CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: intan_mahsuri

Pengalaman manis seorang guru...

pakcik_d7668 This user has been deleted
IM,
masa pakcik dalam kelab wartawan dulu, biasa dengar...kalau orang kena gigit anjing, itu bukan berita menarik...tapi kalau orang gigit anjing, itu baru berita yang menarik.

agaknya dalam kes cikgu kena pukul ngan murid....perkara tu takleh pakai kot :hmm:

Tuah,
pakcik rasa mung hok pakai cap hija tu....
:cak:

Originally posted by pakcik_d7668 at 22-5-2006 07:13 PM
Tuah,
pakcik rasa mung hok pakai cap hija tu....
:cak:

yg pakai cap hijau tu guru pemulihan sek aku..... haha

hint.. aku paling muda dlm gambar tu..

_____________________________________________________________________________________________
www.geocities.com/smkpmonline2

[ Last edited by  tuahayam at 22-5-2006 07:45 PM ]

Originally posted by sherrina at 21-5-2006 11:50 PM
cikgu-cikgu,
cuti skolah ni apa plan? sherrina pula dlm minggu pertama ada kem komputer. kemudian bercuti ke terengganu jap nak jumpa dengan bekas guru. balik dr ganu, kene attend program student2 ...

Tak cuti pun!
Xtra klas memanjang!
Bebudak dh nk xm bln 9 nih nnt.

tuah, gambar acara sukaneka tu guna teknik apa smpi nampak pjg sgt? Panorama ke?

Jumaat dan Sabtu lepas adalah parent day program di salah satu kindy yg sherrina ajar. letihnya bercakap non stop dr pukul 9 smpi kol 1. letih tapi puas hati sebab parent datang tanya prestasi anak. Yg lucu nya ialah bila guru2 lain kata kat parent, " nanti gi jumpa cikgu komputer mesti dia kata anak puan pandai dan bagus. Budak2 ni kalau kelas komputer memang cukup suka"

hehe..memang pun. seronok mengajar subjek yg menjadi kegemaran pelajar. Walaupun dorang ni kecik2, (4th-6thn) tapi bijak dan cepat menangkap. Malah ada yg lebih advance dr parent yg dok terkial2 nak switch on komputer. Bila dorang tanya perangai anak2 dorang, sherrina jawab le apa yg sepatutnya. Ada yg terkebil2 bila sherrina kata anaknya berdisiplin dlm kelas dan membuat kerja dengan cepat dan kemas. Sebab berlainan dengan komen yg diberi guru2 subjek biasa. Sherrina akan explain yg ianya normal utk budak2 excel dlm subjek komputer sebab mereka lihat ia sebagai seronok dan macam bermain sambil belajar.

Abis parent day, melepek lembik sebab kepenatan yg teramat.....huhuhu...

sherrina,
kalau mengikut psikologi pendidikan, kanak2 umur lingkungan tu, kaedah pembelajaran  dia memerlukan bahan-bahan konkrit (macam komputer)...sebab masih dalam peringkat konkrit. sebab tu kita lihat kebanyakan kaedah pengajaran sekolah rendah tahap satu (tahun 1-3) cikgu2 banyak gunakan bahan konkrit, contohnya flash card.

tapi kadang kita lupa, perkembangan individu berbeza...ada cepat dan ada lambat. lebih sesuai kalau kita ikut perkembangan pelajar tu sendiri...sebab tu ada sesetengah pelajar walaupun dah sekolah menengah rendah, diorang masih lagi peringkat konkrit. mungkin itu le jawapan kenapa ramai murid sekolah pakcik fail exam kemahiran hidup, tapi kalau suruh buat projek Kemahiran hidup, memang menakjubkan hasil kerja diorang.

Follow Us
pakcik,
betul tu. that's why sherrina cuba selaraskan computer activity dengan lesson. misalnya bila student belajar mengenai shape dan colour, guna software dan test kefahaman mereka dengan program2 yg ada mengenai shape and colour. biasanya cara ini budak lebih cepat paham dan menangkap. lagipun ia interaktif berbanding hanya dengar cikgu berbicara shj.

alahai...pasal keluar tanda 'X' lak kat imej tu tuah...
pakcik dah clik 'show picture' pun tak kuar....

tuah berbaju kuning seluar biru...

emmm... pasal cikgu kena pukul dengan murid? heheheh hanya mereka dan keluarga mereka sahaja yang tahu...

tetapi anda sendiri boleh rasa sendiri bagaimana perasaan jika murid pukul anda, tak payah murid la..anak sendiri pukul anda..kalau tak boleh juga, bayangkan orang muda pukul orang yang lebih tua...

kalau cikgu tu..mana dia nak letak harga diri dia. nanti dah tentu dia nak ngadap juga ngajar juga budak tu. sikit sebanyak sudah pasti maruah dia tercalar sebagai seorang guru atau orang yang lebih berusia.

