shernazz Publish time 12-4-2014 03:18 PM

aku ngah berpantang umah sundiri
2 minggu pas bersalin aku ber'pantang' di spital
sedey aku
mcm orang x pantang:'(

hungryhenry Publish time 13-4-2014 11:57 AM

shernazz posted on 12-4-2014 03:18 PM
aku ngah berpantang umah sundiri
2 minggu pas bersalin aku ber'pantang' di spital
sedey aku

anak ko masuk nicu ke?aku paham perasaan ko..berpantang koboi sbb anak kna tahan nicu.
Anak 1st,aku berpantang kt spital utk 3 minggu pertama then sambung pantang kat umah mak. Berurut pelbagai ni sume buat lps 3 minggu. Berpantang kat hospital so makanan spital tu pandai2 la asing sendiri pilih yg bleh makan. Kalau room in skali dgn baby dlm nicu pun bukan bleh rehat sgt,sbb still kena buat semua with minimal supervision from akak2 misi.

Aku pun baru lps 4 bulan bersalin, this 2nd baby ni aku pilih pantang sendiri di rumah dgn bantuan hubby. Aku pantang betul2 20 hari je,yg selebihnya aku berpantang koboi sbb baby masuk nicu. This time xboleh room in, kena hari2 dtg jenguk hantar susu. Aku dah start drive kete masa ni.. episod pantang koboi yg xbleh dilupakan

shernazz Publish time 14-4-2014 07:44 PM

hungryhenry posted on 13-4-2014 11:57 AM static/image/common/back.gif
anak ko masuk nicu ke?aku paham perasaan ko..berpantang koboi sbb anak kna tahan nicu.
Anak 1st, ...

sedey kn?
aku admit 2 spital sampai doc2 situ kenal aku, klinik kasihatan pun kenal dh kami..
orang kata x elok time pantang dok berjalan
aku dari kuar ward sampai ke sudah x habis2
rasa dh lali penatnya...
skang x de pakai param pilis tu ha..
tungku pon x nyempat2..:'(
laki aku belikan pil nona roguy tu je
kite senasib..
minggu depan kene gi serdang n klinik kesihatan plak
appointment dh menunggu berderet2:)

NURMIMIE Publish time 16-4-2014 10:40 AM

ekceli, dah lama aku nak tanya persoalan ini..

apakah PANTANG yang uols maksudkan??

1. pantang buat kerja rumah? yang mana? hingga bila?

2. pantang makan? makan apa yang pantang?

3. pantang ehemm ehemm.. sampai bila?

soalan ini dulu laaa.. kang ingat lagi tanya balik.. ;P

miz_sunshine Publish time 16-4-2014 04:49 PM

Pantang sendiri je.......

sapeka Publish time 21-4-2014 02:34 PM

uols bincangkan dengan lebih details taw..
iols nak belajar nih..
:$
untuk kegunaan masa hadapan

juita Publish time 21-4-2014 03:44 PM

NURMIMIE posted on 16-4-2014 10:40 AM static/image/common/back.gif

semer pantang ikut 40 hari...

1. keje umah mak me tak bagi buat specially bab angkat mengangkat ...walopon ringan...tapi dah beranak pinak caner la nak biar je umah jadik sarang tikus plak...lagi plak pantang kat umah sendri
2. makan me pantang mkn cili sbb breastfeed baby...ini sepanjang bf bby yer...kalu nak rasa pedas bedal lada hitam bebanyak....anak dah dekat setahun bru bleh mkn cili....walopon cili besar yg tak pedas tu...ni arwah bapak yg ckp...
3. pantang ehem! ehem! tu ikut kesabaran somi uhuhuhuhuhuhuhu

iman_kasih Publish time 23-4-2014 10:15 AM

NURMIMIE posted on 16-4-2014 10:40 AM static/image/common/back.gif

ketiga2 di atas tidak kak mimie...

pd iman pantang bermakna CUTI 3 bulan...haha...

seain tu buat stock susu byk2 nnt x kalut nk keje...

shahana Publish time 23-4-2014 02:33 PM

Maaflah kalau soalan tak berkaitan dengan tajuk...sekadar nak tanya pendapat orang yang berpengalaman...

