CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: azzacke

Wajarkah Angkatan Tentera Malaysia Diberikan Peruntukkan Yang Lebih Besar ?

tu dia... panjang betui hujah pertikaian hang. tak pa la. ni jawapan saya. letih menaipnya, hang tau:kant:. harap dapat memperjelaskan sedikit keadaan.:ah:

1. Bilangan 48 buah bagi saya dah cukup besar berbanding dengan hanya 26 buah Scorpion yang kita ada sekarang. Kenapa kecil bilanganya? Pada pendapat saya PT-91 adalah kereta kebal pengenalan kepada TD memandangkan depa masih belum lagi operate MBT sebelum ini. PT-91 sesuai sebab dia mudah dan murah untuk dioperasikan. Komander TD boleh guna PT-91 dalam latihan untuk taktik combined arms. Seperti saya katakan dahulu, ini baru satu rejimen. Masih ada dua rejimen yang bakal ditubuhkan.
Senario hang memang menarik. Tapi hang lupa yang sebarang pergerakan armor akan dilindungi oleh GAPU dalam bentuk MANPADS atau ADA. Adnan dengan bushmaster canon jugak boleh bertindak melindungi kereta kebal dari ancaman helikopter penyerang walaupun agak terhad. Memang benar tak ada kereta kebal yang betul-betul kebal. Jadi terdapat bermacam taktik untuk melindungi kereta kebal. Sememangnya RPG dan LAW ni payah nak detect tapi itu la gunanya pasukan infantri mekanis. Salah satu tugas utama infantri mekanis adalah melindungi kereta kebal dari pasukan anti  tank musuh. Konflik Chechnya berlaku di dalam kawasan bandar—kereta kebal bukan di reka untuk berperang dikawasan yangf sempit. Mujahidin Chechnya pulak terlatih dan bijak menggunakan kawasan persekitaran untuk menyerang pasukan tentera Rusia. Tentera Rusia pulak adalah tentera kerahan yang tidak terlatih, berperang di kawasan yang mereka tak biasa dan menggunakan kelengkapan perang yang tidak direka untuk peperangan dalam bandar.   

2. Condor bukan IFV tapi APC. IFV yang digunakan TD adalah MIFV dan Adnan. Condor sebagai APC  mempunyai keupayaan yang mencukupi. Ini terbukti semasa operasi di somalia di mana ia mampu melindungi anggota yang dibawanya termasuklah (amazingly!) RPG-7.  buktinnya, hanya seorang anggota yang terkorban setelah RPG-7 terkena cermin kalis peluru Condor. Buat masa ni kesemua Condor yang ada telah di refurbished. Tang offroad capability Condor ni saya no comment sebab belum pernah tengok in action, tapi pernah tengok report condor diuji di mana ia dihenyak semahunya in rugged terrain dan lulus dalam ujian tersebut. Most modern APC sememangnya ada yang mampu tahan 20mm pada frontal armor dan .50 overall. But there’s a catch. Kalau protection levelnya begitu, ia sama ada dipasang dengan add-on armor atau armor yang lebih tebal di bahagian depan. Jadi APC tu jadi makin berat = not amphibious. Kita ada banyak sungai dan tasik dan perlukan APC  yang ada keupayaan amphibious. Most of the KAD armored assets are amphibious.

bab Land bombardment tu, Macam saya katakan dulu, the ship’s gun is not for naval bombardment (though it can be used for that if needs arises). It is for air defence and ship-to ship engagement. Buat masa ni tak ada 155mm artileri yang digunakan oleh kapal perang mana-mana negara. Meriam paling besarpun berkaliber 127mm.  

4.Kena tengok peruntukan dan keperluan, Malcon. Dan jugak orang yang nak kendalikannya. Bagi saya 40-60 laras dah mencukupi sebab towed artileri ni agak statik dan masa untuk bersedia atau packing pun agak lama dan terdedah kepada counter artillery fire. Penekanan patut diberikan kepada SPH dan MLRS. Saya rasa TD sememangnya mempunyai perancangan untuk menempatkan MLRS di sabah mahupun sarawak. Masa perang Teluk kedua, aset artileri paling berharga bukannya 155mm gun atau SPH tapi 105mm gun dan mortar. Sebabnya dia boleh diletakkan berdekatan dengan kawasan pertempuran dan boleh bagi fire support dengan cepat.

