CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: cucuq

[Tempatan] warga tempatan tewas ditangan warga asing.

PASAL BAYAR GAJI MURAH. .
KALAU ANK TEMPATAN DEMAND PASTU OT LEBIH SKET GJI LEBIH MAJIKAN TAK NAK BAYO. .
KALAU WARGA ASING BNYK KE SKET DIA AMIK JE TAK DEMAND. . TP MELAMPAU LA MAJIKAN MAJIKAN SEKARANG. .
DLU KILANG SKANG OIL & GAS PLAK ! . . TP NTAH LA EK. . SSH NAK COMMENT
PASAL ANAK MELAYU KITA NH PON SATU HAL KERJA DEMAND SGT (DEPEND PENDIRIAN MASING-MASING). . HMMM

slavehunter replied at 31-3-2015 06:12 PM
Tak setuju kata melayu malas,  bagi aku yang salah adalah majikan yang nak bayar gaji murah.

MOSTLY MAJIKAN CHINA. . SEBAB TU DIA BAYAR GAJI MURAH,
UTK TENAGA KERJA MELAYU. . YANG CHINA MSTI DIA KASI GAJI LAIN && PANGKAT LAIN . .
BERBEZA TAU. .

nononcrux replied at 3-4-2015 12:24 PM
MOSTLY MAJIKAN CHINA. . SEBAB TU DIA BAYAR GAJI MURAH,
UTK TENAGA KERJA MELAYU. . YANG CHINA MSTI ...

Betul!  Actually penindasan gaji ni dah lama berlaku..

slavehunter replied at 3-4-2015 12:29 PM
Betul!  Actually penindasan gaji ni dah lama berlaku..

SEBENARNYA CASE SEBEGINI KITA SALAHKAN BAPAK NAJIB. . PASAL APA. .
YANG MELAYU DULU DISURUH KERJA KAMPUNG, CHINA DIBANDAR, MANAKALA INDIA DI ESTET. .
NAH INI HASILNYA Y DIA MAHU . .. . MELAYU TERLALU MUNDUR, MANAKALA CHINA Y BERKUASA DLM PERNIAGAAN. .
YINDIA SUAM SUAM KUKU KAKI BELIT SBB DDK ESTET MAIN NGN ULAR BELIT

nononcrux replied at 3-4-2015 12:38 PM
SEBENARNYA CASE SEBEGINI KITA SALAHKAN BAPAK NAJIB. . PASAL APA. .
YANG MELAYU DULU DISURUH KERJA ...

Hahaha....mengular je la...

bangla tempat aku dtg kerja guna student pass. pandai ckp english lama2 bos pun amek jadi supervisa and mintak plak taraf expat untuk bangla2 ini. Makanya bangla tempat aku ni yg takde degree bagai dh dapat taraf expat okeh..

Gaji mmg bersih >3k sebulan untuk diri sendiri,dtg keje jln kaki,umah company tanggung. Mmg anak bangsa merempat di bumi sendiri. Sanggup ke depa kerja pulun mcm bangla ni??

Kerja 12 jam sehari,ahad pun dtg keje. kadang2 tgk mcm takde life

Follow Us
sekngucing replied at 31-3-2015 11:07 AM
bangla bleh tido dlm tandas, lapik plastik aja
melayu mampu???

sejak kerja kutip tol kat depan jamban, aku dah byk kali tidur peluk mangkuk jamban   

Acong replied at 4-4-2015 12:42 AM
sejak kerja kutip tol kat depan jamban, aku dah byk kali tidur peluk mangkuk jamban

aku pernah tidor dlm tandas
mengantuk sangat, aku bersandar di dinding

biasa yg ramainya jadi pelaut ialah geng2 indon, pinoy dan india. Aku gi mana2 pun salunya jumpa kapten kapal indon..anak2 kapal pinoy , india etc. Buleh kata depa ni lebih tahan lasak dan emosi la kot. Paling betulnya, gaji depa dapat rendah je.

bilamana orang marah konon diorang2 ni demand gaji...  ok, sila jangan demand naikkan gaji penjawat awam...  boleh?  dah la gaji kami rakyat marhaen yang bayar...

