CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: DumBell

(koleksi dari pengalaman sebenar)Rezeki

DumBell replied at 15-10-2022 04:10 PM
salam.. entohnye, koi bagi ke kawan.. deme nok buat ape ntok ye..

Abang bell, tolong reply sini boleh ke? Yang sy pm abg tadi tu

Gomea replied at 13-12-2022 08:06 PM

salam.. 1st..mcm mna meniaga? harap sukses selalu.. jualan slow tak ranciak bkn sbb apa.. skrg org ramai susah cari kerja.,dan nilai susut.. rm50 boleh beli telur 3 papan.. itu pun kena topap rm5.50..

DumBell replied at 14-12-2022 01:03 AM
salam.. 1st..mcm mna meniaga? harap sukses selalu.. jualan slow tak ranciak bkn sbb apa.. skrg org ...

Bisnes ok sangat2. Ade mase laju sale. Ade masa slow. Tapi alhamdulillah duit tak putus. Boleh lah buat belanja sikit. Abang, saya nak tanya tau pasal kawan saya tu. Sebab kawan saya tu takut ape yg ade kat dia menurun kat anaknya.

Gomea replied at 13-12-2022 08:06 PM

yg kedua.. kena tgk sudut psychology dulu..
baru pindah ke,kena buli ke..
paling senang nak trace.. melalui gambaran perasaan, mcm ajak melukis dan lukis ikut suka dia..sbb dlm lukisan tu dia luahkn apa yg bermain dlm minda dia..
pastu guna teknik rorschach test..
..
lepas tu baru boleh guna teknik rukyah,jumpa perawat..
sbb 2 perkara diatas terkait dgn rohani.. moga bermanfaat..

DumBell replied at 14-12-2022 01:20 AM
yg kedua.. kena tgk sudut psychology dulu..
baru pindah ke,kena buli ke..
paling senang nak trace. ...

Abang, boleh ke bagi cara nak kuatkan diri melawan benda-benda tak elok tu? Benda-benda yang kita tak nampak tu? Sebab kawan sy nak berubat, tapi diri dia tak kuat nak melawan. Saya tak pandai nak susun ayat. Harap abang fahamlah ape yang nak disampaikan

Gomea replied at 14-12-2022 01:30 AM
Abang, boleh ke bagi cara nak kuatkan diri melawan benda-benda tak elok tu? Benda-benda yang kita  ...

salam.. minum tongkat ali.. huhuhu..
minta lah pada Maha Kuasa, baca doa mcm ni.. try check kt gugel rasa ada..
"Ya ALLAH, sesungguhnya aku berlindung denganMU dari azab Neraka, dan dari azab kubur, dan dari fitnah kehidupan dan kematian, dan dari kejahatan fitnah al-Masih ad-Dajjal.”
surah al khafi ayat 1-10,100-110
mlm sblm tido
surah al-mulk
nak tido
3 qul
al ikhlas, al falaq, an-nas.. sapu muka sampai hujung ibu jari kaki
pagi2 selalu jumaat org dulu dulu buat, titik minyak kasturi dkt ibu jari.. sapu dkt kening, jari kanan, kening kanan, kalau nak lagi kemas kedua jari sapu pada kedua kening, kiri kiri, kanan kanan.. masa sapu tu baca taawuz, bismillah, "Robbil Alamiin.. senyum tanda +ve..

Follow Us
Edited by DumBell at 14-12-2022 02:16 AM
Gomea replied at 14-12-2022 01:30 AM
Abang, boleh ke bagi cara nak kuatkan diri melawan benda-benda tak elok tu? Benda-benda yang kita  ...

kalau amal ayatul kursi seribu kali pada pagi, seribu kali petang, seribu kali malam.. boleh juga, tapi masalahnya pedinding tu hanya utk kita sahaja.. cth tuan gi lepak mamak dgn kawan.. org tuju ke tuan, kesiannya kawan sbb kena tempiasnya sihir tu, lagi teruk.. takut tuan nanti kena fitnah..bila kawan pergi berubat, tok bomo akn cakap pada kawan tuan, tuan yg buat dgn cara dia bagi hint 50/50(serkap jarang) selalu tok bomo main teka teka akan cakap tuan ada amal sihir.... amalkn yg awal tu sahaja.. bab sapu minyak kat kening tu nk buat xnak buat terserah,xde halangan sbb itu amalan org tua2 sahaja utk dilihat org tanpa rasa benci dan iri hati.. (pelembut)..

