CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 9210|Reply: 35

ANAK TAK DAPAT NAK SEKOLAH

Assalamualaikum saya memerlukan pertolongan kat siapa2 di sini yang baca komen saya ni. Anak jagaan saya hingga ke hari ni tak dapat ke sekolah untuk tahun 6 akibat main tarik tali dengan ibu kandung. saya sudah pergi ke Jab. Pelajaran tetapi pihak jabatan perlu dokumen yang sah saya ni legal guardian pada anak jagaan saya. tetapi akibat ibu kandung yang ego bodoh sombong dia tidak mau berurusan dengan saya hal ni. dia asik menghilangkan diri. baru2 ni saya ke JKM minta pandangan dan nasihat mereka susah nak bantu saya dan mengesyorkan saya dapat perintah mahkamah dengan bantuan Biro Bantuan Guaman. saya pergi juga ke Biro Guaman tetapi semua ke arah negative. anak jagaan saya tetap tak dapat belajar ke sekolah.  

la..harap perkara nie boleh diselesaikan.. tgk nie http://bit.ly/UJCTXe

nak tanya skit,masa ambil anak angkat tu xde surat dari jkm ke?atau ambil dari ibu kandung direct...anak tu ada surat beranak x?kalu ada rasanya tiada masalah untuk didaftarkan di sekolah...apepun,cuba dapatkan perintah makhamah untuk pengesahan anak di bawah jagaan anda kalu itu yg jpn mahu...semoga berjaya dan terus berusaha

xpdckelate posted on 17-1-2013 08:11 AM
nak tanya skit,masa ambil anak angkat tu xde surat dari jkm ke?atau ambil dari ibu kandung direct... ...

saya tak ada legal document ambil anak angkat sebab saya kenal ibu kandung. puncanya saya ambil anak angkat saya ini adalah kerana anak ini terbiar kerana ibu kandung tak jaga hanya tinggalkan anak ini dengan tok and nenek di mana both tok nenek ni dah uzur. si ibu kandung pula duk KL dengan suami and anak2 baru and anak angkat saya plak duk langkawi.  ibu kandung benarkan saya bawak balik anak jagaan saya ini. bila dah kat kl ibu kandung bagi saya surat beranak yang original lagi. saya dah jaga anak ni selama 9 tahun. now hal sekolah plak ibu kandung anak jagaan saya perlu uruskan. tetapi ibu kandung boh layan saya. sehingga kini pada hari ini 18/01/13 masih tak dapat masuk sekolah untuk tahun 6. sedangkan exam UPSR tahun ni anak jagaan saya perlu duduki.   

yang pelik nyer ni..kenapa anak warga negara Malaysia sungguh susah sangat pihak2 yg berwajib nak benarkan dia masuk sekolah untuk belajar hanya disebabkan tiada surat kebenaran dari ibu kandung.  tetapi anak2 PATI atau yg berkaitan..mudah plak masuk sekolah....now anak jagaan saya plak jadi mangsa keadaan disebabkan ibu kandung yg tidak kesah.  

saya dah pergi JKM, JPN  dan juga ke biro bantuan guaman..tetapi seolah2 saya ni plak dikatakan seakan2 menculik anak jagaan saya.  kalau la saya culik anak ni...kenapa saya perolehi surat beranak yg original, kenapa bila ibu kandung mase anak ni umur 2 3 4 5 tahun dulu dier nak jumpa anaknya saya hantar kepada ibu kandung..kalau saya culik anak ini...mase ibu kandung berpeluang jumpa anak  jagaan saya ni...kenapa ibu kandung still pulangkan anak ni kepada saya....

kayrizal posted on 18-1-2013 12:29 PM
saya tak ada legal document ambil anak angkat sebab saya kenal ibu kandung. puncanya saya ambil an ...

Apa yang dapat saya katakan,isu kat sini adalah surat kebenaran untuk hak penjagaan..pada zaman sekarang,dengan berbagai isu seperti penculikan,penderaan,kanak-kanak terbiar dan sebagainya,itu yang menyulitkan saudara rasanya,kerana menjadi mangsa keadaan dengan karenah birokrasi.

