CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 13316|Reply: 121

Kenduriiii..alaaaa...bukan wajib punnnn......

Salam/selamat sejahtera kengkawan....

mintak tolong bagi pandangan sikit...

Aku nak buat kenduri doa selamat untuk anak lelaki aku sebab baru lepas berkhatan...tapi en hubby kata tak perlu lahh..dia kata menda2 kecik cam ni pun nak wat kenduri gak kerr...kat bawah ni aku cerita sikit...

Anak lelaki

Aku ada sorang je anak lelaki so aku ingat nak buat la sikit kenduri doa selamat kat kampung...aku ni org jawa dan aku dah biasa dengar dan hadiri majlis cam ni masa kat kampung bila lepas budak dikhatankan ada la kenduri doa selamat dibuat..jika family yg mampu tu siap buat bunga telur..katam quran..pulut kunyit bagai...sebenarnya mak aku yg nak sangat buat kenduri ni pasal mak aku tak ramai cucu lelaki...lagipun mak aku cakap kalo tak nak buat bunga telur bagai buat jer bacaan doa selamat pas tu makan2..kat kampung aku masih amalkan makan dalam talam. 1 talam 4 org...selalu family kat kat kampung cuma buat 3 4 talam jer..yg penting doa tuu..aku pun bukan nak majlis yg beso2...

En.Hubby

Dia cakap dia tak pernah hadiri majlis kenduri doa selamat selepas berkhatan..dalam family dia pun anak2 buah dia jika yg lepas berkhatan memang tak buat apa2...aku setuju dengan apa yg dia cakap kenduri lepas berkhatan ni tak wajib punn..aku cuma ingin penuhi permintaan mak aku dan memandangkan aku ada sorang je anak lelaki.

Aku

Aku ingat nak wat kenduri gak tapi aku tak nak gi tau kat en hubby..aku buat kat kampung...kira aku buat tanpa izin dia la nii...selalu kalo aku balik kampung pun dia izinkan bawak anak2 sebab dia tak dapat ikut sekali...kalo aku buat bukan dia tau punn...sebelum korang ke laut..baik aku cakap hubby aku ni orgnya sangat simple dari pandangan aku...dia tak banyak cakap..kalo tak suka dia akan diam atau cakap sekali je...

Apa pandangan korang aku buat kenduri ini tanpa izin hubby aku sedangkan dalam masa yg sama aku nak buat perkara yg baik kenduri doa selamat..bukan majlis membazir punn...

Salam/selamat sejahtera kengkawan....

mintak tolong bagi pandangan sikit...

Aku nak buat kendu ...

Apa pandangan korang aku buat kenduri ini tanpa izin hubby aku sedangkan dalam masa yg sama aku nak buat perkara yg baik kenduri doa selamat..bukan majlis membazir punn...
pehbedah Post at 22-12-2011 02:20 PM

kalo laki ku tak bagi, mmg aku tak buat....kirenya aku telah "membelakangi" die (sbb aku tau laki aku jenis "kisah")......akan tetapi, kalo laki ko jenis tak kisah ko "membelakangi" die.....buat le....tapi pikir le dulu, baloi tak kalo korang laki bini gaduh sebab nak buat kenduri nyer pasal... kalo baloi, teruskan.....

my suggestion, amik duit bajet kenduri, pi sedekah kat anak2 yatim

sekian dr aku yg malas nak berkenduri bagai hehehehe

Post Last Edit by pehbedah at 22-12-2011 15:11
kalo laki ku tak bagi, mmg aku tak buat....kirenya aku telah "membelakangi" die (sbb aku ta ...
MrsJohn Post at 22-12-2011 14:54

Puan John...ada masa hubby tak kisah..kadang ada menda yg aku buat aku gi tau kemudian..tapi bukan yg melampau2 la..kenduri2 ni selalu kat kampung order saja...aku pun jenih rajin ke dapur...kat kampung sekarang dah ramai yg buat nasi dalam talam nii..aka nasi ambeng..tak tau la Puan John ni kenai ke dak nasi ambeng... best tauuu...yg pastinya dia tak leh terima budaya kenduri lepas berkhatan ni kott..mana taknya sekolah dok asrama..beso belajo seberang laut...bila dh kerja dan dikelilingi org bukan melayu dan tak campur ngan org kampung...ni lah jadiknyaaa...bila bab2 kenduri ni dia memang tak berapa nak terima....

