CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: angketam

kaunter pertanyaan...

sue_cinta posted on 31-7-2012 07:02 PM
tak laa...bukan D7000 jew...semua scene mode... auto mode dslr macam tuh... kalo pakai yang ade ic ...

okeh master...
blk nnt bel cuba...
skang dah boleh lepak2 sbb project dah habis

TQ sue...

nnt lepas ni sure ada soalan lagi

beldandy posted on 1-8-2012 08:32 AM
okeh master...
blk nnt bel cuba...
skang dah boleh lepak2 sbb project dah habis

okeh jew... tanya jew.. tapi kalo sue tataw..sue tak dapek nak nolong la... kekeke...

sue_cinta posted on 1-8-2012 05:30 PM
okeh jew... tanya jew.. tapi kalo sue tataw..sue tak dapek nak nolong la... kekeke...

takpe2...
sesapa pun boleh tolong!

beldandy posted on 2-8-2012 08:31 AM
takpe2...
sesapa pun boleh tolong!

tolong! tolong! tolong!

sy baru 3 hari pakai dslr... masa saya ON kamera... takde pape berlaku pada dslr saya... kenapa yew?

sue_cinta posted on 3-8-2012 12:12 AM
tolong! tolong! tolong!

sy baru 3 hari pakai dslr... masa saya ON kamera... takde pape berlaku  ...

oh... saya boleh tolong tapi kena ada ain batni sekali lahhhhh

bulat posted on 3-8-2012 07:49 AM
oh... saya boleh tolong tapi kena ada ain batni sekali lahhhhh

request anda tidak dilayan sama sekali... zzzzzzzzz  

Follow Us
sue_cinta posted on 3-8-2012 12:12 AM
tolong! tolong! tolong!

sy baru 3 hari pakai dslr... masa saya ON kamera... takde pape berlaku  ...

Oooo.... Senang jee
Takde batteri lee tu :p

kitul posted on 4-8-2012 11:28 AM
Oooo.... Senang jee
Takde batteri lee tu :p

bateri ada...tapi still takleh ON..camne?

Selamat Hari Raya Maaf Zahir Batin pd semua forumer dan rakan-rakan rumah fotografi. Ampun dan maaf kalau ada salah dan silap selama berada di sini...petang esok (petang ni) dah nak balik Penang....

cmf_blingblings posted on 16-8-2012 02:59 AM
Selamat Hari Raya Maaf Zahir Batin pd semua forumer dan rakan-rakan rumah fotografi. Ampun dan maaf  ...

Osama bin Laden

kitul posted on 16-8-2012 06:41 AM
Osama bin Laden

...malas nak google/

boleh tak aku nak tanya kat sini.

aku nak letak pic kat sini, tapi aku tak reti.

aku dah penah cuba dulu, kuar kotak then ada tanda pangkah.

rabun IT kekdahnye.

so sesapa baik hati boleh tak ajor aku. step by step tau dan cara paling mudah.

aku pun nak jugak letak pic2 bajet cantik yg aku ada. hahah.

TQ

nuhanis posted on 16-8-2012 12:24 PM
boleh tak aku nak tanya kat sini.

aku nak letak pic kat sini, tapi aku tak reti.

mula2 masuk photobucket.com, jd member dan upload gambar dr pc ke kamera ke sana..dr sana baru copy ke sini

Salam Semua,

Saya ucap salam aidilfitri pada semua.
Pohon maaf banyak-banyak pada forumers yang telah saya
terlebih guna kuasa semasa saya jadi super moderator dulu.
Saya insan biasa, tidak terlepas dari khilaf dan tamak masa berjawatan.

- DARSITA -

GAMBAR-GAMBAR SAYA SEMASA MEMEGANG JAWATAN SUPER MODERATOR.

ku patah sayap, ku terkempes di situ, ku tongkat paruh, ku terbang jua  ~  p_sivil

SIGNATURE .................................................................................................
Assalamualaikum warakhmatullahi wabarakatuh. Satu Agama berbeza pendapat.
Matlamat akhir ke Janah jua, InsyaAllah.

nak tnye ni....lense filter mmg kne ade ke? yg mane plg ok..harge sedang2 jek...

gingeronion1212 posted on 29-8-2012 12:36 PM
nak tnye ni....lense filter mmg kne ade ke? yg mane plg ok..harge sedang2 jek...

Lens filter nye issues nie akan berbalek kepada "tepuk dada, tanya selera"... nak pakai boleh, tak nak pon bley... tapi, kene taw laa filter ape kan?!? Some situation mmg perlulah...