5.Sori la Malcon. Saya terlepas artikel jazim pasal marines tu. Tapi kalau nak tawan balik Langkawi dari tangan musuh, dulu 10 briged para dah buat exercis dan buktikan bahawa mereka boleh melakukannya.   

6.Bagus la ada pakcik fighter pilot. Boleh dia bawak naik Hornet :bgrin:. Sebenarnya ada banyak lagi cara nak tingkatkan proficiency dalam bombing dan BVR engagement. Satu  darinya adalah menggunakan simulator. Satu lagi guna Air Combat Manuvering and Instrumentation (ACMI). Pasal ACMI ni rasanya TEMPUR pernah keluar artikel.bulan lepas ke dua bulan lepad, tak ingat dah. Tak tau la TUDM ada ACMI atau tak tapi ada khabar yang kata depa ada ACMI ni.

7.lol sebenarnya ada banyak cara nak atasi SEAD ni. Salah satu cara adalah dengan guna ADA. Satu lagi cara adalah guide peluru berpandu guna laser atau guna elektro optik. Cara ketiga adalah guna radar phased array.

Bilangan nya 12 sahaja. Altitude 8km. Kebanyakkan kapal terbang bleh terbang around 16000 m. Nak strike guna GPS guided bombs kena turun aroun 10000m.

itulah sebabnya saya katakan penekanan sekarang adalah pada medium
range air defence

laser guide bomb kena turun lagi bawah. tambah lagi keadaan SEA yg sentiasa Cloudy menyebabkan penggunaan Laser guided bom terhad.

Tak jugak. Semasa perang Vietnam, USAF  menggunakan bom panduan laser generasi pertama dan terbukti berkesan memusnahkan banyak sasaran yang dilindungi ketat oleh ADA dan SAM.

9. Buat masa ini, threat perception tidak menjurus ke arah itu. Lagipun, dari segi quantity sekalipun, kita dah jauh ketinggalan jika diserang oleh PRC, US atau india sekalipun.

10. Soal percaya atau tidak, itu subjektif sebenarnya. Kalau hubungan kita baik dengan jiran kita, mengapa tidak kita percayakan mereka?

11.macam saya katakan, soal duit boleh selesai, soalnya pegawai yang ada kepakaran tu yang susah nak cari. Banyak orang yang consider kerjaya askar ni pilihan yang paling akhir. Akhir punya akhir lah. Itu problem yang paling sakit kepala tu.

13.Malcon, ada banyak pesawat tentera yang diambil dari pesawat civilian. Misalnya USAF  pakai KC-10 iaitu pesawat penumpang DC-10, Indonesia guna 737 untuk tugas rondaan maritim, Singapura guna Fokker F-27 dan F-50 untuk tugas yang sama. Salah satu calon AEW TUDM  adalah 737 wedgetail yang guna pesawat 737. Jepun guna pesawat 767 untuk fungsi AEW. USN  ada C-9 nighttrain yang merupakan pesawat DC-9. P-3C Orion asalnya adalah pesawat penumpang L-188 Electra. Tak ada banyak beza di antara pesawat awam dan pesawat tentera. Nak pasang Chaff dan Flare pun boleh.

14.Murphy’s law kata, if you’re in short of everything except the enemy, you’re in war. :bgrin:

15. masalahnya Malcon, TUDM fighter pun tak cukup. Kalau ada orang serang secara besar-besaran, TUDM  mungkin tak mampu mempertahankan ruang udara negara secara mutlak. Mana penting, AEW atau more fighter aircraft? Bagi saya, more fighters. Kalau ada AEW sekalipun, fighter tak cukup, haru jugak tu.

16. Saya tak salahkan guru. Saya rasa penekanan harus diberikan kepada ibu bapa. Sekarang ni ibu bapa kebanyakannya main lepas tangan. Kalau anak nakal atau kurang bijak, salahkan sekolah. Bila guru nak disiplinkan pelajar, tak boleh. Habis camno? Bagi saya pendidikan itu penting dan wajar mendapat peruntukan yang lebih. Hmm... saya dah ff: ni...

Haa... bab Kementrian Pelajaran dok tukak-tukak sistem pendidikan, saya tak mau komen sebab bukan bidang saya. Dan hang pun dah ff: dah. Negara ni negara bebas. Kita tak boleh paksa budak RMC masuk askar. Tang funding tu dengarnya begitulah. Tapi apa yang kita lakukan untuk memperbetulkan keadaan tu? Tak ada. Apa kata kita cari jalan untuk tolong selesaikan masalah ni?