Puan John...ada masa hubby tak kisah..kadang ada menda yg aku buat aku gi tau kemudian..ta ...
pehbedah Post at 22-12-2011 03:09 PM

mau tak kenai nasi ambeng...sedap.....my biras org jawa gituks...aku plak jenis layan je makanan ape pun..cume bab depa cakap, mmg ternganga ler ....
antara sebab malas nak pikir pasal kenduri la, kami sunatkan our baby boy mase die baby (main reason, senang jaga baby sunat)...so, nanti takde atok sane bsing2 nak buat kenduri...my friend ade gak condemn sbb aku sunatkan my only son awai, aku ckp kat die, suka ati le...kite ade priority masing2; cam my asben die kata, nanti dah reti bahasa senang bawak pi masjid...

so cik pehbedah, selagi kenduri tu tak menyusahkan, memberi kegembiraan kepada ramai org (termasuk suami )...buat ler...
weih....cuti sekolah dah nak abis ni...baik ngko plan cepat2

aku pn ingat nak wat mejlis khatam skali naik gan sunat tuk anak lelaki aku nanti
jadi aku dh diskus gan hubby aku&plan nak wat lgi 7 ke 8 taun nanti...jadi dia dh start tadika nanti aku nak dia ngaji gan tok dia....pas jer tamat khatam quran 2 nanti skali gan khtan(sunat) wat majlis skali....senang kerja.....
**so far takat nie hubby aku x menolak&dia plak x sabr2 nak tgu 7 -8 taun nanti...**

mau tak kenai nasi ambeng...sedap.....my biras org jawa gituks...aku plak jenis layan je ma ...
MrsJohn Post at 22-12-2011 15:16

tu lah plan minggu akhir cuti sekolah kalo dah start sekolah dah susah sikit...kalo ikut mak aku ni jowo betul2..itu nak buat ini nak buat..kadang aku main langgar jee.. .apapun thnks Puan John...

Follow Us
aku pn ingat nak wat mejlis khatam skali naik gan sunat tuk anak lelaki aku nanti
jadi aku dh di ...
puteri_impian Post at 22-12-2011 15:23

kat kampung aku biasa buat majlis cam ni..dan aku biasa hadiri...budak2 yg nak dikhatankan pun seronok...aku memang suka suasana ramai2 cam tuu..suka tengok budak2 gembira diraikan...kemain 7 8 tahun punya planning...tapi baguih planning awal2 ni bila sampai masa tak perlu pikir itu ini kannn...

bukan kenduri doa selamat tu sebelum khatan ke? lepas khatan biasanya org hanya dtg melawat sambil2 bwk duit ke, kain pelikat ke pd anak tu.

so nak balik kg lepas khatanlah? TT balik jelah kg dgn anak2, tanpa suami (dgn izin) atau dgn suami. lgpun bukan rumah TT kan? rumah mak kan? so terpulang pd maklah nak buat kenduri tu. suami x boleh kata apa2 walau tu anak dia. doa selamat je kan? pastu bg org makan. rasanya takde masalah, bukan menyusahkan TT dan suami.

Reply 7# pehbedah

ha'ah...mmg best....disamping 2 jugak ni la kenangan tuk anak kita bile dia beso nanti.....ni la pengalamn&kenangan yg sememang nya dia x bole lupakan ...mana tau time 2 dia lari 1 rumah ke,1 kmpng ke,(takut sunat pya pasal)
aku ase mngkn mse laki ko khatan dlu x wat cam ni...2 yg dia rasa pelik 2....bile ko mntk nak wat cam nie...mmg la bnda nie x wajib...tpi ape la slhnya kta wat pngl org dtg rumah memeriahkn&kasi anak 2 sonok skit.....banyak mana sgt duit 2 habis.....wat knduri kongsi2 gan tetangga ape la salahnya.....
kemain 7 8 tahun punya planning...tapi baguih planning awal2 ni bila sampai masa tak perlu pikir itu ini kannn...

jgn memain noks.....nie anak mak blum tadika lagi dh mintak aku sunatkn dia, cane 2????
bebudak skrng cepat jer membesar...pejam celik,pejam celik...dh beso.....

