CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ibnur

Soal Jawab Agama Islam (3)

Stright to the point...

Saya ialah seorang penagih dadah tegar yang jenis berwawasan. maksud saya dadah bukanlah punya penyebab kemerosotan saya. yang saya ingin katakan ialah saya cukup dari segi kewangan.
yang maksud saya ialah saya bukan jenis seorang penagih yang melakukan perkara-perkara buruk
merompak, mencuri, dan buat apa saja untuk dapatkan dadah tersebut.

saya boleh dikatakan seorang jutaawan.. kerjaya yang cemerlang pendapatang sebulan hingga beratus2 ribu. lets skip this part.

kita cerita pasal diri ini saya mulakan diri degan ganguan2 jin dan makhluk halus yang ada pada diri ini apabila sudah mengambil dadah tersebut. boleh dikatakan mengambil atau tidak mengambil sama sahaja di gangu oleh makhluk halus yang berbangsa djin dan bersekutu degan bisikan iblis dan godaan2 syitan.

jadi tentang ketagihan saya ini sudah bermula pada 5 bulan lalu rancak setiap hari mengambil dadah tersebut hingga kehari ini.. tidak miss satu hari tidak mengambil dan ganguan2 makin menjadi-jadi terhadap diri ini.

Apa yang membuat saya berasa ragu-ragu ialah.. tentang adakah amalan saya lakukan tidak di terima oleh ALLAH S.W.T
saya menerima hidayah pada suatu petang oleh video youtube tentang surah AL-Baqarah yang di siarkan oleh AMMAR TV dakwah channel.
pada petang itu saya merasa yang surah al-bakaraqh memenag mempunyai mukjizat2 tersendiri.

mahkluk2 yang saya ceritakan itu tidak berdayah menyerang saya dari segi ghoib halus ilusinasi, bisikan2, perassaan...
jadi apa yang saya cuba sampaikan disini iyalah. adakah saya dikir tidak sah amalnya kerana dalam keaadaan tidak bersih, berkhyal degan dadah.
apa yang saya boleh katakan hidup saya betul-betul berubah sejak kejadiaan petang tersebut walaupun saya setiap hari mengambil dadah degan niaat yang betul-betul
berkerja keras demi anak dan bini ingin membina masa depan yang lebih cerah.

Pada masa sama saya rasakan diri ini dekat degan ALLAH S.W.T hidup saya berubah setiap hari saya mendegar AL-Quaran boleh dikatakan jikalau saya tidak
mendegan AL-Quaran saya tidak tenang walaupun hanya 30min apabila saya tidak mendegar, saya sudah tidak tenang di serang mahkluk2 halus tersebut.

Jadi apa yang saya cuba sampai kan disini ustaz adakah saya ini sudah sesat...
hanya apabila mengambil dadah diri ini degan degan agama degan degan maha pencipta. pada sebelum2 ini mahkluk2 ini berjaya mengambil semangat yang ada pada diri ini. sehingga tidak ingat pada tuhan rasa diri ini tiada peyelamat lupa kepada siapa yang maha kuasa.

apa yang saya rasa ustaz apabila saya mengambil dadah diri ini tenang dan di tambah degan alunan2 al-quaraan tambah berasa tenang pada masa sama saya focus
degan kerja saya. adakah allah menghukum saya yang dadah itu telah menyesat kan saya. sehingga saya tidak sanggup berasa normal walaupun sehari..
saya takut apabila saya normal, diri mula befikiran bukan-bukan seperti ingin keluar besocial mengambil arak dan mula degan perbuatan terkutuk bezina degan perempuan lain sehigga tidak ingat pada bini di rumah yang berkobar menjaga anak.

tetapi apabila saya mengambil dadah ini. saya jauuh degan perbuatan-perbuatan yang saya katakan tadi.
contohnya saya lebih kerap mendegar al-quaraan, mendegan ceramah2 di youtube tentang agama. selalu ingant pada tuhan ingat pada anak bini.
saya tidak bersocial-social hanya dirumah berkerja keras mencari rezki. hidup saya betul2 berubah degan dadah ini maksud saya tidak sama saya dari yang pertama sama sekarang.

kesimpulannya ustaz adakah saya ini sudah sesat degan hanya mengambil dadah saya ingat pada tuhan dan dekat degan agama dan sayang pada anak bini
berkerja demi masa depan dorang. tetapi apabila saya tidak mengambil dadah saya mula sudah melupakan tuhan tidak mendegar al-quaraan dan berbuat maksiat, minum arak. apakah semua ini ustaz. saya betul-betul keliru pada diri sendiri.... adakah tuhan terima perbuataan saya amal salleh saya yang saya kerjakan.

terima kasih kerana membaca apa yang saya post kan walaupun buruk saya mesti mecari jawapan.