Penting ke beli set2 lepas bersalin yang dok jual tu untuk makan masa pantang? Tengok macam2 jenama ade.. macam mn nak taw mana satu yang elok??

Set ni dikira macam wajib ke?

juita Publish time 24-4-2014 08:04 AM

shahana posted on 23-4-2014 02:33 PM static/image/common/back.gif
Maaflah kalau soalan tak berkaitan dengan tajuk...sekadar nak tanya pendapat orang yang berpengalama ...

personal pendapat me ..penting!...biasanya anak sorang dua tak rasa...lps bersalin rasa kuat je ...mmg sbb muda,tenaga byk...tapi proses bersalin jaga anak..amat memenatkan utk badan, tgu la umo lanjut sket mengandung anak ke 3,masa tu la start memacam masalah...makan produk2 tu semer sebagai supplement kiranya utk panaskan bdn,elak masuk angin.....

me tak bli produk pasaran..mkn jamu kampung jek

shahana Publish time 24-4-2014 03:06 PM

juita posted on 24-4-2014 08:04 AM
personal pendapat me ..penting!...biasanya anak sorang dua tak rasa...lps bersalin rasa kuat je .. ...

Owh..patut lah... memang kalau elok nak cuba je nanti... baru anak pertama... tapi bila tengok banyak tol jenama kat pasaran tu sampai tak taw nak pilih yang mana...

Risau tak pandai pilih...nanti bahan tiruan ke ape ke..nanti tak de kesan atau bagi kesan negatif pulak...

Nak kena survey la..jenama apa yang bagus..

Fantaghiro Publish time 24-4-2014 04:25 PM

shahana posted on 24-4-2014 03:06 PM static/image/common/back.gif
Owh..patut lah... memang kalau elok nak cuba je nanti... baru anak pertama... tapi bila tengok ban ...

tak perlu beli yg set.. beli satu2 lebih jimat..
sbb bukan semua pakai pun..nnt ada je yg tak berusik..
kaka dulu guna nona roguy..cuma beli minyak urut,teh,phytonatal (utk mudah membuang)
last2 teh tu luak berapa uncang je pung..:lol:

afja Publish time 24-4-2014 11:10 PM

x de mak....so X PANTANG ler

dok rumah sendiri
1st week 'pantang' kt nicu - x cukup bln

blk rumah...urut/tungku 3 ari dgn tukang urut. lelain hari tungku sendiri

bengkung...pakai ntah brp hari jer. susah nk duduk susukan anak

mandi air herba hingga stok habis

mkn...kebykan msk sendiri. sup sup n sup.. sempat gak mkn ikan haruan. then mkn buah oren byk2 - MCM X PANTANG SGT BAB MKN NI

X silap...minggu 2 ke ntah x ingat...dah drive keta pi hsptl. ada urusan sket

kerja rumah...buat mana yg mampu jer

anak...x mandikan. lap2 jer. hahaha. kes kecik sgt. takut. umur sbln br mandi dlm besen. sian anak aku. hihihi

jamu...beli brand afiat jer. pun x mkn. konon nk bf. namun nan hadooo. sudahnya x mkn - AKU NK MKN LA LPS NI. SBB MCM SAKIT2 TULANG LA. HUHUHU. PDN MUKA. LGPUN DH TUA

kesimpulannya...aku x bpantang. nk pantang apa pun x tahu. sbb keadaan x sesuai utk bpantang...

