CariDotMy

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 21614|Reply: 60

Homestay Business [MERGE]

Post Last Edit by elle_gogo at 19-2-2010 17:26

salam semua..

Saya buka topik ni utk kita mengutarakan pendapat mengenai bisnes homestay nie. Memandangkan kebelakangan ni ramai yang telah meneroka peluang bisness nie. Ini adalah satu cabang bisness yg boleh kita teroka juga. Kalo ada diantara forumer yang sedang mengusahakan bisness ini , bolehlah cerita pengalaman anda, management homestay, risiko,lokasi serta dan lain2...

baru tadi dari pagi sampai lunch tgk2 internet camner nak buak business nie..dah berkira2 nak beli rumah buat busines..
dahhh ada kawan yg postkan.. tq2 sbb bukak topik nie...

adik aku ada buat nie... boleh tahan businees dia...

p/s: 1st post kat cney....

Originally posted by danialdk at 23-12-2008 12:46 PM
baru tadi dari pagi sampai lunch tgk2 internet camner nak buak business nie..dah berkira2 nak beli rumah buat busines..
dahhh ada kawan yg postkan.. tq2 sbb bukak topik nie...

adik aku ada bu ...

boleh citer skit kat mana adik ko buat bisness homestay nie..mcmana dia handle..dan dr segi kewangan mcmana?

original bukan dia punye bapak mertua dia punye..dia just continue aje..
soal kewangan tuh dia takde problem sbb ada byk bussiness lain2 yg boleh support lagi.. syarikat punye
aku perati dia ada pekerja yg tolong kalau dia busy.. rasanya tak ler susah mana.... lagi pun rumah2 homestay tuh kat kawasan perumahan yg dia duduk jugak..
senang laa nak jaga nie.dr permerhatian aku laa
sbb tu aku pun rasa nak acu cuba try test jugak..
kwasan - alor gajah melaka...

Kau kena ada ilmu dan pengalaman dalam menguruskan homestay (ilmu hospitality management), or else you must stay away from this kind of business

kene ade tourist product yg attract customer ke homestay anda...

..marketing kene kuat,...

..not a good bissniss,....

Follow Us
Originally posted by manaya at 23-12-2008 08:36 PM
kene ade tourist product yg attract customer ke homestay anda...

..marketing kene kuat,...

..not a good bissniss,....

kena rajin buat posting kat website dan forum International. Dan terima aja jika ada orang kutuk

kene kira jumlah public holiday dan cuti hujong minggu.....

..tu jer masa org cari homestay nie...

..out of 365 ari setahun,.....beraper jumlah ari cuti,..????
...gaji housekeeping.....?
..maintenance..
..api air..?

Originally posted by manaya at 23-12-2008 08:56 PM
kene kira jumlah public holiday dan cuti hujong minggu.....

..tu jer masa org cari homestay nie...

..out of 365 ari setahun,.....beraper jumlah ari cuti,..????
...gaji housekeeping.....?
...

memang takdak untung kalau kira macam ni dengan keadaan ekonomi sekarang

konsep homestay maybe ada macam2 kot.. ada homestay yg nak tarik pelancong.. duk sane altenative untuk hotel2/motel2..
konsep aku..just nk kasi teknik penyewaan harian bukan bulanan.... klau ada rumah kasi sewa bulanan.. dapat byk tu lee kalau 500sebulan.. 500 laa dapat.. tapi kalau buat harian.. target.. 5 hari je sebulan 150/day dah dapat 750....nie kiraaan mudah... ada pro and con.. masing2...

...

