CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4962|Reply: 25

Single Traveller yg ada pengalaman travel dgn website utk single traveller juga?

Edited by wanitajelita at 11-6-2015 10:41 AM

Akum...

aku harap thread ni tak dikatup lah ye.. sb aku betul2 perlukan reply. Aku baru nak blaja travel, most of the time maybe alone, sebab aku susah nak dapat kawan travel since aku bekerja sendiri (aku ada byk masa & boleh plan masa aku sendiri) dan aku tak ramai kawan yg kaki travel (yg berlakon byk la... mula2 je excited nak pergi sana sini pastu bila time nak collect duit semua hilang). Cthnya, this year aku sepatutnya ada trip ke LA dgn travel agent tapi malangnya, trip tu postpone ke tarikh yg aku tak minat. Itu, aku sign up utk SEORANG. sampaikan terkejut sales person tu. Tapi apa nak buat, travel ke USA ni modal tinggi & tak berapa popular di kalangan Malaysia atas beberapa faktor (kewangan, jarak, masa travel makan masa at least 2 minggu, & byk lagi tmpat yg jadi keutamaan mcm Europe instead of pg Amerika ni).

So skrg aku ada duit, ada beberapa destinasi impian, ada masa yg panjang, cuma satu benda je aku takde iaitu peneman travel... tak larat lah aku nak sponsor org semata2 sebab nak berteman... cara travel aku prefer backpacker. Sebab boleh berjimat sikit. Kalau negara2 mcm India, aku prefer dgn travel agent, atas sebab keselamatan.

So aku ada gali tips2 drpd majalah diorang suggest join website2 utk single traveller jugak, mcm Friendshiptraveller.com, Wayn.com (Where are you now) dll.. so nak tanya pendapat2 forumer yg ada pengalaman single traveller ni. Camane korang tackle masalah ni.. pastu, korang enjoy ke travel dgn org yg korang baru kenal?

Thanks sesangat pd yg sudi reply

single traveler ni hati kena kental
lepas tu preparation kena cukup
kena rajin study tempat2 yang kita nk pegi
study pasal accomodation, places to visit, transportation, a bit on budaya kat sana
so benda2 ni semua buat aku rasa lebih teruja nak pegi
yelah since kita dah penat2 study pasal tempat tu kan
perasaan teruja gedik tu lain macam

aku tak penah travel guna agent
dan aku travel pn style backpackers juga
maklumlah keje potong rumpur aje
kewangan pn terhad

penah jek aku join strangers pegi travel
mana2 yang sekepala tu so far alhamdulillah
kekal menjadi kawan travel dan kawan sampai skang
mn2 yang tak sesuai tu amik sbg pengalaman dan lepas ni dah tak perlu travel dgn diorg lagi

TT boleh cari kawan travel kat forum ni
ramai jugak cari geng nk travel

nak travel solo kena berani. tawakal dan doa. aku ada follow beberapa blog wanita yang suke travel solo macam ruggedmom, kisahtatie dan len-len.

Travel dalam negara takdak ka TT?

Aku pun suka nak travel sorang2 ni kalau berduit. Tapi kalau nak pi sampai oversea tu mmg budget takdak la.

Edited by midori888 at 11-6-2015 12:58 PM

Aku suka gak travel solo nie....tempat2 yg dah travel solo...

Myammar - Yangon & Bago - kat sana aku amik personal driver aka taxi utk bawa aku jalan2
China - Xian, Shanghai, Beijing - kat Xian amik personal tour guide, Shanghai jln2 sendiri, Beijing jln sendiri plus local tour.
South Korea - Seoul, jln2 sendiri..Jeju Island - amik personal driver or taxi utk jln2 around the island
Japan - travel solo sendiri
Vietnam - HCMC, Danang, Hue, Hanoi Sapa - travel sendiri
Germany - Frankfurt, Cologne, Bonn, Dusseldorf, Stutgart, Freiburg, Heidelberg, Munich, Fussen, Berlin, Hamburg. Travel sendiri dan amik local tour gi  Neuschwenitein castle, Zugspitze, spy tour kat berlin and few others
Italy - Few places in Sicily Island, Almafi Coast, Napoli, Rome, Florence, Milan, Pisa, Venice, Cinque Terre, Bologna - travel sendiri jer

Kesimpulan yg aku buat dari pengalaman sendiri, Europe senang jer nak travel sendiri esp kalu gi bandar2 besar diorg, ada metro map dah cukup..Europe is safe for solo traveler...pencopet2 diorg takde lah extreme sgt pun...peragut kat Mesia lagi dahsyat smp ada kematian lagi...amalkan street smart di mana jua anda berada...be alert of your of yr surrounding...jgn cepat percaya org yg tak dikenali...

