77\ catat

biasanye cost valuer sub sale pembeli yg tanggung

Balas #403 aks_berhad\ catat

1- paper yg kosong sign tu berkaitan apa?

2- ada ke clause dlm s&p loan kena dpt dlm ms 14 days otherwise agreement terminated? merak assume aks_berhad beli rmh teres lah ye so guna Schedule G. Merak lama x tgk Schedule G nih tp klu x silap merak Clause 6 of the Agreement berkaitan pembeli mendapatkan loan drp govt...lbh kurang le. Seingat merak clause tu menyatakn dlm ms 14hari dr terima copy s&p duly stamped kena inform penjual/developer yg pembeli akn memohon govt loan seterusnya melakukan tindakan yg sewajarnya. Xder lak kata klu xdpt ,loan dlm ms 14 days s&p terminated.Cuba baca btl2 clause tu ok.

3- harga rmh rm175k nk tau total cost utk s&p shj atau loan sekali? rmh ada geran atau msh atas geran besar (master title)? soalan 1 & 3 merak jwb bila dpt info lengkap dr aks_berhad ok.

Originally posted by merak7118 at 21-4-2009 16:51
1-
2-
3- .

1- paper kosong tu berkaitan dgn surat2 dan jugak perjanjian2. anyway takder la kosong 100%, tapi ada la tulis2 ayat dlm tu. cuma nak tunggu nak isi nama aku, total harga rumah dll. Tapi, ada satu paper tu aku memula tanak sign coz related dgn harga rumah. aku tanya, nih kalo aku da sign without amaun itu diisi saheh diorang boleh manipulate. tapi aku da diyakinkan oleh pasukan penjual tu yg takkan ada apa2 penipuan. sib baik promoter tu cantik . tapi before that aku da mintak surat pengesahan yg ada detail pasal rumah tu. Alhamdulillah, aku tgk s&p semua betul... Tapi just nak tau "benda mcm nie dibenarkan ke?"

2- Merak...betul kat clause 6. terer la merak..saheh da berpengalaman 50 tahun pasal benda2 nie . aku beli rumah semi-D. tgh nak menyempat2kan baca2 pasal agreement tu..susah la nak baca coz ayat berbelit2. tak paham ayat2 law nie

3- total cost utk s&p sampai aku dpt kunci rumah lepas tolak harga rumah. geran masih lagi geran besar kalo tak silap.

Nak mintak khidmat nasihat drp sesapa yg arif..... Aku x berape pandai nak cite tapi harap sesiapa kat sini paham la.

Aku dalam proses beli 2nd hand apartment. Memula sewa kemudian owner kata nak jual, so aku pun agreed la nak beli. Memula semua ok. Loan approved, EPF dah kuar n aku pun dah bayar deposit 10%. Tapi aku bayar deposit ni pada owner terus tapi ada la perjanjian just on 1 paper antara aku dan dia yg disign di kedai mamak (ye.. masa ni aku amat jahil coz pas ada problem baru tau patut kena bg duit kat lawyer utk pegang). so sekarang part aku mmg x de masalah la.

Problem mula bila rupanyer owner ni ada utang lagi RM10k dgn bank dia. So patut dia kena settlekn dulu n baru la bole bank dia boleh  releasekan pada bank aku pulak. Tu pemahaman mudah aku yg x brape reti hal jual beli umah coz yg deal byknyer laki aku. So menda ni dah berlarutan lbh setahun.

Last Dec owner kata dia akan bayar utang dia tp sampai skang menda ni tertangguh. Ramai ckp lepaskan je la umah ni masalahnyer duit aku dh byk abis. Kalo campor sume termasuk lawyer dlm RM18K (maybe x byk bg sstgh org tp aku ni bkn org kaya)   so start this year aku x bayar sewa umah smpai la owner ni settlekan prob dia n owner pun tahu. Rasanyer ada x alternative or advise jalan bg problem aku ni? or aku mmg kena let go je umah ni?

dah la mentenen x berbayor n cukai pintu pun x bayor. kalo ikutkn aku x yah bayor sewa utk 2 thn lbh la tp kang kalo umah kena sita aku gak yg susah nak kena pindah. sori citer pjg lebar tp harap sesape kat sini paham la.

