CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: hest

SOALAN UNTUK TENTERA (ATM)

sekarang ni tentera2 semua kena hantar gi lahad datu.. takde masa nak berporum kat sini cik hest oii.. kena tunggu diorang balik baru boleh dapat jawapan kot.. gurau je... momod jangan potong kredit aku -495

4- adakah benar, tentera hanya akan dipanggil setelah situasi tidak dapat dikawal oleh polis?
Sebab skop Polis adalah menjaga keamanan dan bila polis x dapat kawal situasi ni baru tentera akan masuk dan bila tenter a masuk, xde rundingan melainkan melenyapkan ancaman tu

sbb tu x semudah itu nk gunakan kuasa tentera kalo xde yg bakal dikorbankan ye...

sori tu je kaka boleh share... kakanya wikipedia tengah bikin strategi kat LD so x mo ganggu dia

ainahusnadilah posted on 5-3-2013 09:36 PM
senang nak faham,,..tentera adalah lebih ganas daripada polis..
macam juga tentera, secara umumnya  ...

aina.. terima kasih banyak2..

anda mungkin tak menjawab secara detail mana2 seoalan. tp secara general anda telah merungkai sikit situasi badan uniform.

macma ni lah hest nak danmaksud kan. orang blh kata kerajaan macam2 sebab tak keluarkan tentera.. kalau kita tgk teori memang la kita akan kata atm macam2.. tapi orang tak tahu pun sbnrnya tentera dah standby, tp jadi second cover.. dan peranan polis yg sebenarnya..

thum up..

yipun_78 posted on 6-3-2013 07:14 AM
4- adakah benar, tentera hanya akan dipanggil setelah situasi tidak dapat dikawal oleh polis?
Seb ...

time kasih kaka.. tak pe.. jgn di kacau. penerangan ni, selepas mereka balik pun blh di jawab..

hest doakan yang ,ereka di sana dan wiki kakak di lindungi Allah

salam..aku try jawab soklan 7, 8 dulu..

7- apakah perbezaan tawanan perang dan tahanan penjenayah?
- Tawanan perang mempunyai banyak keistimewaan antaranya, tempat tinggal, makanan, perubatan dsb. POW adalah individu yang terlibat secara langsung (cth; askar) dan tak langsung (kontraktor, war correspondent dsb) dalam peperangan. Hak utk POW dalam international armed conflict (peperangan antara negara) dan non-international armed conflict( melibatkan negara dgn kumpulan atau kumpulan dgn kumpulan) adalah berbeza. dalm international conflict POW mendapat hak penuh manakala non international armed conflict hanya minimum sahaja. POW juga tidak boleh didakwa dan harus dikembalikan ke negara asal selepas tamat perang.

- tahanan penjenayah pula tidak memiliki hak-hak seperti POW. mereka boleh didakwa menggunakan undang-undang negara yang menangkap mereka (cth; kes penceroboh lahad datu yang mana didakwa mengikut undang2 malaysia)  

8- apakah undang-undang yang berkaitan pada POW dgn CD ?
- POW 3rd Convention of Geneva...CD tu apa ye..

kalo aku salah fakta tolong betulkan..nanti akan try cari jawapan utk soklan yang lain..

Rate

1

lofar posted on 6-3-2013 01:23 PM
salam..aku try jawab soklan 7, 8 dulu..

7- apakah perbezaan tawanan perang dan tahanan penjenay ...

terima kasih banyak2 lofar...

nanti hest nak gabungkan lah semua jawapan..

pape pun

Follow Us
Aku tak tau nak jawap soklan lain sbb semua bkn kepakaran aku
So aku jawab

10 - Aku kesian plak tgk ramai yg dah gugur..mbr aku ckp sebenarnye dah ramai yg gugur tp tak di war-war kan (die kate bukan aku kate.. die inspektor polis..so sah ke tak tak taulaaa). Cumenye aku tak puah hati sbb rakyat malaysia (ahli politik terutamanye) mempolitik kan isu nih.. mcm takdok kije lain dos...politik pacerossssss....dohla aku nih menyampah gler ngan org politik..

