CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: MelahJanda

Bagaimana Menjadi Anak Yang Baik Dan Ibu Tauladan?

citer mimie byk pengajaran..
tambah2 plak mimie pandai citer
reti lak tu nak pause kat mana, suspens je nak tunggu sambungan..

nanti2 ada masa mimie tulis le ala2 autobiografi novel
buleh gak org buat pedoman
tak de lah dok rasa diri sorang2 je tak bahagia kat dunia ni
tanpa usaha cari sendiri kebahagiaan tu
'Allah tak ubah nasib sesuatu kaum  jika mereka tak berusaha mengubah sendiri nasib mereka'

Aku dari tadi..dah lunyai tisu basah dek airmata, abis maskara aku ...malu siottt. .nasib baik aku dok sorg2..

Reply #280 carold's post

tgh tunggu sambungan cirita mimie

bantai anak agak2 la... lepas tu syg2 lah balik...
kalau dah bantai anak pastu tak pujuk balik tu yg rosak jiwa anak tu

kak mik sambung citer x seru aku pun....

aku nak ngejor citer kak mik jap...

Reply #283 carold's post

apasal

[/quote]Mak/pak dolo2 bantai anak...end up anak jadi org..bnyak contoh org dulu2 yg susah n berjaya.

Tapi mak/pak skrg kalau bantai anak...end up anak jadi mat samseng@mat rempit, bohsia,bojan[/quote]

Ni kdg2 jd konflik/perbezaan pendapat  antara I suami isteri. I tak pernah kena jentik oleh parents I. I believe tak perlu nak garang2 ngan anak, kecuali dalam keadaan2 yang perlu utk garang. I tak mudah nak marah. Selalunya akan bagi galakan n persuade anak utk buat or not to do. Pada I parents perlu tegas tapi jangan keras. Tapi depends la tengok gak karekter anak. Ada 10 org anak tak semuanya sama perangai. Ada anak yg tak perlu ditegur, tau sendiri.. Ada anak yang nak kena celik mata luas2,baru boleh stop. Ada yg kena bebel. Ada yang kena tinggikan suara. Ada yang kena rotan. Pada I rotan tu last resort.

Tapi hubby lak dididik oleh parents yang garang. Tali pinggang tu biasa bagi depa adik beradik. kalo bincang pasai budak2 nakal, memang solution dia mmg mudah je - kasi lempang.. Pada dia, selagi tak kena, selagi tu seseorang anak tu susah nak kontrol. Anak walaupun darjah 1 balik sekolah kasut kotor siaple.. Tapi herannya anak ni mmg reti takut. Kena marah sekali je terus tak buat lagi dah..Balik kasut bersih je. Sib baik anak2 alhamdulillah jenis well-behaved. Jadi tak le kena marah selalu. Depa pun mmg rapat ngan ayah depa. Kdg2 bila depa kena marah,depa cakap kat ayah -'nanti adik report kat mama'. Siayah leh pulak cakap, 'pi le report..Apa mama boleh buat? Mama nak marah orang pong kuar air mata..'

Cuma I kadang2 keliru gak. Cara I salah, cara dia betul ke atau cara I betul, cara dia salah?
Yang pasti kalo nak suh anak buat something, kdg cakap 3 kali baru bergerak (kat rumah I, semua faham - jgn sampai kena ulang 3 kali..Ni pun ayah depa punya rules)
Tapi kalo ayah depa cakap sekali je pun, terus buat..
Envious gak ngan kuasa seorang ayah ni. Mak bebel berbakul pun kadang penat mulut je..

Follow Us
fuh....baca kesah mimik nie best larr!!!

tak pasal pasal aku polo thread nie...

sambung lagik mikkkk.........

releks ar oi.. pelan2 gitu..

tadi break kejap.. amik anak2 gue.. sekarang kan musim exam..

kena amik n  hantar maaa.. sambil2 wish gud luck..   

sambungan citer aku neh nanti.. ada sikit2 unsur2 mistik..

ini apa yang aku telah 'dengar' / 'tahu' / 'lihat' sendirik yea..

anda dilarang yakin / percaya mender ini bulat2..