17. kita boleh tau bila perang akan terjadi melalui banyak tanda. Di antaranya, apabila hubungan diplomatik menjadi buruk dan rundingan gagal. Kedua, melalui rangkaian perisikan. Ketiga, dengan melihat sesebuah negara mengerahkan anggotanya termasuk anggota simpanan berada dalam keadaan sedia atau highest alert.

18.saya bersetuju dengan pandangan hang yang tanpa kuasa tentera yg kredibel negara kita senang di permain-mainkan. Tapi masih banyak perkara yang harus diambil kira. Pertama keadaan ekonomi yang masih tidak menentu, kedua adalah soal human resource. Ketiga, perancangan untuk menggunakan sepenuhnya potensi peralatan yang dibeli. Itupun nasib baik kita masih mampu membeli dan tidak seperti Thailand yang sememangnya dah jatuh terduduk.

Originally posted by pilotMAS at 24-8-2003 04:20 AM:

hehehehheh!!!...bawak bertenang tuan!!...errr tuan duty officer ke malam nie...hehehehheheh!!!.....errr saya dulu pon dah merasa gak sumer tu tuan....

kalo ditakdirkan mati idop semula pon...saya tetap nak masuk baris balik...hehehheheh!!!!

TEMPUR WIRA!!!!
...

Abg Pilot, GEMPUR WIRA la.

Mane skang?...sonyap je

[ Last edited by lipanlapan on 7-6-2004 at 01:25 PM ]

dia penyokong kuat majalah tempur kot?? lol

Alam Perwira pon Ok. Raja Rimba ke... ff:

WAJAR...wajar peruntukkan lebih!

ermmm kalau ikut logik org sanggup berbelanja besar nak jaga rumah dan keluarga... so kalau ikut negara... wajar la nak pagar kawasan mesti la belanja lebih kalau tak.. camana nak pastikan kws negara aman

Originally posted by lipanlapan at 7-6-2004 05:27:

Alam Perwira pon Ok. Raja Rimba ke... ff:

ler lipan.. suka komik ke? :cak: :lol

Follow Us
Originally posted by eva at 7-6-2004 06:03 PM:

ler lipan.. suka komik ke? :cak: :lol

err sbb x suka membace komik le x tau name die...:devil:

Originally posted by eva at 7-6-2004 06:01 PM:
WAJAR...wajar peruntukkan lebih!

ermmm kalau ikut logik org sanggup berbelanja besar nak jaga rumah dan keluarga... so kalau ikut negara... wajar la nak pagar kawasan mesti la belanja lebih kala ...

Datuk NAjib pernah berkias, something between the line :

Kalo tuan rumah mampu, dia akan  buat pagar rumah bertembok, daripada bata, kalo kurang sket, daripada kayu.

Moral of The Story : We need the fence (defence, sounds similar), but the affordability that will shape it.

saya hanya nak komen satu bab budak malcon ni....dunia mana dia hidup skrg ni....kalau setakat budak hingusan yg cuma pernah hidup dlm kesenangan kerana pengorbanan wira2 ATM kita tanpa melalui susah-payah zaman insurjensi komunis dulu, yg skrg mempertikaikan kemampuan pertahanan kita tanpa memahami peralihan dari peperangan counter-insurgensi ke suatu posture konvensyenal adalah satu proses yg lama(saya bukan skot atau cikgu, ttp spt ramai antara kita terdedah dgn suka-duka wira2 kita melalui pertalian masing2, darilah seorg prebet ke PTL dsbnya), yg mungkin krn keamananan ni skrg mencari2 bayang2 musuh sampai menganggap war is imminent:no::no:...saya cakapkan bhw kamu sebenarnya adalah seorg pengecutnf:nf:

ATM kita tetap akan berjuang dgn segala apa kelengkapan yg kita ada, tidak perlu diperlekehkan kemampuan mrk...dari senapang lee enfield .303 hinggalah steyr, tugaskan mrk untuk melanyak musuh, saya pasti mrk akan lakukan...polisi hanruh mungkin awak tidak dapat fahami...tapi tanyalah pada pak2 home guard apa itu hanruh...adakah mrk takut berhadapan dgn musuh dgn mengharapkan hanya kpd senapang patah mrk...kenapa bila dipanggil, dgn apa saja persenjataan mrk sanggup berjuang...biarlah delta ke burke datang sekalipun, lekiu, meko dan laksamana kita tidak akan cabut lari, kalau misil tidak kesampaian,selagi tidak tenggelam kapal musuh akan dihambat...biarlah berpuluh2 raptor datangpun, selagi boleh terbang, tidak goyah helang2 kita, biarlah mrk menawan langkawi sekalipun, ttp tidak mungkin setiap inci bumi tercinta ini dapat ditawan...

