CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 32995|Reply: 216

Mcm mn cara nk mintak hutang kt adik beradik

Salam...
aku de sorang kakak... Yg suke sgt hutang ngan aku..hutang ni dah berlarutan dari tahun 2012-2014,,
kirenye hutang berantai la ni..jumlah nye dah hampir mencecah 10k .dari sikit lame2.. Dah nak 10k..

nk bukak mulut nk mintak hutang mcm ade batu dlm mulut aku. Serba salah pun ade...
terbaru tahun ni..akk aku nk kawen pun pinjam duit aku 5k lebih..aku x kesah tolong...tp agak2 la..dah selesai majlis jgn ar wat diam je..
Ni x diam je x ckp pape pun pasal hutang..mcm mn nk byr..aku pun nk gune duit gak..
aku penat cari duit berjimat cermat..last2 abis kt die plak..

korang de tips x cmne nk buat ayat nk mintak hutang jgn sampai akk aku kecik ati..
emmm

aku de gak tnye soalan kt tanyelah ustaz
korang boleh tgk kt link ni http://youtu.be/BgWj0gwAbaU (minit ke 13:03)

Rate

1

cuba suruh mak atau ayah abot tolong sampaikan...mane tau berkesan ke...

Mak ayah  saya dah xde...

kalo i kannnss,, i akn tnya direct je.. i xsuka org jnis bhutang nee.. but if kakak i tuww hidop susah maybe i akn write off je hutang tuww.. kakak you pnjam utk kawen kerrr?

Abot posted on 13-4-2014 03:57 PM
Mak ayah  saya dah xde...

ooo...sorry yer...sebenarnya saya takde lagi pengalaman lagi adik beradik berhutang...tunggu respons orang lain k...

Mungkin kakak ang buat tak tau sebab dia ingat ang tak kisah kot sebab ang senyap je.... Try ang mintak hutang tu... Cakap elok elok dgn dia,bgtau ang nak pakai duit ke apa ke....

Hutang dgn adik beradik nih payah nak mintak balik... Klu setakat seribu tu ok la kan nak kira halal je kan tp nih dekat sepuluh ribu tu....

Disamping tu ang banyak banyak doa supaya kakak ang lembut hati nak bayar hutang... Doa tu senjata orang mukmin... Apa apa hal doa dulu kat ALLAH, insyaALLAH akan mudah jalan tu.... Nak lagi chantek buat solat dua rakaat dan doa kat ALLAH supaya kakak ang tu terbuka hati nak bayar hutang....

Aku bab hutang adik beradik nih aku tenguk adik beradik aku gak ler... Klu yg jenis mudah bayar, pinjam berapa pun aku bagi kalau aku ada la... Kalau jenis tak bayar hutang nih aku bagi gak tapi tak bagi penuh pun, kalau dia mintak seribu maka aku bagi 500 ke dan klu dia tak bayar tak pe lah.... Gaduh gaduh kang adik beradik, susah susah gak adik beradik la yg menolongnya....

Rate

1

Follow Us
Minta saja. Next time cakap je duit takde. Prinsip jangan nak dedahkan sangat berapa aset yang ko ada pada sesiapa pun. Orang yang tak tahu malu akan kata eh aku nak pinjam nak buat itu ini. Bila nak bayar liat saja.

Lebih baik kata duit takde sepanjang masa. Tak suka orang berhutang. Tak suka berhutang. Kalau dah tak manpu buat cara tak mampu.

Manusia ni selalu nak berlumba. Tak pernah puas.

Member aku nya adik adik amik kereta mak bapak. Tinggal mak bapak ngan kereta buruk. Adik pompuan suruh mak settlekan ptptn. Dia nak bayar ansuran. Duit dia belanja beli handbag2 nak menunjuk kat orang. Dia ada skin prob. Bila orang nasihat suruh makan ubat, dia cakap tak patah nak beli, boleh amik je ubat orang lain. Habis tu orang lain beli pakai bulu?

Masa sopping wedding. Dia nak semua ahli keluarga dia pakai warna sama. Depa sopping sakan beli kain sampai seribu lebih. Kakak ipar amik kain harga puluh ringgit tu pun dia nak bayar sendiri. Smpai kaunter leh dia buat muka bodoh cakap tak bawak duit. Mak tu pun kata tak bawak duit, suruh kakak ipar bayar guna kredit kad. Sampai rumah mak dia settlekan bayar duit kak ipar pakai cash tapi tolak harga kain kak ipar tu.

Cam tu lah perangai manusia ni.

munchkin posted on 13-4-2014 04:07 PM
Minta saja. Next time cakap je duit takde. Prinsip jangan nak dedahkan sangat berapa aset yang ko ad ...

Ye tu jangan orang tau kita banyak duit dalam bank.... Tapi macam aku nih selalu orang kata banyak duit sebab aku keja gomen n somi aku bisnes pastu anak tak de.... Selalu gak la jadi bank.... Walhal depa tak tau banyak aku nak kena bayar maklumlah baru keja.... Mana nak beli rumah la... Itu la ini la....tak kan nak citer kat orang perbelanjaan kita kan.... Yg ok tu ok la bayar balik wp lambat tp ada gak liat nak bayar... Bila aku tak bagi boleh plak kata aku kedekut, walhal aku memang nak pakai duit... Mula mula tu aku diam je tapi lama lama panas gak telinga.... Dan dan tu gak aku sound ingat aku ni bank ke?... Huhu

Besar periuk maka besar lah keraknya.... Ye tak? Last edited by Syumaimah on 13-4-2014 04:15 PM

benda hutang adik beradik nie susah,melainkan ang pasrah dan redha(bukan halalkan).kisah yang jadi amik ingatan dan stop bagi pinjam lg.walo kaki dia putus sekalipun,mai rayu..

nanti dia ingat sendiri nak bagi,dan perkara gini biasa jangan terlalu mengharap.pendek kata pasrah dan redha.cuba cari ikut lain rezeki..