Originally posted by aaz at 20-5-2009 12:12

sorry, off topic jap melah.

alja, boleh recommend kat i tajuk2 buku pasai attention seeker ni?

sorry lambat plak....baru ambik anak
dan beli lunch tadi....hari malas sedunia, harini

so far i tak jumpa buku exclusively citer pasal benda nie, tapi kalo subtopic
drp buku self-motivation tu byk...
dan kalo rajin ask mr.google....

Human beings are social creatures and need social interaction, feedback, and validation of their worth. The emotionally mature person doesn't need to go hunting for these; they gain it naturally from their daily life, especially from their work and from stable relationships. Daniel Goleman calls emotional maturity emotional intelligence, or EQ; he believes, and I agree, that EQ is a much better indicator of a person's character and value than intelligence quotient, or IQ.

The emotionally immature person, however, has low levels of self-esteem and self-confidence and consequently feels insecure; to counter these feelings of insecurity they will spend a large proportion of their lives creating situations in which they become the centre of attention. It may be that the need for attention is inversely proportional to emotional maturity, therefore anyone indulging in attention-seeking behaviours is telling you how emotionally immature they are.
Attention-seeking behaviour is surprisingly common. Being the centre of attention alleviates feelings of insecurity and inadequacy but the relief is temporary as the underlying problem remains unaddressed: low self-confidence and low self-esteem, and consequent low levels of self-worth and self-love.

..sambung..

kussssssssssss semangat!!

yang datang ini, seorang lelaki yang agak tua, itam, dan yang paling tak tahan, potong spring!!   (bonzai)..

alahai.. aku neh.. walaupun tak pernah bercinta, bukan mean aku neh tak laku yea!! ada jah yang berkenan tapi aku boh layan!!.. tak suka ngan jantan2 neh!! tak aku kemaruk ler ngan jantan!!.. pun demikian, aku ada taste ler jugak!!   tak ensem mana pun, biarlah agak2 sedap haaa mata aku neh memandang!!

dia tua 12 tahun!!..

katanya.. ayah aku KALAU BOLEH nak jodohkan dia neh ngan aku.. sebab??.. ayah aku kata, aku neh orang yang akan menurun ilmu2 dia!!.. ok.. neh citer pasal ilmu2 neh.. ayah aku ekceli, boleh ler nak kalau nak panggil bomoh pung!! dulu2.. aku pernah cerita pasal bomoh2 neh kat board paranormal neh.. aku citer pasal bomoh neh.. cuma masa tuh aku bahasakan orang tuh sebagai 'pakcik'.. ekceli, pakcik tuh ada lah bapak aku!!..

memang panas thread tuh.. kalau dulu2 siapa ingat forumner nick 'Leha' gadis klasik tuh.. haaa.. dia die hard fan citer tuh sebab melibatkan adik sultan brunei si sufri tuh!!

bapak aku dapat ilmu2 obatkan orang neh melalui dalam mimpi.. guna ayat2 quran gitu.. benda2 mimpi neh bukan sekali jer.. dia on and on and on hingga banyak ler ilmu2 yang ayah gue dapat tuh, memang dia praktik kan dan alhamdullilah menjadik.. cuma ada 2 kepantangan dia dalam amalan ilmu dia tuh.. 1. dia offer, (so, siapa2 yang sakit, kena mintak).. 2. tak boleh amik bayaran..

kita melencong jap:

rumah kiterang ekceli tepi kubur.. tak jauh arr.. tepi kubur tuh ada kuburan islam, ada kuburan cina, ada kuburan kristian.. dulu2, gue ngan my bro neh, suka curik buah oren cina mati lepas pelawat datang semayang situ..   tapi siyes.. kenapa eh rasa buah oren tuh kosong??.. i mean, tak ada isi air pun dalam tuh!.. walhal, baru jer kena letak tuh.. ulas2 dalam oren tuh ler tak ada air gitu.. buang karan jer curik oren tuh!!