jgn diperlekehkan ATM kita, walaupun awak sendiri seorg skot....kalau betul awak seorg skot, court martialkah yg awak cari, saya rasa awak faham maksud saya....

British yg menjajah negara kita menggunakan alasan berniaga dan bersenjatakan meja rundingan pun pernah merasa keris Melayu, sumpit Iban dan lembing Bajau!

Originally posted by lipanlapan at 7-6-2004 10:22:

Datuk NAjib pernah berkias, something between the line :

Kalo tuan rumah mampu, dia akan  buat pagar rumah bertembok, daripada bata, kalo kurang sket, daripada kayu.

Moral of The Story  ...

wavelength eva n najib serupa... gamaknya sbb eva pernah makan ikan patin pahang :lol ..
yeah btol tu lipan..org kaya mampu bina pagar, mampu bubuh alarm dan lebih selamat lagi mampu gaji guard utk jaga keselamatan rumah dia tapi org biasa especially kat kampung, pagar rumah guna pagar kayu je supaya kambing atau lembu org tak masuk rumah, kalau time kecurian kena la pulak berjaga malam supaya harta yg sikit tu tak kena kebas.......

if we can afford formula 1.. takkan senjata pon nak berkira kan... :hmm:

Originally posted by MALCON at 7-6-2004 03:41:
Airborne snang kantoi pasal kalo dia dah di dropkan mereka takleh lari melainkan completekan  objektif cthnya  utk flank enemy dri bahagina dlm. Marine plak kejanya assault dari bahagian depan. Kal ...

swear to Allah i never knew such words... airborne la.. amphibious etc... but time tengok documentary about D-Day, i jotted down some weird words.. coz takder explanation about those words... the first thing i did was asking hubby what were those words.. kena la dia explain satu satu walaupon dia pon  civilian macam eva... very funny :lol ... coz sometimes dia pon confused :gila: .. tapi at least.. dia berjaya ajar eva benda yg dia tahu walaupon dia tau makna je sedangkan tugas dorang dia tak berapa tahu sangat... ops... mintak maaf yer eva tumpang lalu dan... terbabas dari topicff::lol

MALCON This user has been deleted

SAUDARA MMC.

Originally posted by mmc at 7-6-2004 19:24:
saya hanya nak komen satu bab budak malcon ni....dunia mana dia hidup skrg ni....kalau setakat budak hingusan yg cuma pernah hidup dlm kesenangan kerana pengorbanan wira2 ATM kita tanpa melalui susah-payah zaman insurjensi komunis dulu, yg skrg mempertikaikan kemampuan pertahanan kita tanpa memahami peralihan dari peperangan counter-insurgensi ke suatu posture konvensyenal adalah satu proses yg lama(saya bukan skot atau cikgu, ttp spt ramai antara kita terdedah dgn suka-duka wira2 kita melalui pertalian masing2, darilah seorg prebet ke PTL dsbnya), yg mungkin krn keamananan ni skrg mencari2 bayang2 musuh sampai menganggap war is imminent...saya cakapkan bhw kamu sebenarnya adalah seorg pengecut

ATM kita tetap akan berjuang dgn segala apa kelengkapan yg kita ada, tidak perlu diperlekehkan kemampuan mrk...dari senapang lee enfield .303 hinggalah steyr, tugaskan mrk untuk melanyak musuh, saya pasti mrk akan lakukan...polisi hanruh mungkin awak tidak dapat fahami...tapi tanyalah pada pak2 home guard apa itu hanruh...adakah mrk takut berhadapan dgn musuh dgn mengharapkan hanya kpd senapang patah mrk...kenapa bila dipanggil, dgn apa saja persenjataan mrk sanggup berjuang...biarlah delta ke burke datang sekalipun, lekiu, meko dan laksamana kita tidak akan cabut lari, kalau misil tidak kesampaian,selagi tidak tenggelam kapal musuh akan dihambat...biarlah berpuluh2 raptor datangpun, selagi boleh terbang, tidak goyah helang2 kita, biarlah mrk menawan langkawi sekalipun, ttp tidak mungkin setiap inci bumi tercinta ini dapat ditawan...

jgn diperlekehkan ATM kita, walaupun awak sendiri seorg skot....kalau betul awak seorg skot, court martialkah yg awak cari, saya rasa awak faham maksud saya....

