CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 12431|Reply: 41

Gaji kene potong

dagadu2812800iuuuuuuuu Last edited by nurinbalkis on 2-6-2013 05:56 PM

Saya seorg guru..sayaade masalah di tempat kerja sejak sekian lama,saya dinasihatkan supaya berjumpa pakar psikitri dan kini sy sedang menjalani rawatan pakar. I mean, saya mengalami tekanan di tempat kerja... Saya dah tak hadir bekerja selama 2 bulan. Namun begitu saya tidak pernah terlupa mengirim kan surat cuti sakit saya kepada majikan. Tetapi sy amat terkejut apabila diberitahu gaji saya telah dipotong. Satu sen pun tak dapat, padahal ade mc. Sy call majikan , die kata skunk ni ppd yang urus gaji, bile sy call ppd , die kata arahan gb. Sekarang ni sy buntu.....ppd memberi alasan gaji dipotong adalah disebabkan beberapa hari yang saya cuti tanpa surat cuti sakit, tetapi itu tak sampai sebulan, cuma 2 minggu pertama je sy cuti tanpe mc sbb panggilan ke doktor pakar tu 2 minggu lepas tu. so skunk ni saya nak tanye penjawat awam kat cni, masalah ni kene rujuk sape skunk ni?....kenape dgn mudah diorg bole potong gaji penjawat awam mcm tu?sdgkan ade mc

Uukkk  alahai....
Patutlah ejaan bebudak skrg teruk....rupanya cikgu tulis sekarang pun jadi "skunk"......
byk betul ejaan cikgu ni kena di perbaiki....
Tanpa - tanpe....
Ada    - ade
Dia     - die...
Bila     - bile
tanya - tanye..

Harap-harap cikgu tak ajar matapelajaran bahasa Malaysia iya cikgu....
kalau cikgu ajar muzik, Alhamdulillah.....selamat lah murid-murid......

Last edited by jazaa on 1-9-2012 05:30 PM

jazaa posted on 1-9-2012 05:26 PM
Saya seorg guru..sayaade masalah di tempat kerja sejak sekian lama,saya dinasihatkan supaya berjumpa ...

tq ar sbb tegur.tp org kat sini nak share problem.tlg la paham.kalau ko tak dpt nak bagi pandangan..better simpan je kate2 nasihat tu..bullshit btul

nurinbalkis posted on 1-9-2012 09:51 PM
tq ar sbb tegur.tp org kat sini nak share problem.tlg la paham.kalau ko tak dpt nak bagi pandangan ...

Pada aku lah kan....kau betulkan pblm ejaan kau tu sbb tak melambangkan seorang pendidik....
kalau orang mcm aku yang tulis tunggang berbalik, orang tak kisah sgt....
Tapi aku rasa memang patut pun kau kena jumpa psikiatri sepanjang tahun.....

Kena rujuk PPD sebab dia menguruskan pembayaran gaji kau sekarang ni. Kena rujuk GB sebab dia Ketua Jabatan. Guru hanya ada 7 hari cuti rehat (penjawat awam lain 25-30 hari mengikut gred), cuti rehat khas untuk guru yang boleh dipohon dalam masa 1 tahun hanya 7 hari maksima.

Lebih dari 7 hari (hari bekerja Isnin - Jumaat) = cuti tanpa gaji.

Kau tak bertugas 2 minggu, maknanya 14 hari - 4 hari (Sabtu Ahad) = 10 hari.

10 hari - 7 hari (Cuti Rehat Khas yang layak) = 3 hari (Cuti tanpa gaji yang dikenakan sepatutnya). Atau..

Jumpa balik pakar (kaunter biasanya), minta surat hadir mendapatkan rawatan berterusan 2 minggu tu. Surat ni adalah borang, dia ada nyatakan tarikh & tandatangan doktor. Fotostat surat doktor, buat surat tunjuk sebab tak hadir mendapatkan rawatan, kau karang sendiri. Jumpa PPD, GB & serahkan surat tu. Penting semua ni dalam hitam putih, bersurat, manalah tahu jadi kes panjang.