Stright to the point...

Saya ialah seorang penagih dadah tegar yang jenis berwawasan. maksud saya dadah bukanlah punya penyebab kemerosotan saya. yang saya ingin katakan ialah saya cukup dari segi kewangan.
yang maksud saya ialah saya bukan jenis seorang penagih yang melakukan perkara-perkara buruk
merompak, mencuri, dan buat apa saja untuk dapatkan dadah tersebut.

saya boleh dikatakan seorang jutaawan.. kerjaya yang cemerlang pendapatang sebulan hingga beratus2 ribu. lets skip this part.

kita cerita pasal diri ini saya mulakan diri degan ganguan2 jin dan makhluk halus yang ada pada diri ini apabila sudah mengambil dadah tersebut. boleh dikatakan mengambil atau tidak mengambil sama sahaja di gangu oleh makhluk halus yang berbangsa djin dan bersekutu degan bisikan iblis dan godaan2 syitan.

jadi tentang ketagihan saya ini sudah bermula pada 5 bulan lalu rancak setiap hari mengambil dadah tersebut hingga kehari ini.. tidak miss satu hari tidak mengambil dan ganguan2 makin menjadi-jadi terhadap diri ini.

Apa yang membuat saya berasa ragu-ragu ialah.. tentang adakah amalan saya lakukan tidak di terima oleh ALLAH S.W.T
saya menerima hidayah pada suatu petang oleh video youtube tentang surah AL-Baqarah yang di siarkan oleh AMMAR TV dakwah channel.
pada petang itu saya merasa yang surah al-bakaraqh memenag mempunyai mukjizat2 tersendiri.

mahkluk2 yang saya ceritakan itu tidak berdayah menyerang saya dari segi ghoib halus ilusinasi, bisikan2, perassaan...
jadi apa yang saya cuba sampaikan disini iyalah. adakah saya dikir tidak sah amalnya kerana dalam keaadaan tidak bersih, berkhyal degan dadah.
apa yang saya boleh katakan hidup saya betul-betul berubah sejak kejadiaan petang tersebut walaupun saya setiap hari mengambil dadah degan niaat yang betul-betul
berkerja keras demi anak dan bini ingin membina masa depan yang lebih cerah.

Pada masa sama saya rasakan diri ini dekat degan ALLAH S.W.T hidup saya berubah setiap hari saya mendegar AL-Quaran boleh dikatakan jikalau saya tidak
mendegan AL-Quaran saya tidak tenang walaupun hanya 30min apabila saya tidak mendegar, saya sudah tidak tenang di serang mahkluk2 halus tersebut.

Jadi apa yang saya cuba sampai kan disini ustaz adakah saya ini sudah sesat...
hanya apabila mengambil dadah diri ini degan degan agama degan degan maha pencipta. pada sebelum2 ini mahkluk2 ini berjaya mengambil semangat yang ada pada diri ini. sehingga tidak ingat pada tuhan rasa diri ini tiada peyelamat lupa kepada siapa yang maha kuasa.

apa yang saya rasa ustaz apabila saya mengambil dadah diri ini tenang dan di tambah degan alunan2 al-quaraan tambah berasa tenang pada masa sama saya focus
degan kerja saya. adakah allah menghukum saya yang dadah itu telah menyesat kan saya. sehingga saya tidak sanggup berasa normal walaupun sehari..
saya takut apabila saya normal, diri mula befikiran bukan-bukan seperti ingin keluar besocial mengambil arak dan mula degan perbuatan terkutuk bezina degan perempuan lain sehigga tidak ingat pada bini di rumah yang berkobar menjaga anak.

tetapi apabila saya mengambil dadah ini. saya jauuh degan perbuatan-perbuatan yang saya katakan tadi.
contohnya saya lebih kerap mendegar al-quaraan, mendegan ceramah2 di youtube tentang agama. selalu ingant pada tuhan ingat pada anak bini.
saya tidak bersocial-social hanya dirumah berkerja keras mencari rezki. hidup saya betul2 berubah degan dadah ini maksud saya tidak sama saya dari yang pertama sama sekarang.