Gomea replied at 14-12-2022 01:06 AM
Bisnes ok sangat2. Ade mase laju sale. Ade masa slow. Tapi alhamdulillah duit tak putus. Boleh lah ...

Alhamdulillah.. jgn lupa sedekah.. dengar dengar ust.nazrey raihan nak buat sekolah baru, memerlukan dana..utk projek itu..

DumBell replied at 14-12-2022 02:18 AM
Alhamdulillah.. jgn lupa sedekah.. dengar dengar ust.nazrey raihan nak buat sekolah baru, memerluk ...

InsyaAllah.... Terima kasih bang atas nasihat dan pendapat. Kawan saya terharu. Nanti kalau ade pape saya tanya abg eh? Terima kasih

DumBell replied at 9-12-2021 01:54 PM
dbell post lukisan ni je lah.. yang lain2 boleh guna pakcik gugel.. assalamualaikum..

cantik tulisannya
mcm ustad2 sekolah agama rakyat nya tulisan

supernaturalee replied at 15-12-2022 06:06 PM
cantik tulisannya
mcm ustad2 sekolah agama rakyat nya tulisan

haah kan.. org dedulu.. semua tulis jawi.. baca akhbar pun yg jawi punya.. huhuhu

Alhamdulillah khatam pembacaan. Terima kasih berkongsi cerita dan pengalaman. Maklumlah saya dibesarkan di bandar seronok juga membaca pengalaman2 kat kampung.

venom1 replied at 2-2-2023 02:07 PM
Alhamdulillah khatam pembacaan. Terima kasih berkongsi cerita dan pengalaman. Maklumlah saya dibesar ...

alhamdulillah.. terima kasih sudi membaca celoteh dan kisah zaman dbell muda mudi dulu.. maaf kalau xde perenggan, dll maslahat yg ada..

Edited by DumBell at 7-2-2023 06:20 PM
venom1 replied at 2-2-2023 02:07 PM
Alhamdulillah khatam pembacaan. Terima kasih berkongsi cerita dan pengalaman. Maklumlah saya dibesar ...

di bandar pun apa kurangnya.. cuma berbeza suasana sahaja..ada juga dbell jumpa (banyak) kawan2 bandar yg berilmu.. bab adab tolak tepi la sebab lebih kurang sebaya

DumBell replied at 7-2-2023 06:18 PM
di bandar pun apa kurangnya.. cuma berbeza suasana sahaja..ada juga dbell jumpa (banyak) kawan2 ba ...

banyak petua2 yang saya belajar dari saudara. Insya Allah ilmu tu akan diguna utk generasi akan datang

Edited by DumBell at 29-1-2024 01:48 AM

~kisah perjalanan berjumpa cikgu iii~

dalam suka dalam duka ada manisnya..
bismillahirohmanirrohim.

kisah mat(sepupu isteri) dan ilmunya itu sudah berbulan kisahnya dan ia makin pudar dlm ingatan, yg ada hanyalah kemaafan.. moga ia satu kifarah dan bukan istiraj baginya..

esok cuti sekolah, jadinya programnya tak lain tak bukan.. balik kampungg.. yak yak yeay.. ekekeke..
setelah berkemas pagi itu, kami berangkat pulang dgn menempuh mrr2 yg selalu sesak lalu lintasnya..
dalam kereta, untuk menghilangkan mengantuk.. aku bergaduh dgn isteriku.. sedar2 sampai dpn pintu rumah mak.. hehehe..
"assalamualaikum, makk oo mak.." ucap ku di beranda rumah.. "waalaikumussalam, eh ngko balik?.. ni mesti bergadoh tgh jalan ni.." mak bersuara dan bernada memerli.. "ehehe, ehehe.(vibe hail amir) xde la mak.. kata ku dgn ketawa kecil.. sambil mencium tgnnya bersalaman.. diikuti isteri dan anak2ku.." "kalau 'ah buat hal.. ngko pelangkung je dia.. biasa sangat sikit2 nak bergaduh" kata makku pada menantunya.. isteriku tersengih sbb ada org bekap.. "eh mak ni..' ah ni anak mak.. dia menantu,elok gini ah duk umah mertua je lah.. ngomel aku pada makku dgn nada kecewa".. ha elok le tu.. ko duk sana malas nolong mertua, siap ngako.. mak ku bagi ugutan.. "ehehe ehehe.. tak la mak..'ah gurau je.. mak dah makan?. kata ku.." dah mak ku menyahut soalan ku sambil duduk di kerusi malasnya di depan tv..

