CariDotMy

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: alpha_dansei

hak penjamin: melangsaikan hutang peminjam & CTOS!!!!

Reply #20 Gemukkkkkkk's post

ok beresss... biar aku bookmark thread nih.. senang nak update.. bg panduan kat mereka yg senasib..

rasa macam paste jer gambar budak tuh kat sini... geram betolll :@ :@

Originally posted by alpha_dansei at 15-10-2008 01:35 PM
rasa macam paste jer gambar budak tuh kat sini... geram betolll :@ :@

ko paste je gambar budak tu kat sini...aku pernah paste gambar mamat yg hutang aku tu detail siap alamat dia kat dlm ni supaya dia call aku balik...(kalau dah 5 angka tu memang tak akan call) satu lagi at least ramai orang boleh berhati2 jiika berurusan dgn dia...

Reply #23 Z77's post

nanti aku nak paste detail.. gambar dia.. gambar bini dia.. keta dia pakai.. rumah dia.. company dia.. sekolah dia..statement loan yg tertunggak dia semua.. :@

tunggu aku settle saman dia dulu.. tak harap dia bayar pon.. just nak bg kekal dlm CTOS.. rasakan lah tak boleh nak loan seumur hidup.. pastu aku hantar orang conn dia plak, konon2 dr bank negara..  mintak upah hilangkan blacklist sehari.. pastu nak POW dia 5 ribu.. heheh

utk nama clear dari CTOS dan pas tu boleh buat new loan, bank ambik tempoh bertenang 6 bulan - 1 tahun (tgk bank la) dari tarikh nama tu clear.

Follow Us

Balas #26 R2D2\ catat

tempoh bertenang ( cooling Off Period ) ni boleh mnegambil masa lebih lama dr tempoh tu ...kene selalu call pihak Bank berkenaan...kalau Boleh....hantar surat kepada pihak Bank tanya status dan cc skali kepada pihak Bank negara...

i got one more question...Mcm ni...Kawan saya si A...Dia ada jadi penjamin untuk Mak dia si B beli keta...Now kete tu dh kena tarik...& Bank pun dh jual keta tu..Tinggal la baki loan RM16K...
Now Si A ni nk settle part penjamin dia yakni 50% of the loan...Ni atas suggestion Bank...
BUT the prob is...Bila dia nk fully settle part dia RM8K...Bank tak nak accept plak...Bank kata Si A ni kena makesur part penama iaitu Si B kena juga buat mothly payment untuk ANOTHER RM8K..
Bank juga menggunakan sbb hubungan ibu dan anak sbb tu bank tak leh nk accept if Si A ni nk settle terus RM8K tu...
Yang Si B ni mmg tak dak intention nk bayar pun loan tu...

So the question is...MMg ada ke term ibu n anak if si anakk as a penjamin nk settle nama dia?

tak berapa faham part si b dan a nak settlekan 16K tu cemana...  cuba jelaskan sikit.

mcm ni...part si B sebagai penjamin...Si B nak settle just untuk portion nama dia e yakni fully balance loan is rm16k...But untuk portion si B as a penjamin is 16k tu divide 2 yakni rm8k..so si B tu just nk settle only rm8k je...
But now according to the bank..even si B dh settle 8k tu...pihak bank still tak nak kuarkan surat yg menyatakan yang nama Si B ni dh betbas dari hutang...Unless Si B dapat bagi jaminan yang another part that is RM 8k tu akan dijelaskan oleh Si A plak...tak kisah lah melalui installment or bayar sekaligus...
Yang menjadi masalahnya Si A tak mampu nk bayar untu another pasrt yg Rm 8k tu...
Now si B dh buntu..coz si B ni mmg nk bayar tp pihak bank plak byk kerenah dengan menyatakan plak hubungan SI B sebagai anak kepada si A..so diaorg tak boleh nk kuarkan surat yg menyatakan nama si B tu dh clear...

