CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 13488|Reply: 6

Ubi Yacon

salam...

baru2 ni saya ke cameron highland. saya beli ubi yacon 1kg rm8. info dari penjual mengatakan yg ubi yacon ni bagus utk org kencing manis dan darah tinggi. tp bila search kat internet sy baca daun yacon juga boleh di buat teh utk org kencing manis. ada sape2 tak kat mana nak dapatkan benih pokok yacon ni. ?

boleh baca info tentang pokok itu kat sini http://zhielpras.blogspot.com/20 ... anaman-insulin.html

salam.

yacon baru je di tanam di Cameron Highlands. x silap saya benih yacon di bawa dari China. Menurut ayah saya, kadar pertumbuhan yacon di China mengambil masa lebih 8 bulan untuk berbunga tetapi di Cameron Highlands masanya lebih pendek. dalam tempoh 8 bulan yacon sudah boleh dituai. faktor tanah memainkan peranan penting juga. saya sedang memujuk ayah untuk dapatkan biji benih. nak try tanam ala2 hidroponik kot2 nak idup segar di puchong ni.

little3eeiees posted on 22-11-2012 01:45 AM
salam.

yacon baru je di tanam di Cameron Highlands. x silap saya benih yacon di bawa dari China.  ...

salam.

oic... thx for reply tu la.. sy pon harap dapat gak benih ubi yacon tu.. pasal sy nakkan daun yacon. daun sukar di cari di malaysia ni.. ubinya je mudah dicari di cameron. tp lau nak tanam.. rasanya secara hidroponik tak leh kot.. lau secara fertigasi leh la.. pasal sy ada tgk dlm tenet ramai gak org tanam cara fertigasi. btw... dari apa yg saya baca kat tenet.. daun nye lebih baik dari ubi utk menurunkan paras gula dalam darah kerana daun dpt menggantikan insulin. org kat cameron kebanyakkan tak tau hal ni sebab tu dorang buang daun dan cuma jual ubi nye je

eh lupa lak nak habaq.. yacon tak di tanam dgn biji benih. tp guna crown yakni pangkal batang pokok yacon yg ada anak2 ubi yacon. lau boleh awk cuba la mintak utk sy sekali eheheh...

aritu abah kata ada 6 beg anak pokok dia dapat dari tokey kebun ni sampai je kat rumah mak pegi buang sebab sangkakan pokok x berguna.. ni tengah dok try.. ada nanti saya roger erkk..

little3eeiees posted on 9-12-2012 12:13 AM
aritu abah kata ada 6 beg anak pokok dia dapat dari tokey kebun ni sampai je kat rumah mak pegi buan ...

ye ke? tima kasih byk2.. apa2 hal msg sy kat fb sy.. sini sy jarang on9... http://tinyurl.com/9wdrr8v

Follow Us
Sapa ada ye benih pokok ni?