Seperti yang kita semua tahu,untuk mengambil anak angkat di rumah anak yatim juga perlu melalui prosedur yang ketat. Dalam kes saudara, mengambil anak angkat dari ibu kandung untuk dijaga kerana terbiar adalah sesuatu yang murni.

Namun, kerenah birokrasi tetap menjadi cabaran dan halangan paling utama kerana mereka sentiasa mengutamakan Standard Operation Prosedur(SOP) yang mana sesuatu perkara yang diluar kelaziman akan ditolak.

Dalam kes saudara ini,saya juga merasa sangat pelik kerana betapa sukar untuk mendaftarkan anak yang berstatus warganegara,ada sijil lahir cuma isunya anak angkat. Tiadakah tindakan dari pihak JPN/PPD/Sekolah untuk membantu?

Jika pihak berkenaan mahukan surat kebenaran sebagai penjaga yang sah,nampaknya saudara tiada pilihan selain mendapat surat tersebut.Lagipun, dari segi jangka panjang,ia juga sebagai jaminan kepada saudara agar tiada lagi masalah yang timbul kemudian hari.

Saya mengharapkan saudara agar terus berusaha demi masa depan anak tersebut, semoga pengorbanan saudara mendapat ganjaran yang setimpal kemudian hari

xpdckelate posted on 21-1-2013 01:06 PM
Apa yang dapat saya katakan,isu kat sini adalah surat kebenaran untuk hak penjagaan..pada zaman se ...

Alhamdulilah berkat doa2 sedara mara and kawan2 anak jagaan saya pada hari ini 23/1/13 dapat ke sekolah.  sya telah membuat 1 Declaration Letter and telah di endoskan oleh pesuruhjaya sumpah bahawasenye sy akn menanggung semua resiko yg berbangkit sekiranya ibu kandung menyaman. supaya pihak jabatan pelajaran tidak di saman oleh ibu kandung kelak.

sy sanggup hadapi resiko asalkan anak jagaan saya ke sekolah...

Follow Us
tahniah

tahniah tp anak tu sekolah skrg darjah berapa...

ina_na posted on 25-1-2013 04:40 PM
tahniah tp anak tu sekolah skrg darjah berapa...

my dotter now darjah 6 tahun ni UPSR

kayrizal posted on 27-1-2013 03:44 PM
my dotter now darjah 6 tahun ni UPSR

sebelum nih dia skolah x??ke belajar sendiri??
apepun gud luck dalam upsr,semoga mendapat 5A

xpdckelate posted on 27-1-2013 04:16 PM
sebelum nih dia skolah x??ke belajar sendiri??
apepun gud luck dalam upsr,semoga mendapat 5A

sebelum ni dier sekolah SJKC dari standard 1 hingga 5. pastu saya pindahkan ke SK utk standard 6 plak diatas sebab2 ......
pasal perpindahan ini la pihak Jab. Pelajaran perlu kebenaran kelulusan ibu kandung ini disebabkan saya tak ada hak penjagaan yang sah.  tetapi ibu kandung boh layan hal anak dia ni...tu sebab jadi masalah. tapi now alhamdulilah my dotter can go to school dah and shes happy with her new school.
InsyaAllah atas doa sedara mara and kawan2 and kwan2 kat sini juga. i hope my dotter can score 5A.
masa my dotter kat SJKC she always score 7A 3C, well its chinese school tu sbb asik dapat C aje utk subject chinese.

kayrizal posted on 28-1-2013 01:26 AM
sebelum ni dier sekolah SJKC dari standard 1 hingga 5. pastu saya pindahkan ke SK utk standard 6 p ...

dapat 7A 3C kira ok la tu,ada potensi utk skor 5A...didiklah anak tu sebaik mungkin,panjang lagi perjalanan dia,gud luck

xpdckelate posted on 28-1-2013 01:31 AM
dapat 7A 3C kira ok la tu,ada potensi utk skor 5A...didiklah anak tu sebaik mungkin,panjang lagi p ...