Saya tinggal di Malaysia. SAudara pun hidup dlm kesenangan kan?  Saudara label saya pengecut?.  Abis tu kenapa saya berani tulis benda nie?nf:

1. Saya bukan memperkekeh atau mempertikai. Saya hanya memberi tahu kekurangan ATM daripada pandangan saya yg  saya rasa agak benar.  Salahke saya menstresskan utk meningkatkan budget pertahanan?   

Tak Tau Nak Bezakan Ke?

2. kita kena accept the fact yg ATM tidaklah begitu kredibel dgn keadaan skrang nie?  Dari segi infantri sudah mantap tetapi dari segi HARDWARE masih kekurangan.  

3. Anda sume dengar pihak media btau yg ATM hebat lah, nie lah tulah. Hanya 50% sahaja apa yg di beritahu tepat. . Cuba tanya org dalaman especially Air Force punye orang.  Tanya org yg frontlines mcm Fighter pilot (bukan Panglima, general, pegawai perhubungan awam).

4.  Perjuangan Insurgensi memang lah satu pengorbanan warga ATM yg  tak terbayar. Tapi kita harus ingat skrang ni skop peperangan konvesional. Terrorism pun jadi hi-tech.

5. Saudara  anggap WAR takkan berlaku dlm tempoh hayat Saudara. Mgkin. kalo tak pun zaman anak cucu kita nanti?  Saudara mesti seorang peace aktivis. Saya bukan lah nak cari perang cume kita kena berwaspada. kita kena bersedia kerna kita tak tahu bila perang berlaku. Kalo lah ade persedian pun mgkin tempoh 2-3 bulan. 2-3 bulan mana sempat arm shipment nak sampai unless kita beli peralattan terus dari Angkatan Tentera lain.

6. Berbekalkan semangat dan rifle bolt action WW2 enfield .303 mana cukup. Kita harus sedar dgn siapa kita tgh hidup skrang nie.
(+++++++++++
kan aku dah kata bleh jadi isu perkauman .cukuplah+++++++++++++)

- Saudara, saya dan para forumners sini pasti akan berjuang jika perang berlaku dgn semangat yg tinggi.   TApi ada stgh golongan sure besubahat dgn musuh tambah lagi kalo musuh dah dpt gain control.   

7. Perjuangan secara gerilla/RESISTANCE. Sila rujuk>

http://www.network54.com/Forum/thread?forumid=242808&messageid=1081220336&lp=1086623000

8. Saya mengenengahkan pekara ini kerana saya cintakan negar bukan kerana saya ingin memperkecilkan ATM.  

9. Fikirlah dan buat kajian teliti jgn nak sesuka hati panggil orang penggecut.

"A WISE MAN LEARN FROM OTHERS MISTAKES. A FOOL LEARN FROM HIS OWN MISTAKES"

[ Last edited by MALCON on 8-6-2004 at 12:54 AM ]

massenger This user has been deleted
pada pendapat aku yg tak tau apa2 ni....peruntukan biarlah seimbang.....

Originally posted by MALCON at 8-6-2004 12:51 AM:

Saya tinggal di Malaysia. SAudara pun hidup dlm kesenangan kan?  Saudara label saya pengecut?.  Abis tu kenapa saya berani tulis benda nie?nf:

1. Saya bukan memperkekeh atau mempertikai. ...

terpulang kpd kau utk berpijak di bumi yg nyata...enough said

nak tambah sikit buleh....pertahanan ni umpama insurans...kalu kita kaya, mahal la insurans kita beli, kalu kita cukup2 makan ja cam aku nih..+ hutang bersepah keliling pinggang..beli insurans berpada2 la..lagi satu org kita ni tak suka sgt beli insurans..tak macam org lain..tak caya ko pegi jual insurans kat org kita ..susah giler..sbb, manfaatnya tak nampak waktu senang..camtu la juga mentaliti kbykn dr politican kita..psstt..korang dah beli insurans ke blom..kalu blom buleh kontek aku