Aku cume la rakyat biasa yg inginkan keamanan

plus..

kerisauan kita patut diletakkan pada anggota keselamatan kita yang bereda di sana. penceroboh itu hanya akan aim mereka(anggota keselamatan)., bukannya penduduk tempatan..

IRZeeBuk posted on 6-3-2013 05:27 PM
So aku jawab

Aku kesian plak tgk ramai yg dah gugur..mbr aku ckp sebenarnye dah ramai yg gugur tp tak di war-war kan (die kate bukan aku kate.. die inspektor polis..so sah ke tak tak taulaaa)

Biar betul....apa yg ko ckp niee...ok nnt aku wat report polis..mitak siasat...kenyataan ko bleh tak..ko mungkin akan dipanggil untuk beri keterangan penuh.....(berani kerana benar...) kita kena tahu fakta yg sebenar.....

naufal74 posted on 7-3-2013 12:48 AM
Aku kesian plak tgk ramai yg dah gugur..mbr aku ckp sebenarnye dah ramai yg gugur tp tak di war-wa ...

en/cik naufal, irz kan kata dia hanya dgr cakap2 orang aje....jadi x perlu dijadikan isu serius krn pasukan keselamatan kita skrg sdg sebuk fokus isu pertahanan negara.....jadi biarla sume info hanya utk makluman kite sj.....entah betul, entah x mmg begitu la adat kita di dunia forum ni......ada kala info ni boleh kita jadikan panduan, nak baca boleh, tapi percaya sepenuhnya tu harus ditapis oleh sume forummer secara rasional......

k kita sama2 belajar dan memahami soalan TT ni nanti kalo otai yg ada leh konpem jawapan tu kaka kasi kredit k

hest nk buat apa ngan soklan ni?

IRZeeBuk posted on 6-3-2013 05:27 PM
So aku jawab

irz.. hest rasa mungkin betul.. cuma yang gugur tu maybe dari sulu sendiri atau rakyat filipina yang dapat kerakyatan.. polis atau askar itu tak. cedera pun setahu hest tak banyak. sebab, kalau betul banyak yang gugur. mereka wajib untuk beritahu. ini demi memberi penghormatan terakhir bagi mangsa dan waris.

jadi anggota keselamatan itu ramai gugur, its not valid info.. mungkin member tu kata.. secara keseluruhan. dari pihak lawan dan kita..

sebenarnya orang sulu ramai juga yang meninggal

naufal74 posted on 7-3-2013 12:48 AM
Aku kesian plak tgk ramai yg dah gugur..mbr aku ckp sebenarnye dah ramai yg gugur tp tak di war-wa ...

naufal..

to be profesional. setiap apa yang forumer tulis dalam ni. kita kena tapis dan kaji. jangan terima bulat2 nak2 lagi irz dah mention.. 'kata member dia la' so that is not the truth source. bawak bersabar.

secara logik tindakan kau tu pun, boleh mengundang permasalah juga  nanti. sebabnya, yang pergi berjuang tu polis dan tentera, hang nak pi report plak kat polis.. mesti nanti diorang marah ko kalau hal ni tak betul, diorang patut lagi tahu semua benda, yang rakyat tak tahu pun diorang lebih berinfo.

so be patient.. jgn gelojoh.. tapi aku faham niat kau, kau kalau boleh nak rakyat dapat situasi yang sebenar kat sana kan. tapi ada sesutau perkara kadang kala perlu di selindungkan demi kesejahteraan rakyat (tapi buat masa ni aku rasa semua benda dah disebarkan oleh pihak berwajib) ok aku bagi contoh :

mak ayah kau gaji dia cukup2 je, lepas tolak semua hutang wajib, itinggal 300 sahaja untuk belanja makan minum anak beranak selama sebulan. kau sebagai anak tahu? ada tak ayah kau bagi tahu situasi kewangan dia yang sebenar? kalau minta something.. apa yang dia akan kata? dia akan jawab " ok nanti kita beli k.. nanti ayah janji beli kan" tp tak pernah sekali pun dia nak kata "ayah tak de duit la.. kau jangan nak minta macam2 boleh?" tak pernah kan? sebab apa? 1) sebab dia tak nak kecewakan anak. yang ke 2) dia tak nak anak dia tahu dia dalam kesesakan dalam membahagiakan keluarga.

