CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sepoibahasa

PERBINCANGAN YANG PERLU SEBELUM BERKAHWIN

Originally posted by pinky_nana at 19-1-2008 08:25 AM
korng baca la buku a guide for newlywed...
i got one as a present from my aunt..
buku ni kementerian wanita yg buat..

bagus jugak buku tu..tak rugi kalo beli...
dlm tu ade mcm panduan la ut ...

apa tajuk buku tu?

Originally posted by sepoibahasa at 18-1-2008 01:52 PM
ada gak kes yang suami gaji tak besar sangat..mcm member aku banyak giler tolong kos2 rumah..apa pendapat korang?

Pendapat aku ~ OK dan takder masalah tapi, perlu lah bersyarat spt2 dibawah ini
1. suami tu baik
2. suami tu takder gf or curang or sebok2 nak poligami. kalau takder kawan perempuan lagi bagusss..
2. suami tu kasi nafkah zahir jugak - iaitu..elaun bini harus dia kasi wp gaji dia rendah. contoh, gaji bersih dia rm500. dia kena kasi duit dapur - rm100. elaun bini - rm100 wp gaji dia rendah.

Originally posted by hani_karmila at 18-1-2008 02:22 PM
pd hani.........kalo stakat "tolong" ok lagi kot.......tp kalo dilambakkan sumer bil di atas batu jemala isteri......mcm tak patut plak......bukan ke penyediaan makan....pakai....kediaman...bla.. ...

zaman skrg nie..kalau nak dapat lelaki SEKUFU..agak susah sket...lagi2 byk lelaki tak kaya..takder degree..takder master..pastu keje biasa2..so, pendapat lelaki kena sediakan "segala galanye" itu kena ubah sket la..

unless perempuan tu tahap lawa "natural beauty" ..itu takper.. sbb lelaki suka perempuan tahap lawa "natural beauty" mcm sofia jane..maya karin..kristen kreuk (dlm smallvile)..itu boleh laa masih berpegang konsep "lelaki kena sedia kan segala gala nye" mcm kawan aku...dia lawa..dia tu..diploma pun tak lepas..tapi, sbb dia lawa..so, dpt laki..dpt kete import..dpt umah..wahh.. complete pakej gitu...untung betul jadi org perempuan muka lawa nie..

kalau perempuan tu. muka biasa2..jadi artis pun tak layak..takyah ler pegang konsep "lelaki kena sediakan segala galanye"..dpt kawen pun..dah cukup bagus..dgn syarat..lelaki tu kena laa lelaki yg baikk..bukan kaki perempuan..bukan kaki judi..bukan kaki minum arak..

itu pendapat aku la...

lelaki2 yg ada degree tu..yg baik2 tu..rata2 dah kena booked masa belajar lagi daa..
lps grad..awek2 masing2 sumer paksa kawen cepat2..

so..yg tinggal masa keje2 nie lps grad.. sama ada lelaki tu gay... lor elaki tu frust bercinta pastu nak membujang lama2..or lelaki tu mmg nak bantu families dia sampai senang (jadi dia nak kawen lps sumer adik2 dia kawen) or..lelaki tu tgh kumpul duit utk kawen dgn awek dia/tunang dia..or lelaki tu tengah cari perempuan tahap lawa "natural beauty" or lelaki tu tengah cari perempuan ikut "taste dia" or dia malas nak kawen lagi,dia nak kumpul harta sampai stabil..or lelaki tu nak further study lagi sampai PHD tanak kawen2 lagi..

pastu..perempuan2 nak pilih ape? lelaki2 yg betul2 nak kawen laa..biasanye ramai lelaki yg tak SEKUFU..

Reply #64 Hana's post

hana tambah satu lagi.laki tu x boleh 'kedekut' dgn isteri.berhemah x pe,tp kalau sampai makan pun nak kene catu...

Hello forumers skalian, nak mintak tanya skit pasal hantaran/mas kawen/perbelanjaan  utk kawen ni.