Meskipun kamu berniat baik untuk membuat kenduri iaitu xde salahnye sbb kenduri ni faedahnya dapat mengeratkan silaturahim sesama umat/saudara/bla3 tapi tindakan kamu yg membelakangi suami adalah tidak bagus kerana membelakangi suamimu dan kamu pernah dgr x 'niat tidak menghalalkan cara' .

Adalah eloknye jika kamu berbincang baik2 dgn beliau akan hal ini dan cakapla baik2, cakap secara matured dan terangkan mengapa, apa, bagaimana bila n bla3 sebab musababnya. Dari cerita kamu xnampak pon yg beliau berkeras xbagi buat atau apa2 sajalah yg menggunkaan kekerasan, jadi asal kamu boleh tolerate mesti mnjadi mudah.

Kamu cakapla kenduri ini nanti duit kenduri tu kamu guna duit kamu sendiri/duit parents kamu sendiri, sbb mungkin suamimu takut xcukup duit ke apa ke sbb sesetengah org pandangan mengenai kenduri mereka fikir mcm kos wang yg perlu digunakan. Kamu bagitau la yg kamu nk buat simple just makan2 yg xmembazir. Kan kamu kata cuma nk buat dalam 4 talam je n xade bunga telur sgala bagai dan kamu bagitau la yg atleast jamu org makan ni sbg sedekah dan besar pahalanya memberi makan kepada org.

InsyaAllah suamimu mesti mengerti dan izinkan, rasanya dia bukan tak izin cuma dia cakap dia xpernah dgr pasal kenduri lepas khatan je (mengikut apa yg kamu tulis la) jd xada apa2 masalah disitu, jika beliau tidak dapat hadir masa kenduri tu kamu jgn paksa dia sbb kamu sendiri yg nak buat n jika dia ada hal lain kamu biarkanlah lagipon kamu kata beliau ''selalu kalo aku balik kampung pun dia izinkan bawak anak2 sebab dia tak dapat ikut sekali'' jadi xda masalah di situ.

Cuma kamu kena cakap baik2 dan cakap kalau abanag x bagi nanti sayang berdosa, haaa..abg nak ke sayang berdosa, sayang cuma nk bg org mkn sikit2 je. InsyaAllah dia ok. Tapi saya sarankan kamu gunalah duit kamu sendiri supaya kalau apa2 jadi dia xboleh ungkit or bla3

Rate

1

selalu family kat kat kampung cuma buat 3 4 talam jer..yg penting doa tuu..aku pun bukan nak majlis yg beso2...

TT,

kalu suami xbagi jgn wat la...cari pasal nnt...TT kate kenduri xpenting..yg paling utama doa...lepas solat berjemaah same2 suruh suami selitkn doa utk anak2...same je kn..everyday doakan utk anak2...jgn nk melawan suami kalu xnk kene maki...

cakap je kau nak belanja org kg makan. klu cakap 'kenduri' nnt suami rasa seriau guna la bahasa org jaman moden... tak kan nak belanja org makan pun tak boleh

bukan kenduri doa selamat tu sebelum khatan ke? lepas khatan biasanya org hanya dtg melawat sambil2  ...
wawin Post at 22-12-2011 15:33

ada gak buat kenduri doa selamat ni sebelum dikhatankan...ikut kesempatan masing2 la kott...kenduri kat rumah mak aku..alah yg simple je...baca doa pas tu makan pas tu bawak balik berkat(nasi ambeng)..ikut mak aku dia nak berbunga telur bagai..tapi setelah aku jelaskan bapak budak ni cakap tak perlu buat kenduri dan aku pun buat tanpa pengetahuan dia...  jadiknya buatlah kecik je..kalo dulu kan masa aku dok kat kampung derang buat kenduri besar besaran siap pasang khemah... ada embecek lagik..yg salam hulur duit tuu...sekarang ada gak kott...cuma aku dah tak berpeluang nak ikut mak aku embecek..embecek ni boleh dikatakan sedekah gak....aku pikir kalo aku teruskan niat aku ni tak de lah istilah si isteri tak dengar cakap somi....