Tempat2 kat Asia tu kdg2 masalah public transport....contoh myammar...amik jer driver, takdelah mahal mana pun...jeju island pun sama...ada driver senang nak ke mana2 dah diorg as local bole recommend kita tempat best2 kat sana...

sekian dari pengalaman sendiri yg tak seberapa nie....

hi..
saya ada pengalaman travel sendiri.
banyak persiapan mental dan fizikal...
keselamatan dan kesihatan.
research siap2 semua benda dari sini..make sure kita byk knowledge and perkara yg kita expect serta
persekitaran, budaya, makanan etc.
tapi seronok.
sediakan perbelanjaan yang cukup  mengikut kemampuan kita, dan jangan lupa, beli insurans perjalanan yang
cover aspek2 perjalanan kita.
make sure hotel, pengangkutan kita dah beli/resarch siap2. sampai sana tak lah kelam kelibut.
yang penting, personal belonging kena jaga.
make friends time travel pun seronok, kdg boleh travel sekali.,
cuma hati2...

Follow Us
Memang orang yang kental je boleh buat.  Kena rajin bertanya dan ada ilmu didada. Jangan main redah je.

Saya pernah travel solo masa k Shanghai oct last year..8hari.byk tpt saya pergi..itulah kali pertama saya travel solo..
mmg kena byk buat survey nak pergi tpt yg kita nak pergi..
Kena plan dari day 1 sampai last day...nak ke mana,buat apa,makan,tpt tinggal,transport...mmg leceh tapi pada saya ia amat berbaloi sbb kita tahu tpt tu dgn lebih dekat..mmg minat saya..
Kalau x tau sgt nak cakap..cth masa saya k Shanghai.. Saya print screen tpt tu & tunjuk kat org...amat membantu...
Saya plan nak k Turkey & Hunan..backpack gak..
Hunan tu sbb nak k Zhangjiajie National Park.

october ni aku bakal solo travel ke jakarta bandung..2nd time solo travel..1st time dulu ke paris..bagi aku dieropah x ada problem langsung...lain2 tempat chiang mai..krabi..laos..mabul-sipadan pergi bergeng2..kali ni jalan solo..hati kenal cekal..dah start prepare sikit2..nak khatam kat cf ni..cf ni pun banyak membantu..

kalau travel solo ke US  I prefer NY & SF senang nak bergerak mkn  halal pun ok , kalau LA agak payah sikit, public bus ada tapi tunggu lama sikit, taxi mahal.. saya kerap juga ke  LA ( d sebab kan ada saudara to yg kerap sangat2 )

I selalu travel sorg2 sbb fedup dgn kwn2 yg mula2 janji itu ini..
bila dah dkt2 tarikh nak pegi masing2 x dpt cuti lah..ade plan lain lah.. sakit btl ati!

Mula2 tu takut tapi lama2 dah selesa sbb ikut kepala sendiri..blh sesukati nak pegi mana..xde terikat dgn sesapa & ape2.

Tips utk travelling sorg diri mcm yg lain2 dlm CF ni tulis..kena byk study psl tmpt yg kita nak pegi, mentally prepared & kena rajin buka mulut utk tny local..

So far my exp travelling sorg ni biasa2..cuma pernah terjadi apartment yg i duduk tu ade kesan darah dkt belakang pintu toilet..hari terakhir i dkt apartment tu tetiba mcm baru terperasan yg bilik tu sbnrnya baru dicat semula boleh x..

Edited by Changa at 31-8-2015 10:02 PM

akak konsep travel ikut nasib.
ada kalau solo ada kala berteman.

sebab konsep akak, bila dah beli tiket baharu akak war2 kan kat kawan just in case ada nak ikut.
kalau tiada yg nak ikut, ada akak kesah so solo jah lah.

kadang2 travel solo ini ok jua sebab kita tak payah nak accomodate aktiviti orang lain.
kalau boleh ikut kepala kita jah nak pergi mana, nak makan mana etc.

biasa akak akan baca wikitravel gitu dulu kalau pegi tempat tak pernah sampai lagi.
situ dah list out semua essential info dan juga travel warning etc.

selebih nya untuk akomodasi biasa akak guna booking.com or airbnb di samping itu juga tengok review tempat tinggal itu di tripadvisor jua.
untuk aktiviti dan tempat makan best2 biasa akak check kat tripadvisor

apa yg penting pergi mana2, make sure ponsel kita boleh guna data. jangan kedekut nak beli sim card lokal or nak roaming data ke apa ikut kesesuian kita janji boleh guna data sebab ianya banyak membantu dalam perjalanan. contoh yang ketara akak totally rely on data adalah masa di swiss untuk check train schedule dan pertukaran platform yg perlu di lakukan, tanpa apps itu rasanya memang susah gila kot nak plan travel tanpa perlu nak pening kepala.
sebab kat sana waktu train sangat tepat, tak perlu risau so kita dah boleh bajet by what time nak keluar hotel untuk catch up tren sekian2. platform untuk tukar train pun kita dah tahu siap2, tak payah nak feeling sampai stesen baharu menggelupor nak check pelbagai

samperit replied at 31-8-2015 01:13 AM
I selalu travel sorg2 sbb fedup dgn kwn2 yg mula2 janji itu ini..
bila dah dkt2 tarikh nak pegi mas ...

