CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 20185|Reply: 13

Anak kerap demam.

Assalamualaikum dan Selamat Sejahtera

Anak saya berumur 1 tahun 6 bulan dan baru sahaja selesai mendapatkan imunisasi 3 minggu lepas. Masalah yang saya hadapi adalah anak saya kerapkali demam. Kekerapan demam adalah sebulan sekali. Adakalanya demam biasa dan adakalanya demam tinggi (suhu mencecah 39.5'C) Di rumah saya sudah membeli termometer yang boleh disukat melalui rongga telinga bagi memantau perkembangan suhu badan anak saya. Tetapi yang merunsingkan saya adalah, sesudah sahaja sembuh dari demam pada minggu lepas (demam, selsema dan batuk berkahak) then semalam anak saya demam lagi. Suhu tinggi mencecah 39.5'C.

• Adakah ini merupakan sesuatu yang normal? Semasa kecil anak saya tidak pernah demam sehinggalah dia berusia 11 bulan, dia sering demam pada setiap bulan. Apakah punca anak saya sering demam? Adakah disebabkan pengambilan vaksin untuk 18 bulan itu?
  • Perlukah saya membawanya berjumpa Pediatrician setiapkali demam?
  • Saya sering memberikan anak saya Supp PCM terutama ketika demam tinggi. Adakah SUPP berbahaya dan boleh merosakkan organ hati?
  • Dalam hal ini, saya juga ingin bertanya berapa lama ubat boleh disimpan setelah dibuka?
  • Adakah antibiotik berbahaya kepada kanak-kanak di bawah usia 2 tahun?
  • Benarkan ada mitos mengatakan bayi lahir pramatang memang akan mengalami simptom sebegini?

Mohon kerjasama semua forumer/doktor untuk membantu menjawab persoalan saya ini kerana setiapkali anak saya demam saya menjadi bertambah risau. Terima kasih.

saye tolong jawab no 4... soklan lain biar yg arif jawab.... setau saya klo dah bukak ubat tuh bertahan cuma tiga bulan je kecuali doktor ade bgtau ubat tuh boleh guna sampai expiry date... bawak je sample ubat tu beli baru kat farmasi atau klinik...

Saya cube tolong sebolehnya ye...

1) Saya kurang pasti tentang demam disebabkan vaccin. Kalau demam straight after vaccin, itu biasa. Tp kalau berulang-ulang tu, saya kurang pasti. Tapi, apa yang saya tahu, kalau baby senang demam ni, selalunye disebabkan infection. Dan kita perlu tahu juga baby ni sistem imun die memang x matang lagi. So, memang akan mudah sakit kalau expose pada punca jangkitan.

2) Kalau selalu demam, kadang2 kite pn x sure kan samada perlu bawak ke dokter atau x. Tapi, kalau ikut panduannya, utk demam yang biasa, kalau suhu mencecah 38.5 deg lebih kurang 3 hari. dah boleh bawak pada dokter. sebab biasanya kalau demam jangkitan biasa, memang boleh baik sendiri dan mmg amek masa dalam 3 hari. Tapi, pd masa yang sama, kene pantau jugak samada suhu anak tu naik mendadak ke tak. atau ade tanda2 lain macam ruam2 ke.. merah2 ke.. kalau macam tu, kene bawak jumpe dokter terus...

3) Pasal ubat, saya hanya akan berikan anak ubat yang diprescribed oleh dokter je.. Kalau tak de ubat, saya memang bg anak makan supplemen je. pada masa yang sama, kalau anak demam, saya memang akan sellau buka baju anak dan buat sponging.

4) Pasal simpan ubat, ade yang kate 3 bulan. Haritu ade tanya dokter jugak. Tapi dokter tu kate, simpan sampai 6 bulan pon xpe, asalkan memang simpan dalam peti ais. Tapi antibiotik memang kene buang after seminggu.

5) Yang ni saya x leh nak jawab, x pakar. Ade yang kate boleh, tapi ikut keadaan. Bukan semua kes boleh diberi antibiotik. yang penting jangan overdose.

6) Mmm.. pada awalnya mungkin ya, senang sakit. Mungkin ada organ2 yang masih kurang matang. Tapi, rasenya semakin besar, simtom2 tu akan hilang kot... Yang penting, kene bagi anak nutrsi yang cukup. Bile anak selalu sakit, mungkin tandanya ada nutrisi yang x lengkap dalam badan. Sebab tu mudah kene jangkitan. Anak saya dulu macam tu jugak. Setiap kali demam, kene sedut nebulizer. Sampai la ade skali tu hospitalized masa umur die sethun lebih, kerana bronchiolitis. Bolehlah baca kisah anak saya ni die sini: http://healthy-life-hanaziq.blog ... nye-omegaguard.html

Insya Allah, harap membantu... Last edited by syidarohim on 11-4-2014 11:03 AM

anak jaga sendri ke atau hantar kat umah pengasuh? kalu persekitaran harian ader ramai kanak2 me rasa cam normal jer..

me try bantu apa yg me tau
1. kalu budak demam itu normal sbb dia dlm proses bina imunisasi badan ...kalau sbb jab tu kurang pastu plak sbb slps suntik biasanya demam sehari dua je,badan nak suaikan diri ...cam me kata kalau anta umah pengasuh ramai kanak2 lagi mudah dpt jangkitan....

