CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sump81

permasalahan kete auto..

Originally posted by takumi86 at 14-2-2008 09:06 PM

baper kilometer  ke lumut ni.. sorry laa.. last aku gi lumut dlm 5 tahun lps lerrr...
kasik calculate baper km/liter sikittt.. baru accurate dataa!.

aku ikut jalan lama : Dr Kajang ke Lumut kalau ikut odometer kete =343km

aku isik penuh di Kajang dan isi balik lebey kurang 60km sebelum sampai ke destinasi ....

Reply #18 medangmru's post

me punya kereta pun mentekedarah minyak gak... ada gak tringin nak cuba benda2 yg boleh jimatkan minyak tu... greenoil la.. automax la... mana tau kot2 berkesan... tengok testimoni org yg dah guna mcm bagus jer... he..he.. x mo try ke...?

nak mencelah sket...kalo tuka ke P tp x tarik hand break bahaye tak? bole rosak ke gear box? sb kdg2 kalo jam teruk2 tuh, aku tuka gear ke P terus jek sb mlas nk tarik hand break

Memang tak bahaya tapi tak digalakkan sebab nanti lama2 boleh merosakkan parking pawl kat gearbox laa. Parking pawl tu laa yang bertanggungjawab mengunci final drive laa, sebagai bantuan kepada brek tangan laa.

Kalau aku bawak keter gear auto lak aku lebih suka tukar ke N dan pakai hand brake bila kat traffic light sebab bila lampu dah ijau nanti senang laa, setakat lepaskan handbrake dgn tolak sket jer tombol gear ke D. Kalau tukar ke P, lagi leceh sebab lagi panjang nak kena tolak dari P ke D.

Originally posted by medangmru at 14-2-2008 02:45 PM
Kete Iswara auto aku so far tak pernah bagi probem yg berat2.....pancit pun baghu sekali...cuma yg aku tak tahan --> Minyak ...mcm aku bwk kete BMW plak mentekedarah minyak tak hengat ....bygkan. ...

bior betik bro....aku pun pakai auto gak tp takdelaaa mentekedarah camtu. kalo ikut calculation aku keta aku consume minyak 14sen/km. itupun jln tak berapa jem..

Balas #25 pendekar_jebon\ catat

kete dah veteran tu kottss...

[ Last edited by  d34n at 15-2-2008 11:34 AM ]

Follow Us

Reply #21 medangmru's post

try calculate camni? millage(km) /petrol used (liter) = ??km/l
normally dlm 10-14km/l

keter umuq baper ni med??..ko selalu servis ke x??..
macam dah nazak jer keter ko ni, try ler buang karbon!
last solution beli laa keter SAGA BLM tuhh.. settle problem!..
nak besh lagi.. belilah viossss... heheee..

Originally posted by d34n at 15-2-2008 10:14 AM
kene dah veteran tu kottss...

idak paham lerrr..

Originally posted by pendekar_jebon at 15-2-2008 11:30 AM

idak paham lerrr..

aisehh...
apsal la aku shilap taip je hari nihhh....

Reply #29 d34n's post

nko nie malam td sampai hajat tak???

Reply #30 pendekar_jebon's post

Originally posted by pendekar_jebon at 14-2-2008 12:22 PM
auto oil kena tukar every 20k km or 6 months whichever comes first...

bengkel2 luar mmg slalu suruh tukar gear oil pd 20,000km

tp .... biasanye dlm manual book keta tu ada dicatatkan, bila tempoh yg sepatutnye tukar gear oil tu. Dgn syarat guna gear oil yg ditetapkan grade oleh pengeluar keta la. so, ada gak yg perlu ditukar pd 40,000km.

ehm..alhamdulillah..thnaks yer..lps nie tk lah kelam kabut kalo2 terjadi sesuatu kan..
trime kasih semua...

Originally posted by takumi86 at 15-2-2008 10:56 AM
try calculate camni? millage(km) /petrol used (liter) = ??km/l
normally dlm 10-14km/l

keter umuq baper ni med??..ko selalu servis ke x??..
macam dah nazak jer keter ko ni, try ler buang  ...

kete dah lama....8 tawun ( 02-01-2000 -eerrr..lama ke ni ??? ).....service selang 5-6K km....pakai minyak enjin agak mahal......baghu lepas service bulan 11 ari tuh.........performance so far ok....masih buleh  top speed sampai 160km/j dan tak gegar ...mekanik pun naik mengong bila aku bgtahu masalah aku ni.....last2 dia cakap suh tukau enjin seketui....tu yg aku guna duit yg sepatutnya tukau enjin tu tuk beli LC.. ( pandai tak aku ... )

entahle......aku ingat nak wat refinance ( kete aku ngan kete bini aku )...nak amik Waja atau Persona atau SAGA...........

takpun....aku guna LC aku je la baik kampung...