Hana Publish time 25-4-2014 10:16 AM

saya berpantang betul2 selama 44hari. keluar umah utk gi jalan2 biasa2/santai2/beli barang pun tak kecuali hosp (lupa, dah kena cucuk baby ke blum dlm 44hari tu?- lupa)

44hari jugak - pantang makan & juga air. makan ikan bakar ajek selama 44hari. sup/lauk berkuah takde. kering 100% kering. kalau MIL masak sayur lobak putih berkuah, ambik lobak ajek. sup tak ambik.
ayam pun tak makan. sayur lak lobak putih ajer memanjang. takde sayur lain.

wp duduk umah mertua (MIL tolong mandikan baby, masak, basuh baju2 ai & baby) :$, tetap hire confinement lady utk buat air mandian herba, urut, tungku, air jamu fresh - sebab dia buat kat dapur ajek lepas dia sampai spt air kunyit hidup + manjakani, apatah lagi, urut baby, korek taik hidung baby (sebab kita tak reti nak korek, lubang hidung pun kecik), bengkungkan selama 14hari.
niat dihati nak ambik sebulan tapi, duit kocek pulak tak cukup. mahal gak pakej tukang urut tu.

ai mmg pantang betul2 selama 44hari tu sebab ai dah tua. umur 30an utk anak first. ai kawen lambatt.

kalau korang beranak umur dlm range age 20-25tahun, tak pantang pun takpe. badan masih gagah perkasa. mcm biras ai (umur 25tahun masa dia beranak), lepas seminggu beranak dah keluar rumah berjalan. beli barang2. minum ais pun ya. makan nasi lemak pun ye.

kalau korang rasa, korang dah tua mcm ai.. sila le pantang.
Last edited by Hana on 25-4-2014 10:18 AM

Hana Publish time 25-4-2014 10:25 AM

shahana posted on 23-4-2014 02:33 PM static/image/common/back.gif
Maaflah kalau soalan tak berkaitan dengan tajuk...sekadar nak tanya pendapat orang yang berpengalama ...

kalau rajin,boleh beli 1 set.
kalau rasa2 malas, beli loose item pun boleh.

anakin_ena Publish time 25-4-2014 11:27 AM

sy dah tiga anak....suma Caesar jarak anak setahun dan 2 tahun...masa anak 1st..pantang sebulan kat umah mak mertua..mak sy dah meninggal...so far...suma bende mak n biras tlg siapkan...pantang traditional..huuhuh....pas sbulan kat kg..pantang sndiri kat umah..dah pandai sket.e.e.

anak ke2 dan ke3..pantang sendiri kat umah..kuar ward ari ke 4....dah bersedia menguruskan baby...yg sulung sib baik tak byk akal...leh la dok diam2 tgk tv....bila time anak ke3 ni....dua2 anak tu anta pengasuh sekejap...ptg baru amik..sng nak pasang badan balik n uruskan bby ketiga..ehhehe

Alhamdulillah..jika ikut pantang2 org tua....badan rasa segar bugar n sihat..mmg sometime rasa nyut2 gak kat tmpt luka..tp jgn paksa...berehat jika rasa tak selesa....klo idup kat kl ni..mmg kene pandaiiiiiiii berdikari....huuhuh...sib baik ada cik abg yg paham n pandai gak uruskan anak walaupun tak perfect mana..ehhehe
thanks en hubby..hehehhe

nuyunnisa Publish time 25-4-2014 01:10 PM

sy dhari ke sepuluh berpantang hari ni. masih berpantNG dengan mak sendri mcm anak pertama dulu. mula2 memang risau jgk sebab dah lama tak beranak (5 tahun). terpakse cutikan anak tadika lagi, mak plak dh jauh. tapi nasib baik sume di permudahkan....syukurr.

berpantang dgn mak tak la strict sangat tapi mak mmg titik beratkan pantang makanan...tambahan plak anak sy kuning...dah 7 hari berturut2 amik darah kat klinik kesihatan kampung. so tak bolela makan kunyit, halia, jamu , akar kayu bagai (ni nasihat dr misi). Set bersalin mmg dah bli, bli yg Nona Roguy pnye.....buat mase ni blom bole makan lagi....huhu..5 ari pertama mmg makan ikan (tenggiri, parang, merah) n ikan bilis je + halia parut skit. nasi yg panas je, sayur sawii...cream crackers, roti..air milo n susu segar....tapi dlm pantang ni dh dua kali sy minum neskepi...tak bole la...sy kopi lover...huhu. tapi smlm sy dh bli aiskrim cornetto...blom makan lagi.