2.  jumpa paed kalu demam teruk,ada jangkitan laen, bby laen dr biasa...kalu cam dia demam tapi semua normal tak yah kot! (Ini pendapat peribadi bukan pendapat perubatan) cam TT ada ubat bleh je bagi dolu tgk camner

3.pasal supp pcm tu me kurang pasti plak.....apa beza nga pcm yg makan...sama je kan?.....sbb yg me paham supp pcm tu lebih cepat penyerapan daripada oral...sbb tu kalu panas sgt bagi supp je bukan sbb apa sbb nak turunkan suhu.....leh je amik oral tapi kene rajin la basahkan badan bby sebelum ubat tu bertindak.....

4. lps bukak me slalu simpan peti sejuk....tak smpi 2 bulan slalu abis (lps along,angah..pastu ader lg yg demam sbb tu leh abis)...ni kene refer farmacist

5.kalau setakat demam tak perlu antibiotik....KECUALI ada jangkitan, antibiotik prescribe oleh doktor sajeee

6. me tak rasa itu sbb premature bby.....mungkin sbb perkembangan dia...sblm ni bby sihat khen?bila dia start melasak je baru berlaku demam2 ni khen?...

apa paed ckp pasal perkembangan motor & skills, semer ok?

terima kasih atas bantuan dan pencerahan anda..Sekarang saya dah stat bagi dia mkn supplement..Saya bagi minyak ikan kod scott emulsion tu..dari pemerhatian tengok sekarang ni dia dah kurang sikit demam..

kalo anak / even kita2 sendiri yg dah besar2 nie kerap demam / selsema ~ itu mainly adalah sebab daya tahan badan kita nie lemah. apatah lagi budak2 yg tengah membesar.

so cuba banyakkan minum air suam, bagi madu 1 sudu kecil tiap2 pagi (guna sudu plastik yer ~ tap baby bawah 1 tahun JANGAN diberi madu. BAHAYA). And start bagi supplement macam vitamin C (ikut dos yg disyorkan laa).

And 1 lagi ~ mungkin nmpak cam "mempromote" pulak ~ tapi me sangat2 cadangkan pengambilan Nutriferon (Shaklee) utk sesiap yg terlalu mudah sgt kena demam berpanjangan / berbalik2, sering selsema / batuk.

Me syorkan sebab me sendiri memang amalkan Nutriferon (bukan tetiap hari, just bila anak / me / suami me start complain nk demam or, start tanda2 nk selsema).

Kalo nk tau lebih lanjut pasal Nutriferon Shaklee nie ~ bole google je.

Kang me cerita lebih2 kang, kena tegur dek MOD plak sebab mempromote. Kekekekekke.

tapi seriously mmg me syorkan sgt2. Tapi rege dia mmg consider mahal, me tak nafikan.

Follow Us

Buatlah persediaan anda untuk keluarga anda, untuk ANAK-ANAK dan isteri anda...
insyaallah saya sedia mendengar dan membantu anda...

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

missymia posted on 29-4-2014 04:14 PM
terima kasih atas bantuan dan pencerahan anda..Sekarang saya dah stat bagi dia mkn supplement..Saya  ...

Salam..why not sis try suplemen dr Shaklee bg menguatkan sistem imun badan die. Mcm anak2 sy, sy bg Mealshake+Omega Guard Shaklee..Alhamdulillah skrg dh xdemam2,selsema,batuk dh kurang..selain tu,blh menaikkan selera mkn anak & mjadikan anak lebih cergas & cerdas. Klu sis berminat utk mcube, blh PM/whatsapp teros sy 019-2164410..

Boleh juga cuba Qaseh Gold Junior sebagai makanan tambahan. Lagipun makanan sunnah seperti buah kurma, kismis, madu, zaitun, habatus sauda dan air zam zam...memang bagus untuk di amalkan.

Insyaallah membantu:

* membekalkan tenaga
* mencerdaskan minda
* menguatkan sistem imun
* menyokong tumbesaran
* membekalkan serat dan banyak lagik

untuk keterangan lanjut boleh jer PM saya.

rose_water replied at 9-10-2014 06:13 PM
Boleh juga cuba Qaseh Gold Junior sebagai makanan tambahan. Lagipun makanan sunnah seperti buah kurm ...

kalau baby 9 bulan boleh ke mkn kasih gold ni?