Ni kes melayu pedajal melayu la jgk
Sape pegang kuasa rekrut pkerja..supply tenaga kerja kat plant...yg tu la yg hawau
Mmg da melambak aku tgk kat plant tu...bangladesh...indon tadek

Simunggu replied at 31-3-2015 08:14 AM
org pendatang sangup buat apa shj...kerja >8 jam...tak ada cuti...tak ada MC....gaji rendah......kal ...

pernah tak rasa gaji ala2 bangla walaupun workload banyak? bukan semua rakyat malaysia fresh grads yang macam tu.

i bercakap bagi pihak orang terdekat dan banyak fresh yang i jumpa sanggup kerja dengan gaji <1300 semata2 nak kutip pengalaman. and kesian, belajar teruk2 5-6 tahun, gaji seciput

Tadi saya solat di Petronas Sri Gombak. Sebelum solat, dalam surau tu ada dua orang lelaki berbual. Seorangnya tua, seorang lagi muda. Selesai saya ambil wuduk, lelaki muda tu berlalu dan yang lelaki tua tu maseh duduk sambil memegang plastik yang penuh dengan pakaian.
Saya terdengar sedikit perbualan akhir mereka. Kata lelaki muda,
"Di Baitul Mal Sungai Buloh, ada kerja kosong. Pergilah."
Saya dalam hati, mungkin lelaki tua ni nak minta zakat agaknya. Kemudian mungkin lelaki muda tu suruh orang tua tu cari kerja.
Lepas solat, saya terdengar dia berbual dengan Arif. Orang tua tu tanya,
"Dik, tempat adik kerja, ada kosong tak?"
Arif jawab, "Saya belajar lagi, Pak Cik.. Maaf sangat ya."
"Oh yeke..." sedih kedengaran orang tua mendengar jawapan itu.
Selepas berdoa, saya terus paling ke belakang, dan bersalam dengan orang tua itu.
"Pak cik cari kerja ke?"
"Haah.. Pak cik dah lama cari kerja..."
Walaupun nadanya sedih, namun senyumannya begitu manis sekali. Saya tidak menyangka orang sebegitu pun, mempunyai masalah kerja.
"Dah berapa lama pak cik cari? "tanya saya.
" Dah 15 hari.. Di Gombak ini saja pak cik cari dekat 15 hari. "
Saya amat terkejut. Mustahil Gombak yang semaju ini, mempunyai banyak kedai, tidak punyai kerja kosong.
"Pak cik dah minta kerja pemandu lori, pembasuh pinggan kat kedai, jaga kedai, cleaner, semuanya tak dapat."
Saya lebih terkejut.
" Eh, kenapa tak dapat, pak cik? Takkan tak dapat? Kerja cleaner pun tak dapat?"
Dengan senyuman, tetapi matanya berair, dia menceritakan,
"Kebanyakan kedai dah tak mahu orang Melayu jadi pekerja. Mereka lebih sukakan pekerja Indonesia dan Bangladesh."
Saya berkerut. Hati saya tiba-tiba terasa bahang.
"Pak cik melutut untok bekerja di kedai makan, tapi mereka tak mahu pak cik. Mereka mahu pekerja yang ada agensi. Yang ada agensi pula, semuanya warga Indonesia, Nepal dan Bangladesh.
Pak cik dah tua, dik. Umur pak cik 52 tahun. Pak cik dah tak ada keluarga lagi. Pak cik dapat kerja jadi pengawal keselamatan pun, tak kisahlah. Tapi pak cik ada penyakit jantung. Bila pak cik ke agensi pengawal keselamatan, mereka tak mahu orang tua yang ada pengakit.
Pak cik minta kerja di McDonald's dan KFC. Mereka tak mahu pekerja umur atas 35 tahun. Mereka nak yang muda. Pekerja cleaner pun, diorang nak yang Indonesia atau Nepal sahaja.
Pak cik cuba minta di McDonald's bawah tu. Supervisor dia tanya, pak cik ni orang Malaysia ke, orang Indonesia. Pak cik kata pak cik orang Malaysia. Lepas tu dia terus menolak. Katanya, dia mahukan pekerja Indonésia.
Pak cik ke kedai runcit. Mereka tak mahu pekerja yang berpenyakit dan tua. Pak cik nak kerja basuh pinggan saja. Tapi hampir semua sudah dipenuhi dengan pekerja Indonesia dan Bangladesh. "
Saya amat berang sekali. Tergamak bangsa kita membiarkan saudaranya terkapai-kapai, sedangkan bangsa lain pula yang mendapat kesenangan! Celaka!
" Pak cik tak nak kerja di stesen minyak kah? Boleh minta di Petronas sini." Tanya saya.
"Inilah peluang terakhir pak cik. Kalau tak dapat juga, pak cik akan ke Sungai Buloh esok pagi naik bas."
Saya menggeleng.
"Pak cik tidur di mana? Sudah makan kah?"
"Pak cik tidur di masjid sahaja. Pak cik tak ada rumah. Pak cik ada RM2.00 sahaja. Pak cik tak makan lagi. Pagi tadi nasib baik ada orang belanja roti canai. "
Dia keluarkan satu note RM1.00 dan beberapa duit syiling.
Nak menangis saya melihat keadaan itu. Patutlah di tangannya ada plastik berisi pakaian. Terpaksa merempat di masjid-masjid untok berteduh. Saya terus keluarkan beberapa wang di dalam dompet saya lalu saya berikan pada dia.
Saya katakan, "Ini duit makan. Dan yang ini duit nak ke Sungai Buloh. Saya minta maaf sangat kerana tak dapat membantu."
Matanya berair. Dia kata pada saya, "Nama adik apa?"
"Farid. Farid Wajdi." jawab saya sambil tersenyum. Mata saya sudah mula berair melihat senyuman tabahnya itu.
"Terima kaseh Farid. Boleh pak cik nak nombor telefon? Kalau pak cik dah dapat kerja, pak cik nak belanja Farid."
Ya Allah. Mulianya hati pak cik ini. Dalam keadaan susah, maseh mengenang jasa orang lain. Dalam kesusahan, maseh lagi difkirkan untok membuat kebaikan.
Saya pun berikan nombor telefon saya.
Akhirnya saya pun meminta diri kerana saya sudah hampir terlambat untok ke kelas.
Di dalam kereta, saya tertanya-tanya, apakah malangnya menjadi orang tua Malaysia. Nasib mereka lebih buruk daripada pendatang asing. Inilah dikatakan kera dihutan disusukan, anak di rumah kelaparan.
Saya doakan pak cik dapat kerja dan petempatan yang terbaik. Saya doakan. Kata saya sebelum kami berpisah.
Ayuh, kawan. Ayuh doakan! - By Muhammad Farid Wajdi Bin Hanif
cc : SIAKAP KELI.

