CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: cinta_ungu

Sukarkah kehidupan anda?

Reply 100# ihatecoffee

tu la...bila MD terkenangkan kenangan tu pasti airmata akan ngalir laju...rasanya xsnggup lagi nk hidup dlm waktu mcm tu...sbb khidupan familya MD masa tu mmg betul2 susah..tp pgalaman yg MD rasa tu jrng org dpat rasa..bharga sngat pgalaman tu..byagkanlah nk beli aiskrim 20sen pun mak x mmpu..now,apa saja permintaan mak dan ayah MD nak,MD akan cuba tunaikan...walaupun MD tpksa ikat perut...MD xmahu susahkan dorg lagi...dorg dah bnyak bkorban untuk MD dan adik beradik..MD agak rapat dengan mak dan ayah mgkin sbb MD ank pompuan sulung...MD teringt lagi 1 kisah dmana,masa MD nk smbung stdy smbung dip,kwn ayah mperlekehkan MD dan ayah...katanya'xpayah la smbung2 stdy...esok2 blum tntu akan kerja bgus...dah tu da duet ke nk bagi anak smbung stdy...nk mkn pun xckup duet...anak mgaji spm pun dpt result mcm org bodoh...'bnda tu ayah MD smpan dlm hati..smpai mak gtau MD kdg2 ayah luahkan kt mak...ayah tkut MD xdapat nk capai cita2 MD..tp MD dh jnji ngn ayah MD,once MD dh jejak KL untuk stdy MD akan pulun smpai abes...tiap kali dapat result semester mmg kputusan MD xpnah mhampakan...tiap kali tu juga la bila MD col gtau kt mak ngn ayah MD dorg akan ngis kgmbiraan..MD betul2 tharu..at least MD dh buat mak ayah MD ngis ats kjyaan MD..bila MD konvo mak ayah MD xsngka yg atas stage tu adalah anak dorg...dorg ngis lagi...MD bangga sngat dpat bgi mak ayah MD kjyaan nie...walaupun pda msa tu de yg lagi hbat dari MD,MD dh ckup bsyukur sbb MD lulus sumenya..sume yg MD lakukan ni sume adalah untuk dorg bdua...sumpah,MD teramat sygkan dorg..dan 1 pristiwa yg xdapat MD lupakan ialah bila MD dpt offer letter dari tmpat yg MD keje skrg ni..ayah MD beria2 fotostat surat tu smata2 nk tnjukkan kt kwn yg pnah caci,hina dia sblum ni yg anak dia dh bjaya...smpai mcm tu..dlm ati MD mgkin ayah tlalu gmbira sbb sblum kwn dia xabes2 kata mcm2 dkat dia...now,MD dh buktikan yg anak org susah jga boleh bjaya mcm org lain...Alhamdulillah berkat doa mak ayah MD,khdupan ktaorg dh smakin brubah.. bsyukur sngat...sume rzeki ni dtg daripadaNya sbnarnya...

Rate

1

ya..bt masa skrg ni..
wlupn fizikal nmpk xssh,tp hati n prsaan rse cm trseksa..

Pengalaman hidup mendewasakan dan paling banyak beri kekuatan... akak lahir dari keluarga yang porak peranda.. mak ayah berpisah dan bina family baru.. kami adik beradik.. menumpang kasih sayang ngan uwan(nenek).. uwan penoreh getah aje.. dia pun ibu tunggal.. pada umur yang muda akk dah buat sendiri semua.. belanja sekolah tak pernah ada..

Allah melindungi perjalanan hidup akk.. walaupun susah.. terumbang ambing.. sepanjang hidup muda tak jumpa manusia yang jahat2.. yang boleh merosakkan hidup kami.. Mungkin Allah tahu kesusahan akk adik beradik..

Hidup sebagai anak yang terbiar ni.. org sekeliling selalu memandang rendah.. sesapa pun boleh marah kami.. kami cuma boleh senyum.. kira kena tahan maki lah.. tak ada sapa pun pertahankan.. ALLAH sangat kaya.. adik beradik akk jadi org jugak akhirnya.. walaupun tak lah keje besar.. cukup lah.. boleh carik duit sendiri.. ada rumah sendiri.. kenderaan sendiri.. Akak rasa.. tanpa pertolongan DIA akak tak akan jadi mcm ni.. Akak redha apa jua ujian..

Uwan akk dah pergi bulan Apr 2011 lepas.. sedih tak terhingga tapi akk tahu dia dah penat.. tiap kali balik mesti dia ckp.. penat dia tahan nyawa untuk besarkan akk adik beradik... walhal bukan tanggungjawab dia pun.. Orang yang paling Ikhlas ngan kami adik beradik..