Reply #299 intan_mahsuri's post

tak de hal intan ... its either sink or swim ... for sure aku x hantar anak aku kat guru2 yg aku ragu .. (cam ko probably)
and sorry x de lah ape2 pengalaman aku ngan cikgu yg leh dikategorikan sbg bad experiances ngan cikgu ...tetapi aku tau .. sesetengah cikgu mmg mempunyai ego yang tinggi ... cikgu2 yg berat nak mengakui kesilapan atau kesalahan sendiri ... tetapi naik muak gak .. sbb pattern dia sama setahun ke setahun ... dalam satu skolah ... mesti ade cikgu2 yg menyampah ngajar bebudak kelas defgh dan sampai la z ... yg sakit hati dengar tu cikgu siap label bebudak tu sebagai x de harapan ... siapa tahu cikgu? cikgu ke? cikgu tuhan ke? pada aku setiap insan ada potensi .. dan kalau kita letakkan harapan ... sentiasa seseorang itu mampu berbuat sesuatu yg adakalanya kita kategorikan sebagai miracle...
tak kata cikgu malas .. tak kata cikgu tak buat keja .. tak kata keje cikgu senang .. tetapi ngajar bebudak kelas lemah adalah satu cabaran yg sebenarnya menarik bagi mereka yg menjiwai profesion perguruan ... kekadang kesian ngan cikgu2 yg benar2 menjiwai profesion ini. Bila buat baik sikit .. kata bodek pengetua atau gurubesar... buat lebih sikit .. kata tak sabar naik pangkat dan macam2 ..
Maaf arr kalau org  salah anggap ape sebenarnya aku nak sampaikan kat sini. Tetapi daki2 ini la sepatutnya dicuci bersih daripada sikap atau attitude cikgu2 kita ... dalam forum ni leh kenal sebenarnya sape yg ade attitude tu ... sendiri mau ingat la ... kepada semua cikgu yg ade kat sini ... haku nak cerita ... haku dari sekolah rendah hingga sekolah menengah berada di dalam kelas yg baik .. kelas A dan rancangan khas ...yg mana cikgu2 yg masuk kelas aku seme jenis senyum selebar daun tembakau ... lebar giler sebab kelas aku kelas yg well organised ... seme jenis pendiam time cikgu x de ... seme jenis baca buku punya olang ... ade yg gile2 tetapi terkawal ... tapi itu tidak bermakna aku restrict diri aku berkawan ngan bebudak yg pikap lembab ... aku join kawan ngan bebudak tingkatan defg dan seterusnya ... dan mmg happening kelas diorang sbb x rigid .. x skema .. dan bebas mengekspresikan diri .. cuma malang .. diorang terlalu banyak bermain .. tidak fokus dan kurang menjiwai kepentingan pendidikan ... atau pelajaran ... ini  yg berlaku .. tidak bermakna diorang tu malas dan tidak mampu belajar .. tetapi diorang ada rythm diorang sendiri bila belajar ...sayangnya diorang x sedar sbb daripada sekolah rendah diorang diajar .. nak pandai kene baca buku ... haku sendiripun ade ritma tersendiri bila belajar ... dan pada aku the best nak belajar time bebudak pegi main bola time petang .. dan mmg senang nak masuk dan senang nak paham pelajaran dengan usaha sendiri ... seperkara yg saya paling tertarik ngan sistem pendidikan yg diamalkan oleh sekolah menengah sains selangor adalah ... pengetuanya percaya .. (pengetua lama) setiap pelajar mempunyai ritma tersendiri dan beliau menyokong ke arah itu ..hasilnya pada zaman heyday smss... jarang berada jauh daripada tangga teratas sekolah2 terbaik kategori sekolah2 berasrama penuh ... learn at your own pace ... kalimat yg ada kala disalahertikan ...