aku ke dapur membasuh muka dan terus ke beranda sambil membuka kipas dinding dan duduk untuk menghilangkan penat.. tgk duduk sambil memerhati laman rumah, kedengaran dari jauh bunyi exzos moto.. dan aku mengangkat tangan tanda salam.. dan dibalas seseorang yg.. "srett.. bunyi brek dan seakan moto berpatah balik dan meluncur di laman rumah ku..

" bremm".. moto dimatikan.. "assalamualaikum ah, bila sampai.. 'sambil pulut(nama panggilan kawan di kg) turun dari motor dan melangkah masuk ke beranda untuk bersalaman dgn ku.." baru je sampai kata ku sambil menghulurkn rokok padanya.. dan pulut duduk di atas batu bunga beranda sambil menghisap rokok.. ku lihat dia ingin mengatakan sesuatu.." wei.. ko tau tak, anak mat tak sedarkn diri balik dari family day kt kuantan.. empat hari lepas.. skrg dkt hoshas tmerloh aritu kt htaa kuantan.. kena transfer ke tmeloh.." katanya.. "hah! anak mat tak sedar diri?.." haah.. elok ko tanya mat sendiri 'ah.. senang sikit.. "ok lah itu je aku nak kabo ke aok.. gerak dulu pape roger" kata pulut sambil turun dari batu bunga dan melenggang ke motornya.. " oo.. ok ok nanti aku carik dia aku tanya detail.. ok pulut assalamualaikum.." kata ku.. waalaikumussalam sambut pulut sambil bergerak dari laman rumahku untuk ke tempat mana aku pun tak tanya..

bersambung

DumBell replied at 28-1-2024 07:54 PM

alhamdulillah.. ada cerita baru untuk ditunggu.. jgn lama2 sgt post sambungan ya Tuan

sabar menanti sambungan.....

petang itu aku turun dari rumah dan ke rumah sahabatku slamat..sambil menunggu dia balik dari kerja,aku bersembang dan berbual dgn abgnya sabri,"wi,sibuk nampaknya ngemas " sapa ku,sambil duduk di pelantar simen anjung rumahnya,kebetulan ramai remaja suka lepak rumahnya sambil kedengaran mereka bertelagah ttg ust kesukaan mereka.."hahaha,ngemah 'ah..mari mana?..bila sampai?" balas sabri.."aku sampai pagi tadi,mat tak balik kerja ladang lagi ke?.."ucap ku lagi.."tak lagi 'ah..tu ko tgk bebudok nih,jap lagi gaduh la tu"muncung si sabri pada remaja yg sedang bertelagah.." "oo..ok ok wi.."sahut ku padanya..

"assalamualaikum semua,ranciak bersembang tu.."sapa aku pada remaja-remaja tersebut.."waalaikumsalam bang" tegur mereka..
aku menyambung lagi,"nama siapa korang ni? mula dari sini" ucapku dgn tgn menunjukkn dari arah kanan ku"..
"aa,saya iqbal,saya syafiq,saya aliq,saya pula khalid,"ucap mereka..
oo..alhamdulillah,sedap nama korang,sambil aku senggeh pada mereka.."korang bertelagah buat apa,berapa kali korang gi majlis ilmu ust2 korg?ke follow yutub je?"tanya ku.."mereka menjawab serentak,yutub dan tiktuk.."jawab mereka.."oo bagus2 tu bagus"ucap ku pada mereka..
"korang,korang bertelagah buat apa,ambil ilmu tapi jgn perlekeh yg lain,contoh,iqbal tanya bab hadis pada syafiq yg follow ust yg ajar taddabur Al quran..mmg xleh jawab la..yg aliq dok tanya bab fiqh pada khalid yg paham fardhu ain..mmg xde jawapan kukuh la..last bertekak.."ujar ku pada mereka..kongsi ilmu korg kn bagus.."sambungku lagi.."