Balas #406 aks_berhad\ catat

Merak jwb soalan2 aks_berhad sekaligus la ye.kwn2 yg lain blh tlg tambah/betulkn mana yg silap coz merak pn masih belajar.

1- Pinjaman Kerajaan Persekutuan/Negeri berkaitan kegagalan mendapatkan pinjaman.
Ini sebenarnya berkaitan dgn Clause 5 yg berkaitan pinjaman.Sebenarnye xder le pembeli kena byr total harga rumah tu wp dlm clause tu sebut 'jika gagal atas apa jua sbb' maka pembeli kena byr kesemua harga belian kpd penjual.Apa yg berlaku in reality pembeli hanya perlu byr 1% drp harga belian.

2- Sign paper kosong
Mmg developer/lawyer yg attend signing ada yg bg paper kosong utk customer sign.Dr segi ethics of course salah tp benda ni da jd biasa.Developer/lawyer suppose bg tau customer yg depa blh sign/tunggu doc lengkap br sign. Benda ni nmpk simple tp impact besar.Actually ada satu kes dimana customer sign paper kosong...later on ada masalah...ding dong ding dong customer amik tindakan ke tribunal & develoepr kena bayar customer tu.So developer/lawyer kena lbh prihatin benda2 nih coz customer skrg bijak2 belaka.

3- Total cost s&p harga rmh RM175k
Merak assume aks_berhad hanya sign S&P sahaja.Jika masih under master title tiada stamp duty utk pindahmilik akn dikenakan,ia akn dikenakan apb individial title (geran) dikeluarkan kelak.Jd hanya dlm anggaran RM1850 yg perlu dibyr kpd lawyer. In some cases/projects develoepr yg akn byr lawyer & pembeli hanya byr small amount dlm RM250 gitu, it depends pd developer.

Klu nk tahu total cost smp dpt kunci xblh la merak nk anggar sbb ms amik kunci developer akn kira kelewatan institusi kewangan pembeli release duit pd developer, yg ni byr pd develoepr mcm yg ada dibincangkan dlm thread nih.

Balas #411 snuffy7\ catat

Hi snuffy....

Jgn sedih2 setiap masalah ada penyelesaian ok, be +ve.Merak try bg idea ye.

Agreement da sign, Loan da approved, EPF da withdraw.Duit lawyer pn da byr, lawyer tu x buat apa2 ke?

1- Da byr 10% deposit
Wp byr trs pd penjual xder masalah, sign on one piece of paper kt kedai mamak pn xder masalah sbb kebiasaannye lawyer yg sediakan agreement akn sediakn bersama surat confirmation yg penjual da terima 10% deposit drp pembeli dan berakujanji akn pulang deposit tersebut sekiranya transaksi pindahmilik tidak boleh dilakukan atas apa jua sebab.Confirmation ni penjual akn sign.Cb tanya lawyer in charge ada tak surat ni depa sediakn ms penjual sign doc jual beli?

2- Owner masih ada hutang RM10k dgn bank penjual
tak de masalah pn.Kn snuffy da dpt bank loan kan? so lawyer in charge utk loan akn minta penyata baki hutang/akujanji drp bank penjual.Seterusnya bank snuffy akn redeem that property drp bank penjual. Ke ada masalah lain di sebalik tu yg snuffy tak mention/ tak tahu? Kebiasaannye mcm yg merak tulis ni lah.Apa kata snuffy tanya lawyer in charge utk loan tanya apa masalah, depa should know what happen and what to do.

3- Penjual x byr maintenance
Snuffy bg tau snuffy sewa kan? ada perjanjian sewa? apa yg dipersetujui ms sewa? jika tn punya & penyewa setuju bahawa maintenance dibyr oleh penyewa maka snuffy lah yg kena byr,klu xder apa2 maka tn punya yg akn byr.