akak buat cara akak bukan sebab fed up namun sebab akak dah tahu kalau sembang lebih plan kat bibir jah memang takkan jadi.
sebab itu akak decide nak pergi mana akak beli jah tiket dahulu, lepas tu war2 kan kat kawan kalau ada yg nak ikut. kalau takde pun akak tak kesah.
akak travel jah la solo.

sherry70 replied at 30-8-2015 12:33 AM
kalau travel solo ke US  I prefer NY & SF senang nak bergerak mkn  halal pun ok , kalau LA agak paya ...

seronok tak US sis?so far akak tak pernah terlintas fikiran lagi nak pergi US.
namun kalau nak pergi mungkin akak akan pilih new york kot?? or maybe LA.

kotakbaju replied at 11-6-2015 11:57 AM
Travel dalam negara takdak ka TT?

Aku pun suka nak travel sorang2 ni kalau berduit. Tapi kalau n ...

akak kalau travel dalam negara lebih ke arah nak jalan2 cari makan.

akak kalau pergi langkawi rasanya most of uang spend untuk makan jah, menggelupor jah makan ke hulu ke hilir bukan sebab lapar pun kadang2 nya, sebab nak try variety of food di a few different restaurants gitu

Changa replied at 31-8-2015 09:58 PM
akak konsep travel ikut nasib.
ada kalau solo ada kala berteman.

betul kaka..I pon akan beli ticket dulu lps tu slowly buat budget, plan itenary sendiri..

cara kita & yg mostly single traveller akan buat mcm tu lah...study psl tmpt yg kt nak pegi..

I xpnh booking hotel bl travel solo..touchdown, tny pada local lps tu jln2 cari sendiri .. so far mmg ok jah hotel2 yg i pnh tinggal

Dlm negara je pnh bercuti dgn kwn2, luar negara blm pnh sbb deorg x berani so xpelah I pegi sorg2 je

samperit replied at 31-8-2015 10:21 PM
betul kaka..I pon akan beli ticket dulu lps tu slowly buat budget, plan itenary sendiri..

cara  ...

akak memang menggelupor cari hotel sbb nak cari di kawasan yg sesuai dan harga pun nak kena dgn bajet gitu.
nak stay hostel depends kot, kalau hostel yg campur2 dgn ramai2 double decket bagai mcm pernah akak stay kat singapore mcm tak sesuai jah dgn akak.
so seboleh nya mmg akak stay kat hotel jah.
lately lah jah akak baharu nak berjinak dgn airbnb ini.

so next trip akak, hybrid,,,ada stay hotel dan ada stay dgn host airbnb.

untuk touch down then cari tempat tinggal mmg akak tak pernah buat lagi la kecuali di perhentian yg dah memang konsep nya gitu
lagipun perhentian kalau last kopek tak dpt akomodasi pun akak boleh jah balik tidur kat rumah balik naik boat petang, so risk itu ala2 0% utk akak merempat

samperit replied at 31-8-2015 10:21 PM

cara  ...

travel sorang ini kelebihan nya bagi akak.
kita rasa bebas, tak perlu terikat dengan sesiapa.
jalan jah ikut kaki kita nak jalan ke hulu ke hilir mcm akak pergi bali akhir tahun lepas.
dah penat balik bilik rehat2, kalau rajin nak keluar lagi then keluar, kalau malas then cikcur jah kat bilik sampai lebam
tiada siapa nak peduli

con nya kalau nak pose2 tu susah sikit la sebab tiada tukang ambik gambar

Edited by sherry70 at 31-8-2015 11:54 PM
Changa replied at 31-8-2015 10:07 PM
seronok tak US sis?so far akak tak pernah terlintas fikiran lagi nak pergi US.
namun kalau nak pe ...

Bagi saya seronok bab saya suka National Park meka..selalu  2-3  weeks drive to nowhere, ikut gerak hati .kalau shopping US la yg best n murah2 semua nya barang jenama ... kalau NY senang berjalan sendirian, kalau LA memang nak ada  kenderaan.. kalau London Paris ok tapi bagi saya lagi mahal dari US..lagi pun saya kurang minat Paris..p 2x cukup la, London ok ok je.kalau Praque sightseeing bagus..so ngok la kalau p cuti nak yg mcm mana.....

Changa replied at 31-8-2015 10:31 PM
travel sorang ini kelebihan nya bagi akak.
kita rasa bebas, tak perlu terikat dengan sesiapa.
ja ...

i xde pose2 selfie, melfie kaka...ambik gmbr bangunan etc saje

kalau org tny bukti yg i dah melawat negara tumana? tuu...cop di pasport udah

12Next
Return to list New