CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 7346|Reply: 20

Kenaikan Pangkat

Hi Forumer, Saya nak tanya dan ingin meminta pendapat apakah proses aliran untuk kenaikan pangkat di syarikat tuan/puan?
Adakah kenaikan pangkat tersebut di lihat melalui seniority, age, kelulusan dan sebagainya?
Kenaikan pangkat = Bertambahnya responsibility ataupun kenaikan pangkat = gaji bertambah tetapi kerja tetap sama?
Sesiapa yang bekerja dalam HR dept tolong2la share tentang SOP pasal kenaikan pangkat ni yer...
TERIMA KASIH!!

Rate

1

+1,aku x naek2 pangkat lagi...gaji je yg naek...

+1,aku x naek2 pangkat lagi...gaji je yg naek...
eizarz Post at 10-7-2012 16:30

saya rasa ini kategory kenaikan gaji tahunan kan...

Reply 1# a_mou

kenaikan pangkat biasenye bedasarkan kepada prestasi tahunan pekerja tu la dan kalau ade kekosongan jawatan di sesuatu jabatan atau position.tapi seniority dan kelulusan pun main watak penting gak..ade sesetengah company tu pentingkan kelulusan..dan yang paling penting kene pandai kipas bos la hehehe

ada 2 jenis kenaikan pangkat, (1) naik pangkat, contoh, dari eksekutif jadi manager, (2) naik gred, contoh, dari eksekutif jadi senior eksekutif... beza, (1)... tambah tanggungjawab, (2) tanggungjawab sama... persamaan, dua2 gaji naik.

asas utama utk naik pangkat... ada kekosongan jawatn yg lebih tinggi!... company nak buka cawangan baru dan memerlukan seorang manager di situ, contoh!... asas utk naik gred, seniority... misalnya genap 10 tahun perkhidmatan, naik senior eksekutif... (dlm kerajaan 15 tahun, kerani akan naik jadi kerani kanan!)

kriteria lain utk kenaikan pangkat  (1) perfomence dlm melaksanakan tugas,
(2) sumbangan kpd majikan (3) komitmen kpd tugas (4) loyalty kpd majikan (5) xtraordinary skill (6) pengalaman tugas...

mana2 majikan akan memberikan kelebihan kpd pekerja yg senior... sebab mereka mempunyai nilai yg lebih dlm (2), (4), (6)... pekerja baru, ada kelebihan dlm (1), (3), (5)...

namun apa pun hak memberikan kenaikan pangkat adalah hak prerogatif majikan (hak mutlak) majikan... pekerja tak boleh persoalkan... majikan boleh berikan kenaikan pangkat kpd siapa yg dia suka, hatta, boleh import... kalau majikan rasa tak ada pekerja dia yg layak utk jawatan tsb.

tapi, kalau naik gred... pekerja boleh tuntut/buat bantahan kpd majikan, jika, perkara tersebut ada dlm peraturan/perjanjian dsb.... kalau tak ada setakat amalan shj... susah sikit, kena bawa dlm kesatuan, kalau ada kesatuan lah!... kalau tak ada, kena fight one-to-one dgn majikan!...

Rate

1

Reply 5# tokwan_jantan

Wahhh..tq2for the info...sedikit sebanyak bole la bagi idea dekat saya yg baru belajar ni Tapikan persoalannya..under lain2 kriteria tu mcm yang u list kan kat atas tu utk 1,2,3,4,5, dan 6 macammana nak menfokuskan lebih dekat dlm kriteria tu. Contohnya kriteria Performance tu.. berapa lama ka performance staff tu di nilai untuk membuatkan dia berhak naik pangkat??

