CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 28111|Reply: 66

Kenapalah Kes dengan LHDN tak pernah habis

Assalam semua.

Baru-baru ni aku call LHDN sebab tax aku terlebih bayar, tapi bila call katanya kau berhutang lagi dengan LHDN...Dah setahun lepas aku turun naik LHDN nak pastikan akutak berhutan...tup, tup....hari ni aku call, katanya aku berhutung lak..Hampeh..Masa aku tanya dulu, siap konfiden lagi bagitau, " File cik dah uptodate"....

Apa orang LHDN buat sampai ambik masa nak updatekan file? dah la tu surat menyurat tak ada lak...nak kene orang tunggu lak,,,,,angin betul aku....

LHDN memang hampeh!! Sebab I percaya kebanyakkan tax yg I bayar mmg in excess..
PCB schedule tu memang potong lebih dari yg sebenarnya..
Dah tu, kalau nak dapat refund mmg makan bertahun..
Memang kita kena keep follow up dgn diorang..kalau boleh, u pergi sendiri kat sana..
Kalau tepon2 ni selalunya x jalan...rekod kite yang ade kt dalam tu pun x standardize..
I ade cousin yg keje kt dalam tu, I selalu suruh die tolong cek kan utk I..
Tapi die cakap, bukan semua rekod I dia boleh tgok..
Sebab setiap dept, mereka just boleh tengok depends on accessibility mereka saja..

LHDN...well..apa nak expect.

refund dlm surat kata 800 bila check account 600, bila tanya nape kurang LHDN kata proses nak refund tu ada charges, jd balance  bnyk tu ajer la...benda ni kena kat adik ku....and adik ipar ku dah bertahun2 tak kerja tiba2 dpt surat LHDN kata dia kena bayar cukai..gi buat rayuan kat LHDN, staff LHDN tu kata takleh buat aper lg dah kena bayar juga...masalah2 terdahulu tu depa taknak amik kisah lg..bila surat kata kena byr so kena byar nak taknak...

puteri_malam posted on 25-3-2013 10:57 AM
refund dlm surat kata 800 bila check account 600, bila tanya nape kurang LHDN kata proses nak refund ...

Kan macam bodoh kan..??? my hubby baru2 ni dapat surat dr lhdn, pemberitahuan ttg pendaftaran no. cukai pendapatan..
Padahal sebelum ni husband I mmg x pernah bayar cukai n gaji pun x layak dikenakan cukai..
tup-tup dapat surat register LHDN..
bile cek through phone, die cakap company yg register, bile tanya company, company ckp x ade..
bile call balik ckp sbb husband I ada beli rumah...
I tak tau posedur skg mcm mana, but as far yg I tahu kalau beli rumah atas tgn perseorgan,
mmg kena ada no. cukai utk CKHT purpose..
Masalahnya my husband beli rumah dgn developer, rumah baru siap..
yang peliknya no.ref tu mula dgn OG..
setahu I kalau OG ni selalunya utk org2 yg ade perniagaan...
Pelik pulak...

hurm... kalau rajin u all google lah cara nak elak tax melampau.. mmg ada loops holes utk elak bayar tax... utk elak 100% tak bolehlah. tp utk kurangkan boleh lah.. adam mampu tumpang simpati dgn uolls.. nasib kita sama..

Follow Us
cammie1711 posted on 25-3-2013 11:26 AM
Kan macam bodoh kan..??? my hubby baru2 ni dapat surat dr lhdn, pemberitahuan ttg pendaftaran no.  ...

mcm adik ipar saya tu pun staff LHDN kata salah majikan yg tak update rekod masa adik ipar tu kerja dulu...
bukan ke tugas majikan submit semer document yg sepatutnya dan yg update rekod LHDN adalah staff LHDN sendiri..?
adik ipar saya tu dah benti kerja lebih 5thn baru nak bg surat kena bayar cukai..?

kes kedua..saya sajer ckp..masa saya kena retrenchment saya buat clearence kat LHDN sbb pampasan dr company kena ada surat pengesahan LHDN yg saya tak ada hutang...so LHDN bg surat pengesahan yg saya takder hutang...staff LHDN tu leh mintak no ic nak check..and dia kata takder rekod aper2 pun pasal saya di LHDN...kiranya saya tak pernah berdaftar...camner tak berdaftar tp leh dpt surat pelepasan..? saya buat kat LHDN kat KL masatu....kiranya ni sistem LHDN ni tak selaras la....

puteri_malam posted on 25-3-2013 11:52 AM
mcm adik ipar saya tu pun staff LHDN kata salah majikan yg tak update rekod masa adik ipar tu kerj ...

Macam kes adik ipar u tu..yes, mmg tanggungjawab majikan utk submit semua dokumen berkenaan..sebab tu majikan perlu submit e-form utk declare berapa pendapatan tahunan utk semua staff..dan e-form tu mesti selaras dgn EA form & income statement company tersebut..daripada situ, baru boleh buat berapa pelarasan cukai utk sesebuah syarikat itu..
kecuali kalau majikan adik ipar u tu, memang liat nk byar cukai, mmg jenis buat lari2 cukai, end up bila LHDN dtg buat audit terpaksa la diorang roll over & submit balik document yg sah kat LHDN..itu yg kekdg pekerja yg jadi mangsa...
And kalau betul adik ipar u tu mmg patut dikenakan cukai, mmg wajar la die kena bayar segala cukai yg tertunggak tu...

