CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: Cari-Saiful

"Sebab Itu Anak Dara Aku Sentiasa Pakai Seluar, Juna Ada Obsesi Dengan Jasa

Fazzbulous replied at 19-9-2018 12:19 PM
I nak tanya..my son baru 2 thn 8 bln..normal ke kalau anak i masih tak blh berckp?dia berbual. Iku ...

Ade ckp bdk lelaki lmbt ckp. Tapi anak sulung aku umur gitu dah ckp in sentences. Adik dia senyap jer. Tapi anak ko ade eye contact/follow instructions/bole main2 ngan adik beradik/kawan? Kalau yg above tu takde, better bwk gi doktor untk check-up. Ni pendapat aku lah. Mcm aku dulu, laki aku ckp tunggu dulu nanti ok. Tapi aku dah gelisah pasal bdk2 lg kecik dari dia dah bole bual. Jd aku tunggu smpi jer bifday 3 tahun tak ckp jgk, terus aku bwk gi doktor kerajaan mintak referral jumpe therapist.
Skrg ko try bnyk bual2 ngan anak ko. The best ko amek mainan dia jadikn topik. Slowly ko try. Even kalau ko pakai gajet pun, make sure its educational untk dia. Mcm colours, numbers, abc.. (tapi kalo ko mak2 tak kasi gajet, ko buat pakai buku lah).

so ya aku bukan nak masuk sebelah fyn, tapi mohon public faham 'sikap' anak autisme yang 'bermacam2' jenis. aku minta korang jangan la pandang serong kat ibu dan budak autisme termasuk fyn. fyn ni memang la kekadang dia punya cita nak semua orang nampak dia, tapi bab ni aku agak sensitif sebab aku pun ibu dari seorang anak autisme berumur 8 tahun. peace...

Nana_Man replied at 19-9-2018 02:04 PM
Ade ckp bdk lelaki lmbt ckp. Tapi anak sulung aku umur gitu dah ckp in sentences. Adik dia senyap  ...

Eye contact semua okay..blh berkawan..blh la dia sebut bird,cat,ayam,mama,daddy,atok,nenek...gadjet mcm ipad ke phone ke,i mmg tak bg. Dia tgk tv...cerita upin ipin..boboiboy..tgk youtube dkt tv sahaja..tapi memang agak pelat la sebutan dia..huhuhuhuhu..i mmg x paksa anak i..tapi tau je la dikalangan keluarga..diorg gelakkan2 dia. 'bila nak cakap ni'..

Fazzbulous replied at 19-9-2018 02:48 PM
Eye contact semua okay..blh berkawan..blh la dia sebut bird,cat,ayam,mama,daddy,atok,nenek...gadje ...

U kasi smpi umur 3 tahun, kalau tak improve u gi bwk jumpe doctor. Maner tau in the next few mths nmpk improvement.

akubest replied at 16-9-2018 04:21 PM
confirm
pi la tgk youtube tu
sebabkan ko org ketiga tanya meh ni akak tepek

gaya spin ni pon dah mcm terencat mcmn laa anak xikut cacat.. tgelak2 kuat, duduk tkangkang2, tjerit2..apoooo

Nana_Man replied at 19-9-2018 01:44 PM
Dah ko jgn nk blame diri sendiri... jgn jeles2.. ade benda ko pun sendiri tak tau masa tu. Kalau k ...

kawan aku pun nasihat menda yang sama... ikut rasa hati sebab kita lebih kenal anak kita... ni kira lesson learnt untuk aku dan suami...

Follow Us
Nana_Man replied at 19-9-2018 01:25 PM
Thanks sis.. alhamdulillah anak aku dah dpt tmpt yg govt subsidised. 3 kali seminggu untk therapy. ...

kiranya hantar dua tempat la ni yea... supaya anak ko boleh belajar kat dua environment berbeza... aku harap kokping buat camni jugak kat juna tu... sian juna...

Fazzbulous replied at 19-9-2018 12:19 PM
I nak tanya..my son baru 2 thn 8 bln..normal ke kalau anak i masih tak blh berckp?dia berbual. Iku ...

ko ada cuba tanya doc tak? cam anak aku umur 4 tahun baru cakap... sebelum tu hanya sebut umi, babah, opah, atuk, mamachik... selainnya dia diam je... sampai aku naik risau... cuma paed anak aku cakap kalo ikut gaya anak aku, nampak la dia memang jenis ‘berat’ mulut... dan alhamdulillah umur dia 4 tahun je terus cakap potpetpotpet... paed kata sebelum tu anak aku suka channel energy dia pada perbuatan...

anony-mous replied at 14-9-2018 11:06 PM
U tgk je la berapa ramai org suggest suruh dia htr ke permata tu, ada dia ikot? Serius i kesian dg ...

sorry tapi nak tye la sohai ini siapakah?? asik diperkata katakan..huhuu..sorry iols tetinggal kapal..