UV Filter
• Nie filter yang selalunya mana-mana DSLR user akan beli. Sebab pertama: mmg seller akan suggest kat buyer utk beli...hahaha

As the name goes, UV filter tujuan utama dia adalah untuk block UV rays laa of course. Selain itu, UV filter bley dijadikan sebagai pelindung daripada - lens kene habuk, kene calar oleh benda tajam, kene air (permukaan depan lens), kene choki choki kew (kot maser kite shoot adik/anak yg tgh mkn choki choki), kene kuah rendang ayam masa beraya ke...kekeke

Some people, dalam keadaan terkawal (penggunaan dslr + lens dalam environment terkawal) cam indoor or studio... most of them tak pakai pon UV filter ~ some says and argues UV filter (terutama yg chokia brand) seperti mempengaruhi kualiti imej mereka - setelah segala aspek utama camne nak amek gambar yang jelas dan betul dipatuhi laa; kalo mmg dah shoot out-of-focus... pakai UV filter or not, mmg tetap akan blur...hahaha #TROLL#

UV filter dtg dalam perlbagai size "filter threads" ikut saiz lens kita guna laa..camne nak taw saiz filter? Bukak lens cap and tengok kt belakang tulis berapa mm? Kalo 72mm...beli laa UV filter saiz 72mm...and brand juge mempunyai kepelbagaian. Ade EOM UV filter, ader brand Hoya, B+W dan sebagainya.

Rege bergantung kepada saiz filter threads sesuatu lens = range pricing dari RM30 (brand chokia) hingga RM150 (brand mahal)

Polariser Filter (CPL filter)
• Usually, nie 2nd filter kebanyakkan user DSLR akan beli. Terutamanya dalam bentuk circular CPL filter... and ada satu lagi dalam bentuk segiempat tepat iaitu jenis slot-in CPL filter.

Polariser filter digunakan tujuan nya untuk cut-down light source (2-stop light source) yang memasuki lens. Ia boleh menaikkan warna (saturation) langit yang kebiruan dan menggelapkan (contrast), menaikkan warna (contrast & saturation) hijau tumbuhan , menguruangkan kesan pantulan pada permukaan berkilat (bukan logam) spt permukaan air dan cermin.

Kat Malaysia nie, brand femes and paling affordable ada HOYA CPL-filter dalam lingkungan rege RM150+ Makin besar size filter, rege makin up jugew. Slot in CPL filter jenis berkualiti (dperbuat daripada kaca) boleh mencecah sampai harga150 pound = RM750 <--- Jangan tak percaya ok!

Polariser filter kalo yang bentuk circular, dia bley dipusing "rotate" dia nye cecincin. Degree mana kita pusing (perpendicular kepada cahaya matahari), akan mempengaruhi efek CPL nie pada gambar kita. Same jew kalo yang slot-in CPL filter...dia nya bingkai pemegang juga boleh dipusing.

Natural Density (ND filter) & Natural Density Graduated (ND graduated)
&#8226; Nie juga sejenis filter - digunakan untuk reduced jumlah cahaya yang masuk dalam lens.  

Nak belajar men slow shutter speed (bagi air mengalir kat sungai jadik cam asap) kene pakai ND filter. Tak kisah jenis circular or jenis slot-in. Akan ada mark bgtaw berapa kuat (keupayaan ND filter utk block cahaya) nilai sesuatu ND filter tuh. Contoh:

ND8 filter akan reduce lebey banyak cahaya compare to ND4 filter

Ade juga ND filter dalam bentuk circular yang boleh menghalang kemasukkan cahaya ke dalam lens dalam julat yang berbeza. Ia dipanggil ND variable filter.

Untuk ND Graduated filter - terbahagi kepada 2 jenis plak...
&#8226; ND graduated filter (hard edge)
&#8226; ND graduated filter (soft edge)

Lain-lain filter
&#8226; Sunset filter
&#8226; Sky filter
&#8226;

@kitul @bulat @cmf_blingblings  @angketam

Salam.

Hari ni auntie nak gie makan kat tepi laut (tempat sg bertemu laut) sambil ambil gambar sunset => Panjangnya intro. Maklumlah auntie2.

Question: Should I use my 70-300mm lense or 50mm lense? Sorry kalau soalan ni agak benak sikit. Lama auntie fikir nak tanya atau tidak. Malu bertanya sesat jln kan... so belasah jer...

Thanks in advance.

auntieagony posted on 12-4-2013 02:00 PM

Salam.

kalau landscape dapat lens 10-24 ke, mmg ngamlah tapi kalu tak do gunalah apo yg hado, janji lokasi menarik, sy cuma guna 18-135, bolehlah dr tak ada. Dr pendapat seorg akok-akok

auntieagony posted on 12-4-2013 02:00 PM

Salam.

utk landscape, lens yg lebih wide adalah lebih baik, pendapat saya 50mm lebih baik dari 70300

nak ikut cakap bling tu pun ok gak, sambar lens 10-24mm lepas tu baru gi makan2 sambil shoot sunset

cmf_blingblings posted on 12-4-2013 02:04 PM
kalau landscape dapat lens 10-24 ke, mmg ngamlah tapi kalu tak do gunalah apo yg hado, janji lokas ...

Warrgghh... Kedua2 lense auntie takder...

Hajat di hati mmg nak ambik gambar landscape - sunset. Kemudian nak ambik gambar2 makanan. Tempat ni mmg tempat seafood fav en suamiku.