CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 124806|Reply: 40

Mesin Rumput Ape Yang Ekonomi dan Senang Dapat Spare Part?

Assalam semua...

Saya bercadang nak membeli mesin rumput 'galas di belakang' untuk kegunaan sendiri. Terus terang saya bagitau memang saya ni tidak pernah menggunakan mesin rumput dan tidak mempunyai pengetahuan langsung mengenai mesin rumput. Boleh tak sekiranya sesiapa yang mempunyai pengalaman dan pengetahuan mengenai mesin rumput untuk dikongsikan bersama?

Saya nak tau mengenai:

1) BRAND ape yang bagus untuk mesin rumput yang EKONOMI dan mudah untuk mendapatkan SPARE PARTnya? Kalau boleh dengan harga 'anggaran' sekali...

2) PETUA / TIPS penjagaan mesin rumput

Ada satu brand mesin rumput namanya KASEI. Rasanya china mali.
Harga dalam 2 ratus lebih. Aku beli dulu ada offer dapatlah dalam RM185.00 kalau tak silap.
Jimat aku tak tau. Lbh kurang mcm ko tak pernah guna pun mesin rumput sebelum nih. Ini lah yg pertama. Aku tak pakai blade jadi tukar kepada tali.

Sebab apa aku beli, utk rumah aku kalau nak upah org satu kali potong dalam RM 40.00. Sebulan adala dalam 2 kali. Boleh capai RM80.00. Jadi aku beli sendiri dalam boleh save RM80.00 sebulan. Sekarang dalam hampir setahun kau guna. Kira berbaloi la. kira dlm 3 bulan dah balik modal daripada upah orang. Harap jgn la dia kondem lps nih. Penjagaan, aku pun tak tahu. Aku main hentam je. Lps guna pun aku jrg bersihkan.

Reply 1# shahbp

Kalau nak tahan lama elok gunakan yg branded n gunakan enjin/motor seperti Honda dsbnya.Buatan Cina memang murah tapi masih x reliable seperti Japanese made.

Reply 2# zach2008

Hmm.. rumah kawan ni tkde la besar sgt... tp skali panggil org dtg mesin rumput... dulu dekat RM 20 skg ni mau RM25-RM30.... cikit aje.. tak sampai 15 minit tp diorg charge mahal melampau... tak abis setangki minyak... skg nie nak cari org mesin rumput pun payah gak... call diorg suh dtg mesin kat umah ckp tak free la... bl dorg free kta plak tkde kat umah.... tue yg lalang naik meninggi nie.... ingt nak cari yg murah2 jep... sebab jarang guna la katakan..... tukang kebun kat opis saya ckp... kalau tak guna mesin rumput jgn biar minyak ada dalam tangki... nanti kalau dibiar lama2 jd la 'leaking'....

Reply 3# cikgutuition

ada juga mintak pendapat dari tukang kebun kat pejabat saya ttg mesin rumput apa yang ok untuk dibeli... dia ckp... skg nie dia guna mesin jenama TANAKA.... dia ckp stakat ni takde masalah spare part pun ada... tp rege nyer... dlm lingkungan RM700 keatas...  kalau kita tengok banyak gak mesin rumput yg ade brand nie.. macam MITSUBISHI, HONDA, SUZUKI....tp rege nyer mmg mahal la...  itu la mencari sape2 penah guna mesin rumput jenama TANAKA mintak bagi pendapat / pandangan pula...

Reply 5# shahbp

kalau guna sendiri2 n x banyak pakai, ok kot brand biasa2.kalau nak guna untuk cari income elok pakai yg tahan lasak sikit..

Follow Us
Reply  zach2008

Hmm.. rumah kawan ni tkde la besar sgt... tp skali panggil org dtg mesin r ...
shahbp Post at 10-11-2011 21:36

sebab tu saya beli yg murah tak kira la made in china ke atau apa. Nak yg mahal carik la brand stihl, mitsubshi dan segala jenis barand yg pioneer. Cuma bagi saya tak berbaloi sedangkan kita boleh dapatkan benda yg sama dengan fungsi yg sama pada harga yg murah. Kualiti itu terpulang kepada cara penggunaan. Bukan kita nak potong rumput kat stadium pun atau ambik upah.

Mereka yg ambik upah potong rumput pun bermula dari mesin yg murah. Lepas atau duit lebih sikit baru mula pergi kepada mesin yg lebih baik dan mahal.. ini cuma pendapat org spt saya yg tak banyak duit la. kalau banyak duit saya gajikan je tukang kebun habis cerita

i ari tu pegi tesco,i nampak mesin rumput elektrik rm 100..agak nya klau pakai cepat jahanam x.

mmg cpt jahanam lg pulak xde sparepart n xde kdai yg nk trimas mesin rumput letrik.