Rate

1

nak share jugak la..

masa kita kecik dulu, family kira senang la kat kg tu..nak kompare ngan org len, jiran2 pun tumpang tgk tv kat umah kita..maklumla ayah kita ada bisness kedai kayu..mak kita surirumah. kita makan yg best2, pakai pun lawa2.. pendek kata xder masalah kewangan langsung.

time sekolah menengah, bisness ayah jem...sbb org tak bayar hutang, ayah baik sgt, org asik tambah hutang ...ok manjang. buku hutang pun dia simpan lagi..mcm koleksi la pulak..sampai skang org tak bayar gak lagi, ayah pun dah malas nak mintak hutang..dia kt mcm mintak sedekah je..

hm..ms tu kita rasa susahnya hidup ni, yer la..asal dari senang, bila ada masalah kewangan cam gini..mmg terasa sgt ler. adik beradik ramai...kecik lagi, sekolah, belajar kat U. akhirnya, bisness ayah tutup terus, keje sebagai guard..kesian ayah kita, x biasa berjaga malam...waktu siang, ayah kita kutip tin..besi buruk untuk dijual...nampak letih sgt..

skang...kita dan adik beradik dah besar, majoriti bekerja..dah kahwin, kami adik beradik suh ayah berehat jer, pakat hulur belanja sikit sorang...tambah hasil sewa kedai kat tapak kedai lama dulu tu. (kedai lama dirobohkan, buat kedai 3 pintu). Alhamdulillah, wpun x senang sgt...tp tak lagi menghadapi masalah kewangan.

bagi kita, apa yg berlaku ada hikmahnya..ramai lagi yg lebih teruk dari kita alami dan bagi kesedaran kpd kita betapa pentingnya menabung...

Rate

1

ada kalanye ssh,ada kalanye senang..
hidUp umpama rOda..
ssh pOn kna telan,senang pOn kna telan..
hUhUhU

nape xleh nak vote

penah jugat lalui saat2 sukar dlm hidup
time tu ayah iols sakiit kene warded segala
dah la kitorg neh mmg bergantung  pd ayah ja dlm ape2 hal..
adik brdik iols semua tade..ade kat perantaun..iols ngan adik ja...masa tu la..rasa ruginya tade abgnak abg
iols pong masa tu muda lgnak anta ayah p sepital pong kene mitak tlg kazen antakan sbb yg ade kat umah masa tu semua xpandai drive lg plus driver ayah iols p mekah time tu.masa tu rasa cam xberguna betol sbb xleh bantu ayah
sungguh pong begitu..semua tu byk mengdatangkan pengajaran tuk kami adik brdik bahawasanya kita didonia tidak selalu senang sbb kami seakan2 hanyut dengan dunia ciptaan kamidan jugat byk hikmah disebalik kesakitan yg ayah iols hadapi tu..maksudnya disini hubungan kasih ayah iols dengan keluarga kaka kandungnya yg ader sedikit krisis sblm neh kembali bertautalhamdulilah skrg ayah iols sudah semakin sihat dan semakin berjaya dgn kerjayanya..rupanya ALLAH turunkan  hujan sbb nk tunjukkan pelangi buat kami sekeluarga

nak citer lg

kesukaran ke 2 yg iols ingat
bila iols kehilangan tucen iols yg bernama abu pd 23.6.2011 aritumasa tu rasa dunia iols gelap gelita sbb iols xredi tuk berpisah dgn tucen iols tuiols syg sgt2...sbb abu byk mengajar iols erti kasih syghampir 3 bulan iols menangis..menangis dan terus menangis dan akhirnya iols bangkit setelah iols sedar semua neh dugaan tuk iolsalhamdulilah skrg iols semakin dpt melupakan peritiwa hitam tu..walaupong dimana abu berada samada masih hidup atau sudah kiok..abu tetap dihati iols

sat..ader satu lg
yg neh berlaku 2years agodimana iols nak exam paper law..time tu laks perut meragamsukar sgt nak jawab soklan..nak kene ingat cth kes segala..akta lgiols sakit perut sbb sehari sblm tu p makan kenduri sedaraiols jawab 2 soklan jakuar p tandas sat....sedar2 ja masa ader lg 30 minitperut pong sakit lg time tu..dah la bukan objektiftp alhamdulilah iols dpt B- ja

sekian

Rate

1

Follow Us
astaga byknya emot

Reply  annorr_maira

mudakah daku???? hahaha iols tahun ni bln dec cukupla umur 27....