untuk ank ke dua ni sy dpt berurut btul2....mak jumpe org yang mmg bela org bersalin ni...so dia la urut, n pkaikan param, pilis, bengkung bagai tapi param , pilis tu sy pakai 3 ari je...hehe...rimass laa. stokin n swater mmg slalu pakai, skg ni dh abis urut, sy cuma pkai bengkung moden je...smlm misi check, kata rahim dah kecut, tapi perut masih selambak lg....hehe. since sy berpantang di kampung ni, Misi KK mmg datang hari2 untuk check sy n baby. Baby mak mandikan, air mandian mmg mak yg buat (Serai wangi + pokok setulang) + herba mandi NR. Stakat ari ni sy cuma keluar ke klinik kesihatan je untuk chk kunin baby.

Pantang kali lain skit dr anak pertama dlu. mungkin mak dh dpt pengalamn mase bela sy dgn ank sulung dlu. Just kali ni penat skit sbb baby full b/feed...tambah2 lagi dia kunin..mmg kna bagi setiap 2 jam skali.

juita Publish time 26-4-2014 09:46 AM

me takde pantang sgt bab makan ..ayam lauk utama ,weekend sup ekor...ikan parang je...tapi stail masak resepi yg sama.....bwg putih dah halia cincang halus sbb kene telan kalu kasar tak lalu nak telan tumis sekejap pastu masuk byk lada hitam ...masukkan lauk(ayam ke,daging ke..kalu ikan kene goreng dulu) ,tuang air...masak smpi empuk...makan ngan nasik panas kasik semer clear....bwg putih,halia ,lada hitam tu jgn ader tinggal...sayur sawi tumis air....cili mmg tak leh langsung

minum horlick atau kopi....teh angin,horlick senang membuang dan bykkan susu badan, minum sesuka hati takde pantang

param ,pilis, bengkung yg paling best...menjelang 40 hari perut slim je sbb berbengkung..tapi ader hitam2 sbb sapu kapur ngan limau...kijap je dlm sebulan da ilang...

tipuware Publish time 26-4-2014 10:52 PM

Dh 2 x pantang dan dua2 dgn mak sndiri. Rasanya cam x serasi dgn mak mertua psl msa.pantang yg 1st dia hantarkan ikan masak sambal ke rumah mak aku. Then msa borak2 dgn dia,drpd penceritaan dia, dia x bt btanggas, berurut semua. Mmg pantang modern. Memandangkan aku mmg tau peel mil yg dia aje sentiasa betul, so dh ckp kat suami nnt anak ketiga nak pantang kt rumah sendiri dan nak upah org jaga. Xnak berpantabg kt rumah in law.lgpun xde bilik utk berpantang di sna.

tipuware Publish time 26-4-2014 10:58 PM

tim87 posted on 7-4-2014 01:16 PM
ada tak sape2 yang ada pengalaman camni...contoh jarak anak 1st n 2nd x jauh..x sampai 2 tahun jarak ...

Aku kena cm tu.mil amik anak sulung aku nak jaga.nasib rumah mil dgn parent. Aku x kasi setuju pn tp 1hri laki aku balik sorang2 dia kata anak akumak amik.aku mengamuk gak.

Tp mil larat jga 3 hri aje. Then ttba anak aku dh dtg semula ke rumah mak aku. Aku tanya laki aku,dia kata mil x larat nak jaga psl anak aku lasak. Hahah. Baru dia tau. Laki aki kata mil aku smp x sempat nak mandi psl jaga anak aku baha
Pages: 1 [2] 3 4 5 6 7 8
View full version: Pantang selepas bersalin