Siang tadi saya ada la survey beberapa kedai kat bandar Melaka nie... nak cari mesin yang murah diorg suggestkan jenama TANIKA/KANSEI buatan China... Kedai A offer kat saya RM340 untuk mesin tue... Kedai B offer kat saya RM300 untuk mesin tue gak... diorang ckp jenama TANIKA/KANSEI daripada kilang yang sama... spare part tkde masalah leh servis dengan diorg... tapi betul ke TANIKA/KANSEI daripada kilang yang sama? Dah tu plak.... 'Kedai A' mase tunjuk kat sye tue kat tepi mesin tue mmg tertulis 'KANSEI' tp pemegangnyer takde tulis pape...kosong ajer.... 'Kedai B' plak kat tepi mesin tue tak de tulis pape... just tulis 'BG 328A'.... tapi pemegangnyer tulis 'KANSEI' disebabkan rase was-was dengan mesin tue... sye blah jer..... sebab sye takut kene tipu.... badan jenama lain... tangan / pemegang jenama lain.... al-maklum la... CINA nie otak penipu memang terserlah....

sib baik ko peka

Siang tadi saya ada la survey beberapa kedai kat bandar Melaka nie... nak cari mesin yang murah dior ...
shahbp Post at 13-11-2011 01:35

Assalamualaikum shahbp,

Mintak maap kerana lambat response.

Utk pembelian sebuah mesin ghumput, bbrp perkara perlu di beri perhatian.
Di antara nya ialah:

1. keluasan tempat utk di mesin
2. kedudukan/lokasi ghumah (ghumah bungalow/lot, terrace, corner lot, kampung etc)
3. pengalaman tuan punya badan
4. contours/rupa bentuk muka bumi laman/tempat

Utk pengetahuan shahbp, ada bbrp jenis/jenama mesin ghumput di pasaran.
1. mengguna petrol
2. letrik

Mengguna Petrol
1. 4 roda
2. sandang
3. tiada roda (tetapi di tolak seperti No. 1)

Mengguna Letrik
1. 4 roda
2. menggunakan tangan
3. tiada roda (sama spt No. 1)

Setiap mesin yg di sebut di atas mempunyai kelebihan dan kekurangannya.

Harap shahbp dapat memberi pencerahan.

Wsalam

Reply 12# niceghost2005

Assalammualaikum...... terima kasih saudara niceghost2005... maaf lewat reply saya jarang online baru balik dari kursus di Sabah... hmm.. serba sedikit info yg diberikan dpt memberi saya gambaran / panduan untuk membeli mesin rumput tu.. tp rasenyer kena tangguh dulu la hasrat utk nak beli mesin tu skg nie... coz budget da lari g sabah....... huhu ;) kene kumpul duet balik lerrr...

Reply 11# shanshero

itu la... nasib bek kawan nie belek2 body mesin tue... kalo tak dah kene tipu... hihi ;)

saya pun tgh mencari mesin rumput...TT klu dah jumpa/beli boleh laa inform kt sini ek...

Post Last Edit by neotoxin at 16-12-2011 15:37
Siang tadi saya ada la survey beberapa kedai kat bandar Melaka nie... nak cari mesin yang murah diorg suggestkan jenama TANIKA/KANSEI buatan China... Kedai A offer kat saya RM340 untuk mesin tue... Kedai B offer kat saya RM300 untuk mesin tue gak... diorang ckp jenama TANIKA/KANSEI daripada kilang yang sama... spare part tkde masalah leh servis dengan diorg... tapi betul ke TANIKA/KANSEI daripada kilang yang sama? Dah tu plak.... 'Kedai A' mase tunjuk kat sye tue kat tepi mesin tue mmg tertulis 'KANSEI' tp pemegangnyer takde tulis pape...kosong ajer.... 'Kedai B' plak kat tepi mesin tue tak de tulis pape... just tulis 'BG 328A'.... tapi pemegangnyer tulis 'KANSEI' disebabkan rase was-was dengan mesin tue... sye blah jer..... sebab sye takut kene tipu.... badan jenama lain... tangan / pemegang jenama lain.... al-maklum la... CINA nie otak penipu memang terserlah...
shahbp Post at 13-11-2011 01:35

model BG328 yg ori adalah dari jenama TANAKA.. yang Made in China ni suma buat generic model based on BG328. satu lagi model yg kerap ditiru adalah TL43/TL33 daripada Mitsubishi. Kesimpulannya mesin rumput backpack buatan china yg selalu jumpa kat pasaran adalah berdasarkan BG328 atau TL43/TL33. Dan kebiasaannya sparepart original dari BG328 boleh digunkana untuk BG328 ciplak (vice versa), begitu juga sparepart priginal TL43/TL33 boleh digunakan pada TL43/TL33 ciplak (vice versa).

Dari segi ketahanan, model2 china ni sesuai untuk tugas2 ringan seperti potong rumput kat laman rumah. Ia tak sesuai digunakan untuk kerja2 kontrak potong rumput atau tebas kebun. Masalah yg selalu berlaku adalah overheat - enjin jem.

Model Tanika (BG328) kat shah alam bley dpt rege 280. Ringkasnya, model2 generik BG328/TL43/TL33 yg buatan china bley dapat bawah 300 dan buatan taiwan (yg baik sikit) bley dpt dlm lingkungan 400-500.

