CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 4066|Reply: 13

keperluan komputer anak-anak

Salam.

Ibu2.. Ayah2.. Mane lagi elok untuk anak2 samada desktop atau laptop? Anak saya tahun depan darjah 3. anak sulung. Saya tak ajar dia gadget. Hanya sekali sekala main game kt fon. Di sekolah dia ada jugak belajar Word n basic2 kan? Cadangnye nak belikan komputer untuk dia.. untuk kegunaan belajar... internet n so on. Surelyla akan ada internet bagai tu nanti.

So nak tanye ibu2 sekalian.. mane lebih elok.. pro n cons antara laptop dan desktop. Dari segi pemantauan.. mobility.. stability dan mcm2 lagi. Sejauh mana anak2 sekolah rendah akan gunakan komputer? Ada ke homework or kerja kursus yang memerlukan komputer?

terima kasih

Kalau nak kawal anak2, lebih baik belikan desktop...boleh letak di tempat terbuka...tujuan pemantauan...

kalau laptop nnt takut terlalu mudah di bawak ke mana2...asyik dengan laptop pulak...

Memang laptop mudah bawak, tapi takut pulak terlalu mudah sampai tak de keje pun asyik kilik laptop..lagi pulak ada internet kan...

Budak muda lagi...baru darjah tiga...perlu jaga2 bila bagi internet pada dorang...kena kawal betul2...takut yang belajar tu tak setakat mana...berseronok dengan laptop tu yang lebih...jadi..sebagai ibu tt lebih kenal anak tt...dan tt lebih taw macam mana nak kawal...

Saya bukan guru sekolah rendah...tapi setahu saya ramai pelajar salah guna internet...dari 100%, internet ni digunakan untuk belajar cuma berapa percent saja..itu pun bukan selalu...bila ada kerja kursus je lah...selebihnya guna untuk hiburan...fb..dan lain2...

Untuk murid darjah tiga kalau tak pasang internet pun tak pe rasanya...bagi komputer kosong..sekadar menaip dan betul2 belajar menggunakan komputer dah cukup...kalau pun ada kerja yang nak gunakan internet boleh guna parents punya..senang nak kawal... rumit tapi selamat..

homework atau kerja kursus guna komputer rasanya bergantung pada jenis sekolah...dan kualiti sekolah...kalau sekolah biasa2 tu tak banyak pun...lain la kalau sekolah hebat2...sekolah yang high grade...tu mungkin pihak sekolah akan sangat galakkan pelajar gunakan komputer...

sekadar pandangan...

shahana posted on 18-11-2014 11:16 PM
Kalau nak kawal anak2, lebih baik belikan desktop...boleh letak di tempat terbuka...tujuan pemantaua ...

terima kasih atas pandangan tu...

betul jugak kan.. klau laptop ni memang handy. bole bawak ke mana2.. tapi sebab bole bawak ke mana2 la nanti kang balik kg bawak laptop sebab nak main game. mmg melampaula.  ok point noted.

ada sesiapa yg ada anak darjah 3 dan ke atas? setakat darjah 3... banyak ke guna komputer ek? Bukan apa... aritu isi borang Pengawas Pusat Sumber Sekolah. Anak dapat offer jadi pengawas PSS la... tapi kt borang tu ada soalan.. tahap penguasaan Word, Powerpoint, Excel bagai. Nak kata ada blaja kt sekolah pon... takdela banyak sangat. Klau takat nk buat kerja kursus sekali sekala tu.. bole kot pkai laptop parents kan. Saya pon mmg guna laptop ofis... tapi weekend je bawak balik. Kalau setakat nak guna google untuk search apa2 info... guna henpon dah memadai.

Hmmm.. rasanye macam bole KIV dulu la kot plan nk beli komputer ni. Mcm terlalu awal. by the time dia betul2 perlukan.. komputer tu dah outdated pulak nnti

Anak2 saya guna laptops sebab meja study memasing kecik je. Kalau guna desktop alamatnya takde space nak letak pensel pun.

Sistem baru mmg ada syllabus komputer tak silap, tapi rasanya tak pernah pulak anak saya yg Tahun 4 guna komputer utk subjek tu. Yang ada pun, nak cari info utk subjek lain.

Dari sudut, kekerapan penggunaan, adalah setiap sorang mintak cari gambar atau maklumat sekali dua setahun. So, kalau ikut kan, takde pun takpe. Tumpang je guna mak pak punya.

Tapi tak tahulah pulak bila dah masuk Tahun 5 dan 6 ni.

Sekarang ni, laptop masing2 guna utk main online games. My advise, tak taulah accurate tak dari sudut praktiknya, iaitu, beli komputer yang minimum spec, setakat nak browse site. Jangan hi spec, jadi macam anak2 saya tak ter kontrol dok main online games.

Takdenya guna utk belajar kat rumah.

shahana posted on 18-11-2014 11:16 PM
Kalau nak kawal anak2, lebih baik belikan desktop...boleh letak di tempat terbuka...tujuan pemantaua ...

Ni memang betul....

Hot betul saya dengan anak2 saya. Semua gadgets sy, tetiba bukak account depa dah ever ready. Tu tak kira depa install apps social/entertainment yg depa guna, sedangkan saya tak guna. Apa yg saya risau, apps ni boleh access semua info dalam gadget kita.