Sekiranya tn punya yg b/jwb byr maintenance tp tertunggak, jgn risau.Ms snuffy beli apt tu, lawyer in charge akn inform developer yg pemilik nk jual so akn dptkn confirmation drp developer, dlm surat develoepr tu nnt akn dinyatan apa2 bayaran tertunggak yg perlu dijelaskn oleh pemilik sebelum blh jual, ni semua keje2 lawyer.

4- Cukai pintu x byr
Yg ni pn sama dgn no.3 di atas.

Ok da senang sket hati tu? snuffy dptkn info ttg hutang RM10k penjual tu ye.Maybe merak rs penjual nk setel baki hutang bank dia guna duit sndiri so duit jual rmh tu nnt semua dpt pd dia, tp sama je dtgnye klu bank snuffy yg redeem.

Hmmmm..merak tulis pjg2 snuffy pening tak? klu ada yg kurang jelas blh tanya ye.

[ Last edited by  merak7118 at 22-4-2009 09:02 ]

Balas #413 merak7118\ catat

merak.... thx 4 da info... nnti akan ku check semula..

Hmm bab lawyer tu dia leh suh kitaorg withdraw je dr jual beli ni. Tu yg confuse. Kira x de la membantu pun. Wat sakit ati jek tp yg slalu jumpa hubby la. Geram mmg geram sampai kekadang rasa nak bomohkan jek owner ni. Tapi sabar.... Nanti kalo ada yg x paham akan ku mintak bantuan merak lg.

Originally posted by merak7118 at 22-4-2009 08:44
Merak jwb soalan2 aks_berhad sekaligus la ye.kwn2 yg lain blh tlg tambah/betulkn mana yg silap coz merak pn masih belajar.

1- Pinjaman Kerajaan Persekutuan/Negeri berkaitan kegagalan mendapatk ...

merak...time kasih byk2.
mod, tlg bg tacang sikit kat merak atas penjelasan panjang lebar

Balas #414 snuffy7\ catat

Hmmmm loyer srh withdraw? mcm ada kerang di sebalik char kuew teow kerang jeeee...ada masalah lain ke? cb snuffy kump apa2 info yg patut ye, blh merak tlg tgk2 pe masalahnye.

merak nak tanay sikit la.. berapa lama tempoh tuk lawyer siapkan SnP erk..

Balas #417 baby77\ catat

Tempoh loyer siapkan s&p ngn doc2 berkaitan sehari blh siap. Ke baby nk tanya jangkamasa siap a-z hingga registration?

klu nk siap dr a-z hingga registration ms yg diambil depends. ni merak fokus pd harta yg ada geran ok:

1- klu direct developer ms lg pendek kebiasaannya dlm ms 3mnths or less blh settle klu bank loan xder masalah.

2- sub sale, clean title (tiada cagar pd mana2 bank) pn cepat gak xsmp 3bln.

3- sub sale ada cagaran pd bank oleh penjual biasanya kita bg ms 3+1 dimana 1bln extension tu pembeli kena interest.

4- klu cash buyer lg le cepat settle.

sebenarnya semua ni bergantung pd kes2 gak, ada yg bermasalah amik masa lbh sket spt penjual perlu dapatkn court order, kaveat oleh 3rd party atau harta yg perlu mendapatkn kebenaran (subject to consent) etc.

maksud baby merak.. nak sign SnP coz nak withdraw epf.. lowyer dah mik ic no semua.. mgu lepas lg tp still x dapat call suruh sign..

Balas #419 baby77\ catat

since mgu lps? lambat tu, pe kata baby call loyer tu tanya bila blh sign. biasanye dlm ms 1hr da call client, semua tu standard je bkn draft benda baru pn (jika beli direct developer).klu beli sub sale pn mmg ada stanard bg tiap2 firm except ada clause tambahan nk tambah tp xder le amik masa sgt, mmg dlm ms sehari blh siap.

nk withdraw kwsp, letter offer bank da dpt? klu ada buat loan, pihak kwsp nk certified copy letter offer, klu cash buyer x perlu.