Homestay kat hulu kampung maybe lower operating cost. Cuci bilik ni upah orang kampung or orang asli sahaja. Bayar RM5   kalau kat KL bayar RM150 sekali cuci

Kalau hostel, most of them jaga sendiri. Tak perlu upah pekerja, jimat cost. Astro pon sambung sendiri daripada rumah owner

kirenye bussiness part time la nie..
melabur dlm hartanah... beli rumah banyak2 kalau mampu.. masa ekonomi merosot nie laa
best beli rumah murah2 kot sbb ramai yang nak gadai rumah bayar hutang..
bila ekonomi dah pulih... harga rumah pun naik balik... btol ke teori niee.?
penjagaan rumah tuh aku rasa takde la seteruk mana pun ... boleh pakai maid tolong kemaskan hehe..

astro.. boleh cari decoder ngan disk terpkai.. terus letak kt rumah tuh.. kalau penyewa nak tgk astro
dia bawak laa card astro dia sendiri.. cucuk.. on tv layannnn...

biasanya yg cari untuk sewa rumah sehari dua nie bawak keluarga... or rombongan2 lawatan masa cuti sekolah yang panjang..

kalau business tak berapa bagus.. rumah bleh jual balik or kasi sewa terus..

p/s : dgr adik aku cakap.. boleh cecah 6k sebulan.. tu yg geram nak try sendiri bussiness niee..

Originally posted by danialdk at 23-12-2008 09:06 PM
konsep homestay maybe ada macam2 kot.. ada homestay yg nak tarik pelancong.. duk sane altenative untuk hotel2/motel2..
konsep aku..just nk kasi teknik penyewaan harian bukan bulanan.... klau ada ...

konsep homestay yg aku rasa ok..adalah sewa beli apartment percutian atau di tempat2 sekitar bandar yg prospek bagus..
dan sewa ikut harian atau tawarkan package kepada pelancong dalam negeri atau luar negeri yg dtg situ..

Balas #13 badai007\ catat

salam....nak tanya forumers sklian...kalau nak buat bisnis homestay (satu rumah jer), kena apply mana2 lesen ker or permit?

skian terima kasih

ok,

aku pulak since insya Allah rumah aku akan kosong daripada aku duduk sendiri...so aku plan nak bagi sewaan harian...ala-ala homestay...full furnished,,,,,ada guard....ada aircond dan 3 bilik...lokasi bandaraya....rate aku bagi mahal sikit dari hotel lah.....dalam RM250 semalam....hotel 1 bilik pun dah RM100 plus2............apa pendapat korang? ok ker mcm ni

http://iglootots.blogspot.com

Reply #14 inrh's post

tak perlu rasanya..
boleh buat cenggitu jer homestay

ct pun planning nak buat homestay insyaAllah kalau dapat rumah tak besar sedang2 aja pun dah sykur, nak sesangat buat homestay, sbb kalangan pelanggan ct dr luar kalau nk datang ke kl jejalan cuti2 mesia @ berurusan niaga mesti akan minta ct carikn hotel yg dekat2 senang ke sana ke mari,kalau boleh sekali ngan transport sekali, tu yg terfikir tu, insyaAllah mendatangkan untung,

teringin nya sbb tengok ada kalangan kawan online mcm bintara, kilokhan buat homestay di kelantan ni, memang masyukkkkkk lah tetiap bulan, tambah2 bulan konvo atau musim hantar anak2 masuk mrsm ke, usm ke, atau sekolah2 pondok moden kat sini, memang akan datang satu famili kekadang mereka akan memilih homestay utk sewaan harian sbb boleh masak.

bulan 6 ni insyaAllah nk start buat homestay..
aku ada satu umah sewa area bukit beruang..3 minit je dari MMU, 5 minit ke MITC dan zoo melaka...
rumah dah fully furnished...cuma kena cari cadar baru  n afew more things...
kalau org sewa utk weekend pun..kalau RM150/day..dalam sebulan..dah dapat Rm600...tu minimum..dah lepas bayar loan bulan2...
since melaka ni tourism dia bagus...insyaAllah...bisnes ni mmg masyuk sebab time cuti mmg hotel/rumah penginapan selalu fully-booked....
bab housekeeping tu...aku n hubby buat sdri le....

Balas #16 ctredzuan\ catat

thanks ct,

project dlm plan lagi...

me nak pindah area lain...so rumah tu kalau nak bagi sewa ke org...syg plak. better convert ke homestay je...

Reply #18 peachRose's post

btul tu housekeepng wat sendiri jimat, jenguk sesekala