CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 52346|Reply: 75

Kalau Diploma ambil kos lain,Ijazah ambil kos lain boleh tak?

Assalamualaikum semua...

Saya tengah dilema sekarang...saya mempunyai diploma dari ipts..pada masa yang sama saya tak minat dengan kos saya ambil ni.Jadi saya bercadang ingin sambung ijazah tetapi do dalam bidang yg lain.Ok lah,saya sekarang diploma dalam bidang sains kesihatan.Jadi boleh tak saya ambil ijazah dalam bidang luar dari sains kesihatan ni ye?Contohnya macam ijazah IT ke,Ijazah dalam bahagian human resource (HR) or Management,finance ke,banking ke.Adakah saya boleh menukar bidang ye?Jika saya boleh menukar bidang,macam mana pula bila interview kerja nanti?Tidak kisah interview di sektor kerajaan atau swasta.Adakah penemuduga akan menerima saya bekerja jika saya mempunyai diploma didalam bidang lain,dan ijazah dalam bidang lain?Jika anda semua ada dan mengalami situasi seperti saya,saya sangat merayu dan meminta tolong dari anda semua.Saya dalam dilema sekarang...

nak kata ada pengalaman tu tidak la..cuma ada perasaan dimana menyesal tak buat mcm ko. berani tukar course. ok meh aku bg sedikit pandangan. bagus detect awal - xminat sesuatu yg kita bt. aku cadangkan ko bt HR/management. sbb bayangkan bidang keje ko nnt, sbbkan ko based kesihatan, degree amik HR/management nnt ko boleh keje kat Hospital, tp bahagian management.

sbb apa management? sbb mana2 bidang mesti ada management.betul x? lg 1 ko xsemestinya keje hospital, ko leh keje kat tempat lain juga. tp make sure..pukul kaw2 kat result degree nnt. haa..mcm mn? ade berani? huhu

ramai je ofisemate aku bidang lain2.even bos2 pun. ada bos diploma pertanian, degree information management (ada juga berkaitan IT - tapi major management), master HR - skrg dia berjawatan timbalan pengarah.

ada diploma akaun, degree business study, master corporate comm. - skrg keje dia pegawai tadbir di department kewangan opis aku.

yg penting kena tau apa yg ko suka. jgn ikut member,jgn ikut parents...(bkn suruh menderhaka, tp nnt nak byr hutang pelajaran kita.nak keje sampai pencen kita, so make sure ia dtg dari hati.nnt keje happy je smpi pencen). ikut minat dan make sure minat tu selari dengan pemintaan market.

Rate

1

LuLu^Lost posted on 18-6-2013 05:19 PM
nak kata ada pengalaman tu tidak la..cuma ada perasaan dimana menyesal tak buat mcm ko. berani tukar ...

hi lulu thanks for da info..itu la aku skrang cam minat bab manage2 ni..dan aku tgk sekarang ramai student da berjinak-jinak wat bisness sndiri dan da rmai brani ambil kos bsness study dan bahagian management.Kalau aku silap sowy la ye..Hehe..

Ok la sekarang ni aku tak tahu degree apa yg prlu aku ambil.Kalau management bahagian kesihatan.Apa kos management untuk kesihatan ye?HR?Sbb aku dah try apply ipta.Kalau rezeki aku tak ada dekat ipta aku kena apply di ipts.So aku tak tahu ipts mana yg bagus untuk degree management.Ko ada tak member ke saudara ke yg ambil management di ipts?Apa komen dorang?Tapi kan bahagian management dan HR memang senang dapat keje ke?Sebab aku tgk market skarang macam rmai je nak pakai?Betul ke?

Parents aku bg green light da.Dorang cakap aku yg nak belajar.So aku kena face semua segala susah payah kalau nak sambung degree nanti.Tapi memang niat aku nak tukar kos dan nak sambung degree.Kalau bab pinjaman(hutang) masa belajar ,inshaallah aku boleh bayar bila aku dah keje nanti.

So bagi ko la susah or tak eh bagi seorang student macam aku terus tukar kos means that lari terus dari bidang yg aku ambil masa diploma?

Buleh aje... Skrg ni dip lain, degree lain  kerja bidg lain.

nur_fiza posted on 18-6-2013 10:42 PM
Buleh aje... Skrg ni dip lain, degree lain  kerja bidg lain.

itula kan..Betul juga tu..

Tpkan sy dah 4 thun dpt degree, lum dpt keje lg, tp sy ni memilih..

