batu_bergolek Publish time 17-7-2012 08:35 PM

[Fakta]Kalo terpaksa tukar 2 biji tayar, Sila tukar yang dibelakang.

Post Last Edit by batu_bergolek at 18-7-2012 11:20

Salam, saya create post ni sbb petang tadi saya gi tukar tayar keta saya, sbb tayar-tayar dah umur 5 tahun lebih walaupun bunga cantik lagi. Masa tukar tayar ada sorang pakcik ni nak tukar 2 biji tayar keta dia, Tapi dia suruh ganti 2 tayar depan bukan dibelakang. Saya pernah baca artikel dalam majalah, mengikut artikel itu, adalah lebih baik tukar 2 biji tayar dibelakang, kerana dengan cara ini mengurangkan risiko terbabas akibat "Hydroplaning"

Sayapun cari kat internet dan jumpa video ni kat youtube, video ni menerangkan mengapa lebih baik ganti 2 biji tayar belakang berbanding 2 tayar depan tak kira kenderaan itu Front Wheeled Drive atau Rear Wheeled Drive (tapi paling baik ganti ke empat-empat tayar)

--Hb5kQCaTg&      

__0DL8dE3Eo&

kepada yang takleh tgk embedded youtube ni link ke dua-dua video.

http://www.youtube.com/watch?v=--Hb5kQCaTg&

http://www.youtube.com/watch?v=__0DL8dE3Eo&

Akhir kata, berhati2 dijalan raya. Last edited by batu_bergolek on 13-8-2012 07:59 AM

ajis_kg Publish time 17-7-2012 09:35 PM

time kaseh batu.. akan saya amalkan ketika sampai masenya..

btw.. pakai tayar sampai 5 tahun.. bukan tayar 2 tahun expired suda?

batu_bergolek Publish time 17-7-2012 11:18 PM

Reply 2# ajis_kg

setahu saya jangka hayat tayar, 4 tahun dari tarikh "manufactured" , sbb saya tukar 5 tahun. sbb kereta tu kereta tua, pakai weekend jer setakat gi tesco beli barang :lol: :lol: :lol: . Tapi utk kereta yg saya pakai daily commute tu mmg lebih keraplah tukar tayar.

abas8888 Publish time 18-7-2012 08:35 AM

kalau gi bengkel selalu mekanik sarankan tukar tayar depan sebab masa brek, lebih cengkaman..kalau botak, memang menjajar le jawabnya..itu kata depa laa..

cript_ariff Publish time 18-7-2012 10:52 AM

tp biasenya klo fwd mmg bia tyr dpn yg cntik sbb braking n cornering dpend pd tyr dpn.
tp leh x bg ful explanation nape tkr tyr blakang bkn tyr dpn?sy xleh bkk youtube so xtau nape, tq

batu_bergolek Publish time 18-7-2012 11:39 AM

Reply 5# cript_ariff

Kata diorang, sebab tayar depan kita boleh kawal dengan steering dan dapat feedback, jadi walaupun tayar depan kurang cengkaman tapi bila pemandu kereta rasa tayar depan kereta nak slipping, pemandu kereta boleh compensate dengan steering kereta, Tapi tayar belakang kita tak boleh kawal (steer) , jadi bila tayar belakang mula slipping pemandu kereta tak boleh nak compensate, sbb itulah diorang recommend letak tayar yg paling cengkam kat belakang.

Satu lagi, kalo awak pernah tengok video polis US kejar kereta penjenayah, Polis diorang akan buat PIT maneuverdengan langgar tepi bumper belakang supaya kereta tu terbabas (Fish-Tail)

H4dRi Publish time 18-7-2012 02:14 PM

Reply 5# cript_ariff

kalo taya depan mmbuang, lepaskan pedal minyak nescaya tayar akan kembali mencengkam, kalo taya belakang membuang, bila lepaskan pedal minyak, kereta akan berpusing, jadi dengan meletakkan taya yg baru di belakang akan dpt menghalang drpada taya belakang membuang,
kebanyakkan pembuat kereta men setup kan kereta supaya kereta cenderung utk membuang pada taya depan berbanding taya belakang kerana ia lebih selamat

H4dRi Publish time 18-7-2012 02:16 PM

Reply 4# abas8888

depa sruh tukar taya depan sbb taya dpn yg selalunya cepat haus

abas8888 Publish time 18-7-2012 04:12 PM

Replycript_ariff

Satu lagi, kalo awak pernah tengok video polis US kejar kereta penjenayah, Polis diorang akan buat PIT maneuverdengan langgar tepi bumper belakang supaya kereta tu terbabas (Fish-Tail)batu_bergolek Post at 18-7-2012 11:39 http://mforum.cari.com.my/images/common/back.gif

apa yg polis us buat tu hanya akan menyebabkan kereta tu berpusing 180 darjah...bila dah pusing 180 darjah, penjenayah akan menghala ke arah bertentangan dgn polis...kalau penjenayah tekan minyak lepas berpusing, susah gak polis nak kejar balik.. jenuh polis nak kena pusing stering nak kejar penjenayah yang dah berpusing dengan mudah itu.. aku lagi suka kalau polis langgar je driver side..moga2 penjenayah tu injured akibat disondol polis...sori TT dan mod off topic lak..

