CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 24097|Reply: 112

Susahnya nak beli kereta baru ......

Hi u all semua..

Lama nye x masuk kat sini ye.. emm ni stress ni...susah benar la skarang nak beli kereta baru..
Ada sesiapa tahu, kenal ke atau apa2 la macam mana nak lepas loan kereta baru nie..

emm... la ni.. kalau beli kereta kena ada "guarantor" ke? dah tu kena ada 10% deposit eh?
wahhh...sekarang semua bank dah ketatkan syaratnya eh... emmm leceh benar la...aku bukannye
nak beli kereta pertama,.. i...alahai...anyone can advise me... tips ke...or apa2 la yang
berkaitan...coz dah apply since oct last year kot.......

rasa macam dah give up la pulak... emm emm ...tapi nak ada kereta...hehehe.

tak de la nak mmbantu tt sgt... tp nak kepochi gak.. tt nak beli kete ape? hehehe

Aku dlu apply keta dr dec n dapat keta may thun depannya. masalah aku masa tu sbb gaji kecik n loan x lepas. tp tu 5 thun yg lepas punya kisah la. tp syukur la lepas jugak setelah mcm2 onak dan duri dilalui. ehhh~

rasanya....
kakitgn kerajaan 100% loan kan...so takyah bg apa2 deposit..
private 90% loan & 10% depo + guarantor kalo gaji tak cukup utk cover monthly payment...
dan kalo tt ada kete lama nk trade in mungkin xyah byr apa1 depo jgk..

so aku tak nmpk ada sbrg isu utk tt sbb ramaiiiiiiiiii sgt yg dpt beli kete even operator kilang aku pake honda city

masa aku beli keta pertama gaji 900 je. penyata bank pon xde sebab gaji aku trima cash.lepastu mak aku jadi guarantor aku bagi salinan buku asb. msa tu ada 9k je kot. downpayment ikut suka hati aku nk letak brpa kata salesman tu. aku bg 2k jelepas aman damai je pon.

entah rasa mcm nk beli keta sgt mudah asalkn xde ctos smua tu. agaknya sbb kalau xblh byr drg blh tarik je sbb tu x ketat kot.

erk aku rasa bergntung pada salesman la. drg dh ramai kenalan bank. pndai2 la drg ejas kasi lepas. maka cari la salesman yg teror melepaskan loan

Follow Us

or

Innrukia replied at 24-2-2015 01:26 PM
rasanya....
kakitgn kerajaan 100% loan kan...so takyah bg apa2 deposit..
private 90% loan & 10% de ...

wah...operator kilang pakai honda city.....kalu technician offshore diorg pakai Bmw 5 series, moto ducati...manager offshore iaitu big boss kat offshore pakai proton waja jer...haha...

aku dulu beli keta takde plak bank mintak guarantor...nie 6 thn lepas punya citer lah...

guarantor tu kalo gaji tak lepas loan..or cukup2 makan adja utk lulus..baru bank mintak guarantor..
tp slalunya dia reject jer trus loan...guarantor2 ni mcm dah lama tak dipraktikkan utk loan kereta

d/p kebiasaannya 10% dr price kereta..
loan kereta cepat ajer process dia..nak tau lulus tu teda perlu tunggu berbulan2 pun..
tunggu dpt kereta tu maybe la berbulan2 kalo kereta baru sgt launch..

lazim replied at 24-2-2015 01:55 PM
masa aku beli keta pertama gaji 900 je. penyata bank pon xde sebab gaji aku trima cash.lepastu mak a ...

Uols tunjuk buku asb kat salesman tu ke
Sbb tu ke lepas

Susah ek nak beli kete skang dulu nak beli 2 mggu je dah settle..tapi meols byr dp ngn guna guarantor la..ye la, masa tu gaji kecik lagi

tt nk beli kete apa tuee??????????

ai pun baru ade beli kete suprima S last year...

my 2nd car.. guna guarantor my M0m... hihihih....

10% deposit mmg wajib bayar...

mak ai ramainya reply... x sempat nak baca semua...baca sekali imbas je almaklum tengah kerja.. tdi post thread ni ...tengah lunch hour..

aah  kawan2 saya beli keta baru ....ala keta axia yang baru launch last year...yang kecik molek gitu... emm nak dijadikan citer last year try submit loan ngan salesman yg saya kenal kat area2 opis lama...emm siap arrange gi tengok keta kat showroom...emm so try submit... tp all bank ...submit...smuanya x lpas coz katnya gaji bersih sikit sangat...dah tu kalau lepas lak...bank turun kan dari 9years to 7 years aje...tpi no d/payment tpi monthly mahal la dkat 400 lebih kot...

n gara2 kecewa ngan salesman tu ....my mom pun try call my previous salesman...coz dulu 7 years dulu beli keta viva ngan dia gak...n ngan dia la...katanya kena ada guarantor coz gaji sikit .....

but now  dah keja tmpat baru...emm nak kata gaji mahal tu x la...tp oklah up la sikit dari dulu...n baru beberapa bulan je kerja....n salesman tu kata dia dah try dah bawa dokumen kat smua bank...kbnykannya nak guarantor gak.... n saya pun ada gak check ngan kenalan kat laman sosial yang keja bank...katnya skrang bank negara dah ketatkan syarat....selain nak sorang guarantor...( la ni guarator x semestinya family... kawan ke.....saudara mara ke bole...janji ada income)  n deposit 10 %...kena sediakan.. emm.....stress dibuatnya...