InsyaAllah i will.  Saya berharap saudara dapat mendoakan juga saya dapat "Hak Penjagaan Yang Sah" ke atas my dotter ni.  Sebab saya dah terima surat panggilan untuk temuduga anak angkat ke JPN minggu depan.

kayrizal posted on 28-1-2013 01:26 AM
sebelum ni dier sekolah SJKC dari standard 1 hingga 5. pastu saya pindahkan ke SK utk standard 6 p ...

wow terernye anak awak nie yer...setahu saya ssh budak2 melayu nak dpt a banyak2 kat sekolah cina...jelesnye la saya nie...betul2 jeles dibtnye...

ina_na posted on 29-1-2013 10:01 AM
wow terernye anak awak nie yer...setahu saya ssh budak2 melayu nak dpt a banyak2 kat sekolah cina. ...

bleh mintak tips nga en.kayrizal,he2...tapi yg pastinya masing2 ada kelebihan n kekurangan

tul tu ada kelebihan n kekurangan...tp tuk sekolah anak2 best kan ibu bapa kalo anak dpt result yg bgs...diri sendir yg best...bkn tuk menunjuk2...selalu budak2 yg result best nie senang skt nak belajar kat mana2...coz selalu dpt biasiswa...best je dengar bila org lain dpt ptptn anak si .....dpt biasiswa dr k'jan pahang, dpt biasiswa petronas...best lar...aku dl tak pandai tak merasa biasiswa2 nie...

ina_na posted on 29-1-2013 10:01 AM
wow terernye anak awak nie yer...setahu saya ssh budak2 melayu nak dpt a banyak2 kat sekolah cina. ...

Alhamdulilah i memang bangga sangat2 my dotter dapat score A's mase previous school. mase i hantar my dotter to her new school pun i was so proud of her mase cikgu HEM kata my dotter budak bijak bila dier tengok report card my dotter frm her previous school... memang i rase nak mengalir air mata mase tu...becos her own parents masing2 x kesah hal dier.  frankly speaking juga, i memang tak ada ajar pun my dotter doing her homework..sebb selalu bila i picked her up from her sitter house lepas balik kerja...her homework semua dh siap. Mandarin subject plak confirm2 i cannot teach her.

xpdckelate posted on 29-1-2013 01:09 PM
bleh mintak tips nga en.kayrizal,he2...tapi yg pastinya masing2 ada kelebihan n kekurangan

tips2 tu i pun tak tau tapi alhamdulilah my dotter memang suka membaca. apa2 pun dia suka baca. and i selalu belikan dia work book and asked her to do and i plak jadi teacher to correct her work book.  
yela memang betul masing2 ada kelebihan n kekurangan dalam semua hal.  I hope that 1 day her own parents tahu yang anak yang dia orang tak dapat bagi kasih sayang is doing good job and cemerlang di sekolah.

kayrizal posted on 29-1-2013 02:51 PM
tips2 tu i pun tak tau tapi alhamdulilah my dotter memang suka membaca. apa2 pun dia suka baca. an ...

sedihnye baca...anak aku yg baru msk tadika nie pun suka membaca gak tp baca cara dia lar...arap2 dia dpt aura dr anak kayrizal lar...coz tuk kesenangan dia gak...rs2nye mak bapak nie nak anak bijak pandai bukan sebab apa sebab ms dpn lagi susah dr ms skrg kan...tengok jer la bape ramai yg graduate univ...berlambak2...persaingan amat2 la sengihnye...

ina_na posted on 29-1-2013 03:06 PM
sedihnye baca...anak aku yg baru msk tadika nie pun suka membaca gak tp baca cara dia lar...arap2  ...

biase la budak2 yang masih kecil suka membaca cara dia. my dotter pun mase tadika dulu walau dia tak pandai mengeja lagi mase tu tapi dia membaca ikut gambar2 yang ada dekat buku she create her own story masa membaca tu. frankly speaking my own son tak la sebijak my dotter.  my son dulu susah nak dapat A's belajar pun malas..hehehehe..tapi my dotter rajin la dari abang.  
i agree with you nowadays memang susah even dah graduate nak dapat keje. i hope my dotter insyaAllah senang la dapat kerja but cita2 nyer nak jadi cikgu plak. tapi i tak kesah la asal pandai bawak diri bila i sudah tiada lagi.

12Next
Return to list New