Tapi ada jugak jenama terkenal buat pengeluaran di China, contohnya mcm STIHL.. Jadi, mesin rumputnya bley dapat murah (rege bawah 600).

Kalau nak yg Ori dan tahan, cari jenama TANAKA, MITSUBISHI atau ECHO dari jepun (sekadar menyebut jenama2 yg biasa dipasaran). Harga mesin dlm lingkungan 900 - 1200 bergantung kepada model. Suma model 2-stroke.

Sekarang ni pulak terdapat model2 4-stroke yg tak, perlu minyak 2T dan jimat pengunaan petrol. Mesin 4-stroke buatan China pun ada gak (rege dlm 400++). Model 4-stroke yg biasa adalah yg menggunakan enjin Honda GX35 (mesin rumput tu tak semesting dari jenama honda, tapi menggunakan enjin honda). Enjin GX35 ni buatan thailand (bukan jepun).

Aku sekarang guna mesin Honda mdoel UMR435T. Yg ni memang keluaran honda dan menggunakan enjin Honda GX35. Setakat ni aku puasa hati dari segi kekautan torque dan kos operasi serta pketahannya untuk menebas kebun.. hehehhe.. Masa aku beli dulu, RM800 (beli dari orong tapi tak pernah guna lagi - masih dlm kotak)

Beli mitsubshi, spare part byk. Tanaka lebih kurang copy mitsubishi jer. Brand Stihl pun ok, susah rosak tapi kalau sekali rosak boleh beli mitsubishi baru.

model BG328 yg ori adalah dari jenama TANAKA.. yang Made in China ni suma buat generic model based ...
neotoxin Post at 15-12-2011 11:13

Assalamualaikum neotoxin,

Teman menggunakan mesin ghumput jenis sandang sejak 1992.
Jenis nya ialah TANAKA dari Jepun.
2 biji.

Alhamdullilah sehingga sekarang tidak pernah 'over-haul' lagi.
Teman gunakan mesin inii setiap hari semasa menjadi kontraktor membersih kawasan dahulu.
Yang paling penting ialah hendaklah menjagai minyak 2T nya dan juga 'spark-plug'.
Harga pada tahun 1995 ialah di antara RM650 hingga Rm800 (mengikut horse power)

Ada bbrp berbedaan di antara engine 2-stroke dan 4-stroke ini.
1. power
2. kebisingan
3. maintenance

Setakat ini, alhamdullilah tiada masaalah di dalam mencari spare part utk TANAKA 2-stroke engine ini.

Seperti yg teman post sebelum ini, cari lah mesin ghumput yg 'sesuai' utk diri sendiri.
Kalau komer tinggal di ghumah taman, adalah lebey baik menggunakan mesin ghumput letrik. (agar tidak mengganggu jiran)
Kalau komer ada kebun...............pakai lah yg jenis engine yg besar sedikit dan lebey robust seperti TANAKA.

Sekiranya halaman ghumah itew landscape nya beralun alun.............pakai jer lah STIHL FLYMO.
Jgn lupa plak beli mesin ghumput letrik yg memakai tali nylon utk buat trimming di tepi tepi nya.

Yang paling penting di sini ialah KESABARAN.

Wsalam

Reply 18# niceghost2005

Tanaka mmg dah terbukti ketahanan dan prestasinya...  
YG generik tanaka (BG328) dengan jenama KASEI buatan china aku ada kat kampung.. boleh lah wat keje2 tebas yg ringan2. mmg mudah overheat (jem panas) sebab tu tak sesuai utk keje2 berat. Mesin letrik jenis handheld pun aku penah ada (Black & Decker) tapi dah rosak selepas lebih kurang 10 kali guna .. tak tahan sungguh . Mesin letrik ni tak banyak kelebihan pun berbanding enjin. Bunyi pun senyap sikiiiiittt je berbanding enjin. Yg aku tak suka lagi pasal mesin letrik ni, adalah wayar yg berselirat... susah nak manouvre.. wayar terbelit2 kat kaki . Pastu disebabkan motor dia duduk kat muncung, mesin jenis letrik ni berat sikit. Lenguh tangan. Mesin berenjin mmg la lebih berat tapi kebanyakan beratnya kita dukung...

Reply  niceghost2005

Tanaka mmg dah terbukti ketahanan dan prestasinya...  
YG gene ...
neotoxin Post at 19-12-2011 14:29

Benar..............

Yang ciplak dari TANAKA buatan Jepun sememangnya bermasaalah di jangka masa yg panjang.(kekadang pendek)
Tak bley buat kerojer robust pung.

Sebab itew teman memilih TANAKA buatan Jepun.
MITSUBISHI pung tidak brp bagus walaupun engine nya tidak lah sebising TANAKA.

STIHL FLYMO masih teman gunakan(walaupun hampir 12 tahun)............
Salah satu cara dari di 'ganggu' olih wayar adalah dgn membuat 'lay-out' bahagian utk di mesin terlebey dahulu.

Salam