Tengah sedap2 dok baca online novels, tetiba ada pulak anak kawan skype call la, segala benda messaging medium.

baulu posted on 19-11-2014 11:54 AM
Anak2 saya guna laptops sebab meja study memasing kecik je. Kalau guna desktop alamatnya takde space ...

ooo.. setakat cari gambar ke infor setahun 2 3 kali.. tak memerlukan saya bagi dia laptop sebiji la kot kan... bab online games n social media tu yg saya gerun. anak saya lelaki.. online gaming ni sure dia kenal nanti klau dah dapat laptop sebiji. sedangkan kt laptop saya pon dia bantai main need for speed. huhu... saya risau nanti tak terkawal. memang ada kawan2 anak2 yg ada fb bagai. anak saya.. fb pon tak kenal. sekarangla baru saya ajar sikit2 bukak fb sekolah n taska... tgk gambar2 aktiviti dorang. hehe..

tapi kadang tu mcm kesian la jugak... kawan2 siap ada acc twitter bagai.. anak kita twitter pon tak kenal. hahaha.. takpela nak.. sampai masa nanti kamu tau sendiri tu semua.. semoga masa tu kamu pandai jaga batasan. ngeri tgk fb budak2 sekarang.. gambar2.. caption2 tak terjangkau dek akal.

Follow Us
anak me tahun 1,4,6....bab blaja word,excell,powerpoint tu takde wat kat umah ...nota dr skolah pun alahai.....basic sgt...kalu takde komputer pun bleh lulus exam.....

komputer derang guna utk cari info lain buat scrap book...terpulang la cekgu bg tajuk aper....ader skali "pakaian tradisional malaysia"...ader plak "binatang2 yg dah pupus"...last aritu "Negeri Sembilan" sbb skolah kat NS..dari makanan,muzik,pakaian,rumah tradisi...semer cari kat internet...copy paste je.....
ader gak bagitau salah kalu copy paste je...uhuhuhu harta intelek tuh!kene bagi kredit gak kat org yg buat kajian tuh...tapi bebudak skolah,janji siap!

ader gak cekgu soh carik gamba makanan berkhasiat,gamba agong dan gelaran penuh.....kalu dolu kita paper cutting jer,skang main print

juita posted on 19-11-2014 03:51 PM
anak me tahun 1,4,6....bab blaja word,excell,powerpoint tu takde wat kat umah ...nota dr skolah pun  ...

oo.. kiranye skrg cari info kt tenet.. print la eh? hmm... printer la pulak..  beli printer je la. haha.. time nak guna.. bole guna laptop mak pak.. bukan selalu pon kan..

boleh beli..

tp desktop computer..

nak belajor..guna mana2 app yg boleh..

beli cd courseware untuk anak2.....rajin2 pergi beli kat kedai yg menjual educational aid

byk cd yg boleh digunakan untuk belajo...xpon download awal2 dr yutube.....savekan je dlm  computer

games..takpayah..lebih baik  main kejar2 pondok2, anak patung...lat tali lat ke dr main gem

psl nak cari maklumat sy cdgkan...anda bekerjasama ngn anak..contoh

-ina nak cari pasal apa?

-pasal tumbuh2an iklim tundra..

- ok...biar  emak carikan n print yer (ajak dia tgk dan print sama2..kang bagi dia bantainya cari gambo artis ke lirik lagu laks..
.jgn bagi dia buat sorg
..ada mak bpk yg buat sambil lewa bagi gajet kat anak sennag konon biar anak wat sendiri...ibu bapa leh layan wassap)

takpun suh dia p sendiri ke library....dia leh belajo procedure...kena guna kad library....potostet..baya...gunting dan tampal....

ajar dia berusaha dan  susah sikit..budak2 zaman skrg semua benda nak mudah...susah la kalau nak jadik risk taker Last edited by lalita on 22-11-2014 05:43 AM

lalita posted on 22-11-2014 05:41 AM
psl nak cari maklumat sy cdgkan...anda bekerjasama ngn anak..contoh

-ina nak cari pasal apa?

buat masa ni saya mmg sama2 buat dgn anak.. sbb guna laptop ofis.. or search kt henpon. hmm... guna kemudahan library. bagus jugak tu. saya pon mmg rajin bawak anak2 lepak library ujung minggu. tapi biasanye lepak2 baca buku je... bolela guna komputer kt situ kan. saya sendiri pon taktau camne prosedur dia. good idea gak tu... saya biasa bawak anak2 ke perpustakaan raja tun uda shah alam. best kt situ.. baby pon bole masuk.

kanak2 lebih baik kasi desktop, laptop dia org boleh bawa kemana2, susah nak check dia org nanti

I suggest guna desktop. Fix to a place. Senang nak pantau.
Lepas tu, create user id untuk setiap anak dan set sebagai normal user (bukan administrator).
Parents sahaja user id level admininstrator (pastikan ada password).
Jadi anak2 tak boleh install game ker atau apps yg download dari internet.
Lepas tu set time limit. Boleh create schedule masa utk anak2 pakai komputer tu. They can't login selain dari time tu.
Contohnya, I set my PC (running Window 7) to have many user id (each for parents and children). Parents have admin authority, children cuma normal user. Any program installation atau setting, cuma parents saja boleh buat. Jadi takde la anak2 tu screw up the PC.
Lepas tu I set time control, each child time they can use the PC. Off hours: after 11 pm - 6 am, waktu solat, lunch, dinner, study. Weekend tu relax sikit la.
Utk Facebook pulak, boleh create id, tapi you have to hold the password. Mesti pantau, don't let them friend strangers. Teach them internet security, apa boleh yg boleh disclose etc. They need to learn how to surf safely.

dabai replied at 14-1-2015 02:22 PM
I suggest guna desktop. Fix to a place. Senang nak pantau.
Lepas tu, create user id untuk setiap an ...

good idea. set acc utk setiap anak and login restriction. betul tu... bukan halang anak 100% dari guna internet... selama mana kita mampu nak halang n pantau. didik dia guna wisely