a ...
annehuda Post at 17-10-2011 14:58

membaca cerita ko membuatkan aku teringat pada seseorg.....perjalanan hidup dia lebih kurang sama cam ko.....aku sgt kagum dgn wanita2 mcm ko dan dia....begitu tabah menjalani hari2 mendatang....mengingat dan melihat dia...cukup membuatkan air mataku berjurai....x tahulah apa yg jadi kat aku kalo aku diduga smp sebegitu rupa.....selalu terdetik dlm hatiku, ya allah tabahnya dia, kekuatan apakah yang dia miliki......walaupun dia sakit, susah..tapi dia x pernah menyusahkan org lain...senyuman slalu kat bibir dia, walaupun dia susah tapi slalu mencuba nak bahagiakan org lain, biar dia susah janji kawan2, adik beradik senang, solat dan aurat dia jaga ditambah ngan solat sunat tiap2 malam...ya allah betapa cantiknya iman dia....sanggup belakangkan diri demi kepentingan org lain.....tapi mungkin betul....allah x takkan menduga seseorg melebihi apa yg dia mampu...aku percaya, korang allah pilih utk terima dugaan seberat itu sbb allah tau korang mampu..korang golongan terpilih....semoga kamu berdua allah limpahkan rahmat yang berpanjangan, percayalah setiap kesusahan yg allah berikan itu pasti ada ganjaran yg besar menanti kalo kamu sabar menerimanya...insyallah...kawan2 yg lain sori ya kalo tulisan aku not related....i'm very touch by dis story...

Rate

1

bwat masa ni,biase2 je..kadang2 ade masa susah,ade masa senang....biasalah,still blajar..mak ayah masih sara hidup kita..duit poket,mak ayah bg...x rasa susah cmne carik duit...nnt bila aku dh start keje,br tau cmne susah/senangnye hidup ni....

Rate

1

ada masa susah..ada masa senang...tapi yang syukurnya dalam kedua-dua waktu tu kasih sayang sentiasa mewah..

ada masa orang nampak kita senang lenang tapi mereka tatau kita sedang "fighting a hard battle"....bak kata cik ungu di page 1 nuu...

Rate

1

saya x pasti sama ada kehidupan yang saya lalui berada pada parameter kesukaran yang sama dgn org lain atau tidak...

saya dibesarkan oleh keluarga kedua selepas keluarga pertama menjual saya. mereka tidak mahukan saya kerana percaya bahawa sial itu terletak pada saya yang dilahirkan sebagai anak ketiga dalam keluarga mereka.

saya dibesarkan oleh keluarga kedua yang jujur, baik tetapi kehidupan kami susah. seawal usia 6 tahun saya sudah mengerti apa itu definisi anak angkat. pada usia yang muda saya sudah tahu apa rasanya dihalau keluar oleh tuan rumah kerana mereka benci melihat keluarga saya yang susah.

saya pernah menetap di kawasan setinggan selama sepuluh tahun lamanya. berada di sekeliling penagih dadah, remaja perempuan yang rosak akhlak cukup menekan saya. secara zahir, saya susah. secara batinnya saya berjuang seorang diri dalam hidup ini.

merasai pelbagai krisis seawal kanak2 menyebabkan saya tidak pernah ada rasa mempercayai orang lain. saya tidak punya teman rapat atau pun teman lelaki sehinggalah saat ini. betapa saya mengharapkan ada insan yang hadir dan membantu saya menjalani kehidupan ini. selama hampir seumur hidup dunia dan hidup saya sunyi dan senyap.

betapa saya mengharap semua ini akan menemui penghujungnya...

owh, maaf, dah jadi bod luahan hati pule...tapi itulah kenyataannye

Rate

1

bile rasa susah, sy tau lg ramai g jauh lagi susah berbanding masalah sy yg cenonet ni ..
especially ble bc masalah2 org dlm porem ni..
ble mcm tu, sy rasa hidup sy ni senang sgt dan bersyukur sgt2..
so kesimpulannya..hidup sy senang. alhamdulillah

Rate

1

saat yang paling susah dalam idop aku ialah sekarang ni...tapi pape pun,redha je...ade sebab nape sume ni jadi kat aku...

agak sukar juga
tapi saya xpandai mengarang sangat..
semua yg berlaku akan ada rahsia tersendirir

Post Last Edit by snowyqueeny at 10-11-2011 23:28

1. nak sambung belajar - nak buat proposal pun da sesak nafas. sukarnya hidup. tapi alhamdulillah peluang ade. orang lain, peluang xde, duit xde, kekangan mase lagi, nak kene fikir suami&anak lagi. so iols patut berusahaaaaaa (dalam tido {:4_230:})

2. nak kahwin - mungkin kene PJJ agak lame. sukarnya hidup.{:4_227:} cuba bersangka baik mungkin susah mula2, insyaAllah akan ade rezeki utk duduk same cuma xtahu bila. tawakal to Allah je mampu