* Kalau ada salah maklumat di atas harap diperbetulkan.

@jazaa, cara kau tegur salah, tak betul dan hipokrit.

Salam, kalau diikutkan aku setuju dengan nick... semua perlu ada dlm hitam putih.  Sebenarnya mana boleh sesuka hati kena potong gaji tanpa sebab...walhal cara cikgu citer tadi, dah ada mc bagai... Mungkin ada something wrong somewhere...better cek betul2 dan buat surat tunjuk sebab mengapa tidak hadir bertugas.  

Follow Us
nickelcadmium posted on 3-9-2012 12:43 AM
Kena rujuk PPD sebab dia menguruskan pembayaran gaji kau sekarang ni. Kena rujuk GB sebab dia Ketua  ...

Ooo mcm tu,,,,insyallah saya akan buat semua tu dlm masa terdekat ni..saya takde pengalaman..family pun bukan dari govement background,thanks sb sudi share ye..itu la...saya tengah kusut skunk ni...die pulak buat teguran tak betempat mcm tu.skunk ni bukan masa nak gaduh...cube la tlg setelkan masalah...tu je....

apo yg den tahu la....kojo gomen ni kalau tak dtg 3 bln pun masih blm potong gaji lagi.camno TT nye senang² kena potong

woghihden posted on 5-9-2012 02:32 PM
apo yg den tahu la....kojo gomen ni kalau tak dtg 3 bln pun masih blm potong gaji lagi.camno TT nye  ...

3 bulan tak datang bertugas, paling minima tindakan tatatertib dan pulangkan gaji, atau maksima boleh dibuang kerja, yang aku ingat masa induksi dulu la, Perintah Am Bab D. Orang tu tak kena tindakan mungkin sebab ketua jabatan dia gunakan budibicara.

Nurinbalqis kemungkinan sudah hilang senioriti 1 tahun, sebab tempoh perkhidmatan dia tak cukup 1 tahun. Maknanya berbanding dengan kawan-kawan dia yang 1 batch dulu, dia akan lewat 1 tahun naik pangkat, apapun yang penting adalah kesihatan. Aku pernah diberitahu tentang kes2 mcm ni, sebab ada pegawai2 komplen kenapa junior yang naik pangkat dulu, walhal senior tu tak sedar dia sebenarnya dah jadi junior pulak termasuk prestasi rendah direkodkan dalam fail perkhidmatan.

nickelcadmium posted on 8-9-2012 01:12 AM
3 bulan tak datang bertugas, paling minima tindakan tatatertib dan pulangkan gaji, atau maksima bo ...

owhh..tapi apo yg den dah nampak la...mmg den tak ponah nampak muka eh...lopeh 3 bulan tu muncul kojap...2 mggu lps tu hilang balik....ehhh...sonangnya..tak kojo tp gaji masukk..huhuhu

woghihden posted on 10-9-2012 10:23 AM
owhh..tapi apo yg den dah nampak la...mmg den tak ponah nampak muka eh...lopeh 3 bulan tu muncul k ...

maybe x datang, tapi punch kad penuh... ramai je yg wat camni...

din88 posted on 10-9-2012 11:16 PM
maybe x datang, tapi punch kad penuh... ramai je yg wat camni...

huhuhu..ni tak punch lansung..satu jabatan tau dia tak dtg..
dah 3 bln baru terhegeh nak buat aduan bhgn undang² tatatertib...
tu mkn masa lagi nak siasat...plg koman kalau btl...nahhh..dekat 7 bln baru kena buang...tapi gaji still dpt

TT nyer guru besar cekapnya cepat je mohon potong gaji...kalu ketu jabatan lain, 3bulan tak datang tanpa sebab pon ade lagi...