Follow Us
nur_fiza posted on 18-6-2013 10:55 PM
Tpkan sy dah 4 thun dpt degree, lum dpt keje lg, tp sy ni memilih..

awk degree ape tu?memilih kerja?Kenapa pulak,awk tak minat or blum ada call dari mana2 untuk interview?

Tpkan sy dh 4 thun degree lum dpt keje lg. Tp sy ni memilih..

nur_fiza posted on 18-6-2013 10:57 PM
Tpkan sy dh 4 thun degree lum dpt keje lg. Tp sy ni memilih..

iye...tapi kenapaaa?

kos media, dr um. Sy dh khwin ms blajar, hbs blajr duk melaka sbb husband kerja kt mel. Dpt bby pula tu, klu blh nak cri kerja dekat2 je, xnak pindh jauh dr husband. Husband pula cerewet, klu kerja tu salary kecik dia x bg kerja.. Dh byk kali exam spa, harammm... Fail je. Naik menyampah dah..

Jd skrg

Dok rumah jd surirumah berijazah.. Wahahaha... Msh cri kerja, bla ada tawaran hantar resume... Dptnya idok...

Dok rumah jd surirumah berijazah.. Wahahaha... Msh cri kerja, bla ada tawaran hantar resume... Dptnya idok...

Waaa hahahahaha... Awak nant cri kerja awal2 tau, jgn jd mcm sy.. Skrg byk graduan yg menganggur..

nur_fiza posted on 18-6-2013 11:04 PM
kos media, dr um. Sy dh khwin ms blajar, hbs blajr duk melaka sbb husband kerja kt mel. Dpt bby pula ...

wow media dari um...kenapa tak try minta lagi.Swasta awak mintak tak?Hmm susah jugak kalau husband tk bagi ni iye.Mesti kena ikut cakap suami.Spa ni awk kena la byk bersabar.Diorang panggil interview ramai tapi nak pakai untuk keje ciput je.Kalau swasta tu sy tak tahu la macam mana procedure dorang..So now awk keje ape?Tk nk sambung master jd la lecturer.Mana tahu rezeki kat situ

nur_fiza posted on 18-6-2013 11:08 PM
Waaa hahahahaha... Awak nant cri kerja awal2 tau, jgn jd mcm sy.. Skrg byk graduan yg menganggur..

tapi sy nak sambung degree.Nak juga jd macam awk ada degree..hehe..Sy cuba juga cari kerja..Rezeki kita memang ada

Awk,boleh tk awk bgtahu,sekarang market keje yg byk la orang nk pkai dlm bidang apa ye?

tu la, ada kwn sekuliah dh kerja kt tv 3 dah. Ada gak yg dh dpt master tp lum dpt kerja yg bgs..

IJAZAH MEDIA dr UNIVERSITI MALAYA, gempak bunyinya kan.. Tp

Tp bla x jg dpt kweja dh 4 thn, rasa nk jdkan ijazah tu alas kulit bawang je tau..

nur_fiza posted on 18-6-2013 11:12 PM
tu la, ada kwn sekuliah dh kerja kt tv 3 dah. Ada gak yg dh dpt master tp lum dpt kerja yg bgs..

...

Kan sekarang dah byk media awk...try la hantar resume dekat diorang..mana tahu dapat keje dgn astro ke,RTM ke.Tv3 dll .Tapi  kenapa tu?

nur_fiza posted on 18-6-2013 11:16 PM
Tp bla x jg dpt kweja dh 4 thn, rasa nk jdkan ijazah tu alas kulit bawang je tau..

haha alat kulit bawang?Sampai mcm tu skali .Awk cuba la lagi hntar resume.Mana tahu dapat keje ke nanti.

Hr tu sy minta kerja pensyarah kolej risda, sy hntar resume kt sana, sekali tgk, punyalah btk resume lain yg org hantar. Bygkan.. % sy nk dpt kerja tu..

Last husband sy ckp kt kwn dia, kwn dia plk minta resume sy lg 2 salinan utk bg pd YB n presiden kolej risda.. Kne pakai kebel.. Sbbnya kwn dia kt skrg x ada kabel, susah dpt keja..

Kos apa tg awak nak ambil tu? Pd sy biarla kis yg selamat.. Keluar trus ada kerja, x payah nak cri.

Minat x minat lain crita, yg pntg dh gred trus ada kerja..

Kos pendidikan trus jd cg.
Medic jd dr

Klu power cuba dptkan biasiswa, biasa org yg dpt biasiswa dr jpa senang dpt keja krjn sbb diowrg dh labur duit kat kt kan..

Anak kwn suami, bru gred, sh ditawarkan kerja jurutera kat petronas. Starting 4000 tu, lum masuk elaun lg.. Sbbnye dia biasiswa perronas..