3. ade kerja tapi pilihan ibu bapa - rase berat nak bekerja. sukarnya hidup. tapi fikir balik alhamdulillah ade kerja, ade orang lain yang berijazah pun susah nak dapat kerja, apatah lagi yang xde kelulusan. iols patut bersyukur. doakan iols cintakan kerja iols satu hari nanti {:4_237:}

4. family xsenang - adik2 iols pun kecik2 lagi sekarang. tapi alhamdulillah at least kitorang cukup makan pakai tempat tinggal. dulu parents pernah bersusah payah jaga iols adik beradik. iols ingat lagi mase mula2 masuk asrama form 1, nak beli seluar pun xde duit, end up iols pakai seluar yang da loose pastuh pakai pin lepas lipat pinggang seluar tak mau kasi terlocoooot sampai kawan tegur heeeeeee kenapa ko pin2 seluar ni patut tebal kat pinggang (hampeh kepochi punya kawannn) sekarang da dapat pergi oversea so alhamdulilah hidup selesa sket la. papepun, semoga iols dapat jaga parents sebaiknya masa, tenaga, kasih syg, take over perbelanjaan keluarga. aminnn. anyway, pesanan penaja hari ini untuk diri iols sendiri dan yg mahu mendengar, weols should not forget that our parents are growing old while we are busy growing up. lets take good care of them.

Rate

1

hidup sy biase2 jer sekarang nih...makan pakai semua cukup...tp x der laaa senang sgt..susah sgt pon x laa...sbbnye adik sy dah bekerja dah...kitorg dah x der parents....so kitorg bergantung to each other jer...susah senang same2...

pasal kije plak...ade mase ok jer...ade mase rase camnak benti g carik kije laen...tp bukannye senang nak dpt kije baru sekarang....so sedapkan hati sendiri....jgn tgglsolat n bykkan berdoa moga dipermudahkan segala urusan.....{:4_189:}

setiap masalah ade penyelesaiannye....dulu2 tu susah sket hidup coz semuanya kene buat sendiri....x sempat nak manje lelebih ngan parents....setakat ni semuanye cun2 blake laa{:4_182:}

Rate

1

Reply 7# siputsedut

whuaaaaaaaa sian wehhhhhhhh..mudah2han syorgala tmpt mu itew kerna jadik anak yg soleh....amennn

kehidupan skang biasa2 jah....nak kata bermewah mewah..ibarat bekpes kat mesia lunch kat bankok..diner kat singpore tu tak ler.........hehehe...belom sampai tahap tu lagik...apa pon bersyukur.dan sedang berusha.ke arah itu...

igt satu je..kita susah ade lagik manusia lebeh susah darik kita..kalau kita pk org lain senang dalam hati mmg jeles tahap gaban...tapi...jeles tu leh mendorong nk maju,,,,sapa tak jeles weh tgk org lain senang lenang..whuaaaaa

Dlu masa kcik2 ada lah rasa susah sikit. Tp xpernah xckup makan,sentiasa ada tempat utk berteduh n ada lah pakaian . Just pernah jalan kaki masa g sekolah dolu2, tga2 panas jalan kaki..hampir semua kawan ada org jemput kat sekolah, friki sorg2 jah jalan.huhu. Masa hujan ribut pon pernah jalan kaki gak sbb masa tu keta/moto atok rosak. then ade satu ag friki igt ..masa darjah2 dlu g kat dentist utk tampal gigi, tp xda duit nak bayar,Rm80 pon xda masa tu. Terpksa kol aunty suh tlg die bayarkan dlu. Igtkan murah ja, bawak rm30 je kot lol.

Then masa kcik2, friki paham ler parent xda duit..so xda nak mtk2 brg. Keperluan ckup lah. Kalau kehendak xckup la kot. Xbrani nak mintak lebih2, kesian sbb parent friki jenis yg akan bg jugak (akan usahakan) apa yg adek bradek mtk, xkisah la time tu ade duit ke tak..so mmg dr kecik ag phm la..

now alhamdulillah sgt, sbb my life ok xda masalah. Just abit here n there : susah nak tdo malam, susah makan sbb pakai braces..hehe..susah nak kawal diri shopping..kira susah gak tu kn? Kadang2 feel insecure about myself..relationships probs abit.. Xda kawan kat campus, but now improve dah.. Tp semua probs ni friki anggap small matter je sbb leh sort out lg, ada solution ag. I'm so happy with my life now. N no regrets langsung.. Lots of fun stuffs happening .. Btul2 rasa blessed.

Reply  siputsedut

whuaaaaaaaa sian wehhhhhhhh..mudah2han syorgala tmpt mu itew kerna jad ...
makadek Post at 26-12-2011 16:56

yaampon amin takdelah kakak..okay je.. ada time2 rasa sendu sangat..ada time2 rasa biasa je