CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: bryantpl2

Leceh betul nak asingkan sampah!

shachihata33 replied at 18-10-2015 01:21 PM
tak dapat la..sebab selalu dia datang pagi time aku tgh siap2 nk gi keje. sblm pkl 7 da dtg. di lo ...

Oh...mungkin lori besar tu susah nak sampai rumah kamu. Harap-harap dia ni akan masukkan sisa yang terasing ke dalam ruang masing-masing dalam lori sebegini:

bryantpl2 replied at 19-10-2015 05:28 PM
Oh...mungkin lori besar tu susah nak sampai rumah kamu. Harap-harap dia ni akan masukkan sisa yang ...

tkde maknanya susah. Lori besar tu nak parking 3 buah kat jalan depan tu pun boleh. jalan rumah saya lebar. saya rasa dia malas nak masuk. sebab kdg2 sampah rumah saya dia x kutip kalau tong sampah saya letak tepi jalan. Kalau saya letak atas jalan baru dia kutip. padahal dah tau hujung tu ada rumah, kenalah kutip. ni pilih hari pulak. seminggu sekali je kutip ...

shachihata33 replied at 19-10-2015 11:29 PM
tkde maknanya susah. Lori besar tu nak parking 3 buah kat jalan depan tu pun boleh. jalan rumah sa ...

Aduh, klau macam tu memang problem la. Sekali baru kutip sekali je? sampah dah bertimbun lah. Kamu dari kawasan/ negeri mana? biar saya cuba cari saluran untuk membuat aduan.

bryantpl2 replied at 20-10-2015 06:45 PM
Aduh, klau macam tu memang problem la. Sekali baru kutip sekali je? sampah dah bertimbun lah. Kamu ...

dia mmg dtg seminggu 2 kali cuma kalau tong kami letak tepi jalan dia x ambil. kena letak atas jalan baru dia dtg. kwsn Bakri, Muar Johor

.............. saya dah mula mengasingkan sampah ..... rasa seronok pulak ..... tapi saya cuma asingkan sampah2 organic (lebihan makanan) daripada sampah2 seperti botol plastik dan kaca  tin dan kertas  ...

shachihata33 replied at 20-10-2015 07:43 PM
dia mmg dtg seminggu 2 kali cuma kalau tong kami letak tepi jalan dia x ambil. kena letak atas jal ...

Cik boleh hubungi Majlis Perbandaran Muaruntuk membuat aduan. Kita semua kan ada bayar cukai pintu rumah, memang itu tanggungjawab mereka.

Follow Us
sayawifenikmie replied at 20-10-2015 08:15 PM
.............. saya dah mula mengasingkan sampah ..... rasa seronok pulak ..... tapi saya cuma asi ...

Satu permulaan yang bagus tu, tapi tak cukup lagi. Kamu perlu asingkan lagi sampah dalam 3 kategori seperti berikut:
1) Kertas
2) Plastic
3) Kaca & Lain-lain (tin aluminium, battery, dan sebagainya).

Untuk maklumat lanjut, sila layani Portal rasmi pengasingan sisa pepejal

alang2 benang ni cakap pasal pengasingan sampah, lulu nak tanya sesuatu la. pasal sisa makanan, perlu ke ada tong sampah lain untuk sisa makanan? atau sediakan bekas, lepas dah abis mengemas malam tu/esok paginya taburkan sisa makanan kat tanah, kot boleh jadi baja. naturekan balik semua2 tu. gitu eh?

sejujurnya lulu suka usaha/program ini, ye la selain memudahkan pekerja pemungut sampah, ia juga mendisiplinkan kita, atur ikut kelas2 sampah. bersih pun bersih. takde la menitik air2 busuk dari sampah disekitar rumah dan luar rumah kita kan. tapi sumpah memang leceh, leceh sebab kita tak dibiasakan dengan cara ini dari dulu.

ok itu je la soalannya sisa makanan & juga 1 lagi pampers kanak2/dewasa yang ada najis (pampers ni, selalunya ada najis ke takde ke orang buang terus je.) saja la nak tau cara korang. kot boleh lulu ikut. terima kasih rakan2 info.

owh ada yang dah terangkan kat atas2 ni..ok abaikan soalan lulu. huhuhu

bryantpl2 replied at 21-10-2015 10:57 AM
Cik boleh hubungi Majlis Perbandaran Muaruntuk membuat aduan. Kita semua kan ada bayar cukai pintu ...

masa kami baru pindah, sebulan kami x dpt tong sampah. call MPM dorg ckp nnt akan ada sorg dtg rumah kami utk tgk lokasi permohonan. Sampai sebulan tunggu x dpt2. pastu asben pergi sendiri baru dpt. patut dari awal ckp pergi ambil sendiri xde lah kami tgu lama. sebulan lebih duduk sini baru dpt tong. lepas dpt tong kami pelik knp lori masuk separuh jalan je. sampai rumah selang 3 rumah dari rumah kami. sampah kami mereka x ambil padahal dah ada tong. bila asben tarik tong letak atas jalan baru mereka datang ambil... aku mmg x faham knp kena letak atas jalan baru dia ambil? padahal letak tepi tu nampak je tong bukan ada halangan. tak ke mengganggu jalan sebab kena tarik tong atas jalan dan susahkan kami gak. memang tempat korang mcm tu jugak ke? tong kena letak atas jalan baru sampah di kutip. kalau letak tepi jalan diorg x pungut? mmg begitu ke?