satu lagi..bab peruntukan pertahanan ni lebih dr keperluan politik dr keperluan sbnr pertahanan..cthnya..korang ada duit yg ciput utk pertahanan, dia punya listing panjang berjela...so beli kena ikut keperluan politik juga..kalu sblm p/raya rumah utk tentera kena buat dulu, elaun kena naik..pastu kalu ada duit lebih baru beli kelengkapan perang...then kalu korang menteri pertahanan nak duit lebih..menteri lain pun nak jugak..baru nampak cam buat kerja..ini semua politik..
anyway aku setuju TPM pegang Mindef, senang sikit nak push..but bab peruntukan MoF jugak paling berkuasa..kalu MoF kepala cam korang alhamdulillah la..

Dear all

perbincangan antara MALCON & MMC really bothers me... and both of u r newbie (bukan nak kecilkan korang, tidak sama sekali)... selepas menjadi observer & berkampung disini sekian lama - aku rasa ini kali pertama ada perbincangan - yang bagus TETAPI BECOMING MUD SLINGING FORUM -

we are adult enough... & mind u, if any of us think that we know so much, there's somebody out there who know more than what we actually know.

I believe, dlm forum ni ramai/semua are adults.... with diverse back ground ... & sini bukan setakat some civilian military enthusiasts forum ... infact ramai service man (ATM or PDRM) yg masuk sini, just give a few ideas for public discussions etc..etc... jgn belittle anybody's idea or views. Some of us masih "simpan" our claws .... coz real tigers never shows their strips, until their prey let down their guard.

My friends, u will be surprised who were here.....  

Tak perlu lah aku nak elaborate further... just as a reminder la (itu pun kalau korang rasa worth listening)... for our own sake, keep up the good discussion (MALCON & MMC.. your discussions was good), but maintain a good diplomatc manner... we are not here to find another enemy, we are here to find more friends who can understand our "world" and shares our ideas.

& tak perlu la menuduh org itu dan ini sebagai.... bla..bla...bla....

everybody loves this country & well being of our state of military as a whole... in the time of crisis, majority of us will stay & fight... some wil become traitor, some will chicken away... itu semua normal....

as for me ...I respect u guys... & off course I will stay till the last drop of my blood... need proof???... betcha....

:cool::cool::cool:

[font=Courier New]p.s* kalau korang nak board yg best untuk mud slinging & ala-ala WWE SMACKDOWN, aku boleh tunjukkan...

sememangnya pada saya, peringatan mmc agak sedikit keras nadanya tapi post malcon yang mengatakan certain polisi mindef tu "stupid" sememangnya amat mengejutkan.

jangan sekali-kali kita mempertikaikan sesuatu dengan takrifan seburuk itu tanpa mengkaji dulu sedalam-dalamnya. sebab kita tak tau semua dan apa yang berlaku sehinggakan menyebabkan kerajaan membuat polisi sebegitu. even military officers don't know everything. ilmu kita tak dalam, so bak kata orang tua-tua, kalau kail panjang sejengkal, jangan lautan hendak diduga.

ini hanyalah pendapat saya. buat Malcon, saya dah cuba terangkan sedaya mungkin dan berharap agar penerangan saya dapat memperjelaskan keadaan. kalau ada terasa hati tu, maapkanlah.

menarik baca discussion korang ni......cuma bagi pendapat jo, ianya memang patut ditambah sebab perang berlaku bukan dari satu sudut sahaja.... sebagai sebuah negara maritim dan dipisahkan denagan dua daratan besar, sudah tentu apb berlaku peperangan, kita akan diasak dari segenap penjuru.... samada dari timur, barat, utara atau selatan.... musuh sudah pasti datang dari pelbagai arah.... kalau dari satu arah memang mudah utk menyerap asakan tu, tapi kalau pelbagai arah....?

Originally posted by tin at 8-6-2004 12:07 PM:
sememangnya pada saya, peringatan mmc agak sedikit keras nadanya tapi post malcon yang mengatakan certain polisi mindef tu "stupid" sememangnya amat mengejutkan.

jangan sekali-kali ki ...

setuju ngan Tin, sebab ada sebab mengapa dasar tu dibuat sebegitu... mungkin kita nampak dari satu aspek.... tapi sebagai pembuat dasar sudah tentu mereka melihat dari sudut yg berbeza....