emily.topaz replied at 18-9-2018 09:40 PM
I pon dah lama unfollow Autisme Malaysia kat FB. Platform yg sepatutnya utk bertukar-tukar ilmu jd ...

iols dulu pon follow austisme malaysia walopn xda kaitan apa, tapi dorang ni sangatlah denial & untouchable gitu. asyik feeling ank syurga..pernah la tegur 1 2 benda melenting habis mak2 dlm tu. so klu kita sejenis yg 'berkata benar' xsesuai duduk dlm tu. ada yg layan lara teruk sgt. iols ada ank kazen yg autisme tp layan normal. xpnh pon drg duk kecoh2  autisme. bdk tu jadi seolah2 normal cuma adalah la benda pelik yg dia bt. klu org xsedar xperasan pon dia special.

jejarimanja replied at 19-9-2018 03:46 PM
sorry tapi nak tye la sohai ini siapakah?? asik diperkata katakan..huhuu..sorry iols tetinggal kap ...

Suhaimi saad laki si ina naim. Moh la mencemar duli dekat thread sana

SLAManya replied at 19-9-2018 11:52 AM
sorry i cuma nak tanya je..
u mean OKU cacat anggota badan tu genetik?

OKU boleh jd secara gen (dna) i mean dari lahir kan ada yg tak ada tangan tak ada kaki / buta / pekak & ada jgk OKU akibat kemalangan - putus kaki etc. Juna ada kad OKU. Dulu kokping pernah heboh

eyansss replied at 19-9-2018 03:36 PM
kawan aku pun nasihat menda yang sama... ikut rasa hati sebab kita lebih kenal anak kita... ni kir ...

Yup, a lesson for both of u, but pd masa yg sama korang mgkn jd penyelamat untuk parents yg going thru hal yg samer. Jd think positive k.

eyansss replied at 19-9-2018 03:37 PM
kiranya hantar dua tempat la ni yea... supaya anak ko boleh belajar kat dua environment berbeza... ...

Aah.. pasal anak aku cumer speech delay jer, umur pun baru 3 tahun, jd gitu cara yg baik untk dia pick up. So far teacher kt tadika biase pun tkde complain ape2.
Kalau juna tu mild autistic, rasenye bole jer gi kat tadika biase. Tapi kene ade teacher yg trained to handle special needs children. Mcm childcare anak sulung  aku dulu pun ade budak autistik. Best fren ngan anak aku. Tapi tiap pagi dia gi therapy dulu sblm gi childcare.

eyansss replied at 19-9-2018 03:41 PM
ko ada cuba tanya doc tak? cam anak aku umur 4 tahun baru cakap... sebelum tu hanya sebut umi, bab ...

Tu lah.. ramai org bilang aku, tunggu lg sikit. Maner tau 4 tahun leh ckp. Tapi aku dah gelabah.. tu yg cepat2 buat therapy.

Nana_Man replied at 19-9-2018 04:26 PM
Tu lah.. ramai org bilang aku, tunggu lg sikit. Maner tau 4 tahun leh ckp. Tapi aku dah gelabah..  ...

sebenarnya tak salah gelabah awal, dari sedar lambat...  cam aku ni berani lek2 tunggu2 sebab paed anak kata anak aku ok...  takde tanda speech delay...  tu yang aku konfiden tunggu...  tapi gyane aku cakap kalo dah 4 tahun setengah masih tak bercakap, memang kena refer to therapist...

Nana_Man replied at 19-9-2018 04:24 PM
Aah.. pasal anak aku cumer speech delay jer, umur pun baru 3 tahun, jd gitu cara yg baik untk dia  ...

aku pun rasa juna tu mild je dan aku tak rasa sebab genetic...  aku rasa lebih pada dari baby lagi juna dah dihidang dengan tab...  kena pulak masa kat kazakh tu langsung tak dibawak bersosialisasi dengan budak2 lain...  tu yang dia tenggelam dengan dunia dia...  aku harap juna dapat didedahkan dengan therapy dan kawan2 sebaya...

xmynnx replied at 18-9-2018 05:15 PM
Dah lama tak amik peduli pasal dia sejak dia block iols kat ig bertahun2 dulu.
Tgk benang ni masih  ...

mohon tri kawin lagi satu

baru tak stress

dapat bini cam spin mana tak stress

eyansss replied at 19-9-2018 04:35 PM
sebenarnya tak salah gelabah awal, dari sedar lambat...  cam aku ni berani lek2 tunggu2 sebab paed ...

Skrg dah start therapy?

eyansss replied at 19-9-2018 04:37 PM
aku pun rasa juna tu mild je dan aku tak rasa sebab genetic...  aku rasa lebih pada dari baby lagi ...

Betul tu.. pasal therapy memang boleh membantu. Tak pulih tapi takde lah melarat..