CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Reids

Menjaga Kucing Yang Dijangkiti Sporo

mice_cheese replied at 9-5-2015 01:10 AM
Xpe..saya dah faham.tq jawabkan

Actually kucing kat kampung kena sporo ni la.. Mak jaga dia sam ...

Wahhhh maine coon..

awak bawak lahh kucing awak secepat2nyalahh.. lagi cepat awak bawak, lagi cepat dia nak sembuh kann.. sementara kurap tuh tak menular lagi..

I hope kucing awak cepat sembuh..
Sy tau perasaan jaga kucing sakit... huuuu sedihhhh  

Tu la..insyaallah nak bawak dia..

Kucing yg kena sporo tu nama dia semek..doc dah cakap nak matikan dia,tapi family xsanggup..

dengan membaca thread ni.. aku berazam nak menjadi tuan kucing yg lebih baik lagi!

Thank you tt sebab share pasal ni.
Satu stray cat yg i rescue baru-baru ni doctor diagnose dia positive sporo. Sedihnya hatii. Time rescue ingatkn just selsema teruk. Ada luka kecik kat hidung, i try sapu ubat yg i selalu sapu dekat luka kucing.

Tapi luka tu tak kering2 even dah 2 hari i bubuh ubat. I terus google pasal sporo and pagi tadi terus hantar vet minta doctor tengok.

Doctor kata dia baru stage awal. And luka dia berkawah belah hidung. Nasib baik kecik je luka tu.

Tapi i ada soalan sikit, kat rumah ada kucing2 lain,  cukup ke sekadar kita kurung dlm cage je? Atau kena masuk dlm bilik berasingan? Kesian pulak lat dia kalau masuk biik terperap tak dpt matahari.  Huhu

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

MegiTomyam replied at 27-9-2015 01:53 PM
Thank you tt sebab share pasal ni.
Satu stray cat yg i rescue baru-baru ni doctor diagnose dia pos ...

Comel nyaa kucing tuu, you are welcome..

rasanyaa tak dak apa kalau letak dlm cage jaaa selagi dia tak gomoi2 ngn kucing lain tu okay lagi.. kesian lakk kalo letak bilik asing nnt dia sunyi.

Good luck okayy, semoga kucing tu boleh sembuhh. Yg penting jaga kebersihan kucing tu dan awak. Jangan bg dia main tanah. Dan awak kena sentiasa cuci tangan dengan sabun lepas main dengan dia. kalau saya, saya guna lifebuoy jaa..

Reids replied at 27-9-2015 06:21 AM
Comel nyaa kucing tuu, you are welcome..

rasanyaa tak dak apa kalau letak dlm cage jaaa selagi ...

Thank you awak. Nak tanya lagi satu boleh tak?  Hehe.  Selain ubat doctor kasi u ada kasi apa2 lagi supplement mcm transfer factor ke apa2 ke?

Follow Us
MegiTomyam replied at 28-9-2015 06:34 PM
Thank you awak. Nak tanya lagi satu boleh tak?  Hehe.  Selain ubat doctor kasi u ada kasi apa2 lag ...

Welcome awak. Takda pon. Dia bg krim, dengan ketoconazol. Bila tak sembuh, pergi pulak vet untuk sec time, dia bagi multivitamin. Kadang2 si meow berkeras takmau makan ubat. Sy just kerap2 sapukan krim tu ajaa..

Salam...kucing saya mmg positif sporo...agak teruk jugak...sedihnya alahai..now on treatment...tp tgk tak baik2 pun...dah g vet...now mmg on medication..and for krim sapu lak..krim apa yg bagus?plss share...

beruducute replied at 6-10-2015 03:16 PM
Salam...kucing saya mmg positif sporo...agak teruk jugak...sedihnya alahai..now on treatment...tp tg ...

Sorry, krim untuk sapu tuu saya dapatkan dr vet saja. Tak beli dari luar pon. Vet government sini tak letak label nama ubat. Jadi saya tak dapat nak share krim yang saya guna tuu.

beruducute replied at 6-10-2015 03:16 PM
Salam...kucing saya mmg positif sporo...agak teruk jugak...sedihnya alahai..now on treatment...tp tg ...

U boleh try beli krim lamisil dekat farmasi.. berkesan

cikrosienona replied at 14-10-2015 03:56 PM
U boleh try beli krim lamisil dekat farmasi.. berkesan

orite...tq...

sori..up blk benang ni...da search tp ni je yang berkaitan sporo..
nak kongsi pengalaman bela kucing sporo...br2 ni kucing sy simba ke didiagnos sporo..sedihnya hanya Allah yang tahu..
silap sy jugak sbb ingat luka dia luka biasa.
bila check da smpai sistemik..maknnya da smpai dlm sistem bdn dia..kena treat dr dlm
skarg masih treatment..doakn simba sya
nnt akn citer lebih detail

mongoose_kidz replied at 16-4-2017 05:19 AM
sori..up blk benang ni...da search tp ni je yang berkaitan sporo..
nak kongsi pengalaman bela kucin ...