So soalan2 berikut adalah:

1) Hantaran tu bermaksud belanja utk kenduri kan? Misalannye pihak pompuan letak RM10k. So, pihak laki kasi RM10k kpd pihak pompuan utk belanja kenduri, catering, etc etc ? Yg tang dulang2 lah, hadiah kasut, perfume, PlayStation3, LCD tv etc etc tu termasuk dlm RM10k tu ke?
2) Mas kawen bermaksud wang yg akan diterima oleh pompuan & duit tu mmg tak bole diambil kembali ke? Mmg akan jadi hak milik kekal terus kpd pompuan? Mas kawen juga bole dlm bentuk baju pasang, cincin, gelang, etc etc ke? Nilai mas kawen is also varies from different region ke? Dengaq kata pompuan kedah mas kawen bole tahan mahal...pasai depa ada bendang la dusun apa semua... huhhhuhu
3) Tu belah pompuan, kalau belah laki selalu belanja kawen berapa eh?
4) Bole tak hangpa bagi aku contoh cost breakdown utk:
-khemah
-catering
-kad kawen
-pelamin
-makeup utk pengantin pompuan
-hadiah2 hantaran
-apa2 lagi yg berkaitan

So, dlm time skrg yg harga minyak nak naik, beras, tepung toll etc etc nak naik, hangpa agak2 berapa minimum duit kawen nak kena prepare ni? Aku nak nikah kat umah je...takmo buat kat dewan/hotel2 ke apa... mampuih ooo.

Thanks for the help!

Follow Us
Originally posted by farfar at 19-1-2008 10:59 PM
hana tambah satu lagi.laki tu x boleh 'kedekut' dgn isteri.berhemah x pe,tp kalau sampai makan pun nak kene catu...

itu..atas untung nasib seseorg perempuan..
kalau dpt or TERdapat laki kedekut..ishh..kesiannnnn...

Originally posted by zacks at 20-1-2008 03:52 AM
1) Hantaran tu bermaksud belanja utk kenduri kan? Misalannye pihakpompuan letak RM10k. So, pihak laki kasi RM10k kpd pihak pompuan utkbelanja kenduri, catering, etc etc ? Yg tang dulang2 lah, hadiah kasut,perfume, PlayStation3, LCD tv etc etc tu termasuk dlm RM10k tu ke?
2) Mas kawen bermaksud wang yg akan diterima oleh pompuan & duit tummg tak bole diambil kembali ke? Mmg akan jadi hak milik kekal teruskpd pompuan? Mas kawen juga bole dlm bentuk baju pasang, cincin,gelang, etc etc ke? Nilai mas kawen is also varies from differentregion ke? Dengaq kata pompuan kedah mas kawen bole tahan mahal...pasaidepa ada bendang la dusun apa semua... huhhhuhu
3) Tu belah pompuan, kalau belah laki selalu belanja kawen berapa eh?
4) Bole tak hangpa bagi aku contoh cost breakdown utk:
-khemah
-catering
-kad kawen
-pelamin
-makeup utk pengantin pompuan
-hadiah2 hantaran
-apa2 lagi yg berkaitan

ini jawapan aku ye..
1) haa..ini yg adik kesayangan kitaorg mention nie..perempuan "kebulur wang hantaran"..duit kenduri belah sendiri suh pihak lelaki tanggung...

biasanye..tak masuk lerr... dulang2 hantaran..kalau pihak perempuan mintak RM10K.
ko berangan ke hapa nie? ke, nak kos saving ? tapi, tak tahu ler if awek/tunang ko dah masuk kan.. tapi, normally, tak. sbb itu cukup2 cover duit khemah biasa + katering yg murah2.

2) soalan ko nie berbelit2 la.. tapi mas kawen ikut peg agama tetapkan. tapi, ada kes2 lain..pihak perempuan tetapkan. mas kawen dia seribu ke..mas kawen dia dua ribu ke..wp dah ada wang hantaran..

3) ko kena ada rm30K (if parents ko tak support kenduri laa)

4) Ini kos breakdown ye..
Khemah - sila sediakan rm2-3K.
katering - ini bergtg brapa sekepala. yg ko tengok gambar2 cantik tu..ada scallop, ada bunga2, ada meja beradap lawa tu dan makanan pun ada byk dan sedap..normally sekepala RM12 tu..so, ko darap laa bilangan tetamu. RM12 x 1000 org = RM 12,000

tapi, ada gak bilangan sekepala start rm6-rm8. tapi, itu ada laa benda2 tak complete. kena tengok broucher la.

bilangan 1000 org tu..tak semistinye ko ajak utk 1000org..itu salah punyer konsep.
kiraannye,
ajak by kad -  300 org.
itu bila dah masuk dgn couple masing2, anak2 cicit, so total  kena double dua plus minus - 700 org
ajakan by mulut (misti ada punyer) - another100 org.
so..total orang agak2 dlm 700 org  + 100 org = 800 org.
jadi..utk makanan kena ambik lebih la.. thats way jadi 1000 orang.