shachihata33 replied at 21-10-2015 01:41 PM
masa kami baru pindah, sebulan kami x dpt tong sampah. call MPM dorg ckp nnt akan ada sorg dtg rum ...

tak....staf2 yg kutip sampah tu akan kutip srmua sampah....x perlu letak tobg kt tengah jalan...
maybe uolls kna buat aduan ni....pemslas punya kontraktor

krustykrab replied at 21-10-2015 01:48 PM
tak....staf2 yg kutip sampah tu akan kutip srmua sampah....x perlu letak tobg kt tengah jalan...
...

tu la aku pun setahunya mcm tu. sbb kt sekolah aku, pekerja tu ambil tong sampah walaupun tong dalam gate. yg belah rumah aku mmg pemalas. aku letak sampah hari jumaat pastu balik kg. Hari ahad patut dorg kutip tp aku balik hari isnin tgk sampah masih dlm tong. Pastu harini (Rabu) pagi2 aku dah dgr bunyi lori. Tapi sampai skrg dia x kutip gak. Aku dah ckp kt asben kalau arini x kutip kita report.

exclusive_vvip replied at 28-9-2015 05:13 PM
bagus la undang2 asingkn sampah dikuatkuasakan...kalu boleh, tong2 sampah pun patut dikurangkan sama ...

cer usyar fb iCYCLE MALAYSIA. Last week ada wakil dari fb tu datang rumah kutip used cooking oil. saya dah kumpul berbotol2... konon nak hantar ke pusat recycle di precint 11 putrajaya.. kt sane dorang terima used cooking oil katanye... tapi tak pegi2...

pernah sekali tu.. dah penuh sebotolo minyak... saya letak tepi tong sampah. kira asingkan la kan... pastu masa lori sampah datang kutip... saya tgk pekerja tu bukak botol minyak tu.. tuang smua minyak yang saya dah kumpul berbulan2 tu dalam longkang depan rumah! nak jerit je rasa.. tapi saya jauh.. jenguk dari tingkap atas je. geram betul rasanye. sejak tu tak pernah lagi letak utk dorang kutip. saya simpan je sampaila jumpa fesbuk iCYCLE MALAYSIA tu. rasanye iCYCLE tu ada banyak kawasan gak dia ada.. aritu nampak baru launch yg iCYCLE PENANG klau tak silap.

talapia replied at 21-10-2015 02:19 PM
cer usyar fb iCYCLE MALAYSIA. Last week ada wakil dari fb tu datang rumah kutip used cooking oil.  ...

penat wehhh kita kumpul dlm botol sbb tak mau sumbatkan saliran air, tp dia pulak tolong sumbatkan longkang kita dgn minyak tu

LuLu^Lost replied at 21-10-2015 12:14 PM
alang2 benang ni cakap pasal pengasingan sampah, lulu nak tanya sesuatu la. pasal sisa makanan, perl ...

Ya, saya setuju dengan Lulu. Maka bertambah pentingnya yang dewasa menjadi satu contoh kepada anak-anak kita untuk memupuk sikap yang murni ini.

exclusive_vvip replied at 28-9-2015 05:13 PM
bagus la undang2 asingkn sampah dikuatkuasakan...kalu boleh, tong2 sampah pun patut dikurangkan sama ...

pasal minyak masak yang dah digunakan...kat putrajaya ada recyle center selain dari 3 jenis barang yg diasingkan tu, diorg terima juga minyak masak dan apa2 minyak yang tak tau pengguna nak buang kat mana, diorg ambil. nanti ada la tu cara diorg nak lupuskan. patut bykkan lagi recycle center kat seluruh malaysia. kalau dpt diorg colaborate dgn syarikat-syarikat lori sampah adalah lebih baik.

barang2 elektrik rosak, besi2 buruk, baju2 lama ... boleh campak kat diorg. seronok plak sbb ada center bertauliah gini. rasa terjamin, tersusun dan tak tercemar pandangan & bau. ehhehe

WawaRaRa replied at 22-9-2015 11:28 AM
rumah sy kecik 3 tong tu x muat... nak letak luar umah pasti la akan dirembat... sedangkan sangkar ...

klu guna tong plastik besar tu mesti kne rembat dek kaum.....aku terpaksa beli tempat sampah simen tu...berat nauzubillah mmg xde sape bleh rembat selain guna kren...masa tu harga RM150....

bryantpl2 replied at 21-10-2015 03:24 PM
Ya, saya setuju dengan Lulu. Maka bertambah pentingnya yang dewasa menjadi satu contoh kepada anak ...

kan? kalau tak mula sekarang bila lagi encik bryan. ye tak?

LuLu^Lost replied at 21-10-2015 04:11 PM
kan? kalau tak mula sekarang bila lagi encik bryan. ye tak?

talapia replied at 21-10-2015 02:19 PM
cer usyar fb iCYCLE MALAYSIA. Last week ada wakil dari fb tu datang rumah kutip used cooking oil.  ...

thanx for the info uols...terus i terjah fb nyer.....ya ampunn, buang minyak lam longkang...kalu i jadi uols pun i terperanjat beruk...punyalah kumpulelok2, last2 ke longkang juga...huhu