cemolot replied at 4-4-2015 08:29 AM
pernah tak rasa gaji ala2 bangla walaupun workload banyak? bukan semua rakyat malaysia fresh grads ...

setuju...nak2 lepas tu dapat surat dari PTPTN mntak bayar blik pnjaman...tulah aku cakap jangan nak judge all melayu malas..n orang kite ni lebih kesian kat warga asing dari warga sendiri sbb diorang dtg dri negara yg susah..

kambeng_masam replied at 4-4-2015 04:02 AM
biasa yg ramainya jadi pelaut ialah geng2 indon, pinoy dan india. Aku gi mana2 pun salunya jumpa kap ...

yup..nnti bile dh lame kerja dorang jugak akan demand gaji tinggi n akan kluar tahap kmalasan n curi tulang jugak..ni kwan aku yg citer kat aku xtau la betul ke tak..

Changa replied at 31-3-2015 09:20 AM
Selayaknya lah. Rajyat tempatan macam pondan lembik. Tiada daya.saing. sikit sikiy mengelupor nak me ...

are u indonesian?? sebab slalunya orang2 indon yang perasan bagus ni yang suke kutuk orang melayu malas,nak gaji tinggi la n rase sangat bangga sebabkan rakyat diorang la negara kite maju..maca depa sorang je rajinnnnn....perasan bagus..

cucuq replied at 4-4-2015 10:59 AM
Tadi saya solat di Petronas Sri Gombak. Sebelum solat, dalam surau tu ada dua orang lelaki berbual.  ...

ok i nangis

cucuq replied at 4-4-2015 11:03 AM
setuju...nak2 lepas tu dapat surat dari PTPTN mntak bayar blik pnjaman...tulah aku cakap jangan na ...

itulah mentaliti masyarakat kita.. yang pemikiran jumud macam si israel tu...

saya pernah rasa betapa siksanya menjadi penanam anggur terhormat.. kadang2 bukan anak2 muda ni tak nak bekerja.. cuma peluang kerja tiada.. saya pernah lihat anak2 muda beratur berjam2 untuk temuduga terbuka.. bila masuk kecewa sebab interviewer nak yang berpengalaman..

cemolot replied at 4-4-2015 08:29 AM
pernah tak rasa gaji ala2 bangla walaupun workload banyak? bukan semua rakyat malaysia fresh grads ...

siapa yg silap?...peniaga kita...cina komunis double standard...nak untung lebih ja tapi tak tengok kesan jangka panjang...

tapi yg aku heran..ada pendatang suluk di sabah kerja dgn cina..time ramadhan dah mcm cina..selamba rock makan/minum ..siap si taukeh belanja minum cola lagi....tu yg cina suka dgn pendatang kot...gaji murah kerja banyak tak berkira...

Simunggu posted on 31-3-2015 08:14 AM
org pendatang sangup buat apa shj...kerja >8 jam...tak ada cuti...tak ada MC....gaji rendah......kal ...

aq harap suatu hari nanti akan ada pendatang akan ambikalih tugas semungguk kerana boleh kerja nonstop, takder mc, takder cuti rehat. Dapat gaji ciput pun tak pa walaupun ada degree lagi hebat. Agak2 apa perasaan ketika itu. nak ketawa ke nak menangis