Tapi kalau bab retrenchment u tu..setahu I even kite x berdaftar pun mmg LHDN ade rekod kite...semua info tu LHDN dapat dari E form yg disubmit oleh majikan..dan dari situ la dia boleh dpt tangkap sesapa individu yg mmg patut dikenakan cukai & tidak dikenakan cukai...

Macam forumer atas tu ckp 'nak expect ape dari LHDN??'... mmg betul pun..
percaya atau tak segala maklumat kewangan rakyat malaysia ni mmg LHDN tau..
register ke tak ke mmg x bleh lari..sbb semua maklumat kwsp ke insurance ke ape2 je mmg akan sampai ke LHDN..
so, mmg x heran la...that's why kite kena tau hak & tanggungjawab kite yg sebenarnya...

AdamBillionaire posted on 25-3-2013 11:47 AM
hurm... kalau rajin u all google lah cara nak elak tax melampau.. mmg ada loops holes utk elak ...

Hey adam...ingat LHDN tu bongoks ke???
setahun dua mmg bleh lari la....kalau nasib x baik, mmg malang la kena byr balik tax yg tertunggak tu..
Kalau mampoo, nk lari tax boleh tapi kena tax agent yg betul2 berpengalaman je yg boleh tolong buat..
salah satu cara die, beli aset kat luar negara..
itulah yg dibuat oleh kebykkan org cha ya nun alif ni..( i tak rasis tau...jgn marah I.. )

cammie1711 posted on 25-3-2013 12:22 PM
Hey adam...ingat LHDN tu bongoks ke???
setahun dua mmg bleh lari la....kalau nasib x baik, mmg ma ...

tak payah lari... buang masa. tunjuk bukti kita tak de duit. kalau org makan gaji mmg kantoilah. kalau org berniaga blh tukar payment pada loan? insurans? asset? lepas tu bayar lah tax ciput.. fikir genting highland tu banyak bayar cukai ke? kalau adam nk sebut kroni genting ? mesti u all terkejut kan? mereka semua lg besar peras ugut dari LHDN

hurm.. hope adam tak kena cukai melampau.. sebab adam miskin duit. duit dalam bank.

AdamBillionaire posted on 25-3-2013 12:35 PM
tak payah lari... buang masa. tunjuk bukti kita tak de duit. kalau org makan gaji mmg kantoi ...

Motip u adam..nak cakap miskin di bank tapi kaya di poket???
suka hati u la adam...mmg org bisnes ni mmg pandai tipu tax...
buat bisnes guna nama lain, duit keluar masuk guna nama lain,
guna director nama lain, itu semua mmg dh lumrah org berbisnes
kalau tak, tak kaya la khennnn....
Jgn nanti tipu sana, tipu sini..last 2 kena cium dek LHDN jugaks sudah...
Gud luck for u adam!!!

p/s: borak2 jugak..tax dh file ke belum??? nak due date dah ni...

cammie1711 posted on 25-3-2013 12:50 PM
Motip u adam..nak cakap miskin di bank tapi kaya di poket???  
suka hati u la adam...mmg org ...

tips adam. submit due date dpt elak pemerhatian dari lhdn.. submit awal2. nnti adalah dia minta audit ke apa check..  kdg2 dia org bukan pe? nak juga cari lubang utk kutip tax contoh, kalau beli kereta harga 10 ribu nilai semasa. tp syarikat beli rm 20 ribu.. jd rm10 ribu tu lebihan tu lah yang kena tax.. sebab tu kena berhati hati bila sediakan income statemen balace sheet.. mmg dia org akan siasat kalau net profit terlalu rendah..

ada lg plak company yg mmg kuat drawing. buat ambilan..  gelabah ayam nak kena buat akaun utk seimbangkan expenditure dgn revenue? kalau beli asset2 lain? mesti ada resit? ada bukti asset? dh terlampau banyak buat ambilan.. tak dpt bezakan hal business dan personal? mmg lah kena personal income tax.. kdg2 income tax ni pandai korner baring. jd kita kena pandai dari dia org.. itu je. dan jgn kurang ajar.. buat muka innocent. insya Allah dia org lembut hati kita tak de wat salah apa2..

cammie1711 posted on 25-3-2013 12:18 PM
Macam kes adik ipar u tu..yes, mmg tanggungjawab majikan utk submit semua dokumen berkenaan..sebab ...

hehehe..taknak ckp aperlah...sbb nak banding adik ipar dgn saya..gaji saya lebih dr  dia and saya takder ada tanggung keluarga mean anak2....saya tak kena cukai sedangkan dia kena cukai....

Jgn lari cukai..informer ade dimane2 tanpa anda sedari..klu da layak cukai, bayarla..or Kalau xnak bayar je zakat..

easy81 posted on 25-3-2013 11:25 PM
Jgn lari cukai..informer ade dimane2 tanpa anda sedari..klu da layak cukai, bayarla..or Kalau xnak b ...