kesimpulannya ustaz adakah saya ini sudah sesat degan hanya mengambil dadah saya ingat pada tuhan dan dekat degan agama dan sayang pada anak bini
berkerja demi masa depan dorang. tetapi apabila saya tidak mengambil dadah saya mula sudah melupakan tuhan tidak mendegar al-quaraan dan berbuat maksiat, minum arak. apakah semua ini ustaz. saya betul-betul keliru pada diri sendiri.... adakah tuhan terima perbuataan saya amal salleh saya yang saya kerjakan.

terima kasih kerana membaca apa yang saya post kan walaupun buruk saya mesti mecari jawapan.

BiggyCrypto replied at 23-5-2022 01:16 PM
Stright to the point...

Saya ialah seorang penagih dadah tegar yang jenis berwawasan. maksud saya  ...

cerita kau tu ambil dadah ...  dekat quran...  kaya raya kot bisnes kripto ko tu....

nak tau jawapan soalan kau tu dengan pertanyaan....  kau solat ke?  tak ada pulak masuk cerita solat....  yang ada dikir (ke ko berdikir ke berzikir memanalah....) dngar ngaji quran....    kenapa akum layan post ni ehhhh.....   cuma nak bagitau je...  buat le apa-apa benda pun....   tak solat tak ke mana juga....

Saya seorang non-Muslim yang sedang cuba tulis cerita pendek. Katakan seorang bapa mertua telah halau suami anak perempuannya. Tetapi mereka tak pernah bercerai langsung di mana-mana mahkamah. Bolehkah suami perempuan tu pindah balik ke rumah isterinya selepas lebih sepuluh tahun berlalu sebab perkahwinan mereka tidak pernah dibatalkan dan masih sah?

Jungleman replied at 16-6-2022 11:55 PM
Saya seorang non-Muslim yang sedang cuba tulis cerita pendek. Katakan seorang bapa mertua telah hala ...

Cerita yang tak lengkap untuk jawab soalan.

Dihalau dari rumah siapa?  Rumah sendiri, mertua, iusteri?  Nak balik rumah isteri atau mertua atau rumah sendiri?  
Cadangan saya.... tak payah la buat cerita yang kau pun tak faham hukum hukum nya.  Baik kau buat cerita combat ke, anime ke, adiwira ke, mengkarung man ke....  lagi bagus tulis cerita yang tak banyak suruh orang fikir.

Edited by Jungleman at 7-7-2022 09:43 PM
ibnur replied at 7-7-2022 04:39 PM
Cerita yang tak lengkap untuk jawab soalan.

Dihalau dari rumah siapa?  Rumah sendiri, mertua, ius ...

Dulu isteri dan suami tinggal bersama dalam satu rumah di mana cuma mereka berdua. Lepas tu bapa mertua halau si suami sebab malu sebab si suami ada masalah sikit kat otak. Lepas tu si isteri kena pindah semula ke satu lagi rumah yang berbeza di mana dia melahirkan anak lelaki dan tinggal bersama sehingga anak dia dah boleh pergi kolej. Dan masa tulah si suami dia nak kembali. Saya bukan nak 100 peratus dah bertekad nak bagi dia pindah balik dalam cerita saya. Saya boleh ubah cerita bahawa dia tak pindah balik. Cerita saya sebenarnya cerita pendek dalam bentuk skrip untuk buat telemovie tempatan jadi watak-watak utama kenalah berbangsa Melayu.

(Pernah fikir nak tulis cerita gaduh-gaduh tapi tak boleh lepas dua muka surat pun)

Follow Us
Jungleman replied at 7-7-2022 09:30 PM
Dulu isteri dan suami tinggal bersama dalam satu rumah di mana cuma mereka berdua. Lepas tu bapa me ...

Mengikut hukum nya, si bapa itu tiada apa-apa kuasa untuk menghalau suami.  Saya perhatikan bahawa ilmu tuan berkenaan kehidupan Muslim sangat lemah.  Mungkin tuan banyak bergantung kepada pemerhatian dan analisa sendiri.  Mungkin banyak sangat tonton drama TV melayu yang semuanya syok sendiri.