samada ada terms pasal hubungan ibu, anak, bapak, adik, abang, kakak, etc. ianya bukan isu kerana kalau bawak ke mahkamah pun, tak menguntungkan anda.  ini kerana secara asasnya, hubungan sebagai penjamin <-->  penghutang dah ada.

bank bukannya buat banyak karenah tapi sekadar menuntut haknya.  

bank ada hak tuntut 16K terus dari anda sebagai penjamin.  jadi kalau anda bayar 8K pun, ia setakat kurangkan hutang dan memang bank ada hak tak mau lepaskan anda.  

kalau anda bagi jaminan si penghutang akan jelaskan 8K sedangkan anda tahu si penghutang tak mampu bayar, tak guna jugak.  kerana dengan jaminan tu, bank akan tuntut lagi sekali untuk anda bayarkan baki tu.

jika sudah berhutang dan tak mampu bayar hutang, bawak penghutang berbincang dengan bank.

jika sudah berhutang tapi tak mau bayar hutang, itu akan dituntut di akhirat tak kisah la samada anda rasa hutang itu adil atau tidak.

Rate

1

Thanks for the info...I'll let my friend know about ur opinion...

kengkawan.... selain dari pihak bank... blh x kite nak check status nama kite kat CTOS ni...?

sebeno nye... aku ade 2 kes melibatkan penjamin loan bank rakyat ni..

yg seko tu... dah conpom bayar selepas aku ngamok....

yg seko lg tu.... missing in action...:@
berenti keje... kononnye ikut politik tp hampeh x mo bayar loan...

awal2 dulu ade gak surat smpi kat rmh... smpi surat lawyer kat kg......
tp skrg ni dah mendiamkan diri jer...

so... aku musykil gak situasi antara dah settle or masih drag case...

Originally posted by luvly_eone at 4-11-2008 06:19 PM
kengkawan.... selain dari pihak bank... blh x kite nak check status nama kite kat CTOS ni...?

sebeno nye... aku ade 2 kes melibatkan penjamin loan bank rakyat ni..

yg seko tu... ...

boleh. pergi bank negara dan minta dia printkan. dalam tempoh 12 bulan hanya boleh print sekali.

semalam aku pi taklimat AKPK. sebabnya aku ada masalah sebab aku adalah penjamin. hari ni aku nak pergi lagi untuk jumpa kaunselor pulak. aku sarankan kepada pemiutang yang ada masalah nak bayar pinjaman & penjamin yang ada masalah jugak, boleh pergi dengar taklimat dan berjumpa kaunselor di AKPK. bagi penjamin, disarankan ajak sekali peminjam tu untuk pergi. sama-sama cari jalan penyelesaian. tak senang hidup di kelilingi hutang ni.

kadang-kadang aku geram, bila orang tak mampu tapi berlagak mampu.

Rate

1

Balas #34 shidaaziz\ catat

AKPK tu menatang ape...

~soalan bodoh ke nih...

Originally posted by luvly_eone at 5-11-2008 07:30 PM
AKPK tu menatang ape...

~soalan bodoh ke nih...

luvly, ko pi masuk dekat thread AKPK tu untuk maklumat yang lebih lanjut. aku nak citer pun tak pandai nak citer sangat   dalam tu aku ada apdet gak apa outcome yang aku dapat masa jumpa kaunselor semalam.

Balas #36 shidaaziz\ catat

laling shida....

AKPK tu menatang ape...?

~jgn ler panggil luvly... panggil eone dah ler...

Originally posted by luvly_eone at 7-11-2008 12:02 AM
laling shida....

AKPK tu menatang ape...?

~jgn ler panggil luvly... panggil eone dah ler...

lorrrr... tak masuk ke thread tu. nak explain kat sini tak reti. namanya Agensi kaunseling dan pengurusan kredit. ni website dia http://www.akpk.org.my/. dalam board ni ada 1 thread khusus AKPK.

Balas #38 shidaaziz\ catat

wokey.... mekacih...

12
Return to list New