jangan putus asa, insyaAllah..jadikan semua ni sebahagian daripada pahit manis kehidupan, jadikan pelangalaman buat kite..

kucing saya pun kena sporro. Dh lebih sebulan tak baik2 lagi. Dah bagi makan ubat dari vet, tapi makin teruk je tengok. kesian sangat terkurung je dlm cage tu, dah la dia jenis outdoor.. siapa ada pengalaman bubuh minyak goreng ikan pada luka sporro, hari tu ada terbaca dlm blog, katanya berkesan?

kucing aku mula kena sporo awal bulan January 2018(8/1/18)...........sekarang luka2 tu area bahagian muka dan rusuk kiri......

aku nk tahu tempoh rawatan untuj sembuh berapa lama...
boleh ke kalau aku pergi buang testis dia kat vet dengan keadaan dia yg bersporo ni????

igtkan yg sporo ni penyakit baru..rupanya dh berzaman

virgo19 replied at 5-5-2017 06:00 PM
kucing saya pun kena sporro. Dh lebih sebulan tak baik2 lagi. Dah bagi makan ubat dari vet, tapi mak ...

minyak goreng ikan? emm taknah dengar pulak camni.. bayangkan aja pun macam bahaya jaa untuk kucing tuuu

wman replied at 18-1-2018 04:17 PM
kucing aku mula kena sporo awal bulan January 2018(8/1/18)...........sekarang luka2 tu area baha ...

baru kena tapi macam dah teruk merebak tu, nak buang testis kalau dalam keadaan dia berpenyakit mungkin tak digalakkan vet immune badan dia sangat2 lemah, it's depends on that cat itself, kalau deorang kuat nak fight balik, disiplin dengan ubat, iyaaa sangat2 cepat, macam kucing saya 3 minggu ja..

maaf saya reply sangat2 lambat, saya busy dengan study....

kucing sporo masih boleh dirawat.. jgn sesekali mudah nak pts
yg penting bawak ke klinik. beli ubat sporonox. dan ubat hati... dan ubat selsema.
kna konsisten makan 3 - 4 bulan.

kita ni kena guna glove bila nak bersihkan dia atau sangkarnya.. kena kurung dan psg net sekeliling supaya takde lalat hinggap. bersin nya pun ada darah.
sporo boleh berjangkit pd manusia.. tp itu bukan sebab utk kita biarkan dia tanpa rawatan atau pts kan dia..

saya masih menderma secara bulanan pd shelter2 yg menjaga kucing sporo ni...

Rate

1

Hi i juga nak share experience..

I tengah rawat sekor kucing sporo. Tapi bukan kucing i, kucing i ada 8 ekor n semua dalam rumah. Kucing ni selalu datang depan rumah i untuk makan ( i ada letak makanan dekat luar utk stray cat kawasan rumah)

1st, i tengok dia ada 3 spot luka bulat2, dekat batang hidung, kening n belakang, try cuci luka. Even luka kecik darah dia mengalir2. N dia selsema teruk juga.

4-5 hari cuci luka n letak ubat tak baik2/tak kering. Darah pulak bila cuci tak henti2. So i suspect sporo. Plus, i pernah nampak dia baring2 dalam pasu i yang ada tanah tanpa pokok.

I takde budget nak bawa ke vet (which akan cost double sekali dengan ubat), sebab kucing i baru lepas surgery juga. So daripada pembacaan blog2 & forum, i yakin dia kena sporo & i tawakal je beli ubat sporanox, transfer factor (TF) & ubat hati.

Hari2 bila dia datang makan ( dia akan datang twice a day, pagi before i pegi keja & malam lepas i balik kerja haha) i bagi dia 1/2 sporanox & ubat hati pagi, TF 1/2 sapu kat luka, 1/2 bagi makan waktu malam.

Mula2 ada letak anseptic cream sekali, tapi lambat pulak baik ( i ada baca dalam blog, kalau luka tu sentiasa basah mmg lambat nak baik). Mula2 susah hati juga, luka lambat sangat nak nampak surut. Ubat pulak mahal2. Tapi Alhamdulillah after a month luka dah kering.

Masa nampak luka dah kering tu happy nya i. Oh i tak quarantine dia pun, bagi lepas je since dia pun tau time makan ubat dia. And so far, takde lagi berjangkit dekat kucing lain yg datang makan kat tempat i.

So sekarang continue ubat. Ada yg advise i bagi ubat sampai tumbuh bulu. And cont anothet 2 weeks. Hopefully lepas ni dia bebas dari sporo.

So to all cat owner yg ada sporo, jangan give up ok. Usaha & doa banyak2. Selain tu jaga kebersihan penting, sentiasa

or basih dengan air panas bekas makan dieorang n pakai sarung tangan juga masa handle. InsyaAllah sporo cat ada harapan.

Rate

1