cript_ariff Publish time 18-7-2012 04:50 PM

oo ok saya phm n btl gak sbb tyr blkang kte xleh kwal. tq2

zulka Publish time 18-7-2012 04:59 PM

kalau rear wheel memang patutlah letak tayar cantik belah blakang..
tapi kalau front wheel tayar depan botak asyik spinn spinn ajerlah tayar.... ;P
tayar blakang akupun dh botak ni.....ingat nak gi tukar 2 biji minggu ni....kalau yg baru letak blakang mau begaduh dgn cina tayar ni kang...;P sebab selalunya depa letak baru kat depan, yg dah lama sket kat blakang....

putera_daruna Publish time 9-8-2012 02:13 PM

info yg sangat berguna......

asam_boi Publish time 10-8-2012 09:40 PM

ajis_kg posted on 17-7-2012 09:35 PM static/image/common/back.gif
time kaseh batu.. akan saya amalkan ketika sampai masenya..

btw.. pakai tayar sampai 5 tahun.. bu ...

2 tahun dah expired?.....cepat nya....xmampu den nak tukar tayar kereta 2tahun sekali   :lol:yg berwang boleh lah tukar selalu.....biasa den belasah je sampai tayar kereta tu botak....agak2 la jgn sampai botak boleh tengok kat penanda kehausan tayar ckup masa tukar....

ajis_kg Publish time 10-8-2012 09:43 PM

asam_boi posted on 10-8-2012 09:40 PM static/image/common/back.gif
2 tahun dah expired?.....cepat nya....xmampu den nak tukar tayar kereta 2tahun sekali   yg...

bahaye wooo.. tayar nih ade yg merekah kadang2 kite x perasan.. bayangkan mase ko speeding satuk lapang than tetiba tayar pecah.. mase amik corner cecah absober plak tuh.. kaabooooommmm.. btw.. tukar tayar sobolum botak:lol:

asam_boi Publish time 10-8-2012 09:46 PM

rata2 korang sume tukar 2 biji tayar...sbb 2tayar je yg haus yg 2 lagi ok kot....hehehehe.....mcm aku yg selalu duk amalkan bila aku buat alignment ngan balancing....aku akan suruh mekanik kalih tayar2 kereta aku....yg depan kalih ke belakang....suruh mekanik biasa dia org tau....jadi tayar2 aku akan makan sekata depan ngan blkg....cukup masa tukar empat2 biji tayar terus...:lol:

asam_boi Publish time 10-8-2012 09:51 PM

ajis_kg posted on 10-8-2012 09:43 PM static/image/common/back.gif
bahaye wooo.. tayar nih ade yg merekah kadang2 kite x perasan.. bayangkan mase ko speeding s ...

bagi aku bro 2tahun tu awal sngt due tu....boleh lajak sampai 3 ke 4tahun.....tgk jgak tayar brand pe...tempoh 2tahun tu klau kereta tak bnyk gerak stkat bwk gi keje je xbotak sngt bro....aku yg selalu travel ni pun tayar kereta dah masuk 2tahun still xbotak lagi.... :lol:

ajis_kg Publish time 10-8-2012 09:57 PM

asam_boi posted on 10-8-2012 09:51 PM static/image/common/back.gif
bagi aku bro 2tahun tu awal sngt due tu....boleh lajak sampai 3 ke 4tahun.....tgk jgak tayar brand ...

haah.. kalau selalu guna mmg x sampai 2 tahun.. kete aku pon gitu.. tapi tempoh masa keupayaan tayar sbnr ade kaitan ngan jenis tayar, cara memandu, cuaca dan keadaan jalan:loveliness:

otai_g Publish time 11-8-2012 12:42 AM

kejap2 nak tanya...

fakta yg tt ni post bleh pakai ke x?

esk pagi nak buat allignment, balancing. btw last year br tukar 2 tayar baru dan tayar baru tu letak kat depan.. x tau maybe sbb tayar depan lebih cepat haus kot dr tayar blkng..

waksir Publish time 11-8-2012 11:36 AM

ikut pengalaman aku ... kena tengok keadaan bunga tayar tu la...
Kalau bunga tayar sblh depan dah lebih nipis berbanding tayar belakang, so ganti yg depan la dulu.

H4dRi Publish time 11-8-2012 01:00 PM

Kalo bunga taya blakang lg tebal..pindahla taya belakang itu letak depan..taya yg baru beli nnti ltak kat belakang
Pages: [1] 2
View full version: [Fakta]Kalo terpaksa tukar 2 biji tayar, Sila tukar yang dibelakang.