kad kawen - ini paling murah..cari laa yg paling2 murah.. kalau takder duit..print kt ofis ajek la..itu pun kalau ko org gomen.pejabat gomen selalu ada printer/photostat berkaler nie..untung ape..

pelamin + mekap + hiasan bilik tido + baju pengantin L/P  - ko ambik laa dlm RM2ribu.. tapi, biasanye akad nikah perempuan suka nak beli baju baru & tempah tau..itu kos lain pulak..

so...roughly brp ek?
jap2 aku kira (aku suka wat kira2 nie)

khemah + katering + kad kawen + (pelamin + mekap+ hiasan bilik tdo + baju sanding L/P + baju bertandang L/P) + baju akad nikah baru with tempahan + photographer professional utk 2 hari (akad nikah + bertandang) + barang2 dulang hantaran complete with hiasan2 utk dulang2 + cenderahati utk tetamu.

= RM 2,000 + 12,000 + 2,000 (harga pakej) + 500 + 2,000 (uihh...mmg mahal) + 2,000 + 1,000
= RM 21,500

itu takmasuk benda2 pelik2 lagi tau..mcm bunga manggar..org kompang.. upah2 penanggah..misc lain2..cost transportation if awek/tunang ko org jauh/bukan org senegeri la.
perkawenan cikai2 pun rm15k (utk sebelah pihak)..sebab tu aku ckp ko kena ada rm30K tau...

tapi..ada gak org2 kawen bawah rm10K..itu kena tanya org2 yg kawen thn 2007 tapi, with minimal cost. itu kena tanya nickname penmerah la..

Originally posted by sepoibahasa at 19-1-2008 05:06 PM

apa tajuk buku tu?

ni bukunye..sila baca bersama partner anda...

[ Last edited by  pinky_nana at 20-1-2008 05:59 AM ]

Hana, hang BIAQ BTOI!!! Sampai rm30k tu! ISk waaaa!!!   Mana aku nak dapat duit byk tu...? huhuhuhu

Isk, mesti bole cut down the cost to at least rm15k lah..utk semua benda.. Aku nak kawen sederhana je...rm30k tu mcm aku nak nikah kat hotel je? Btol ke ni Hana?

Aku kalau bole takmau la nak ambik loan utk kawen ni... loan PTPTN nak kena bayar lagi...loan tu loan ni... adoi la..

Originally posted by zacks at 20-1-2008 06:35 AM
Hana, hang BIAQ BTOI!!! Sampai rm30k tu! ISk waaaa!!!   Mana aku nak dapat duit byk tu...? huhuhuhu

Isk, mesti bole cut down the cost to at least rm15k lah..utk semua benda.. Aku nak kawen  ...

yelah.. cuba ko kira kira betul2..
Rm10K - wang hantaran bakal bini mintak
Rm1K - brg2 atas dulang bakal bini mintak.
Rm500 - brg2 decoration utk brg2 atas dulang - mistilah ko yg hulur duit kan?
rm200 - bayaran utk kursus kawen + bayar kadi (aku taktahu upah kadi brp - aku agak rm100)

rm10K - ini katering belah2 ko.
rm2k- ko kasi mak  ko utk decorate umah2 tu sket..cat ke..tambah hall ke..beli langsir baru ke..dll..
rm500 - baju melayu baru utk akad nikah plus tempahan. (tapi, kalau bijak..masa dulang2 utk tunang..ko demand nie kt bini ko..tapi, perempuan pun lagi bijak..dia akan request baju gak..so, sama ajek cost nye )

so..lebih kurang brp tu? lebih kurang rm24ribu kan? blum masuk kos lepas kawen kan? nak sewa umah..nak beli perabot spt katil.. brg2dapur.. unless dok menumpang umah mak ko or mak mertua laa...lps kawen..
rm30K laa to be save..

tapi..kalau muka tak malu but still nak kawen sbb awek paksa2 or else dia kawen dgn pakwe lain..boleh laa wat muka tak malu ..mintak parents ko support kenduri dll misc cost kt umah lelaki. pastu duk umah ko.
tapi..ko sediakan dlm rm12K.....itu ler ko kena nego2 sket wang hantaran dgn bakal bini..
kalau bakal bini ckp ok..terima dlm rm8K.. so, ko kena ada kan rm10K ajek.

lp kawen..duk laa umah mak ko. takper..ko dah bayar mahal2..takper. lagipun..ko takder duit kan utk kehidupan lps kawen.

[ Last edited by  Hana at 20-1-2008 07:35 AM ]

oh ya..setakat rm30K tu.. hotel 3 star pun tak lepas tau..