tak lama pas tuh, tiap2 petang mata my bro naik merah!!.. bila hujung2 maghrib gitu, bising jah my bro cakap ada babi bawah rumah tuh!!.. kiterang ngan mak pun selalu intai2 mai mana lak babi2 neh??.. bila tengah malam mata merah my bro hilang, baru dia senyap pasal babi tuh..

pendekkan cerita.. satu hari tuh, kebetulan my ayah ada di rumah.. my bro neh pulak mcm biasa larr.. petang naik merah mata dia!!.. lepas tuh dia bising2 ada babi!!.. ntah tiba2 my ayah tunjuk, 'tuh haaa babi' my ayah tujuk arah my bro!!.. aku dah ilang semangat, ingatkan ayah naik hangen ngan my bro!!.. tiba2 lak my bro bunyik betul2 macam bunyik babi!!.. (korang bayangkan tuh??) kecoh giler rumah tuh.. mak tepik2 panggil nenek.. nenek naik.. (rumah kiterang ngan rumah nenek dekat2 gak).. ngan nenek2 gue nangis..   lama2 makin laju bunyik tuh.. betul2 kuar macam dari kerongkong gitu.. krohhhhh kroooohhhh gitu..

yang peliknya.. my ayah diam tak bercakap.. tapi mundar mandir gitu!!.. bunyik my bro dan macam bunyik lembu di sembelih.. sampai tang neh.. kiterang adik beradik yang lain dah pucat.. larikkk masuk bilik gitu.. tiba2 my nenek lar cakap ngan my ayah.. (neh lepas diceritakan semula oleh mak n nenek).. suruh tengok2 kan my bro.. baru my ayah melompat dok pangku my bro n baca lar apa2 yang patut!!.. baru surut.. lepas tuh, my ayah cakap, dia geram n nak sepak my mom sebab 'tak mintak' gitu.. sedangkan kepantangan ilmu tuh adalah kena mintak!!..

.. sambung lagi..

[quote]Originally posted by aaz at 20-5-2009 12:56
Mak/pak dolo2 bantai anak...end up anak jadi org..bnyak contoh org dulu2 yg susah n berjaya.

Tapi mak/pak skrg kalau bantai anak...end up anak jadi mat samseng@mat rempit, bohsia,bojan ... [/quote]

my hubby pun jenis dpt mak/ayah dedulu...jenis tak reti appreciate kelebihan anak2
i rasa semua mak/ayah dulu camni....kita nie saja OVER perasan kalo anak lebih sket

tapi satu yg i puji pasal my hubby, bukan sebab kecerdikkan dia....tapi kekuatan dalaman tu
apa yg gardner sebut self-intelligence, so i rasa anak2 kalo ada kelebihan nie...bertapa teruk pun
persekitaran dia....cam mimik tu, dia akan berjaya harungi keperitan hidup dan selalu positip
yg bahaya ssgt budak2 yg jenis kosong dalaman...bila tak dapat pujian, dia carik dr luar
kalo anak2 camni...end up, dia akan carik kawan sebaya...sehati dan sejiwa w/pun kena jadi
bohjan, mat rempit dan bohsia....sebab dia nak ada rasa self-acceptance ...

so pd i aaz, takde blue print cemana nak didik anak2 nie.....