tukarkn contoh dalam konteks pentadbiran

clear?

ainahusnadilah posted on 6-3-2013 09:40 PM
plus..

kerisauan kita patut diletakkan pada anggota keselamatan kita yang bereda di sana. penc ...

yup betul dan sokong

laxmanall posted on 7-3-2013 02:31 AM
en/cik naufal, irz kan kata dia hanya dgr cakap2 orang aje....jadi x perlu dijadikan isu s ...

yup.. setuju.. terima kasih tolong tunjukkan dia jalan kebenaran

yipun_78 posted on 7-3-2013 06:35 AM
hest nk buat apa ngan soklan ni?

kaka.. kaka pun kata kat atas tu, mari sama2 kita belajar.. jadi hest nak belajar la ni..

macam ni kakak.. hest anak askar. cita2 hest jadi askar.. tapi hest rabun, hest tak boleh jadi askar. selama ni semua orang memang perlekehkan askar, termasuk hest. kadang2 rasa macam.. "diorang ni.. bkn ada keje pun.. duk je.." sebab kita pikir mana ada perang yang diorang nak pergi.

tengok saje skang.. jangan kata sicina bodoh tu saje.. ramai je yang melayu pun memperlekehkan kerajaan lembap dan askar lembap tak ambik tindakan, biarkan polis handle.

jadi, hest utarakan soalan2 ni.. supaya ada jawapan dari anggota sendiri.. tak kisahlah polis atau askar atau yang pencen ke.. yang tahu nak jawab.. supaya kita dalam ni celik sikit mata, paham sikit situasi diorang, tahu sikit keberadaan masalah diorang. target diorang, objektif diorang, misi diorang..

semua orang boleh kata.. kerja cikgu yang paling penat, sebab nak handle student yang keras kepala skang, semua orang blh kata, doktor lagi penat, sebab kena pikir macam mana nak selamat kan nyawa orang yang mengharap utk hidup, kerani boleh kata, diorang lagi penat sebab bos tahu mengarah je, yang bos pun boleh kata, kerani makan gaji buta keje sikit, bkn blh pikir nak bagi organisasi maju..

hakiaktnya.. semua kerja adalah penat. selagi kita tak paham situasi mereka dalam tu sendiri, kita tak kan tahu. utk kita masuk dalam kasut diorang.. itu mustahil.. jadi apa yang boleh kita buat utk memahami? duduk sebelah, bertanyalah.. baru kita tahu.. ooo..rupanya kerja korang lagi menggadai nyawa eak?

itulah serbe sedikit penerangan dari pencetus soalan2 hest tu

laxmanall posted on 7-3-2013 02:31 AM
en/cik naufal, irz kan kata dia hanya dgr cakap2 orang aje....jadi x perlu dijadikan isu s ...

hahaha...
yossss... mbr aku ckp la... bukan aku yg cakap aku dgr ckp die je pun...
Betul ke tak aku tak tau.. dengar bleh la percaya tuh aku rase baik jangan..50-50...

hest posted on 7-3-2013 08:59 AM
kaka.. kaka pun kata kat atas tu, mari sama2 kita belajar.. jadi hest nak belajar la ni..  

m ...

masalahnya kat sini kan, cemana nk cakap kalo anggota pon mereka x nak kasi info atau perbetulkan fakta atau nk kasi kita blaja mende yg keje mereka ni so kita blaja cam cina buta yg folo Marjinah keliling shoplot je... Insya Allah kalo kaka rajin tanya Admin military pages nanti kaka update k.. ye sama2 kita blaja...

yipun_78 posted on 7-3-2013 12:18 PM
masalahnya kat sini kan, cemana nk cakap  kalo anggota pon mereka x nak kasi info atau pe ...

itu le pasal kak

tp ada je kak yang blh share. mungkin lps ni ramai yg rajin share lepas ramai yang buta dgn khidmat dhiorang