Kenapa haku marah sangat ea .. sbb aku kenal bebudak yg kelas teruk tu .. diorang teruk ..sbb dilabel teruk .. walaupun sebenarnya tidak ..
kenapa tidak .. kerana yg benar2 memahami pasti tahu apa yg dipanggil "kenakalan remaja". Nak tackle bukan mudah ... dan sesuatu yg mencabar sebenarnya ... tetapi siapa sebenarnya yg nak sangat buat keje susah2 ...

intan mahsuri ... sedap nama tu ... tapi sayang kat luaran ... sama macam posting aku .. ko kene pecahkan luaran dan persetankan luaran .. barulah nampak keindahan dalaman ... but again ... who cares anway ...

sibel,
kata-kata ko tu mengingatkan aku kepada filem Patch Adam.

aku yg naik basikal paling depan.. pakai baju warna merah.. hehe

semalam try upload gambar muka depan majalah sekolah aku.. tp cam tak jadi. sbb tu aku delete posting aku tu.. ni aku upload balik. komen ye. camne muka depannya...

http://www.geocities.com/smkpmonline2/mjalah.zip

tp dalaam gambar tu.. perkataan "edisi pertama 2006" cam terlindung skit.. pasal aku kecikkan gamabr utk senang upload.. tp kalu saiz sebenar yang aku buat dalam adobe.. ok je perkataan tu.. lagi satu.. nak tanya la. adobe tu.. kita buat dlm format RGB atau CMKY?

sherina*
gambar hari guru sek yg panjang tu.. sbb aku cut ambik bahagian yg perlu je.. hehe.. lepas tu edit..

Originally posted by sibel at 23-5-2006 11:45 PM
cuma malang .. diorang terlalu banyak bermain .. tidak fokus dan kurang menjiwai kepentingan pendidikan ... atau pelajaran ... ini  yg berlaku .. tidak bermakna diorang tu malas dan tidak mampu belajar .. tetapi diorang ada rythm diorang sendiri bila belajar ...sayangnya diorang x sedar sbb daripada sekolah rendah diorang diajar .. nak pandai kene baca buku ... haku sendiripun ade ritma tersendiri bila belajar ... dan pada aku the best nak belajar time bebudak pegi main bola time petang .. dan mmg senang nak masuk dan senang nak paham pelajaran dengan usaha sendiri ... seperkara yg saya paling tertarik ngan sistem pendidikan yg diamalkan oleh sekolah menengah sains selangor adalah ... pengetuanya percaya .. (pengetua lama) setiap pelajar mempunyai ritma tersendiri dan beliau menyokong ke arah itu ..hasilnya pada zaman heyday smss... jarang berada jauh daripada tangga teratas sekolah2 terbaik kategori sekolah2 berasrama penuh ... learn at your own pace ... kalimat yg ada kala disalahertikan ...

Kenapa haku marah sangat ea .. sbb aku kenal bebudak yg kelas teruk tu .. diorang teruk ..sbb dilabel teruk .. walaupun sebenarnya tidak ..
kenapa tidak .. kerana yg benar2 memahami pasti tahu apa yg dipanggil "kenakalan remaja". Nak tackle bukan mudah ... dan sesuatu yg mencabar sebenarnya ... tetapi siapa sebenarnya yg nak sangat buat keje susah2 ...

intan mahsuri ... sedap nama tu ... tapi sayang kat luaran ... sama macam posting aku .. ko kene pecahkan luaran dan persetankan luaran .. barulah nampak keindahan dalaman ... but again ... who cares anway ...

Tau takper.....
sibel, apa yang guru hadapi setiap hari memang mencabar giler dengan kerenah remaja. Guru pun human being, kadangkala tak tersabar rasanya melayan kerenah pelajar. Apa yang jadik masalah kami ialah semua kesalahan pelajar, guru punya salah. Tu yang jadik sakit jiwa. Pelajar2 nakal, bukan ibubapa yang salah, tapi guru dipersalahkan. Just imagine, bila nak ngajo, ada yang buat kacau dan bila kita marah, kita dimakinya, kita diherdiknya....pastu kalau yang worst case, tayar keter kena pancit dan macam2 lagi...Kdg2 give up rasanya. Sometimes kita (IM) rasa i'm trying to change  monsters  into a normal human being. Cuba tanya cikgu2 yang baru posting, tentu mereka bersemangat waja nak ngajo. Tapi bila kena cabaran demi cabaran yang semakin melemahkan semangat, lama2 give up juga.