[ Last edited by  medangmru at 15-2-2008 02:42 PM ]

Reply #34 medangmru's post

opsss.. soalan tambahann... millage baper??
bunag karbon jer medangg.. modal dlm rm60++
go to www.oilyman.com.my kawtimmm.....

Reply #16 medangmru's post

aku pun pakai iswara auto..dah 14 thun keta tu..gear box ok....dari segi minyak..mmg kuat...malas nak pkir..cukup time nak kene tuang, aku tuang....

isnin lepas dari pasir gudang ke tmn melor klang.ikut hway plus.....penuh dari pasir gudang,sampi hentian dengkil tinggal satu takuk..pastu isi smpi penuh (siap goyang2kan keta) rm62.00

Keesokan pagi dari taman melor klang ke putrjaya-pusanig2 ...balik pasir gudang smpi rumah indicator minyak pun menyala merah....ntah kuat ke minyak keta aku ni...

Reply #34 medangmru's post

dah cuba buat tunning ecu/sensor ? kot2 setting dah lari

Reply #37 waksir's post

dah cuba buat tunning ecu/sensor ? kot2 setting dah lari-by waksir

pernah gak mbr bgtahu....mahal ke nak wat mende ni....

opsss.. soalan tambahann... millage baper??
bunag karbon jer medangg.. modal dlm rm60++

mielage -->100018
Buang karbon...cam menarik je tuh...

TQ all....akan kucuba kekdah2 ni...

Reply #38 medangmru's post

rasanye baik kau gi buat re-tuning ecu & mapping sensor ..... pasai harge tak sure sgt. Lain worksop, lain harge tp ... dulu aku buat tak sampai 100 pun, tp bukan di lembah klang la...

boleh saya tolong beri sedikit keterangan tak?? pertama , kes pasal auto gear tak mau masuk tu....klu si suami dah tau gearboxnya akan rosak..kenapa tak ambil tindakan tp still suruh bini tu bawak gak keter dan biler dah takleh jalan menyusahkan lak isterinya? Bangang punya laki....kedua kes iswara, design keter tu ialah karburator dan gerbox auto 3 speed. Desing ni memang mencekik minyak sebab gearbox tak der overdrive and setting carburator mesti rich sentiasa supaya dapat menampung torgque converter gearbox supaya dapat berjalan.....tapi kerana ia 3 speed maka biler kita dalam 80k ke atas , RPM akan semakin tinggi, Bila RPM tinggi , karburator akan sedut lagi byk minyak. Gearbox auto proton 1.6 , 1.8 dg perdana ada electronic overdrive. System ni biler kita on kan switch kat lever gearbox dia akan sentiasa masuk ker gear 4 bila lepas gear 1 atau 2. Bila nak overtake dia drop 2 atau 3 pastu masuk 4. Tujuan supaya RPM sentiasa di bawah 3500 RPM iaitu keadaan penggunaan miyak lebih ekonomi.Lebih tinggi gear kita guna lebih rendah RPM lebih rendah penggunaan minyak. Tapi kerana nak jimat kos , proton tak pasangkan oil cooler maka sebab tu la autobox dia selalu rosak. Mengikut buku , autogearbox ni kena tukar minyak setiap 20,000 km. tak leh lebih. Tapi kita selalu try to go as far as possible utk jimat kos penyelengaraan. So sebab tu la gearbox ni takleh tahan. Design sekarang semua autobox minimum 4 speed. Takder lagi 3 speed. Paling tinggi ialah 7 speed. So design ni dapat mengurangkan penggunaan minyak kereta spt membawa keter manual. So, dpd simpan keter2 yg difikirkan boeh digunakan lagi selagi elok...fikirkan kenapa ada perubahan teknologi pada auto gearbox. Klu semua masih nak guna keter iswara/wira 3 speed nih selagi tu la kita mengeluh minyak keter mahal. Klu kita upgrade ke gearbox full 4 speed( bukan yg jenis tekan suis tp dah built-in) maka kita akan dapati penggunaan minyak akan berkurangan dan jauh ebih jimat dari sekarang. Jika sekarang u masih bawak 3 speed setiap 100km u hanya dapat 60km saja. Jika dg design sekarang , Vios , Waja , Honda dan kereta perodua yg ber CC seribu  keatas semua guna full 4 speed auto tanpa electronic overdirve. Jika banding consumption , setiap 100km anda akan dapat paling tinggi 120km jika pandu 80km/j atau 80km jika pandu 120km/j dalam bandar. Tapi jika pandu jarak jauh anda akan dapat lebih tinggi batuan minyak. Harap info ni dapat membantu.

Rate

1