[ Last edited by  my-alja at 20-5-2009 14:40 ]

ramai tul yg demand citer kak mik...
nih kalo aku jd marketing mau masyuk aku nih

Originally posted by NURMIMIE at 20-5-2009 13:38
..sambung..

kussssssssssss semangat!!

yang datang ini, seorang lelaki yang agak tua, itam, dan yang paling tak tahan, potong spring!!   (bonzai)..

alahai.. aku neh.. walaupun t ...

hahhaha...mistik nie mimik

aku tak tahulah org lain, sebab mak aku pun jenis keturunan mistik gak
aku memang percaya apa yg berlaku kat ur bro...

so far aku pernah tgk my uncle jadi harimau dan ular.....mati hidup balik, aku
tak mau alami dah benda2 camtu.....aku nie penakut yaa amat

Originally posted by MelahJanda at 20-5-2009 11:58
manakala mak aku plak, bra ke underpants ke sandal kasut seme imported punya dari landen
malaysia punya bliyau tidak main

eleh..tu pun ko pakei masa hari raya jekkk..tauu

ari2 biasa ko pakai jenis cap pagoda punye kut..seludup dari Siam ke Kontan tuh

Originally posted by my-alja at 20-5-2009 13:47

hahhaha...mistik nie mimik

aku tak tahulah org lain, sebab mak aku pun jenis keturunan mistik gak
aku memang percaya apa yg berlaku kat ur bro...

so far aku pernah tgk my uncle ja ...

jin punye 'tekanan' ,lagi rendah dari manusia umumnya

so bila manusia penakut or lemah diri, tekanan dia jadi lebih rendah dari jin , jin bleh meresap or control manusia

oang mayu mostly lemah diri pasal tak suke melawan..tu yang aku cakap suh ada fighting spirit..tapi tak paham2..suke beno tenguk cite lembik2

last2 ramai kene histeria..sapa bangsa dalam donia ni lebih kerap kene histeria kalo  bukan melayu dan kenapa pompuan?

budak2 tekanan lebih rendah dari adult but kalo melayu tu i think dah tua2 pun ramai tekanan rendah lai...seme sebab lemah mental

.. sambung..

ye lah.. my mom udah panik.. mana ingat mender2 tuh semua..

dan selalunya, kalau orang2 datang berubat tuh.. (selalunya datang 3 kali).. memagn yang kali ke 3 tuh yang sakit tuh akan ceria sikit larr.. dan ayah memang tak amik bayaran kalau dorang kasik.. so, dorang2 neh selalunya, akan kasik kat kiterang arr.. tapi aku selalu miss soru.. sebab aku jarang ada di lokasi.. kose aku tengok orang2 sakit tuh.. wat seram jah gitu!!..

k.. balik to 'tunang' aku tadik..

dia kata.. my ayah, pernah dapat gak dalam mimpi, yang dia pernah tanya orang tua dalam mimpi dia tuh.. (orang tua neh yang selalu ajar2 dia ayat2 mana perlu dibaca untuk penyakit apa misalnya).. my ayah tanya orang tua tuh.. macam mana nak turunkan ilmu dia tuh.. sebab sayang gitu jah kalau tak ada yang dapat.. tho ilmu tuh kan bagus untuk bantu2 orang..

orang tua dalam mimpi dia tuh cakap.. yang akan dapat nanti, anak yang ke3!!   (dia mimpi neh masa my mom mengandung anak ke2)..

thats why eh my ayah nak anak ke 3 dia tuh lelaki!!

tapi sayangnya, aku pulak jadik yang ke 3 itu!! my ayah cakap, baran n degil tuh memang sudah ada ngan aku!!.. dia cuma tunggu aku gedik mintak ilmu dia tuh jah!! sementara ayah aku dok mengobat2 tuh, dan bila kami tengok2 tuh.. dia harap betul ada antara kami yang minat gitu.. a'aa.. aku pernah dengar my sis n my bro tanya ngan my ayah pasal ilmu2 tuh nak belajar macam mana.. but my ayah cakap.. 'nanti2' gitu..

tapi aku tak pernah tanya!! sebab? tak hadap aku nak belajar ilmu2 cengitu kalau penyudahnya pukul / lempang orang ngan tangan pun boleh demam!!.. kalau aku TERlempang atau TERpukul anak aku kelak kang?? tak naya??

my ayah cakap, bukan calang2 orang boleh sabar ngan aku.. so, ayah aku nak kawen kan aku ngan 'tunang' aku tuh supaya mungkin lebih mudah kerana 'tunang' aku sudah memahami kekdahnya!!

aku cakap.. 'no way!' gue tak amik pun ilmu2 arwah ayah tuh.. nasib ler kalau teramik baran tuh..   diri gue, pandai ler gue carik laki sendirik.. dah laki gue, kena ler tahan ngan baran gue kan??