Sila lah buat cerita shao lin temple atau kung fu yang bersesuaian dengan ilmu tuan.

ibnur replied at 8-7-2022 03:17 PM
Mengikut hukum nya, si bapa itu tiada apa-apa kuasa untuk menghalau suami.  Saya perhatikan bahawa ...

Thank you. Saya dah tahu apa nak buat sekarang.

Salam sejahtera Tuan. Saya mahu tanya kalau non-Muslim nak belajar tentang Islam, buku apa yang disyorkan bagi orang yang tiada basic knowledge tentang agama Islam? Saya terfikir untuk membeli Al-Quran dengan terjemahan BM di Shopee tapi tak pasti adakah sesuai untuk beginner dan mudah difahami? Boleh Tuan nasihati? Terima kasih.

Salam,

Saya nak bertanya.. Betulkah jatuhnya haram jika...

Saya ada kereta,  tetapi bekas suami saya telah modified kereta tersebut dan membeli beberapa parts pd kereta tersebut.
Setelah berpisah,  saya mengambil semula kereta tersebut dan menjualnya.

Tetapi,  dia tidak mengahalalkan brg2 yg dibeli utk kereta tersebut. Dia kata haram saya guna duit jual kereta tersebut.

Sy risau juga,  halal ke haram.. Sbb kereta tu saya yg bayar semua.. Dia hanya sekali je membeli bhgn2 kereta tersebut.

Tolong jawab ya

usernameno replied at 16-11-2022 11:59 PM
Salam sejahtera Tuan. Saya mahu tanya kalau non-Muslim nak belajar tentang Islam, buku apa yang disy ...

Salam sejahtera~

Yang 'terbaik' sebenarnya pembelajaran muka ke muka. Kalau boleh bertanya secara berdepan itu yg terbaik.

Untuk belajar solat, bagus bila ada yg boleh tunjukkan contoh, secara praktikal. Cara berwuduk juga.

Untuk bahan bacaan,
Terjemahan Quran Bahasa Melayu banyak rasanya.
Untuk koleksi hadis, cari yang "Bukhari" dan "Muslim" sahaja.

Bahan bacaan pelbagai,
Syamail Muhammad (Biodata & Peribadi Nabi)
Ihya Ulumuddin ( Panduan hidup muslim )
40 Hadis Imam Nawawi

Buku2 yang santai seperti "Solusi" pun bagus. Ada pelbagai siri yang boleh dijadikan bacaan santai bulanan.

Dalam youtube ada channel EFdawah, Islamic Guidance, Merciful Servant, Abu Khadijah, Unais Mediawork dan banyak lagi. Elok la cari ceramah2 agama dengar sambil2.

*Perkara lain : jika seseorang non-muslim ingin membuat cerita tentang kehidupan atau apa2 yang menyentuh agama Islam (terutama dalam Negara Malaysia ini), lebih baik untuk ada seorang penasihat (ustaz etc.) agar cerita yg dihasilkan tidak menjadi isu sensitif. Yang 'terbaik' tetap juga nasihat muka ke muka. Belajar biar berguru bukan dengan buku mahupun mukabuku~

mily replied at 21-11-2022 04:28 PM
Salam,

Saya nak bertanya.. Betulkah jatuhnya haram jika...

Salam~

Orang sekarang mudah2 sangat jatuh hukum halal haram.

Saya sarankan pada puan untuk mencari jumlah kos barangan spare part/modified yg telah beliau belanjakan. Boleh la tanyakan pada dia untuk sediakan senarai (berserta bukti pembelian spt resit) supaya kedua2 pihak boleh 'bersetuju' pada satu jumlah tetapan harga gantirugi.

Ini saranan ikhtiar bagi pihak puan untuk memurnikan situasi tersebut. Perkara dah jadi. Jika beliau berkeras mengatakan haram, bukan lagi tanggungjawab puan, kerana bahagian peratus pemilikan kenderaan itu tentulah lebih kepada puan. Demi keadilan bersama, inilah ikhtiar yg dapat saya fikirkan.

Rate

1

usernameno replied at 16-11-2022 11:59 PM
Salam sejahtera Tuan. Saya mahu tanya kalau non-Muslim nak belajar tentang Islam, buku apa yang disy ...

Insha Allah baik.  Ramai non muslim masuk islam lepas baca alquran.

Zackmaster replied at 29-12-2022 12:01 AM
Salam~

Orang sekarang mudah2 sangat jatuh hukum halal haram.