Follow Us
perfomence, kalau sekarang ni dilihat kpd pencapaian KPI yg telah kita tentukan dgn bos pd awal2 tahun... pd akhir tahun biasanya akan dibuat appraisal... sejauh mana kita dah capai KPI kita... kita kena mencapai KPI baru dikira ada perfomence... bila begitu tahun berikutnya kena maintain la pulak... biasanya utk 3 tahun berturut2...
sumbangan kpd majikan... kalau kerja dgn company, pastilah dilihat sejauh mana kita boleh menyumbang kpd keuntungan company, berapa banyak projek kita telah bawa masuk kpd company.... berapa banyak kita dpt menjimatkan kos company, sejauh mana kita telah mempertingkatkan keefisyenan servis... gitu2lah
komitmen kpd tugas... yg ni dilihat bagaimana kita berusaha menjayakan satu2 task/tugas yg diberikan dgn sumber2 yg ada... dan hasilnya mestilah sukses... mudah cerita, asal bos bagi kerja, kita tak banyak soal, cukup masa beres... hasil kerja pulak ondemand...
loyalty... ukurannya mudah saja, iaitu tempoh kita bekerja di situ... lagi lama kita bekerja, lagi tinggilah point loyalty kita.... so pekerja senior ada advantage kat sini....
xtraordinary skill... maksud skill itu kita saja yg ada di situ... majikan sangat mengharapkan kita sbb kita saja yg ada skil tsb... dgn skil yg kita ada tu majikan kita dapat keuntungan... sama ada dari segi material mahupun imej...
pengalaman tugas ni .... dilihat dari segi berapa lama kita dah bekerja di satu2 seksyen / unit tsb... katalah si seksyen pemasaran.... berapa lama kita dah bekerja di seksyen tsb... biarpun kita bekerja dgn company tu dah lama, tapi di seksyen pemasaran kita baru, jadi kita junior di situ!...
begitu lah serba sedikit yg dapat tokwan dpt kongsikan...

Rate

1

tuk company aku lak, setiap bulan 7 ada appraisal.. kira ktrg baru lepas la. Kenaikan pangkat lak dia berdasarkan performance, baru dia tgk qualification, disiplin etc.. Pastu stiap kenaikan, biasanya akan selari dengan pertambahan responsibility, tambah jobscope and gaji as well =)

Reply 7# tokwan_jantan

wah tokwan sangat2 berterima kasih la kat tok...
memang info ni sangat2 la berguna untuk profession mcm I ni.....huhuhu...tq..tq..

tuk company aku lak, setiap bulan 7 ada appraisal.. kira ktrg baru lepas la. Kenaikan pangkat lak di ...
ninjago Post at 16-7-2012 16:19

besnya keje kampeni besistem mcm tu.. kampeni i begantung pd kekuatan kipas je...

besnya keje kampeni besistem mcm tu.. kampeni i begantung pd kekuatan kipas je...
mushroomsup Post at 19-7-2012 14:02

pasal kipas, co. kitorang pun same je actually..mmg tak lari la. kronisme dr segi bangsa pun sama. tp, kalau kita betul2 tunjuk kesungguhan kita, cam kita selesaikan benda2 yg significant, yg dah contribute to co. nye performance, dorg akn dengar&appreciate la.. tp mmg bengkek la yg kaki kipas nie, kalau org highlight mistake dia, dia akan bagi 1001 excuse. Dia je la yg betul. nk wat camne, tu di luar bidang kuasa kite..sabar je la..and then walaupun ada appraisal bagai, tp standard yg dorg letak tinggi beb, lagi2 nie co. singapore based. Jadinya, increment memang slowwwww la.. cam siput ats kura2..

pasal kipas, co. kitorang pun same je actually..mmg tak lari la. kronisme dr segi bangsa pun s ...
ninjago Post at 20-7-2012 09:06

masalahnya kat kampeni aku tujk kesungguhan camne pun takde makna.. jd kena buli dan ditambah keje adalah.. terutama keja yg remeh2. keja yg drang anggap penting bg kat kaum sendiri jek..

masalahnya kat kampeni aku tujk kesungguhan camne pun takde makna.. jd kena buli dan ditambah ...
mushroomsup Post at 20-7-2012 09:09

kesian jugak ek.. maybe dah tiba masa shift to co. lain kot, kadang2 kalau hati x happy kat tempat keje pun tak bagus.. cam aku pun,  skrg nie usya2 gak co. lain, sbb aku rasa x happy ngan prangai certain staff yg sgt racist (yg ko takleh nk buktikan utk bawa ke muka pengadilan! ), ko pahamla yg bangsa mana kan.. sikit2 almost everyday akn cari kesalahan org lain, and nak jatuhkan org lain.. serious.. feel like quitting..

kesian jugak ek.. maybe dah tiba masa shift to co. lain kot, kadang2 kalau hati x happy ka ...
ninjago Post at 20-7-2012 09:18

tulah kan sebab skang susah nak cari keja sebab tu majikan ingat kita tkkan lari sampai bebila..  ko pun ngah cr keja ye.. good luck lah ye.. moga kita sama2 dpt keja baru.. yelah aku paham, drang de spm je leh jd manager.. kita exec gaji cam spm jek..

mushroomsup Post at 19-7-2012 02:02 PM

Company yang berkadar terus keuntungannya mmc camni ,,,,,,best woooooooo..

tokwan_jantan posted on 11-7-2012 11:43 AM
ada 2 jenis kenaikan pangkat, (1) naik pangkat, contoh, dari eksekutif jadi manager, (2) naik gred,  ...