Sibel pernah tegur IM pasal posting IM yang pertama. That's life....Budak2 sekolah skrg, dia kena bagi contoh life baru depa nak dgr. IM ajau perdagangan kelas hujung. Mostly chinese. Nak suruh diaorang dgr IM cakap, memang payah. Satu hari im masuk kelas, im pujuk diaorang spy dgr apa yg im nak sampaikan. Sebab dia org ni merayap, tidor dan main cards kat bakang klas. IM cakap IM tak mahu A tapi im nak ajau mereka bukak bisnes. IM suruh mereka bagi contoh. Tapi sumer diam. Last2 IM cakap, 'eh Ah Cai, nanti abis pereksa lu bukak satu bisnes hamsap lu kena tahu perdagangan.' Bila im sebut hamsap, baru sumer bangun dan nak dgr. Kalu duit takde macamana mau cari? Dia jawab cari Along dulu. IM kata kalau awak mati lagi bagus tak susahkan orang. So, im kata pegi cari bank. Blajar macamana mau bukak akaun. Blajar macamana mau tulis cek, mau mintak kresdit kad.....bla...bla....hari tu jer im berjaya, pastu diaorang buat keje diaorang balik...

Sibel, its easier said than done. Senang nak cakap org salah, tapi diri sendri camner? Cukup perfect? Sibel pny tugas sendri sibel jalankan dgn baik ker? Nak tegur, orait kami terima tapi jangan menuduh yang bukan2....

Tadi im berbual dgn sorang budak masalah. Memang masalah, mak dia  bitahu kami mak dia tak larat nak jaga.....imagine mak sendiri dah tak larat nak jaga....mak dia pun dia panggil 'babi'...so im tanya dia, describe diri awak. Dia jawab 'nakal dan jahat'. IM tanya kenapa? dia kata sesaja...suka2 jer...jumpa kaunselor dah kerap...dia tinggal 5 hari jer utk dibuang sekolah.....apa yang patut kami buat?...

p.s....intan mahsuri ... sedap nama tu ... TERIMA KASIH....
tapi sayang kat luaran ... sama macam posting aku .. TAK PAHAM
ko kene pecahkan luaran dan persetankan luaran .. barulah nampak keindahan dalaman ... but again ... who cares anway....TAK PAHAM...

Reply #313 intan_mahsuri's post

p.s....intan mahsuri ... sedap nama tu ... TERIMA KASIH....
>>mmg arr kalau kene puji ...telinga tu kembang cam bunga teratai liar ... senang gile nak paham ... bab baik selalu ko tengok bab yg kureng .. tutup mate je ek ... cam yg biasa ko buat pun

tapi sayang kat luaran ... sama macam posting aku .. TAK PAHAM
>>its either bengap atau .... saja buat tak paham ... kalau ko x paham .. camna murid ko nak paham?

ko kene pecahkan luaran dan persetankan luaran .. barulah nampak keindahan dalaman ... but again ... who cares anway....TAK PAHAM...
>>melainkan aku tulis dalam bahasa urdu ... atau jawa berongan .. aku rasa ngko kene pegi maktab balik .. belajar bahasa melayu.

Reply #311 sherrina's post

hehehe dalam kate2 ngko ni ... part mane ek .. part memperbodohkan diri sendiri tu ke?:p

tuah, pakcik dah tengok cover majalah tu.
pada pandangan pakcik, lebih cantik kalau boarder gambar-gambar tu tak nampak bucu-bucu dia.

satu lagi mungkin boleh ubah 'SKSM TETAP DIHATI SENTIASA' kepada ' SKSM sentiasa dihati'

dan gambar utama (yang besar tu) rasanya lebih sesuai kalau gambar angle dari depan pintu pagar sekolah.

sekadar cadangan aja la. mungkin forumer lain ada idea yang lebih baik.

[ Last edited by  pakcik_d7668 at 24-5-2006 07:41 PM ]

Originally posted by sibel at 24-5-2006 05:33 PM
hehehe dalam kate2 ngko ni ... part mane ek .. part memperbodohkan diri sendiri tu ke?:p

oh bukan, watak Patch Adam mengingatkan aku pada cikgu2 kat sini tapi watak lecturer sangap yg nak fail kan Patch Adam tu mengingatkan aku pada kau :lol

Tuah,
Perkataan D'Seberang tu terlalu glowing smpi tertutup sedikit perkataan Edisi Pertama.

Originally posted by tuahayam at 24-5-2006 06:53 AM
aku yg naik basikal paling depan.. pakai baju warna merah.. hehe

semalam try upload gambar muka depan majalah sekolah aku.. tp cam tak jadi. sbb tu aku delete posting aku tu.. ni aku upload bali ...

nice...nice...
nak tanya CMKY tu apekebende? tolon explain kan....

....maaf mod, IM terpaksa delete posting tadi...

[ Last edited by  intan_mahsuri at 25-5-2006 02:16 PM ]