JeNaB_PopPop replied at 30-3-2015 12:27 PM
kalau baby 9 bulan boleh ke mkn kasih gold ni?

kalau sy, sy tak bagi
sbb manis
manis selalunya ada gula,
wpun gula natural

kalau nak upkan imun anak, boleh cuba cara natural
bgi vco(virgin coconut oil) apa2 brand asalkan organic
sy pakai cosway, besar n harga berpatutan
boleh juge bagi evoo(extra virgin olive oil) sya pakai pevoo(palestine extra virgin olive oil)
selain itu sentasa jg perut/usus anak
sesekali bg makan probiotic, lepas tuh prebiotic

anak sy dlu mmg sellau demam, boleh kt seminggu sekali
wpun demam yg tidak berpanjangan, tetapi sgt kerap, mmg merungsing kan

byk membca, menggogle natural remedy, alhamdulillah sekarang anak sy dh kurang demam
kalau ada pun demam, insyAllah besok dn baik
rawatan demam,
sy bg anak sy olivenol(3x sehari)
sy bg juga dia VCO,
buat juge sponging(campur apple cider vinegar dlm air)
urut badan/sapu badan anak dgn pevoo.

cara sy untuk menten kesihatan anak
mmg setiap hari bagi anak sy madu+almanna(prebiotic)- must task
kalau terpaksa ambik antibiotic, lepas complete 5 hari,  sy pastikan anak sy ambik probiotic(sy bli lactoGG)
dn sy mmg kurangkan anak pd benda2 proses, manis

harap dpt membantu

isms replied at 1-4-2015 03:05 PM
kalau sy, sy tak bagi
sbb manis
manis selalunya ada gula,

thank chuoollss....naka kak nab 9 bln kak nab campur evoo je dlm makanan dia. nk bagi madu pun takut lak sbb madu katanye xbioleh untuk baby bawah setaun. prebiotic n probiotic tu kak nab tgok kat pharmacy dlm bentuk capsule. dh leh bagi ke. anak kak nab demam kak nab tak bg pcm. sbb kerap demam kak nab bg ubat demam yg homeopathy punyan ngan wat natural remedy mcm guna lemon sock, sponging, garlic oil, garlic sock.

alhamdulillah dah 2 ari tak demam selepas 2mggu anak hakak demam on off. sekarang ni hakak nga usha2 suppliment untuk up immune baby. sekarang ni dia dah kurang sangat makan.

Edited by isms at 1-4-2015 03:37 PM

kak nab,
kalau baby bawah setahun, madu x payah bagi dlu
tp prebiotic boleh bg
sy bli prebiotic jenis Almanna
yg ne jenis serbuk
baby sy, after umur 6 bulan sy terus bg
suggest by doc hemopathy

yg probiotic tuh sy ambik yg lactoGG, agak mahal, mebi boleh cuba lacto5
selalu kalau Tanya pharmacist, nanti depa bg yg ada perisa
so better avoidkan
probiotic x perlu ambik selalu

ambik bila perlu shj, cth mcm lepas on antibiotic ker
sbb bila on antibiotic, abis semua bacteria baik n jahat dlm badan mati
so sbb tuh kena topup balik

cuma kalau boleh, prebiotic tuh amalkan sellau
sbb dia kira cam Baja untuk bacteria baik dalam usus

sy pun mmg prepared ubat hemopathy utk turun kan suhu badan anak, bila semua natural remedy tadi x jalan
memula dlu, mmg susah sikit badan anak nak terima
tp Alhamdulillah skang mmg kalau demam, dgn ubat hemopathy pun x perlu bagi.

Asalnye anak kak nab ni jarang sakit. 6 bln pertama memang tak sakit ape2, kak nab pun ok la kan, pas 6 bln dia start tumnuh gg hah mula dah, demam, warded smggu ari tu sbb brochitis. pastu kerap2 demam, demam campak sampai 2x (actually yg kali kedua campak tu sebenarnye roseola infantum). tu yang akak kalut tu, dalam 4 bulan ni mcm2 dugaan sakit kat baby ni.

ok akak baru teringat yg prebiotic ni dalam yogurt pun ade kan? almana tu akak baru google. bagus lak akak tgok. thank chuollsss leh la akak bagi nanti. letak dalam air kosong dia. susah btul baby nak minum air kosong. susu laju je jalan.

so probiotic just amek after makan antibiotic la kan?

lagi satu yang 2 mggu anak demam on off ni salah satu faktor sbb nak tumbuh gg ke? sbb 2 batang gg skali nak tumbuh kat atas tu.