Tok Wan ni kerja gomen ke?Saya cuma nak ulas sikit pasal kenaikan pangkat ni.Klu dalam kerajaan katakan gred hakiki kita N17 (kerani)  dan dinaikkan pangkat ke gred N22 (ketua kerani/CC) ada perbezaan tugas dengan mereka yang mendapat kenaikan gred ke N22 secara KUP setelah berkhidmat selama 15 tahun.Kpd mereka yg mendapat KUP N22 tugas mereka adalah sama seperti N17 cuma gaji sahaja yang naik.Tetapi mereka yang mendapat kenaikan pangkat ke gred N22 tugas adalah lain iaitu menjadi ketua kepada kerani dlm opis tersebut.Dan mereka yang mendapat kenaikan pangkat hakiki N22 peluang kerjaya mereka lebih cerah untuk dinaikkan pangkat lagi berbanding dengan KUP N22.Malah N22 hakiki barulah disebut senior bknnya KUP N22.

Dalam sistem kerajaan kalau skim perkhidmatan kita bertugar katakan sebelum ni kerani N17 dan kemudian ditawarkan kerja menjadi Penolong Pegawai Tadbir N27,kita tak panggil kenaiakn pangkat tetapi tukar skim perkhidmatan kerana nama jawatan pun dah lain dan skop tugas adalah lain serta perlu menghadiri kursus induksi untuk disahkan dalam jawatan N27 walaupun sebelum ini kita telah memegang jawatan N17 selama 10 tahun.

Kalau naik pangkat daripada N17 ke N22, tidak perlu pergi kursus induksi untuk disahkan dalam jawatan.Itu yang saya faham semasa menghadiri kursus GO dan semasa menghadiri taklimat exama PTK dulu.

ehhh dah 4 bulan since aku reply thread nie.. anyway, aku still keje kat co. yg sama yg aku complain kt atas pasal ada certain staff yg racist.. aku baru je got promoted to Sr Exec. Alhamdulillah.. increment takdela besar sgt, tp nie sweet achievement tuk aku yg 26 thun nie,,hehehe.. responsibility of course la bertambah. tapi 1 je aku dapat rasa, bila kita ikhlas, anggap kerja sbg ibadah.. ape je hasil kerja kita insyallah ok. Lantak pi la ngan org2 yg dengki tak kena tempat tu.. (ehh.. ttbe meluahkn perasaan kat board nie lak, apekeheyy)

ehhh dah 4 bulan since aku reply thread nie.. anyway, aku still keje kat co. yg sama yg aku complain kt atas pasal ada certain staff yg racist.. aku baru je got promoted to Sr Exec. Alhamdulillah.. increment takdela besar sgt, tp nie sweet achievement tuk aku yg 26 thun nie,,hehehe.. responsibility of course la bertambah. tapi 1 je aku dapat rasa, bila kita ikhlas, anggap kerja sbg ibadah.. ape je hasil kerja kita insyallah ok. Lantak pi la ngan org2 yg dengki tak kena tempat tu.. (ehh.. ttbe meluahkn perasaan kat board nie lak, apekeheyy)

Saya rasa pangkat ada naik tak ada naik pun tak apa, gaji mesti nak naik.
Kalau pangkat naik dan gaji tak naik, tak ada maksud pun.
Buat lebih banyak kerja saja.

naik pangkat = naik beban kerja/tanggung-jawab...

Senior aku ade je yg tolak kenaikan pangkat sbb dia taknak amik tanggungjawab yg lebih besar... walaupunpun tak dapat menikmati pergerakan gaji tahunan yg lebih tinggi dan gaji pokok yg lebih tinggi, namun berbaloi sbb ada lebih masa utk keluarga....

12Next
Return to list New