KumbangPolkaDot replied at 24-2-2015 02:24 PM
Uols tunjuk buku asb kat salesman tu ke  
Sbb tu ke lepas

mcm ni.. salesman tu tanya gaji masuk mana? gaji cash. akaun maybank ke ape xde ke nk tnjuk bukti gaji? xde.. apa yg ade? asb je la.. dia pon kata ok bg salinan muka depan asb dgn dgn baki last. asb tu pon bukannya kemasukkan setiap bulan pon.

iols rasa asalkan ada guarantor akan lepas kot. apa2 drg cari guarantor kan

lazim replied at 24-2-2015 03:38 PM
mcm ni.. salesman tu tanya gaji masuk mana? gaji cash. akaun maybank ke ape xde ke nk tnjuk bukti  ...

Owh, iols igt kan sbb asb uols banyak riban2 sbb tu boleh lepas beli kete gitu

Tapi skang mmg nak buat pape loan pon susah kan

KumbangPolkaDot replied at 24-2-2015 03:44 PM
Owh, iols igt kan sbb asb uols banyak riban2 sbb tu boleh lepas beli kete gitu  

Tapi skang m ...

salesman tu kata untuk supporting document. tnjuk je segala saving yg ada. asb mak iols selaku guarantor dia mntak sekali since mak iols suri rumah je oh ssm bapak iols selaku peniaga pon dia mintak sekali walhal sekali imbas mcm xde kena mngena je sbb nama bapak iols x terlibat dlm agreemnt pon

experience iol :

loan keta : lepas dgn kacangnya (iols cuak, salesman siap kata insyaallah lepas, boleh ejas) lepas ke xiols xkesah pon sebenarnya.
loan asb : lepas dgn kacangnya walopon kalau ikut gaji negatif ( iols malu2 habaq gaji. org bank tu ckp mesti lepas punya)
housing loan : berbulan2 tggu. last2 habaq x lepas sbb kuota dh habis. cam lawak je alasan. cakap je la xnk bagi
personal loan : iols xnk. tp org bank try2 gak masuk jarum. gaji blh bincang katanya

lazim replied at 24-2-2015 03:57 PM
salesman tu kata untuk supporting document. tnjuk je segala saving yg ada. asb mak iols selaku gua ...

Iols rasa part personal loan tu cemana pon dorang akan bagi lepas jugak..kekdah nya org buat personal loan sbb kurang duit..bukan sbb terlebih duit kan

Edited by munchkin at 24-2-2015 04:26 PM

kalau ikut i lah, if bank mintak guarantor. i surrender. tak mahu libatkan nama orang langsung. kalau i cannot pay, nama orang yg akan terbabit.

kalau tak lepas tu, harap tt leh consider. if not, cakap ada income lain etc. tapi bank now ada access kepada kewangan kita. kalau dia kata tak lepas, elok dengar cakap bank. kalau nak kereta tapi kena "heret" guarantor, i think it is not advisable. tu bagi i. sebab kawan i dah kena. dia pinjamkan nama pada ex wife husband dia utk beli kereta. bila tak bayar or lambat bayar, nama dia terbabit. nak minta kredit kad susah, track record dah tak cantik. kalau boleh usah babitkan nama kawan, keluarga or even mak sendiri, kalau boleh. bank ada reason kenapa dia tak lepaskan and perlukan guarantor tu sebab dia tahu kalau kita tak leh bayar, they will go after the guarantor's neck.

anyway ada salesman perodua ada inform. ada kes sorang perempuan ni nak beli kereta lavina ke apa. gaji tak berapa nak meet utk beli kereta lavina tu. jadi dia test masuk submit semua bank. bila buat gitu, bank semua flag (kata salesman perodua). bila tak lepas, dia try beli alza pulak. pun tak lepas. sebab kata salesman tu, once dah submit kat semua bank, derang flag application tu. salesperson tu bagus, dia siap review dulu bank statement. pastu dia interview tanya ada kredit kad tanggungan berapa semua. sebab dia try explain dulu pada bank officer tu masa submission. kira first layer explanation.

actually kalau bank approve, 1 or 2 hari dah lulus (1st day submit, 2nd day call interview, 3 day lulus).

viva tu atas nama tt or nama orang lain?

kadang2 terpksa guna guarantor sbb kita tau kita mmpu bayar. cuma nk buktikan dri gaji tu yg payah. kita ada income lain yg mngkin xdak slip gaji

penah nak beli suzuki swift baru tak lepas... komitmen tinggi kata bank...

emmm.. huhu... kenapa la sekarang bank negara ketatkan syarat...rasanya 7 tahun lalu senanng je... emm penah dengar dulu2 ada loan tuk graduate student......selain tu ada gak dengar pakej loan ...apply walaupun x da lesen keta....

emm keta viva tu memang nama ssaya. cuma saya x selalu bawa coz..ia manual...so memandangkan axia tu pun comel gak... tu yang apply loan..lgi pun cc nye pun ok 1000cc je... n kali ni cadangnye nak beli yang auto la... kira keta kedua la ni...keta viva tu lagi 2 tahun kot habis loan nye coz...hari tu call bank if x silap baki ada less than 10k je lagi.. emm ...

kalau ikut kan hati...berkenan kat myvi...x pun alza or saga...tpi x berani lak nak apply ...try yang cc rendah ni pun...kena complete bnyk step... emmm  la ni time kita nak sangat beli keta...x nampk lak booth salesman yang selalu terpacak kat lrt ke...kdai makan ke.. emm time kita x da hati....time tu la ..bru nampk ........

mana nak teropong salesman nie..///