Bagila alasan apa2..kata nak repair keta ka x cukup duit ..ritu ang ada pinjam duit aku kan..aku nak mintak balik skit sbb nak buat bla bla bla etc...

tp klu ang jenis malu, halai kan ja lahhh  ...

Aya....you kalau malu cakap depan2, tanya melalui sms....
Contoh* salam kak..hari tu you pinjam duit 5k, boleh tak bayar asap sebab I perlukan duit urgent...ni acc no I...maybank 113154022345  dah bank in info I...thank you kak..

So far I pinjam duit adik I jer..n I bayar balik..tapi dia dari dulu sampai sekarang anak 3 minta I duit....sabo jer laaa huhuhu

erkk bnyk gak klu dah main utang sikit2 ek..try la mintak  
slow2. try kias2 ke dlu..

elena-sanchez posted on 13-4-2014 03:59 PM
kalo i kannnss,, i akn tnya direct je.. i xsuka org jnis bhutang nee.. but if kakak i tuww hidop sus ...

Hutang yg terbaru 5k+ mmg utk kawen, hutang yg lain tu untuk setelkn hutang die ngn tmpt lain, cth loan biz yg x brape mnjdi, hutang kereta, hutang bil api dll... Emmm tula,,,b4 nk pinjm duit kawen aritu,, sy dah bgth die, nk pinjm bole..tp mesti byr...tp lps dah kawen, da hbis mjlis dh pun.. Die buat snyp je...

hutang ni masalah hampir setiap dari kita.. cuma bezanya liat atau senang bayar.

aku biasanya kalau org nak pinjam kali pertama, aku bagi je.. pastu kalu liat bayar atau tak bayar langsung, mmg aku tak bagi dah la pinjam.kalau yg jenis mudah bayar, mmg mudah la aku bagi.. kalau lewat sikit2 tu adatla kan..tapi jenis muka tembok ramai jugak.. kita tak bagi, dia mintak jugak bnyk2 kali.. mampuih aku tak layan..

ko patut mintak kat akak kau tu.. bila kau tak mintak, dia akan pinjam lagi.. sekali je kau mintak, baru dia tersedar dari mimpi yg panjang.

aku sanggup putus sedara kalu ada hanya menyusahkan dan mengharubirukan rumah tangga aku.ye la kan, cari duit sama2, tetiba adik beradik pinjam buat bodo je..pastu menayang beli kereta baru la, tukar hempon baru la, shopping kat bandung la.. kimak dia..

Masalah mcm ni sy tak suka...sy sendiri kalau nak bg hutang kat org mmg susah..kalau sy nak tolong sy akan bagi je dgn niat tak mintak balik tp mmg susah la nk bg...kalau awk bg hutang pastu awk susah nak mintak lain kali jhn senang2 nak bg..awk jugak susah..sbb niat bg hutang utk jadikan sedekah bukannya senang..kalau ada forumer cakP baik sedekahkan aje, sedekah dalam xikhlas buat apa..

susah sikit tk kecik hati...lebih2 lg kalau kakak kau tu ada jaga ko masa ko kecik...

Syumaimah posted on 13-4-2014 04:06 PM
Mungkin kakak ang buat tak tau sebab dia ingat ang tak kisah kot sebab ang senyap je.... Try ang min ...

Mmg skrg sy byk berdoa supaya Allah bukk kn hti die utk byr hutang...
tp yg buat sy bertmbh geram.. Sy tgk die happy go lucky je mcm xde beban besar... Sy pulak yg pening kepala fikir mcm mn nk mintk duit sy kt die... Pelik sgtt seolah2 mcm sy yg berhutang.. Lps kawen ni, sy phm mood honeymoon tuu ..tp plzzla... Sekurang2 nye bgth sy yg bile die nk byr dn mcm mn... Ni x die snyp je mcm xde ape2 yg blaku.,, die ingt duit tu semua sy dpt dr lngit ke.. Aptb

munchkin posted on 13-4-2014 04:07 PM
Minta saja. Next time cakap je duit takde. Prinsip jangan nak dedahkan sangat berapa aset yang ko ad ...

Sy mmg pernh tpk nk ckp mcm tu... Tp tulah x sampai hati..n tabiat my sis ni... Stiap kali nk pinjm, die akn ckp..yg ni nt aku byr... Janji....
Pastu sampai ke sudah pun x byr... Kite ni punyelah kesian kt die...tp die buat kite mcm xde perasaan je kn...

pakweneelofa posted on 13-4-2014 10:19 PM
susah sikit tk kecik hati...lebih2 lg kalau kakak kau tu ada jaga ko masa ko kecik...

Emmm ntahlh mestilh de jg kn... Tp kami beza 1thun je...