TT,
Pendapat akulah, kita ni dalam masyarakat M'sia ni datang dari pelbagai latar belakang banyak adat-adat yg berbeza. Ada adat yg bagi kita perlu tapi tidak pula bagi orang dari kawasan atau negeri lain. Aku ingat juga kakak aku cerita dia pergi rumah abang ipar dia orang Tg Karang, kenduri bersunat buat 3 hari tiga malam. Kakak ipar kakak aku cakap duit org kasi sampai 12K. BALIK modal....

Kita orang Kedah tak adalah buat kenduri kendara apa-apa kalau masuk jawi/bersunat ni. Mungkin mengambil kira perasaan anak yg sedang suffer sakit tu tak sampai hati nak berkenduri kendara kot tapi selalunya ramailah yg datang berkunjung bagi sehelai dua as upah lah kat hero kecil tu.

Kenduri ni kdg2 kita rasa kecil tapi boleh jadi besar. Kita bajet RM200.00 tiba-tiba tambah itu ini naik sampai RM500.00 dgn tak semena-mena. So mungkin dengan sekolah nak buka tahun depan. lagi seminggu aja suami kau concern pasal bajet untuk baju sekolah dan lain-lain perbelanjaan.

Kalau nak buat juga kenduri kau kenalah cakap baik-baik dengan En Somi, pastkan jgn susahkan dia sgt. Mungkin ongkos yg dia tgh timbang tarakan. Kalau tak kena keluar mungkin dia ok aja kot.

Seorang jiran aku cerita pasal pak mertua dia nak buat kenduri bersunat di kampung sebab bapa mertua dia mmg tak ada cucu lain melainkan anak-anak jiran aku ni. Jiran aku ni anak 5, 4 lelaki, yg bongsu baru perempuan. So ini bersunat 2 org anak lelaki dialah. Dia dah cakap tak nak buat apa-apa sbb tak ada bajet. Pak mertua dia kata dia korbankan seekor lembu (lembu sendiri).

Masa sehari sebelum kenduri mertuanya minta 2K nak beli beras, nak sewa khemah, nak beli segala rencah memasak. Dia cuma cakap nak bg lembu sekor aja, yg lain dia tak janji

Reply  pehbedah

ha'ah...mmg best....disamping 2 jugak ni la kenangan tuk anak kita bile di ...
puteri_impian Post at 22-12-2011 15:39

ada gak dengar parents khatankan anak semasa kecil...tapi jenuh sikit la nak jaga...masing2 punya pendapat dan kesanggupan la kott..anak aku ni 8 tahun dah mintak khatankan...yupp pejam celik pejam celik..dah besooo...

Meskipun kamu berniat baik untuk membuat kenduri iaitu xde salahnye sbb kenduri ni faedahnya dapat m ...
Munnalicious Post at 22-12-2011 15:39

masih ada masa untuk saya timbang katikan pendapat kengkawan kat sini..cuma agak bercampur2 saja pikiran...antara mak..diri sendiri..hubby yg utamanya..tq

kalu hubby uols mmg jenis yg x kisah.. buat je lah... lgpun uols nk jaga hati mak gak kan.. tp uols bgtau x kt mr hubby yg mak uols mmg berhajat sesangat pasal kenduri tue???....

TT,

kalu suami xbagi jgn wat la...cari pasal nnt...TT kate kenduri xpenting..yg paling utam ...
niezam_cs Post at 22-12-2011 15:41

doa untuk sekeluarga tu dah memang akan diselitkan selepas solat...bagi aku.. aku wajib buat...semua org pun cam tu gak aku rasa..kena maki dalam diam gamaknya aku ni... sebab hubby aku tak pernah maki secara keluarkan suara selama 13 tahun ini...minta2 jangan dan tak nak punn...

ada gak dengar parents khatankan anak semasa kecil...tapi jenuh sikit la nak jaga...masing ...
pehbedah Post at 22-12-2011 16:03

anak akak aku 3 lelaki, yg sulung khatan masa 3 tahun, yg kedua 4 tahun, yg bongsupun 4 tahun...

masih ada masa untuk saya timbang katikan pendapat kengkawan kat sini..cuma agak bercampur ...
pehbedah Post at 22-12-2011 16:06

Tak pe TT, aku faham perasaanmu...aku doakan semoga semuanya berjalan lancar. Amin