Ajukan kepada Jabatan Pelajaran Negeri, cuba hubungi bahagian kewangan dan kalau rajin, telefon ke Akauntan Negara. Kebiasaannya ada 2 jenis golongan yang duduk di PPD, 1 yang betul-betul boleh mentadbir. 1 lagi jenis bermasalah yang tidak boleh duduk di sekolah. Kalau tidak salah, memang cikgu hanya ada 7 hari cuti khas dan 14 hari cuti sakit. Sebetulnya kakitangan awam layak 90 hari cuti sakit setahun bergaji penuh. Tapi ini mestilah disahkan oleh doktor pakar. Sekiranya dua atau tiga tahun (tidak pasti) berturut-turut, mengambil cuti sakit termasuk cuti separuh gaji dan cuti tanpa gaji, akan dinasihatkan berhenti kerja. Hanya dinasihatkan, dengan erti kata lain masih boleh meneruskan tugas. Last edited by tinbeskut on 28-9-2012 03:45 PM

jazaa posted on 1-9-2012 05:26 PM
Saya seorg guru..sayaade masalah di tempat kerja sejak sekian lama,saya dinasihatkan supaya berjumpa ...

tak kene kat ko..ko tak tahu...just straight to the poinht la,.tak payah ko nak mengajar aku dlm ni..just tlg setelkan masalah aku..kalau kat luar..dah lame aku "setelkan " org mcm ko ni

nurinbalkis posted on 21-11-2012 04:57 PM
aku ade masalah.///. ni pun nasib baik allah panjangkan umur aku smpai ke hari ni dan aku masih ma ...
  1. aku ade masalah.///. ni pun nasib baik allah panjangkan umur aku smpai ke hari ni dan aku masih mampu bertahan untuk teruskan hidup...aku harap ko akan faham,setiap ape yg berlaku.. mesti ade sebb nye.. kalau tak aku pun tak hingin nak join forum mcm ni...aku buat mcm2 untuk selesaikan setiap masalah aku..aku just nak dgr pendapat dari semua forumer kat sini..tapi bukan dgn org mcm ko yang tiba2 cari kesalahan taiping error aku..bullshit babi la org mcm ko
Copy the Code
Owh.....

Ni ke gaya percakapan seorang yang bergelar PENDIDIK????.....
Kau kena didik diri kau tu dulu sebelum nak didik anak bangsa.....nasib baik aku tak hantar anak aku kat sekolah kerajaan, kalau tak ikut suka suki cikgu  maki anak orang mcm cikgu kat thread ni......

berkenaan kes kau ni kan, aku rasa GB tu lebih tau apa yang dia buatlah....
Dan kalau kau rasa kau tak "hingin" join forum mcm ni, tak yah join le cikgu....cikgu kan dah cukup hebat.....mana layak join forum murahan ni....tatabahasa cikgu tinggi,forummer kat sini tak setanding budibahasa cikgu.....

jazaa posted on 21-11-2012 05:38 PM
Owh.....

Ni ke gaya percakapan seorang yang bergelar PENDIDIK????.....

terima kasih byk2.. bagus sangat2

rasa2 TT ni muda lg maybe sebaya adik aku ni..setiap musibah yg kita kena...kita harus byk ingat kepadaNYA, dekat kan diri kepadaNYA..pasal suma term tu tak leh nk tlg jwb sebab aku keja swasta...yg penting setel kan pasal kesihatan tu..kalu mungkin bukan rezeki dengan cikgu..mungkin lepas sihat TT cari keja...rezeki kita ada di mana2...jgn dah kena musibah..kita lg jauh kndiri dariNYA..harap T byk bersabar ye..jgn la maki hamum org tau

GB ko tak suka ko.

terima la kenyataan.

kalau ko insan disenangi,

takdanya senang2 GB ko urus pemotongan gaji ko tuh.

musti GB ko garang kan. pompuan ka?

ni bukan dewan peperiksaan untuk anyone bgtau ade ejaan salah kat sini. tolong faham okey. kalau tak puas hati sila bukak topik sendiri dan bincangkan pasal kesalahan ejaan.done!