Aku bukan kaki lari cukai la..memang tiap2 tak pernah miss bayar cukai. Masalahnya sekarang ialah orang LHDN nie mcm tak buat kerja. Aku dok turun naik bagi file clear supaya tak ada outstanding, diorang gak yang cakap..file aku clear tak ada hutang dah..tup2..dia kata aku ada hutang lak....mau tak angin satu badan? Kalau bagi dokumen, make sure kene buat salinan, kalau dak memang sah ler hilang.....

Tak kan lah kes dah settle tetiba baru sekrang kene cukai? 2011 aku dah settlekan file tahun 2002 dan 2003, pastu tahun ni boleh kata "dulu kita bagi taksiran jer"...TAKSIRAN JERRR.....2 TAHUN punya kes, TAKSIRAN JERRR........sistem puya lah canggih...pun TAKSIRAN JERRRR.......klau macam nie, aku mati sok pun tak habis-habis dok kene pkikir TAKSIRAN JERR........Kalau aku nie macam kelembai, dah lama aku sumpah bangunan LHDN nie jadi Tugu Peringatan....suruh Najib rasmikan......

puteri_malam posted on 25-3-2013 01:18 PM
hehehe..taknak ckp aperlah...sbb nak banding adik ipar dgn saya..gaji saya lebih dr  dia and saya  ...

So, kalau mcm tu LHDN mmg xde hak la nak suruh adik ipar u bayar balik cukai tu...
Tunjukla segala bukti cthnya slip gaji die....
kalau dh kat dlm schedule pun level gaji cam die xde, nak bayar kejadahnye??
Cakap ngan adik ipar u, SILA JANGAN BAYAR!!
Org LHDN mmg mcm tu la...suka2 suruh bayar, sbb nak menyenangkan keje die  

Luckman posted on 26-3-2013 01:11 AM
Aku bukan kaki lari cukai la..memang tiap2 tak pernah miss bayar cukai. Masalahnya sekarang ialah  ...

Nak wat camne...ikutkan je la rentak diorang tu..tapi kalau ade org dlm senang skit kot...

cammie1711 posted on 26-3-2013 11:06 AM
So, kalau mcm tu LHDN mmg xde hak la nak suruh adik ipar u bayar balik cukai tu...
Tunjukla segal ...

bila ckp gaji saya sblom retrenchment lg tinggi dr adik ipar and saya takder tanggungan anak2 & keluarga
itu yg dia mintak number ic..nak check kat sistem..tp takder rekod aper2 pun...tu la ku  kata depa yg tak update rekod
pulak2 masa yg BRIM1.0 tahun lepas yg 500 tu ku ada apply..takkan tak rekod gak..?sbb ku dpt surat jawapan ku tak layak menerima BRIM1.0 tu...jd tertanya2 gak la camner dia kata tak dpt sedangkan dia tak rekod pun..kalo rekod menggunakan maklumat peribadi  yg ku bagi tu rasanya akan kuar segala apa yg ku ada..sbb rumah ke keta ke SSM ke semer didaftarkan atas nama ku dan juga number ic ku....tu la ku kata  LHDN tak buat kerja....

dah ckp mcmtu pun tetap dia kata adik iparku kena bayar..ku geram sgt depan2 staff tu ku kuarkan duit dr dompet ku utk bayar..sbb nak tunjuk kat  staff  tu yg  adik ipar  ku  tu tak selayaknya dikenakan cukai...geram nyer pasal..takder niat nak berlagak..... Last edited by puteri_malam on 26-3-2013 11:25 AM

cammie1711 posted on 26-3-2013 11:09 AM
Nak wat camne...ikutkan je la rentak diorang tu..tapi kalau ade org dlm senang skit kot...

Susah la macam ni kalau semua guna orang dalam......

Saya tumpang simpati dgn korang yg ada mslh ngan lhdn tp Alhamdulillah setakat ni saya x der mslh ngan lhdn..
Tak perlu pun org dlm nak berurusan ngan lhdnm..
refund thn ni cepat je dpt...thn2 lepas pun x der masalah..
Yg penting bg saya, jujur masa declare borang cukai...inshaAllah dipermudahkan urusan..

Yg kes adik ipar kena cukai tp dah lama x kerja, saya syorkan p jumpa lhdn...
pakcik saya ada gak mslh cam ni...income biasa2 je..tp ada anak masuk U 2 org...so, rasanya x layak kena cukai tp slip gaji ada potong cukai...
lepas tu saya syorkan jumpa dorang, so far ok kot sbb dah tak dengar pakcik saya dok merungut lagi...

Saya punya style kalau x puas hati apa2, call ke @ p jumpa je.. berdepan dengan dorang baru puas hati, boleh luahkan apa yg terbuku.
Saya syorkan kalau nak call, cari no phone kat laman web dorang, call peg. perhubungan awam dorang...
dulu2 pernah call caw JB...lembut je layanan dorang...
Lepas p jumpa