Edited by DumBell at 17-2-2024 10:17 PM
DumBell replied at 4-2-2024 05:13 AM
petang itu aku turun dari rumah dan ke rumah sahabatku slamat..sambil menunggu dia balik dari ker ...

sambil 2 bersembang,, mat pun sampai dgn moto kriss 1 nya.. "haa.. assalamualaikum" ucap mat dgn mengangkat tangan ala hitler dari atas moto.. "wsalam mat.. balas ku.." haa 'ah ni aku nak kabo ' ah, anak aku masuk spital.. tak sedo lagi.. badan kejung kata nya kerisauan.. "mujur ko balik.. ni aku nak tanya kenapa ea?.." rilek dulu.. bawak duduk rehat2 ni.. sebut ku.. mula mula ko cerita dulu mcm mna jadi, kenapa si marteen(anak mat) kena masa kejadian tu?..

sambung..
"mcm ni cerita dia 'ah.." terang mat sambil duduk dibangku kayu buatan tangan.."lepas kami buat family day dekattc(teluk chempedk)kuantan..hari doh peta(petang lorghat pahang)..masa sampai kt maran doh malam..koi pederas sikit kete..masa tu anok koi baru baik demam panas..lepas je kg org aseli bt 55..tiba2 bini aku menjerit.."dia kata kat aku..marteen kejang2 mengeras.."aku terkejut campo kelamkabut,berenti kete tepi jalan,masa aku keluo kete ter,ada menda atas kete..putih2 kotor campo merah daroh sbb aku parking bawoh lampu jalan..aku terkejut terus masuk kete..pastu pecut sampai dumoh(dirumah)mertua aku keluar kete terus sambut anok aku.."sambil mata dia berkaca- kaca mat sambung lagi dgn nada sebak.."koi dukung anak koi..pejam mata rapat,badan kejang mengeras..bini koi suruh ke klinik terus..tak pikir panjang koi ke klinik..klinik anto anak aku ke spital htaa kuantan pakai ambulan..sehari duk sana kena hantar hosas temerloh..kata mat pada ku.."anak ko mcm mna skrg mat?" balas ku pada sahabat ku itu..

"dia tak sedo lagi..masih kejung..tapi doc bagi doh ubat relak otot sama ubat tidur takut anok aku stress kabo dokter kt aku.."risau aku,dah la tu sorg nak dpt 5 thn..sambil mengomel pada ku dia menongkat dagunya dgn menompangkn tangannya yg menahan nya melangu..merenung jauh.."istirgfar mat..melangu sambil istirgfar,zikir elok tenangkn jiwa dari fikir menda2 negatif.."terangku dgn nada meninggi agar dia tidak terbuai dgn nafsunya.."pastu yg ko kabo hantu tu mcm mna?ikut balik tak kata ku sambil tergelak kecil.."entaoh..sampai kg..xnampok doh..terangnya pada ku.."bila ko gi tgk anak ko mat?..soalku padanya.."petang ni..ni nak mandi2 siap..terus ke sana bini aku ada sana jaga anak aku tu.."sebut mat lagi.."mcm ni mat..sampai je..ko adzan..buka pintu wad,,ko adzan lagi..sampai katil adzan lagi pastu ko adzan lagi dkt telinga anak ko..pastu ko baca surah al muawwizat..3 kul org kg sebut..pastu ko baca surah al insyiriyah biar anak n bini ko dengar..pastu buat solat sunat lepas isyak doa kn anak ko sihat..terangku lagi jelas2 padanya.."ooo..baik baik..time kasih 'ah..sambil dia bangkit dan bersalaman dgn ku dgn riak wajahnya tersenyum sedikit menceriakan hatinya..dia berpaling bergegas ke motornya .."eh matt!!" dia berpaling.."la hawlawalakuwwata illah billah hill aliyil adzim!"laungku padanya..ku lihat dia mengangguk dan berpaling pergi..