Reply #72 Hana's post

aku rasa bab katering tu leh kurangkan ----kalau RM 7 satu kepala jemput 1000=7,000 dah jimat 3000
untuk decorate umah tu...umah aku cat jugak, beli langsir baru, karpet baru tapi tak sampai 2,000 = 1,000 jer kot...so dah jimat 4,000 semua sekali...so dalam 26,000 ler..kalau bakal bini ko mintak kurang sikit lagik ler jimat

Reply #71 zacks's post

wey,30k bukan kawen hotel arr...kalau kat kl nih,kurang2 yg kawen kat rumah pun mmg plus minus range gitulah..itulah hakikat sbnrnye..hotel 60-100k la..ini realiti wey..bukan ckp main2.unless ko nak kawen koboi mcm 'adik kesayangan' hana tuh yerlah kan..

sbb tu,laki ni x kira ade awek x de awek,bile dh keje mmg tiap2 bulan kene start saving.kurang2 1000 sebulan.so kalau dh keje 3 thn,cukuplah duit nak kawen.

jgn ingat yg x de gf lg x yah saving tau,kang ko terjumpe jodoh ko silap2 nak kawen ha...tp duit x de.Cane tuh?

kalau parents ko jenis yg mmg x kesah,bolehla diorang cover sket2 kos kawen ko tuh,slalunye parents ni tolong cover catering lah.so dh boleh save sket lah kat ctu.

tanggungjawab laki ni berat tp byk org laki x sedar diri pasal bende tu.

dpt gaji,enjoy beli keta beli itu beli ini.keta x yah la beli dulu kalau nak kawen,gi je keje naik motor.x de duit buatlah cara org x de duit.

xpe,berdoa la supaya ko murah rezeki.nak wat loan boleh,tp jgn pinjam byk2 sgt.jgn lebih 10k la pinjam..nnt merana hidup.lebih elok kalau ko sediakan sumer duit tuh sendiri tanpa perlu berhutang bank.

selamat mengumpul duit yerk!

Originally posted by sepoibahasa at 20-1-2008 09:18 AM
aku rasa bab katering tu leh kurangkan ----kalau RM 7 satu kepala jemput 1000=7,000 dah jimat 3000
untuk decorate umah tu...umah aku cat jugak, beli langsir baru, karpet baru tapi tak sampai 2,0 ...

kalau rm7 sekapala tu..kalau aku tengok majalah pengantin..itu mmg food shj.
meja beradap blum masuk lagi..dgn deco2 atas meja beradap. - ini agaknye ko kena buat sendiri kot..

Originally posted by farfar at 20-1-2008 10:48 AM
unless ko nak kawen koboi mcm 'adik kesayangan' hana tuh yerlah kan..

kalau nak menu dlm rm1ribu ringgit utk 1000 org...kitaorg sedia membantu..

Originally posted by Hana at 20-1-2008 01:06 PM

kalau rm7 sekapala tu..kalau aku tengok majalah pengantin..itu mmg food shj.
meja beradap blum masuk lagi..dgn deco2 atas meja beradap. - ini agaknye ko kena buat sendiri kot..

betul jugak..lupa lak ko tak masuk khemah dalam ko nyer bajet tu..betul lah..aku punya khemah campur hiasan dan meja pengantin ..kira khemah tetamu biasaler pun 1000 lebih, kameraman agik, cadar pengantin lagik

cenderahati tetamu lagik

bunga telur

Originally posted by sepoibahasa at 20-1-2008 02:35 PM

betul jugak..lupa lak ko tak masuk khemah dalam ko nyer bajet tu..betul lah..aku punya khemah campur hiasan dan meja pengantin ..kira khemah tetamu biasaler pun 1000 lebih, kameraman agik, ca ...

masuk lahh..
tapi..aku kira complete pakej punyer - hisan meja beradap +  makanan kenduri = RM12.
kalau khemah shj..itu sewa lain..

Reply #77 Hana's post

Ye,sile rujuk thread 'stabilkan diri sebelum kawen/kawen baru stabilkan diri'. Kat ctu,byk cara2 nak jimat.Ade yg kos dlm RM 500 je.Kalo ko nak kawen koboi lah zacks..

tp toksah la kedekut2 sgt..gf ko tu umah die dkt x?klu dkt,aku suggest korang buat combine majlis pun ok.Boleh jimat byk bende.Boleh share2 lah kirenye.xpun,utk majlis ko,x yah buat besar2 sgt.jemput sedara mara and jiran terdekat pun boleh..buatlah ikut kemampuan asalkan jgn 'kedekut thp aji bakhil' sudah.