'tunang' aku tuh ok sebenarnya.. memang cool jah!!.. dia bujang ok!!.. cuma nak buat mcm mana.. bukan taste gue..

pendekkan cerita.. kiterang tak der dendam ka apa ka.. walaupun dia cakap, dia memang suka ngan gue.. (pernah nampak kat satu tempat).. tapi dia tak akan memaksa gitu.. so cerita mamat neh abes kat sinik..

.. sambung..

Originally posted by ajinomotonosuga at 20-5-2009 13:54

jin punye 'tekanan' ,lagi rendah dari manusia umumnya

so bila manusia penakut or lemah diri, tekanan dia jadi lebih rendah dari jin , jin bleh meresap or control manusia

oang mayu mostl ...

i tak tahulah bab tekanan, bab osmosis , penguapan ka
yg aku tau ajik....kalo kita berinteraksi dgn makhluk halus nie
benda2 nie tak mustahil terjadi...

ye lahh....aku anak askar tapi penakut gakk
anak askar yg penakut

Reply #283 carold's post

Reply #297 NURMIMIE's post

sambung lagik..

suspen dah aku ni

..sambung..

selama neh, aku tau aku baran!!.. tapi aku tak berapa perasan aku degil..   bila kenang2 balik, gue pernah kena sebat ngan tali pinggang oleh ayah, gue berdiri kaku gitu.. kunun2 tak sakit.. ya of coz sakit!!.. tapi ntah napa.. gue rasa macam haaaa!! pukul ler sampai puas wahai ayahnda ku!!   berdiri gue tak berganjak!!.. dah terkencing dalam suar neh..   sampai my mom tarik gue n letak gue dalam bilik mandi!!.. (bukan nak pujuk pung!!   )

k.. balik pada cerita terkini..

hubugan gue ngan mamat tuh cengitu jah lah!!.. gadooooo jer kerja kiterang!!.. sikit2 gado!.. ntah hapa2 ler.. sampai my housemate tuh cakap.. 'apa lah korang neh!.. tak macam kapel langsung!!'   tuh yang gue cakap dalam forum neh kan.. gue bercinta tak ada yang syahdu2 tunjuk baekkkk gitu haaaa!!..

k.. mamat neh ekceli.. tak pandai driving..   so katanya nak belajar.. so, gue ajar lah.. pelan2 gitu.. gue kan baran! memang kena marah ajah ler mamat tuh!!   drive kereta auto pun terhegeh2 tak reti2 nak pandai!!.. simpan lak dalam hati!!.. jadik modal gado2!!.. one day.. mcm biasa, kiterang janji nak dating..   dan dia macam biasa perangai dia yang suka nyakitkan hati aku.. datang lambat!!.. so, aku fedap, aku tinggalkan dia!!.. aku haus nak beli air.. sampai kat satu gerai neh.. ada lak mamat tuh!! gelak2 minum ngan geng2 dia.. perghhh!!.. membara hot gue!! gue balik, langsung tak mo jawap tepon dia!!..

berhari gue tak jawap tepon dia.. hujung minggu, gue nak balik kk.. nak carik kerja situ.. nak pindah dari situ.. ntah bocor kat mana.. tup tup mamat neh ada kt airport ngan moto pinjam kawan dia..   mintak maaf bagai.. pas tuh kasik cincin ler kunun2 ala2 melamar ler eh?..   katanya biar aku fikir duluk!!.. cakap nyer cakap, biasaklah perempuan kan?.. cepat cair gitu.. so gue pun ok.. tak jadik gi kk..

malam tuh janji lagi nak jumpa!!.. gedik lak aku..

tiba tiba.. jeng jeng jeng..

.. sambung..