@mily secara logic, pampasan tak sepatutnya lebih dari modal yang dikeluarkan.

maksudnya kereta tu sy bayar keseluruhan 74k...dan brg yg dia beli utk modified dianggarkan 8k begitu...jd xperlulah sy membayar pampasan pada dia? risau sbb harga jualan kereta tu sy byk guna utk nafkah anak sbb dia kata dia ckan beri nafkah selagi saya xganti balik duit yg dia keluarkan...

sy anggap duit kereta yg dia bayar utk modified tu sbgai nafkah anak sehingga hujung thn ni..
tp dia berkeras juga kata haramkan duit tu..

Kalau nak ganti duit semula pun. sy rasa mcm tak sanggup kerana kenapa pula saya yg harus membayar dia..sdangkan nafkah anak, mutaah sertabiddah dia tak beri pun.

mily replied at 29-12-2022 03:02 PM
maksudnya kereta tu sy bayar keseluruhan 74k...dan brg yg dia beli utk modified dianggarkan 8k begit ...

Mengenai nafkah anak itu, sudahkah Puan dapat perintah mahkamah supaya dia membayar nafkah bulanan?  Kalau sudah ada perintah mahkamah, maka dia boleh didakwa kerana tak patuh arahan mahkamah.

Samada haram atau halal duit dari jual kereta tu hak Allah s.w.t.

ibnur replied at 3-1-2023 03:30 PM
Mengenai nafkah anak itu, sudahkah Puan dapat perintah mahkamah supaya dia membayar nafkah bulanan ...

saya tak buat tuntutan mahkamah mengenai nafkah dan hadanah sbb hr tu penceraian melalui fastrack shja.

Saya tak rasa dia akan rebut hak jagaan disebabkan kesempitan pd dia..lgipun dia pernah juga kata pd sy, tuntutlah kat mahkamah pun xkan dpt sbb dia diisytihar bankrup dan ccris.

Jdi sy pun xnak buang masa buat tuntutan, sbb sy fikir dia pun tahu tanggungjawab dia.

saya memerlukan penjelasan seperti berikut dan berharap ada yg sudi bantu :-
1. boleh ke saya melakukan akikah utk anak2x buah saya sebab anak2x buah di bawah jagaan@tanggungan saya walaupun ayah dan ibu mereka masih hidup. ayah & ibu dah bercerai. ayah mereka adalah adik kandung saya yg tidak menjalankan tanggungjawap setelah berkawin lain walaupun mahkamah dah menetapkan sekian amaun sebagai nafkah bulanan. telah sarankan ex adik ipar membuat aduan tapi tiada tindakan di buat.

2. boleh ke melakukan korban bagi arwah ibu?

Edited by ibnur at 27-3-2023 04:13 PM
izzah_mia replied at 22-3-2023 04:07 PM
saya memerlukan penjelasan seperti berikut dan berharap ada yg sudi bantu :-
1. boleh ke saya melaku ...

Assalamualaikum warahmatullah,

Mengikut pandangan yang masyhur:

1.  Selain dari bapa, aqiqah boleh dilakukan oleh datuk untuk cucunya berdasarkan kepada hadith "Sesungguhnya Rasulullah S.A.W melakukan sembelihan akikah ke atas Hasan dan juga Husin" Riwayat Al-Nasaie (4213)riwayat.  Ada juga pendapat yang sedikit kata boleh bapa saudara buat aqiqah.  Walaubagaimanapun, untuk keluar dari khilaf, sebaiknya diminta kebenaran dari bapa kepada anak tersebut.  Atau dihadiahkan kambing/wang kepada bapa si anak sebagai ahdiah dan sibapa boleh buat aqiqah dari hadia tersebut.  Boleh rujuk https://muftiwp.gov.my/artikel/a ... akikah-buat-cucunya  dan  https://www.kambingaqiqah.com.my/aqiqah-untuk-anak-angkat/

2.  Pendapat muftiwp, tidak boleh melakukan qurban untuk arwah kecuali telah diwasiatkan.  Sila rujuk https://muftiwp.gov.my/artikel/i ... korban-buat-si-mati

ibnur replied at 27-3-2023 04:11 PM
Assalamualaikum warahmatullah,

Mengikut pandangan yang masyhur:

terima kasih untuk penjelasan